Jedynie prawda jest ciekawa


Grozi nam kompromitacja dyplomatyczna?

09.03.2012

Od kilku miesięcy Polska zwleka z obsadzeniem prestiżowego stanowiska przewodniczącego rady programu ONZ ds. AIDS – dowiedział się portal tvp.info. Powód? Najprawdopodobniej bałagan kompetencyjny w resorcie zdrowia. – To grozi dyplomatyczną kompromitacją naszego kraju – ostrzega jeden z urzędników ministerstwa.

UNAIDS to jeden z największych programów Organizacji Narodów Zjednoczonych. Koordynuje walkę z AIDS w ponad 80 państwach świata, a jego roczny budżet to kilkanaście miliardów dolarów. Nad pracami UNAIDS czuwa 33-osobowa rada programowa. Składa się z przedstawicieli 22 państw oraz 11 instytucji i organizacji pozarządowych. Stanowisko przewodniczącego jest rotacyjne, a jego kadencja trwa rok. W 2012 roku przewodniczącym miał zostać Polak. Nie został, bo nasz kraj zwleka z jego wyznaczeniem.

– Pod koniec marca odbędzie się w Genewie sesja rady programowej UNAIDS. Jeśli do tego czasu nie wyznaczymy przewodniczącego, dojdzie do skandalu – alarmuje jeden z urzędników Ministerstwa Zdrowia. – Przewodniczący jest też jednak niezbędny między sesjami. Co dwa tygodnie odbywa się na świecie jakieś spotkanie albo konferencja, w której powinien uczestniczyć. W Genewie jego obecność jest niezbędna, by rozwiązywać sytuacje konfliktowe i prowadzić dyskusję na temat finansów oraz kierunków walki z epidemią – dodaje.

W poprzednich latach radzie programowej przewodniczyły m.in. Salwador i Holandia. Rządy tych państw podawały nazwiska przewodniczących w kilkumiesięcznym wyprzedzeniem. – Zachowała się w ten sposób nawet Zambia, biedny i skorumpowany kraj afrykański – mówi urzędnik ministerstwa. Polska nazwiska swojego przewodniczącego jednak nie podała, choć od kilku miesięcy wiadomo, kto nim najprawdopodobniej zostanie – dyrektor Krajowego Centrum ds. AIDS Anna Marzec-Bogusławska. To głównie ona wywalczyła przewodniczenie przez Polskę radzie programowej UNAIDS.

Dlaczego rząd nie potwierdził jej nominacji? W rozmowie z portalem tvp.info rzecznik prasowa resortu Agnieszka Gołąbek odmówiła odpowiedzi na to pytanie. W resorcie nieoficjalnie mówi się, że powodem jest chaos kompetencyjny. Polityką międzynarodową zajmował się wiceminister Adam Fronczak. W grudniu został jednak zdymisjonowany. Cześć jego kompetencji przejął inny z wiceministrów Andrzej Włodarczyk. Jego odwołano z kolei w lutym.

– Osoba przewodniczącego Rady zostanie wyznaczona w terminie umożliwiającym sprawne przeprowadzenie przewodnictwa w radzie programowej zgodnie z kalendarzem wspólnego programu – zapewnia rzeczniczka Ministerstwa Zdrowia. Dodaje, że jej resort traktuje przewodnictwo w radzie „z najwyższą odpowiedzialnością i uwagą”. – Polska aktywnie uczestniczy w grupach roboczych, posiedzeniach innych agend, organów, podmiotów międzynarodowych, grupach eksperckich czy komitetach tematycznych. Specjalnie do prac związanych z przewodnictwem Polski do Stałego Przedstawicielstwa RP w Genewie został oddelegowany pracownik Krajowego Centrum ds. AIDS, agendy Ministra Zdrowia – dodaje.

Były minister zdrowia Marek Balicki zwłokę w powołaniu przewodniczącego rady UNAIDS nazywa skandalem. – Pomijając względy pragmatyczne, ta sytuacja nadwątla prestiż państwa. Świadczy też o tym, że Bartosz Arłukowicz nie panuje nad swoim resortem – komentuje. – W resorcie zdrowia coraz częściej odwołuje się ważnych urzędników, nie wyznaczając ich następców. To tak, jakby wyrzucić kierowcę w autobusu, nie mając nikogo na jego miejsce – dodaje.

TVP Info

[fot.wikipedia.org]

Warto poczytać

 1. isis20012018 20.01.2018

  Kolejny film ISIS. Państwo Islamskie zdradza cele następnych ataków… w hollywoodzkich produkcjach

  Jeśli wierzyć scenom pokazanym na krótkim materiale wideo, kolejnymi celami terrorystów staną się Waszyngton i Londyn.

 2. 1270euroflag 20.01.2018

  Niemiecki eurodeputowany krytykuje traktowanie Polski w UE

  Współprzewodniczący Europejskiej Partii Zielonych, niemiecki polityk Reinhard Buetikofer przestrzegł przed "wykluczaniem Polski" w UE. Nieprawidłowości dotyczące państwa prawa występują także w innych krajach, w tym w Niemczech - powiedział agencji dpa.

 3. 1270kurdowie 20.01.2018

  Turcy bombardują Kurdów

  Premier Turcji Binali Yildirim poinformował w sobotę, że tureckie lotnictwo rozpoczęło atakowanie kurdyjskiej enklawy Afrin w prowincji Aleppo na północnym zachodzie Syrii.

 4. trump20012018 20.01.2018

  Afera gorsza od Watergate? Już wkrótce

  Członkowie amerykańskiej Izby Reprezentantów dostali kopie notatki, która potwierdza nadużycia FBI i Departamentu Sprawiedliwości w związku z inwigilacją kampanii Trumpa.

 5. VerhofstadtWIKI 19.01.2018

  Szokująca decyzja PE! Verhofstadt nie odpowie za "60-tysięczny marsz faszystów"

  Szef PE Antonio Tajani odpowiedział na list europosłów Zdzisława Krasnodębskiego i Marka Jurka ws. słów lidera liberałów Guya Verhofstadta o Marszu Niepodległości. Zdaniem Tajaniego szef PE musi szanować wolność wypowiedzi posłów, jeśli nie naruszają regulaminu

 6. vaccine18012018 19.01.2018

  Na Ukrainie ponad 1200 przypadków odry od początku roku. To już epidemia?

  - Od początku bieżącego roku na Ukrainie zarejestrowano 1285 przypadków zachorowania na odrę u dzieci i dorosłych - poinformowała w swym wystąpieniu w ukraińskim parlamencie pełniąca obowiązki ministra zdrowia Uljana Suprun.

 7. turkey19012018 19.01.2018

  Turcja nie chce dotrzymać umowy w sprawie migrantów. Odrzucają pomysł partnerstwa z UE

  Turecki minister ds. UE Omer Celik ostrzegł w piątek, że obecna sytuacja nie daje władzom w Ankarze powodu, by dotrzymywać porozumienia z UE w sprawie migrantów.

 8. trump18012018 18.01.2018

  Trump poprze obrońców życia. Weźmie udział w największej na świecie demonstracji antyaborcyjnej

  Sarah Sanders, rzecznik prasowy Białego Domu, poinformowała, że prezydent Donald Trump przemówi do uczestników corocznego Marszu dla Życia poprzez łącze satelitarne.

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook