Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Grozi nam kompromitacja dyplomatyczna?

09.03.2012

Od kilku miesięcy Polska zwleka z obsadzeniem prestiżowego stanowiska przewodniczącego rady programu ONZ ds. AIDS – dowiedział się portal tvp.info. Powód? Najprawdopodobniej bałagan kompetencyjny w resorcie zdrowia. – To grozi dyplomatyczną kompromitacją naszego kraju – ostrzega jeden z urzędników ministerstwa.

UNAIDS to jeden z największych programów Organizacji Narodów Zjednoczonych. Koordynuje walkę z AIDS w ponad 80 państwach świata, a jego roczny budżet to kilkanaście miliardów dolarów. Nad pracami UNAIDS czuwa 33-osobowa rada programowa. Składa się z przedstawicieli 22 państw oraz 11 instytucji i organizacji pozarządowych. Stanowisko przewodniczącego jest rotacyjne, a jego kadencja trwa rok. W 2012 roku przewodniczącym miał zostać Polak. Nie został, bo nasz kraj zwleka z jego wyznaczeniem.

– Pod koniec marca odbędzie się w Genewie sesja rady programowej UNAIDS. Jeśli do tego czasu nie wyznaczymy przewodniczącego, dojdzie do skandalu – alarmuje jeden z urzędników Ministerstwa Zdrowia. – Przewodniczący jest też jednak niezbędny między sesjami. Co dwa tygodnie odbywa się na świecie jakieś spotkanie albo konferencja, w której powinien uczestniczyć. W Genewie jego obecność jest niezbędna, by rozwiązywać sytuacje konfliktowe i prowadzić dyskusję na temat finansów oraz kierunków walki z epidemią – dodaje.

W poprzednich latach radzie programowej przewodniczyły m.in. Salwador i Holandia. Rządy tych państw podawały nazwiska przewodniczących w kilkumiesięcznym wyprzedzeniem. – Zachowała się w ten sposób nawet Zambia, biedny i skorumpowany kraj afrykański – mówi urzędnik ministerstwa. Polska nazwiska swojego przewodniczącego jednak nie podała, choć od kilku miesięcy wiadomo, kto nim najprawdopodobniej zostanie – dyrektor Krajowego Centrum ds. AIDS Anna Marzec-Bogusławska. To głównie ona wywalczyła przewodniczenie przez Polskę radzie programowej UNAIDS.

Dlaczego rząd nie potwierdził jej nominacji? W rozmowie z portalem tvp.info rzecznik prasowa resortu Agnieszka Gołąbek odmówiła odpowiedzi na to pytanie. W resorcie nieoficjalnie mówi się, że powodem jest chaos kompetencyjny. Polityką międzynarodową zajmował się wiceminister Adam Fronczak. W grudniu został jednak zdymisjonowany. Cześć jego kompetencji przejął inny z wiceministrów Andrzej Włodarczyk. Jego odwołano z kolei w lutym.

– Osoba przewodniczącego Rady zostanie wyznaczona w terminie umożliwiającym sprawne przeprowadzenie przewodnictwa w radzie programowej zgodnie z kalendarzem wspólnego programu – zapewnia rzeczniczka Ministerstwa Zdrowia. Dodaje, że jej resort traktuje przewodnictwo w radzie „z najwyższą odpowiedzialnością i uwagą”. – Polska aktywnie uczestniczy w grupach roboczych, posiedzeniach innych agend, organów, podmiotów międzynarodowych, grupach eksperckich czy komitetach tematycznych. Specjalnie do prac związanych z przewodnictwem Polski do Stałego Przedstawicielstwa RP w Genewie został oddelegowany pracownik Krajowego Centrum ds. AIDS, agendy Ministra Zdrowia – dodaje.

Były minister zdrowia Marek Balicki zwłokę w powołaniu przewodniczącego rady UNAIDS nazywa skandalem. – Pomijając względy pragmatyczne, ta sytuacja nadwątla prestiż państwa. Świadczy też o tym, że Bartosz Arłukowicz nie panuje nad swoim resortem – komentuje. – W resorcie zdrowia coraz częściej odwołuje się ważnych urzędników, nie wyznaczając ich następców. To tak, jakby wyrzucić kierowcę w autobusu, nie mając nikogo na jego miejsce – dodaje.

TVP Info

[fot.wikipedia.org]

Warto poczytać

 1. RefugeemarchHungarystef 22.05.2017

  Szef węgierskiej dyplomacji: My rozwiązaliśmy problem nielegalnej migracji

  Tylko ogrodzenie na granicy z Serbią stanowiły rozwiązanie wobec nielegalnej migracji.

 2. mid-epa05981515-stef 22.05.2017

  Trump w Jerozolimie: Iran musi wstrzymać wspieranie terrorystów

  Iran musi bezzwłocznie wstrzymać finansowe i militarne wspieranie "terrorystów i milicji".

 3. brexit-2070857stef 22.05.2017

  KE upoważniona do negocjowania Brexitu

  Komisja Europejska została upoważniona do rozpoczęcia negocjacji w sprawie Brexitu.

 4. europapepaSI3 22.05.2017

  KE dementuje przecieki o euro

  To nieporozumienie - w ten sposób wiceszef Komisji Europejskiej ds. euro Valdis Dombrovskis odniósł się do informacji dziennika "Frankfurter Allgemeine Zeitung", że KE chciałaby do 2025 roku wprowadzić wspólną walutę euro we wszystkich 27 krajach UE.

 5. mid-epa05978598-stef 22.05.2017

  AI oskarża Turcję o łamanie prawa po próbie zamachu stanu

  W Turcji około 150 tys. osób zostało zawieszonych w obowiązkach lub zwolnionych z pracy.

 6. mid-epa05980132 22.05.2017

  Trump wezwał do walki z terroryzmem

  - Bliski Wschód musi mieć swój udział w walce z terroryzmem - mówił podczas wizyty w Arabii Saudyjskiej prezydent Donald Trump.

 7. mid-epa05977851 21.05.2017

  Trump z wizytą w Arabii Saudyjskiej

  W sobotę Trump przyleciał do Rijadu, który jest pierwszym etapem jego pierwszej zagranicznej podróży po objęciu urzędu.

 8. epa05976488 21.05.2017

  Afganistan: 20 policjantów zginęło w atakach talibów

  Co najmniej 20 afgańskich policjantów zginęło w niedzielę, a 15 zostało rannych w równoczesnych atakach na sześć punktów kontrolnych.

CS143fotMINI

Czas Stefczyka 143/2017

PDF (5,50 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook