Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Grecy przywołani do granicy

12.02.2016

Unia Europejska dała Grecji ultimatum. Jeśli w ciągu trzech miesięcy Ateny nie poprawią ochrony granicy z Turcją, to kontrole na niektórych granicach wewnątrz UE mogą wrócić nawet na dwa lata.

Formalne zalecenia przyjęli ministrowie państw UE. Decyzję, uzgodnioną już w minionych dniach przez ambasadorów państw UE, zatwierdzili obradujący w Brukseli ministrowie finansów - pomimo sprzeciwu Grecji.

Formalne zalecenia dla władz w Atenach są konsekwencją przyjętego na początku lutego przez Komisję Europejską raportu o przestrzeganiu przepisów strefy Schengen. Z raportu wynika, że Grecja zaniedbuje swoje obowiązki związane z ochroną granic oraz że "istnieją poważne niedociągnięcia w zarządzaniu granicą zewnętrzną w Grecji". To głównie przez to państwo do UE przedostają się setki tysięcy uchodźców i migrantów, najczęściej przeprawiający się przez granicę morską z Turcji.

Władze w Atenach muszą wypełnić blisko 50 zaleceń, jak wzmocnienie patroli na granicy oraz poprawa infrastruktury i wyposażenia na przejściach granicznych.

Mają też usprawnić procedurę rejestracji uchodźców i migrantów poprzez zapewnienie personelu i wystarczającej liczby skanerów do pobierania odcisków palców, weryfikację dokumentów tożsamości i porównywanie ich z bazami Systemu Informacyjnego Schengen, Interpolu oraz innymi międzynarodowymi bazami danych.

Grecja powinna też zapewnić uchodźcom odpowiednie zakwaterowanie w trakcie procedury rejestracji oraz rozpocząć odsyłanie nielegalnych imigrantów, którym nie przysługuje azyl w UE.

Jeżeli Ateny nie usuną niedociągnięć, to Rada UE będzie mogła zalecić przywrócenie kontroli na wewnętrznych granicach przez jedno lub więcej państw członkowskich, aby chronić wspólne interesy strefy Schengen.

Pozwala na to artykuł 26 kodeksu granicznego Schengen. Kontrole graniczne można przywrócić na sześć miesięcy i trzykrotnie je przedłużać. Oznacza to w praktyce możliwość przywrócenia kontroli na niektórych wewnętrznych granicach Schengen maksymalnie na dwa lata.

Zdaniem komentatorów uruchomienie artykułu 26 kodeksu Schengen mogłoby to oznaczać czasowe wyłączenie Grecji ze strefy Schengen. Jednak zarówno KE, jak i przewodnicząca UE Holandiazapewniają, że chodzi przede wszystkim o znalezienie podstawy prawnej, pozwalającej na dalsze utrzymywanie kontroli granicznych, wprowadzonych już jesienią przez niektóre kraje Schengen, jak Niemcy, Austria, a potem Szwecja czy Dania.

Sama Grecja nie ma lądowej granicy z żadnym krajem strefy Schengen. Jej ewentualne wyłączenie z Schengen oznaczałoby przywrócenie kontroli na lotniskach i w portach.

W piątek Grecja dołączyła do decyzji Rady UE własne oświadczenie, w którym nie zgadza się z zarzutami, iż zaniedbuje swe zobowiązania w dziedzinie ochrony granicy. Podkreśla też, że każdy kraj miałby problemy z ochroną granicy, gdyby doświadczał fali migracyjnej, z jaką zmaga się Grecja. - Grecja podjęła szereg działań, by zaradzić sytuacji. Co więcej, wiązało się to ze znacznymi kosztami finansowymi i społecznymi - podkreślił rząd w Atenach w swoim oświadczeniu.

Zainteresował Cię artykuł? Śledź nas na Facebooku!


PAP/JKUB

[fot. PAP/EPA]
Słowa kluczowe:

imigranci

,

Grecja

,

granica

,

unia

,

Schengen

Warto poczytać

 1. mid-epa05863658 22.03.2017

  Atak przed brytyjskim parlamentem. Są ranni

  Według informacji podanej przez przewodniczącego Izby Gmin jeden z policjantów został zaatakowany nożem.

 2. ruble-9305501280 22.03.2017

  Rosja ogranicza przelewy pieniężne na Ukrainę

  Ustawa przyjęta Dumę Państwową zabrania dokonywania przelewów pieniężnych z Rosji na Ukrainę za pomocą zagranicznych systemów płatniczych.

 3. mid-epa05862469 22.03.2017

  Doradca Trumpa zapewnia o przyjaźni między Polską a USA

  Polska może być pewna, że jej przyjaźń i długoletni związek ze Stanami Zjednoczonymi zostaną zabezpieczone przez obecną administrację - mówi PAP doradca prezydenta Donalda Trumpa Ralph Reed. Jak ocenia, relacje Moskwa-Waszyngton "to będzie trudny związek".

 4. kom00 22.03.2017

  KE grozi krajom członkowskim ws. imigrantów

  Komisja Europejska zaapelowała do krajów UE, by te wypełniły zobowiązania dotyczące uchodźców. W innym wypadku grożą im bliżej niesprecyzowane konsekwencje.

 5. mid-epa05858796 22.03.2017

  Niemcy: CDU prześciga SPD w sondażach

  Poparcie dla niemieckich chadeków wzrosło w ostatnim czasie o punkt procentowy do 34 proc. Socjaldemokratom poparcie spadło do 31 proc.

 6. mid-epa05861587 21.03.2017

  Tusk zwołuje szczyt ws. Brexitu

  „Musimy zrobić wszystko co w naszej mocy, żeby proces rozwodowy był jak najmniej bolesny dla UE."

 7. AleksandrLukaszenkayt1270x714 21.03.2017

  Łukaszenka: Bojówkarze szkoleni w Polsce

  „Pieniądze szły przez Polskę i Litwę do nas. Dosłownie w ostatnich godzinach zatrzymaliśmy kilkudziesięciu bojowników, którzy przygotowywali prowokację z bronią”.

 8. ciezarowka-steff 21.03.2017

  Polak skazany za próbę przemytu nielegalnych imigrantów do Wielkiej Brytanii

  33-letni Polak Marek N. został skazany na pięć lat więzienia za udział w zorganizowanej grupie przestępczej, próbującej przerzucić na teren Wielkiej Brytanii 20 nielegalnych imigrantów.

CS141fotMINI

Czas Stefczyka 141/2017

PDF (4,89 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook