Jedynie prawda jest ciekawa

Grecy się porozumieli. Wybory 19 lutego

07.11.2011

Główne greckie siły polityczne porozumiały w sprawie daty przedterminowych wyborów. Powstanie także przejściowy rząd, a nazwisko nowego premiera padnie prawdopodobnie dzisiaj. Nie będzie to jednak sprawujący obecnie ten urząd - Jeorjos Papandreu.

Szef resortu finansów Evangelos Venizelos spotkał się późnym wieczorem z przedstawicielami opozycyjnej Nowej Demokracji, aby uzgodnić działania w celu utworzenia szerokiej koalicji politycznej. Ma ona pomóc Grecji w przetrwaniu poważnego kryzysu finansowego, a co za tym idzie, we wprowadzeniu planu oszczędnościowego, który zdaniem polityków i ekonomistów, jest niezbędny do wyciągnięcia Aten z kryzysu.

Wcześniej doszło do spotkania obecnego premiera i przewodniczącego rządzącej partii socjalistycznej PASOK Jeorjosa Papandreu oraz szefa największej partii opozycyjnej Nowa Demokracja Antonisa Samarasa. Obaj politycy spotkali się w niedzielę wieczorem, by zażegnać kryzys polityczny, który trwa w Grecji od niemal tygodnia.

Zgodzili się na powstanie szerokiego rządu w skład którego wejdą wszystkie partie parlamentarne. Na czele nowego gabinetu nie stanie już Jeorjos Papandreu, który zapowiedział dymisję niezwłocznie po sformowaniu rządu. Jego następca na razie nie jest znany.

Za powstaniem przejściowego rządu opowiadali się niemal wszyscy greccy politycy. - Nasz kraj nie powinien ani na jeden dzień, ani nawet na godzinę pozostać bez rządu. To, czego kraj potrzebuje to rząd narodowej współpracy - mówił przewodniczący parlamentu Filippos Petsalnikos. Jedynym nieprzekonanym do tego pomysłu był lider Nowej Demokracji, ale po wieczornych rozmowach zmienił zdanie.

Nazwisko nowego greckiego premiera ma być znane w poniedziałek. Wtedy rozpoczną się też rozmowy o formowaniu nowego rządu. Jednak największym problemem Grecji jest teraz 130-miliardowa pożyczka z Unii Europejskiej. Bruksela zapowiedziała, że nie wypłaci pieniędzy, póki parlament formalnie nie zaakceptuje pożyczki. Bez tych środków, pieniądze w greckim budżecie skończą się za miesiąc.

Lider opozycji Antonis Samaras od kilku dni domagał się dymisji premiera Papandreu i rozpisania przedterminowych wyborów. Zdaniem Samarasa, był to warunek dokonania przełomu, który pozwoli Grecji wyjść z politycznego pata.

IAR

(fot.sxc.hu)

Słowa kluczowe:

Grecja

Warto poczytać

 1. barc200092017 20.09.2017

  Hiszpański rząd przejął bezterminowo kontrolę nad budżetem Katalonii

  Kanclerz Niemiec Angela Merkel w wywiadzie dla telewizji Deutsche Welle ostro skrytykowała w środę wystąpienie prezydenta USA Donalda Trumpa na forum Zgromadzenia Ogólnego ONZ. Zaznaczyła, że Niemcy odrzucają militarne rozwiązanie konfliktu z Koreą Północną.

 2. football127020092017 20.09.2017

  Anglicy zwolnili trenera reprezentacji, choć ten miał świetne wyniki. Zgubiło go poczucie humoru

  - Mark Sampson od 2013 roku prowadził piłkarską reprezentację Angli kobiet. Jego podopieczne grały bardzo dobrze, ale został zwolniony za niewłaściwe zachowanie w poprzedniej pracy.

 3. Merkel05092017 20.09.2017

  Merkel ostro krytykuje przemówienie Trumpa w ONZ

  - Kanclerz Niemiec Angela Merkel w wywiadzie dla telewizji Deutsche Welle ostro skrytykowała w środę wystąpienie prezydenta USA Donalda Trumpa na forum Zgromadzenia Ogólnego ONZ.

 4. StanislawPietrow 20.09.2017

  Zmarł człowiek, który "uratował świat"

  Rodzina rosyjskiego oficera Stanisława Pietrowa - nazywanego człowiekiem, który uratował świat przed wojną nuklearną - potwierdziła informację o jego śmierci. W 1983 roku Pietrow słusznie ocenił, iż sygnał o ataku rakietowym USA na ZSRR jest błędny.

 5. Katalonia 20.09.2017

  Hiszpańskie media: Katalonia bez szans na referendum

  Władze Katalonii zostały, zdaniem hiszpańskich mediów, pozbawione możliwości organizacji referendum niepodległościowego w tym regionie. Trudności mają wynikać z zatrzymania 14 urzędników odpowiedzialnych za plebiscyt i przejęcia ważnych materiałów wyborczych.

CS147fotMINI

Czas Stefczyka 147/2017

PDF (5,87 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook