Jedynie prawda jest ciekawa


Grecja: policja użyła gazu łzawiącego

20.02.2013

W Ateńskim proteście przeciwko polityce oszczędnościowej doszło do starć z policją. W strajku generalnym bierze udział ponad 60 tys. osób.

Policja użyła gazu przeciwko uczestnikom demonstracji w Atenach. W protestach przeciwko oszczędnościowej polityce rządu uczestniczyło tam w środę wg konserwatywnego dziennika "Ekathimerini" 60 tys. ludzi. Całą Grecję sparaliżował 24-godzinny strajk generalny.

W śródmieściu Aten doszło do starć, kiedy zakapturzeni młodzi ludzie zaczęli rzucać butelkami i kamieniami w policjantów w pełnym rynsztunku, którzy odpowiedzieli kilkoma salwami gazu łzawiącego.

Nie było doniesień o aresztowaniach ani rannych, a w ocenie agencji Reutera demonstracja przebiegała generalnie pokojowo; udział w niej wzięło ponad 60 tys. ludzi i była największym od miesięcy protestem przeciwko oszczędnościowej polityce rządu. Oszczędności te są warunkiem udzielenia Grecji międzynarodowej pomocy przez Unię Europejską i Międzynarodowy Fundusz Walutowy, które już dwukrotnie udzielały Atenom środków ratujących kraj przed bankructwem, opiewających na ponad 200 mld euro.

Natomiast według greckiej policji w dwóch odrębnych demonstracjach w Atenach wzięło udział w środę w sumie 40 tys. ludzi; w pierwszej 15, a w drugiej - 25 tys.

Kilkadziesiąt tysięcy ludzi maszerowało w kierunku parlamentu z hasłami w rodzaju: "Nie zostaniemy niewolnikami w XXI wieku" na transparentach. Bito w bębny i skandowano: "Rabusie! Rabusie!". Demonstrację tę zorganizowały główne związki zawodowe pracowników sektora publicznego i prywatnego. Wcześniej tą samą trasą przeszło około 15 tys. ludzi w demonstracji na apel związku zawodowego związanego z partią komunistyczną.

Związki zawodowe domagają się odnowienia wiążących kontraktów zbiorowych w miejsce indywidualnych umów pozwalających pracodawcom na stosowanie większej presji w negocjacjach płacowych. Proszą również rząd o wsparcie rynku pracy, który od 2010 roku traci niemal tysiąc miejsc pracy dziennie.

Zorganizowany przez dwa największe związki zawodowe strajk generalny sparaliżował cały kraj. Do strajku przyłączyli się m.in. kierowcy autobusów, maszyniści i pracownicy banków. Promy nie wypłynęły z portów, zamknięto szkoły publiczne, a na dyżurach w szpitalach pracuje tylko niezbędny personel.

Według związkowców polityka oszczędnościowa rządu premiera Antonisa Samarasa tylko pogłębia trudną sytuację obywateli, usiłujących przetrwać najgorszą recesję w czasach pokoju.

To nasza odpowiedź na ślepą politykę, która wyciska wszystkie soki z pracowników, prowadzi do zubożenia społeczeństwa i pogrąża gospodarkę w recesji i kryzysie - twierdzi związek GSEE, zrzeszający pracowników sektora prywatnego. Zorganizował on strajk wraz ze zrzeszającym pracowników sektora publicznego związkiem ADEDY.

Dzisiejszy strajk to nowa próba pozbycia się transakcji pakietu ratunkowego oraz tych, którzy jedynie wykorzystują ludzi, dając im w zamian nędzę - powiedział sekretarz generalny związku ADEDY Ilias Iliopulos.

Już bardzo blisko do wybuchu społecznego - dodał.

Będziemy walczyć, dopóki rząd nie przestanie wprowadzać tych środków - dodano w oświadczeniu obu związków, reprezentujących 2,5 mln pracowników.

Rząd premiera Samarasa od początku roku dwukrotnie sięgał po nadzwyczajne środki, by zmusić strajkujących do zakończenia protestu. Zobowiązał do pracy pracowników ateńskiego metra, a następnie załogi promów, by tym samym zakończyć ich tygodniowe akcje. Strajk marynarzy doprowadził do braku lekarstw i żywności na niektórych greckich wyspach.

Oznaką tego, że rząd zaczyna uginać się pod presją, była poniedziałkowa zapowiedź, że wbrew wcześniejszym planom nie zostanie zwolnionych z pracy prawie 2 tys. urzędników. Rząd obiecał to, choć wcześniej zobowiązał się wobec zagranicznych pożyczkodawców do cięcia zatrudnienia i płac w sektorze publicznym.

W ostatnim czasie protestów jest coraz więcej. We wtorek wizyta prezydenta Francji Francois Hollande'a w Atenach przeszła niemal niezauważona z powodu 24-godzinnego strajku dziennikarzy.

Od prawie miesiąca w północnej i środkowej Grecji rolnicy protestują z powodu wysokich kosztów produkcji i cen paliwa, blokując od czasu do czasu główną autostradę łączącą północ z południem kraju.

Według analityków kolejna transza zagranicznej pomocy z grudnia 2012 roku, która pomogła krajowi uniknąć bankructwa, sprawiła, że wśród Greków pojawiły się oczekiwania, iż także ich sytuacja się poprawi.

Jeśli te oczekiwania do lata nie zostaną spełnione, to wówczas to, co jeszcze zostało z klasy robotniczej, odpowie kolejnymi protestami - powiedział szef ośrodka badawczego ALCO Kostas Panagopulos.

Grecja szósty rok z rzędu jest pogrążona w głębokiej recesji i od blisko trzech lat uzależniona od międzynarodowej pomocy finansowej, która chroni ją przed bankructwem. W zamian za wsparcie z MFW i UE greckie władze zobowiązały się wprowadzić program oszczędnościowy polegający na zmniejszeniu wydatków budżetowych i podwyższeniu podatków.

PAP, lz

[fot:wikipedia]

Warto poczytać

 1. texas13032018 19.03.2018

  Zamach bombowy w Stanach Zjednoczonych. Kolejny atak w Teksasie

  W Austin, stolicy stanu Teksas, doszło do kolejnej eksplozji.

 2. 1270putinekszwinerkio 19.03.2018

  76,67 proc. dla Putina po przeliczeniu prawie 100 proc. głosów w wyborach

  W niedzielnych wyborach prezydenckich w Rosji Władimir Putin, który ubiegał się w nich o kolejną kadencję, uzyskał 76,67 proc. głosów - poinformowała w poniedziałek Centralna Komisja Wyborcza po przeliczeniu 99,8 proc. głosów. Frekwencja wynosiła 67,4 proc.

 3. putinelection18032018 18.03.2018

  Rosja uszczęśliwiła Putina!

  Jedyną niewiadomą była frekwencja. Bez 120 procent poparcia, ale też bez złudzeń i wątpliwości

 4. depardieu18032018 18.03.2018

  Gerard Depardieu głosował w ambasadzie Rosji. "Z patriotyzmem i miłością do Rosji"

  Francuski aktor Gerard Depardieu, który od 2013 roku jest obywatelem Rosji, oddał głos w niedzielnych wyborach prezydenckich w lokalu wyborczym w ambasadzie Rosji w Paryżu - podała w niedzielę ambasada na swoim Twitterze.

 5. 1270pope23 18.03.2018

  Papież: krzyż to nie przedmiot ozdobny ani dodatek do ubrania

  Papież Franciszek powiedział w niedzielę wiernym, że krzyż nie jest "przedmiotem ozdobnym ani dodatkiem do ubrania, czasem nadużywanym, lecz znakiem religijnym"

 6. 1270nordstreqm 18.03.2018

  Brytyjscy politycy za zablokowaniem Nord Stream

  Siedemnastu brytyjskich polityków, w tym były lider Partii Konserwatywnej Iain Duncan Smith, podpisało list do szefa MSZ Wielkiej Brytanii Borisa Johnsona, apelując o sprzeciw wobec budowy gazociągu

 7. 1270putinjhoilo 18.03.2018

  Szef NATO: atak na Skripala dowodem na coraz większą nieobliczalność Rosji

  Atak na Siergieja Skripala potwierdza rosnącą nieobliczalność Rosji - ocenił sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg w niedzielnym wywiadzie dla "Welt am Sonntag"

 8. 1270imigrnaci 17.03.2018

  Do Hiszpanii przypłynęła rekordowa liczba nielegalnych migrantów

  W 2017 r. do Hiszpanii przypłynęła rekordowa liczba nielegalnych migrantów - ponad 22,4 tys. W ciągu ostatniego roku ich grono powiększyło się o blisko 300 proc.

Wiadomości z kraju

więcej
CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook