Jedynie prawda jest ciekawa


Grecja tłumaczy się z reperacji wojennych

11.04.2013

Minister Spraw Zagranicznych Grecjii, Dimitris Awramopulos powiedział, że ewentualne powojenne roszczenia odszkodowawcze jego kraju, pod adresem Niemiec nie mają nic wspólnego z programem reform w zadłużonym kraju.

To dwie różne kwestie - podkreślił minister.

Awramopulos zareagował w ten sposób na wypowiedź niemieckiego ministra finansów Wolfganga Schaeublego, który w wywiadzie dla gazety "Neue Osnabruecker Zeitung" skrytykował stanowisko Aten w sprawie wojennych reparacji.

"Zamiast mamić ludzi takimi historiami, (greccy politycy) powinni raczej wyjaśnić im zasadność drogi reform i towarzyszyć im na tej drodze" - powiedział Schaeuble, cytowany przez agencję dpa.

Specjalna komisja przekazała w marcu resortom spraw zagranicznych i finansów Grecji raport o ewentualnych roszczeniach odszkodowawczych wobec Niemiec za szkody wyrządzone przez hitlerowskie władze okupacyjne podczas II wojny światowej. Rząd postanowił na razie utajnić dokument. MSZ w Atenach podał we wtorek, że raport analizowany jest obecnie przez prawników.

Pracująca od ubiegłej jesieni komisja zgromadziła 761 tomów dokumentów. Przy obliczaniu roszczeń eksperci uwzględnili nie tylko straty materialne i osobowe poniesione przez Grecję w czasie okupacji, lecz także kredyt, który w 1942 roku Bank Grecji przyznał pod naciskiem władz okupacyjnych niemieckiemu Reichsbankowi.

Ustalenia wysokości roszczeń wobec Niemiec domagała się od premiera Antonisa Samarasa grecka opozycja. Zdaniem greckiego MSZ Ateny nigdy nie zrezygnowały z reparacji wojennych od Berlina.

Stosunki między Grecją a Niemcami uległy w ubiegłym roku znacznemu pogorszeniu w związku z głębokim kryzysem gospodarczym w Grecji. Grecy uważają, że forsowana przez Niemcy w Unii Europejskiej polityka drastycznych oszczędności doprowadziła do zaostrzenia kryzysu w ich kraju.

III Rzesza okupowała Grecję w latach 1941-1944, dopuszczając się w tym czasie licznych zbrodni wojennych. Strona niemiecka stoi na stanowisku, że greckie roszczenia odszkodowawcze zostały dawno temu zaspokojone. Zgodnie z umową z 1960 roku Republika Federalna Niemiec przekazała Grecji 115 mln marek niemieckich tytułem zadośćuczynienia dla poszkodowanych.

Prawicowo-populistyczna partia Niezależni Grecy domaga się od Niemiec odszkodowania w wysokości 162 mld euro plus odsetki od tej kwoty. Jak podaje dpa, niektóre lewicowe organizacje mówią o kwocie sięgającej 300 mld euro.

PAP, lz

[fot: PAP - EPA] 

Warto poczytać

 1. 18.01.2018

  Trump poprze obrońców życia. Weźmie udział w największej na świecie demonstracji antyaborcyjnej

  Sarah Sanders, rzecznik prasowy Białego Domu, poinformowała, że prezydent Donald Trump przemówi do uczestników corocznego Marszu dla Życia poprzez łącze satelitarne.

 2. 18.01.2018

  "Nie wystarczy nauczanie religii i doktryny, trzeba żyć jak Jezus"

  Papież Franciszek podczas spotkania z młodzieżą w Chile mówił, że aby być blisko wiary "nie wystarczy słuchać nauczania religii albo doktryny". Trzeba żyć jak Jezus - mówił w środę tysiącom młodych Chilijczyków w sanktuarium w Maipu koło Santiago

 3. 18.01.2018

  Trump przyznał nagrody "fake newsom". Jeden dotyczy Polski

  Prezydent USA Donald Trump w środę wieczorem czasu lokalnego powiadomił za pośrednictwem Twittera o przyznaniu nagród dla mediów w kategorii "fake news". Jedna z nich dotyczy wiadomości związanej z wizytą Trumpa w Polsce i pierwszej damy Agaty Kornhauser-Dudy

 4. 17.01.2018

  Zablokowali zbiórkę pieniędzy na film, bo przeciwstawiał się aborcji

  Portal Facebook postanowił odblokować zbiórkę crowdfundingową na film o Roe v. Wade – sprawie sądowej, która zalegalizowała w USA aborcję.

 5. 16.01.2018

  "Le Monde": liczba urodzeń spada, czy to koniec "francuskiego wyjątku?"

  Liczba urodzeń we Francji spada od trzech lat. Dziennik "Le Monde" zastanawia się, czy to "koniec francuskiego wyjątku", czyli epoki, w której wysoki przyrost naturalny wyróżniał Francję na tle Europy

 6. 16.01.2018

  Ależ zima! W Jakucji temperatura spadła do minus 67 stopni

  W niektórych rejonach Jakucji na Syberii termometry pokazały minus 67 stopni Celsjusza. To już blisko absolutnie rekordowego mrozu, jakim było minus 71 stopni, zanotowane w jakuckiej wsi Ojmiakon w 2013 roku.

 7. 16.01.2018

  Norwegia będzie domagać się "redefinicji" swojego związku z UE. Wszystko z powodu Londynu

  Norwegia może żądać renegocjacji swoich umów z UE, jeśli Bruksela zgodzi się na wymagania Londynu w sprawie handlu ze Wspólnotą po Brexicie.

 8. 16.01.2018

  USA modernizują arsenał nuklearny. Zwiększy się liczba głowic o "mniejszej mocy"

  - Biały Dom planuje modernizację arsenału nuklearnego USA - poinformowały amerykańskie media.

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook