Jedynie prawda jest ciekawa

Grecja: Minister finansów pod sąd

18.01.2013

Grecki parlament przegłosował w nocy z czwartku na piątek wniosek dotyczący objęcia byłego ministra finansów Jeorjosa Papakonstantinu śledztwem w sprawie tzw. afery z "listą Lagarde", która zawierała nazwiska rzekomych oszustów podatkowych.

Dochodzenia unikną natomiast: obecny lider koalicyjnej partii PASOK Ewangelos enizelos, były premier technokrata Lukas Papademos oraz były socjalistyczny szef rządu Jeorjos Papandreu.

Cała sprawa ciągnie się już do dawna i bywa nazywana aferą z "listą Lagarde", od nazwiska byłej minister finansów Francji, a obecnej szefowej Międzynarodowego Funduszu Walutowego Christine Lagarde. Przekazała ona Atenom listę ponad dwóch tysięcy osób, które "zaparkowały" pieniądze w bankach szwajcarskich, unikając greckich podatków.

Lista trafiła do Aten w 2010 roku, ale władze nie zrobiły z niej wtedy żadnego użytku. Tygodnik "Hot Doc" opublikował ją w październiku 2012 roku.
W grudniu 2012 r. prokuratura odkryła, że z listy usunięto nazwiska krewnych Papakonstantinu. Wówczas rząd poparł projekt objęcia śledztwem tego polityka, który ministrem finansów był w latach 2009-2011.

Papakonstantinu - ekonomista, który kształcił się w Wielkiej Brytanii i USA - zaprzecza oskarżeniom, z powodu których został usunięty z PASOK-u. "Jeśli chciałbym sfałszować listę, to czy zrobiłbym to w taki sposób? Czyż nie usunąłbym nie tylko trzech nazwisk moich krewnych, lecz 10, 20 czy 50 dodatkowych nazwisk, które rzucałyby cień nie tylko na mnie, ale też na innych?" - bronił się.

Mimo to w głosowaniu podczas 16-godzinnej sesji parlamentu za objęciem byłego ministra śledztwem opowiedziało się 265 spośród 294 deputowanych.

Parlamentarna komisja śledcza zbierze się w przyszłym tygodniu, a jej prace potrwają co najmniej 30 dni.

Dzięki poparciu rządu Antonisa Samarasa dochodzenia uniknie m.in. Wenizelos. Miał w posiadaniu listę, gdy zastąpił Papakonstantinu na stanowisku ministra finansów, ale jej nie ujawnił. Śledztwa domagała się opozycyjna Koalicja Radykalnej Lewicy (SYRIZA).

Afera z "listą Lagarde" stała się "symbolem oszustw podatkowych", które po części obwinia się za skalę greckiego kryzysu, jak i opieszałości władz w sprawie wyjaśnienia transferów pieniędzy do Szwajcarii - pisze Reuters.

Unikanie greckich podatków przez bogate elity i tymczasowe aresztowanie dziennikarza, który ujawnił "listę Lagarde", Kostasa Waksewanisa sprawiły, że zarówno sama afera, jak i sposób prowadzenia śledztwa stały się gorącym tematem w kraju.

Stając przed sądem, Waksewanis zarzucił greckim władzom ukrywanie prawdy i chronienie "nietykalnych" elit.

Reforma systemu podatkowego jest elementem programu naprawczego, który Grecja jest obowiązana realizować w zamian za międzynarodową pomoc gospodarczą, bez której musiałaby ogłosić niewypłacalność.

"Lista Lagarde" obejmuje nazwiska 2059 greckich posiadaczy kont w banku HSBC w Szwajcarii. Zgromadzono na nich do 2007 roku około dwóch miliardów euro. Są to osoby, wobec których podjęto postępowania sprawdzające w związku z podejrzeniem unikania płacenia podatków. Grecka opinia publiczna jest tym bardziej wzburzona tą sprawą, że istnieją podejrzenia, iż właściciele kont doszli do majątku za pomocą nieuczciwych metod.

anas/PAP

[fot. PAP/EPA]

Słowa kluczowe:

Ateny

,

Samaras

,

parlament

,

lista

,

rząd

Warto poczytać

 1. 1270arbeti-macht 19.09.2017

  Niemiecki rząd odmawia wypłaty emerytur Polakom za pracę w czasie wojny. Ich składki zasiliły niemiecki ZUS

  Niemiecki rząd odmawia wypłaty emerytur Polakom, którzy podczas II wojny światowej byli zatrudnieni przez niemieckich pracodawców i odprowadzali z tego tytułu składki do niemieckiego systemu emerytalnego, a po wojnie powrócili do Polski.

 2. jetcrew19082017 19.09.2017

  Dwóch popularnych blogerów obejrzało film IPN-u. Ich reakcje są niesamowite!

  JETCrew to nazwa ekipy złożonej z dwóch niezwykle popularnych w sieci wideoblogerów.

 3. Niewolnictwo 19.09.2017

  Te dane wiele mówią o współczesnym świecie. Liczba niewolników jest ogromna

  Ponad 40 mln ludzi padło w 2016 r. ofiarą współczesnego niewolnictwa, czyli pracy przymusowej bądź wymuszonych małżeństw - wynika z zamieszczonych we wtorkowym raporcie szacunków trzech organizacji międzynarodowych walczących z niewolnictwem.

 4. Imigranciwiki3 19.09.2017

  Prasa alarmuje: liczba gwałtów popełnianych przez migrantów rośnie lawinowo!

  Liczba gwałtów popełnionych na terenie Bawarii przez migrantów ubiegających się o azyl wzrosła w pierwszym półroczu br. o 91 proc. - podał we wtorek niemiecki dziennik "Sueddeutsche Zeitung", powołując się na szefa bawarskiego MSW Joachima Herrmanna.

 5. HurananMaria19092017 19.09.2017

  Huragan Maria osiągnął najwyższą kategorię i uderzył w wyspę Dominikę

  Huragan Maria osiągnał najwyższą kategorię w 5-stopniowej skali Saffira-Simpsona i z porywami, których prędkość dochodzi do 260 km na godz. uderzył w Dominikę - podało NHC, Krajowe Centrum ds. Huraganów USA. Oko huraganu przeszło 70 km na północ od Martyniki.

CS147fotMINI

Czas Stefczyka 147/2017

PDF (5,87 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook