Jedynie prawda jest ciekawa


Grecy się porozumieli. Wybory 19 lutego

07.11.2011

Główne greckie siły polityczne porozumiały w sprawie daty przedterminowych wyborów. Powstanie także przejściowy rząd, a nazwisko nowego premiera padnie prawdopodobnie dzisiaj. Nie będzie to jednak sprawujący obecnie ten urząd - Jeorjos Papandreu.

Szef resortu finansów Evangelos Venizelos spotkał się późnym wieczorem z przedstawicielami opozycyjnej Nowej Demokracji, aby uzgodnić działania w celu utworzenia szerokiej koalicji politycznej. Ma ona pomóc Grecji w przetrwaniu poważnego kryzysu finansowego, a co za tym idzie, we wprowadzeniu planu oszczędnościowego, który zdaniem polityków i ekonomistów, jest niezbędny do wyciągnięcia Aten z kryzysu.

Wcześniej doszło do spotkania obecnego premiera i przewodniczącego rządzącej partii socjalistycznej PASOK Jeorjosa Papandreu oraz szefa największej partii opozycyjnej Nowa Demokracja Antonisa Samarasa. Obaj politycy spotkali się w niedzielę wieczorem, by zażegnać kryzys polityczny, który trwa w Grecji od niemal tygodnia.

Zgodzili się na powstanie szerokiego rządu w skład którego wejdą wszystkie partie parlamentarne. Na czele nowego gabinetu nie stanie już Jeorjos Papandreu, który zapowiedział dymisję niezwłocznie po sformowaniu rządu. Jego następca na razie nie jest znany.

Za powstaniem przejściowego rządu opowiadali się niemal wszyscy greccy politycy. - Nasz kraj nie powinien ani na jeden dzień, ani nawet na godzinę pozostać bez rządu. To, czego kraj potrzebuje to rząd narodowej współpracy - mówił przewodniczący parlamentu Filippos Petsalnikos. Jedynym nieprzekonanym do tego pomysłu był lider Nowej Demokracji, ale po wieczornych rozmowach zmienił zdanie.

Nazwisko nowego greckiego premiera ma być znane w poniedziałek. Wtedy rozpoczną się też rozmowy o formowaniu nowego rządu. Jednak największym problemem Grecji jest teraz 130-miliardowa pożyczka z Unii Europejskiej. Bruksela zapowiedziała, że nie wypłaci pieniędzy, póki parlament formalnie nie zaakceptuje pożyczki. Bez tych środków, pieniądze w greckim budżecie skończą się za miesiąc.

Lider opozycji Antonis Samaras od kilku dni domagał się dymisji premiera Papandreu i rozpisania przedterminowych wyborów. Zdaniem Samarasa, był to warunek dokonania przełomu, który pozwoli Grecji wyjść z politycznego pata.

IAR

(fot.sxc.hu)

Warto poczytać

 1. 19.06.2018

  Sabotaż w jednej z największych firm świata. Ważne dane wykradzione

 2. paryz15nov19062018 19.06.2018

  Był podejrzany o pomaganie terrorystom. Prokuratura zdecydowala o jego zwolneniu

  Ali Oulkadi, mieszkający w Belgii Francuz, któremu zarzucono, że pomagał podejrzanemu o udział w atakach w Paryżu w listopadzie 2015 roku Salahowi Abdeslamowi, został we Francji zwolniony z aresztu i oddany pod nadzór sądowy w Belgii.

 3. placzerw18062018 19.06.2018

  Plac Czerwony? Teraz to Plac Biało-Czerwony! Polacy zalali centrum Moskwy. Niesamowite sceny!

  Za kilka godzin na stadionie Spartaka Moskwa rozpocznie się mecz Polska - Senegal. Polscy kibice już są w Moskwie

 4. malmo19062018 19.06.2018

  Strzelanina w Malmo. Szwedzka policja donosi o dwóch zabitych

  Dwóch mężczyzn zginęło, a kilka osób zostało rannych w poniedziałek wieczorem w strzelaninie w centrum Malmoe na południu Szwecji - poinformowała we wtorek miejscowa policja. Zaznaczono, że incydent nie ma związku z terroryzmem.

 5. chiny19062018 19.06.2018

  Kolejna podróż Kim Dzong Una? Spotkanie utrzymywane w tajemnicy

  Przywódca Korei Płn. Kim Dzong Un będzie przebywać w Chinach z dwudniową wizytą - poinformowały we wtorek chińska telewizja państwowa i agencja prasowa Xinhua.

 6. 1270giertych22 18.06.2018

  Giertych zapowiada pozew po wpisie na Twitterze. Jaki: „To szopka medialna”

  "Roman Giertych robi szopkę medialną. Procesowo śmieszne, bo przecież ani nie jestem autorem, ani nie ja wrzuciłem foto, a i tak przeprosiłem"

 7. pandemia180618 18.06.2018

  Czy grozi nam pandemia? Naukowcy ostrzegają tajemniczą "chorobą X", która może zabić miliony ludzi

  W tym roku Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) dodała do listy potencjalnych zagrożeń tajemniczą „chorobę X” - niezidentyfikowany patogen, którego pandemia mogłaby potencjalnie zabić miliony osób.

 8. syria-18062018 18.06.2018

  Naloty bombowe w Syrii. Dramatyczna liczba ofiar

  W rezultacie nalotów na pozycje sił wspierających reżim prezydenta Syrii Baszara el-Asada na wschodzie kraju zginęło 52 bojowników, w tym 30 Irakijczyków i 16 Syryjczyków - powiadomiło w poniedziałek Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka

CS156fotoMINI

Czas Stefczyka 156/2018

PDF (8,87 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook