Jedynie prawda jest ciekawa


Grecy się porozumieli. Wybory 19 lutego

07.11.2011

Główne greckie siły polityczne porozumiały w sprawie daty przedterminowych wyborów. Powstanie także przejściowy rząd, a nazwisko nowego premiera padnie prawdopodobnie dzisiaj. Nie będzie to jednak sprawujący obecnie ten urząd - Jeorjos Papandreu.

Szef resortu finansów Evangelos Venizelos spotkał się późnym wieczorem z przedstawicielami opozycyjnej Nowej Demokracji, aby uzgodnić działania w celu utworzenia szerokiej koalicji politycznej. Ma ona pomóc Grecji w przetrwaniu poważnego kryzysu finansowego, a co za tym idzie, we wprowadzeniu planu oszczędnościowego, który zdaniem polityków i ekonomistów, jest niezbędny do wyciągnięcia Aten z kryzysu.

Wcześniej doszło do spotkania obecnego premiera i przewodniczącego rządzącej partii socjalistycznej PASOK Jeorjosa Papandreu oraz szefa największej partii opozycyjnej Nowa Demokracja Antonisa Samarasa. Obaj politycy spotkali się w niedzielę wieczorem, by zażegnać kryzys polityczny, który trwa w Grecji od niemal tygodnia.

Zgodzili się na powstanie szerokiego rządu w skład którego wejdą wszystkie partie parlamentarne. Na czele nowego gabinetu nie stanie już Jeorjos Papandreu, który zapowiedział dymisję niezwłocznie po sformowaniu rządu. Jego następca na razie nie jest znany.

Za powstaniem przejściowego rządu opowiadali się niemal wszyscy greccy politycy. - Nasz kraj nie powinien ani na jeden dzień, ani nawet na godzinę pozostać bez rządu. To, czego kraj potrzebuje to rząd narodowej współpracy - mówił przewodniczący parlamentu Filippos Petsalnikos. Jedynym nieprzekonanym do tego pomysłu był lider Nowej Demokracji, ale po wieczornych rozmowach zmienił zdanie.

Nazwisko nowego greckiego premiera ma być znane w poniedziałek. Wtedy rozpoczną się też rozmowy o formowaniu nowego rządu. Jednak największym problemem Grecji jest teraz 130-miliardowa pożyczka z Unii Europejskiej. Bruksela zapowiedziała, że nie wypłaci pieniędzy, póki parlament formalnie nie zaakceptuje pożyczki. Bez tych środków, pieniądze w greckim budżecie skończą się za miesiąc.

Lider opozycji Antonis Samaras od kilku dni domagał się dymisji premiera Papandreu i rozpisania przedterminowych wyborów. Zdaniem Samarasa, był to warunek dokonania przełomu, który pozwoli Grecji wyjść z politycznego pata.

IAR

(fot.sxc.hu)

Warto poczytać

 1. Merkel 21.03.2018

  Merkel oświadcza: islam jest częścią Niemiec

  Kanclerz Angela Merkel oświadczyła w środę w Bundestagu, że islam stał się częścią Niemiec. Podkreśliła, że chrześcijańskie korzenie są bezdyskusyjne, ale że "wraz z 4,5 mln mieszkających u nas muzułmanów ich religia, islam, stała się częścią Niemiec"

 2. LOT 21.03.2018

  Prezes PLL LOT: pasażer poleci na jednym bilecie na Alaskę

  Dzięki współpracy PLL LOT i Alaska Airlines, polski pasażer będzie mógł na jednym bilecie polecieć do wielu miejsc w Stanach Zjednoczonych, w tym m.in. do Seattle, na Alaskę, czy Hawaje - zapowiada prezes spółki Rafał Milczarski. LOT ma już podobną umowę m.in. z Singapore Airlines.

 3. rosja-strzelanina-w-szkole 21.03.2018

  Kolejna strzelanina w szkole. To już trzecia w 2018 roku!

  Siedmioro dzieci zostało rannych w środę, kiedy 13-letnia uczennica otworzyła ogień z broni pneumatycznej w szkole w obwodzie kurgańskim na południowo-zachodniej Syberii. To już trzeci atak w szkołach w Rosji od początku roku.

 4. Lwow 21.03.2018

  Persona non grata dla prezydenckiego ministra? Chce tego Rada Lwowa

  Rada Obwodu Lwowskiego przyjęła uchwałę o "ksenofobicznych wypowiedziach" polskich urzędników na uroczystościach w Hucie Pieniackiej i zwróciła się do władz Ukrainy o ogłoszenie persona non grata sekretarza stanu w Kancelarii Prezydenta RP Adama Kwiatkowskiego

 5. Miedwiediew 21.03.2018

  Bez niespodzianki w Rosji. Wiemy, co dalej z Miedwiediewem

  Po wyborach prezydenckich obecny premier i lider rządzącej partii Jedna Rosja Dmitrij Miedwiediew zachowa oba stanowiska - prognozuje w środę rosyjski dziennik "Wiedomosti"

 6. refugeeswelcome 21.03.2018

  Niemcy kapitulują w sprawie przyjęcia przez Polskę uchodźców? FAZ: jest zarys porozumienia

  Po wizycie Angeli Merkel w Polsce zaczyna zarysowywać się porozumienie między obu krajami w sprawie uchodźców. Osamotniona w UE Polska nie chce zostać odstawiona na boczny tor, Niemcom zależy zaś na jedności Europy w obliczu zagrożeń - pisze w środę "FAZ"

 7. GDCtir 21.03.2018

  Polacy walczą z kłamstwem o "polskich obozach". Po USA będzie jeździł specjalny TIR

  Powstają kolejne oddolne inicjatywy, przypominające za granicą o tym, kto podczas II Wojny Światowej dokonywał zbrodni, a kto był ich ofiarą. Na ulice USA wyjedzie niedługo TIR z naczepą "German Death Camps"

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook