Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Grecja: Komentatorzy wróżą trudności koalicji

20.06.2012

Nową grecką koalicję czeka wiele problemów do rozwiązania; o jej losie przesądzi sukces albo porażka renegocjacji porozumienia pomocowego z MFW i UE a rola skrajnej prawicy pozostaje niepewna - uważają greccy komentatorzy, z którymi rozmawiała PAP.

Przywódca konserwatywnej Nowej Demokracji (ND) Antonis Samaras został w środę (20 czerwca) zaprzysiężony na premiera nowego koalicyjnego rządu Grecji. W skład koalicji oprócz ND, wejdzie socjalistyczny PASOK i Demokratyczna Lewica (DIMAR).

"W Grecji nie mamy tradycji rządu koalicyjnego, więc będzie to dla nas nowe doświadczenie. Na pewno będą problemy, ale mam nadzieję, że z powodu trudnej sytuacji, w jakiej znajduje się kraj, partnerzy rządowi dołożą wszelkich starań, aby skupić się na wspólnym celu uzdrowienia Grecji, a nie istniejących między nimi różnicach" - powiedział PAP komentator polityczny Pashos Mandrawelis. 

Jednym z pierwszych zadań nowego rządu będzie rozpoczęcie renegocjacji warunków porozumienia w sprawie pakietu oszczędnościowo-pożyczkowego zawartego między Grecją a trojką (Komisja Europejska, EBC, Międzynarodowy Fundusz Walutowy). Według wielu analityków, od sukcesu tego przedsięwzięcia będzie zależał los przyszłego rządu i to, jak długo on potrwa.

"Ta koalicja będzie miała dużo problemów. Nikt nie wie, ile przetrwa. Właściwie jedynym jej zadaniem będzie renegocjacja memorandum. Ale co się stanie, jeśli się jej to nie powiedzie? Co się stanie, jeśli będą musieli znowu obciąć wynagrodzenia i emerytury?" - powiedział PAP Kostas Jordanidis, komentator popularnej gazety "Kathimerini".

Jordanidis wskazuje na fakt, że chociaż nowy rząd będzie miał większość w parlamencie (179 miejsc na 300), nie przekłada się to na autentyczne poparcie ulicy.

"Głosy oddane przede wszystkim na Nową Demokrację ale też na PASOK były w wielu wypadkach głosami taktycznymi. Ludzie wybrali mniejsze zło. Głosy oddane na lewicową SYRIZĘ są o wiele bardziej zjednoczone pod względem ideologicznym" - powiedział.

Jordanidis uważa też, że w ferworze obecnej debaty, za mało uwagi poświęca się dwóm skrajnie prawicowym partiom, które razem zdobyły ponad 14 proc.

"Wszyscy mówią o SYRIZIE i zastanawiają się, czy Aleksis Cipras (lider SYRIZY) wyprowadzi ludzi z powrotem na ulicę, a tak naprawdę Niezależni Grecy i Złota Jutrzenka, które przecież też weszły do parlamentu, mogą sprawić tyle samo, a być może jeszcze więcej problemów" - dodał.

PAP
[fot.sxc.hu]

Warto poczytać

 1. hksdakhuchodzcydd 18.01.2017

  UE grozi kolejna fala uchodźców?

  Premier przewodniczącej obecnie UE Malty Joseph Muscat ostrzegł w środę przed kolejną falą migracji przez Morze Śródziemne, która może pojawić się wiosną. Jego zdaniem UE musi szybko zakończyć spór o reformę polityki migracyjnej, w tym o relokację uchodźców.

 2. mid-epa05723766 18.01.2017

  Polacy na stanowiskach wiceszefów PE

  Europoseł SLD Bogusław Liberadzki, a także Ryszard Czarnecki (PiS) zostali wybrani na stanowiska wiceprzewodniczących Parlamentu Europejskiego.

 3. Konrad-szymanski-045t54da8ff8m800xcafa9858 18.01.2017

  Szymański: Polacy nie powinni być zakładnikami Brexitu

  Sprawa miliona Polaków, którzy już są w Wielkiej Brytanii, powinna być "poza stołem negocjacyjnym" i nie powinni być zakładnikami procesu politycznego- powiedział w środę wiceszef MSZ Konrad Szymański, odnosząc się do wystąpienia brytyjskiej premier Theresy May dotyczącego Brexitu.

 4. mid-epa05721093 17.01.2017

  Nie będzie delegalizacji NPD

  „Pomimo wrogiej konstytucji ideologii NPD powinna nadal korzystać z przywilejów przewidzianych dla partii politycznych".

 5. prezydentADwyadvashem 17.01.2017

  Prezydent w Yad Vashem: To wielka lekcja

  „Nigdy nie może być, nie tylko wśród polityków, ale i zwykłych ludzi, obywateli świata, zgody na przemoc i antysemityzm”.

 6. mid-epa05723729 17.01.2017

  Wybory nowego szefa Parlamentu Europejskiego

  Wypracowane w ostatniej chwili porozumienie między liberałami i chadekami praktycznie przesądza o zwycięstwie Antonio Tajaniego.

 7. C2XIO5qXUAAQnj1 17.01.2017

  Prezydent Duda z wizytą Izraelu

  „Dziś Polskę i Izrael od wielu lat łączą serdeczne relacje. Polska jako państwo zawsze sprzyjała Izraelowi i chcę zapewnić, że nadal sprzyja”.

 8. trumpapepazflagaSI 17.01.2017

  Szef MSZ. Nie ma sygnałów zmiany polityki zagranicznej USA

  Gdyby nowa amerykańska administracja była w kwestii polityki zagranicznej i bezpieczeństwa zupełnie odmiennego zdania niż odchodząca, taki sygnał dawno by już poszedł - uważa szef MSZ Witold Waszczykowski.

CS139fotoMINI

Czas Stefczyka 139/2017

PDF (4,73 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook