Jedynie prawda jest ciekawa


Grecja: Komentatorzy wróżą trudności koalicji

20.06.2012

Nową grecką koalicję czeka wiele problemów do rozwiązania; o jej losie przesądzi sukces albo porażka renegocjacji porozumienia pomocowego z MFW i UE a rola skrajnej prawicy pozostaje niepewna - uważają greccy komentatorzy, z którymi rozmawiała PAP.

Przywódca konserwatywnej Nowej Demokracji (ND) Antonis Samaras został w środę (20 czerwca) zaprzysiężony na premiera nowego koalicyjnego rządu Grecji. W skład koalicji oprócz ND, wejdzie socjalistyczny PASOK i Demokratyczna Lewica (DIMAR).

"W Grecji nie mamy tradycji rządu koalicyjnego, więc będzie to dla nas nowe doświadczenie. Na pewno będą problemy, ale mam nadzieję, że z powodu trudnej sytuacji, w jakiej znajduje się kraj, partnerzy rządowi dołożą wszelkich starań, aby skupić się na wspólnym celu uzdrowienia Grecji, a nie istniejących między nimi różnicach" - powiedział PAP komentator polityczny Pashos Mandrawelis. 

Jednym z pierwszych zadań nowego rządu będzie rozpoczęcie renegocjacji warunków porozumienia w sprawie pakietu oszczędnościowo-pożyczkowego zawartego między Grecją a trojką (Komisja Europejska, EBC, Międzynarodowy Fundusz Walutowy). Według wielu analityków, od sukcesu tego przedsięwzięcia będzie zależał los przyszłego rządu i to, jak długo on potrwa.

"Ta koalicja będzie miała dużo problemów. Nikt nie wie, ile przetrwa. Właściwie jedynym jej zadaniem będzie renegocjacja memorandum. Ale co się stanie, jeśli się jej to nie powiedzie? Co się stanie, jeśli będą musieli znowu obciąć wynagrodzenia i emerytury?" - powiedział PAP Kostas Jordanidis, komentator popularnej gazety "Kathimerini".

Jordanidis wskazuje na fakt, że chociaż nowy rząd będzie miał większość w parlamencie (179 miejsc na 300), nie przekłada się to na autentyczne poparcie ulicy.

"Głosy oddane przede wszystkim na Nową Demokrację ale też na PASOK były w wielu wypadkach głosami taktycznymi. Ludzie wybrali mniejsze zło. Głosy oddane na lewicową SYRIZĘ są o wiele bardziej zjednoczone pod względem ideologicznym" - powiedział.

Jordanidis uważa też, że w ferworze obecnej debaty, za mało uwagi poświęca się dwóm skrajnie prawicowym partiom, które razem zdobyły ponad 14 proc.

"Wszyscy mówią o SYRIZIE i zastanawiają się, czy Aleksis Cipras (lider SYRIZY) wyprowadzi ludzi z powrotem na ulicę, a tak naprawdę Niezależni Grecy i Złota Jutrzenka, które przecież też weszły do parlamentu, mogą sprawić tyle samo, a być może jeszcze więcej problemów" - dodał.

PAP
[fot.sxc.hu]

Warto poczytać

 1. Hitlerwiki 25.04.2018

  Duch SS wciąż żywy? Radna i nauczycielka gloryfikowała Hitlera

  Deputowana Rady Miejskiej Lwowa straciła pracę nauczycielki w jednej z miejscowych szkół za umieszczenie na Facebooku wpisu, w którym gloryfikowała Adolfa Hitlera - doniosły w środę lokalne media

 2. madsen25042018 25.04.2018

  Znany wynalazca zamordował dziennikarkę i poćwiartował jej ciało. Dostał dożywocie

  Duński wynalazca i konstruktor łodzi podwodnych Peter Madsen został w środę skazany na dożywocie przez sąd w Kopenhadze za zamordowanie w sierpniu 2017 roku szwedzkiej dziennikarki Kim Wall.

 3. 1270armenian 25.04.2018

  Transportery opancerzone na ulicach Erywania

  Transportery opancerzone i konwoje policyjne pojawiły się w środę na ulicach Erywania. Budynki rządowe, w tym siedzibę rządzącej Republikańskiej Partii Armenii, otoczyły kordony policji

 4. 1270kongres 24.04.2018

  Izba Reprezentantów ma głosować nad ustawą ws. mienia ofiar Holokaustu

  W Izbie Reprezentantów Kongresu USA odbędzie się we wtorek głosowanie nad ustawą o sprawiedliwości dla ofiar, którym nie zadośćuczyniono (Justice for Uncompensated Survivors Today - JUST), dotyczącą restytucji mienia ofiar Holokaustu.

 5. Alfiezyje 24.04.2018

  Dyrektor włoskiego szpitala opowiada o próbie uratowania Alfiego Evansa. Ta relacja szokuje

  Wciąż trwa desperacka walka o niespełna 2-letniego Alfiego Evansa. Najbliższe godziny zadecydują o tym, czy dziecko przeżyje. Po południu w sądzie w Manchesterze odbędzie się brytyjsko-włoskie posiedzenie, od którego zależy, czy włoski rząd będzie mógł wywieźć chłopca

 6. 1270polkazaaatakowana 24.04.2018

  Rasistowski atak na Polkę w Wielkiej Brytanii. Zaatakowała ją banda nastolatków

  Pochodząca z Polski 45-letnia Marta Stanisławska, mieszkająca w miejscowości Swindon w południowo-wschodniej Anglii padła ofiarą rasistowskiego ataku ze strony angielskich nastolatków.

 7. whouse24042018 24.04.2018

  Lewicowy kandydat na prezydenta USA zbawi świat? Bernie Sanders chce pracy dla każdego

  Bernie Sanders, główny rywal Hillary Clinton w ostatnich wyborach i nieformalny przywódca lewego skrzydła Demokratów – zaproponował program gwarantowanej pracy dla każdego.

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook