Jedynie prawda jest ciekawa

Grecja: kolejny neonazistowski deputowany aresztowany

30.06.2014

Tymczasowy areszt wobec kolejnego deputowanego neonazistowskiej Złotej Jutrzenki, któremu zarzucono przynależność do organizacji przestępczej i kierowanie nią zarządził grecki sąd. To już ósmy deputowany tego ugrupowania, który trafił do aresztu.

Artemis Matteopulos, który jest partnerem córki szefa ugrupowania Nikolaosa Michaloliakosa, napisał w oświadczeniu, że Złota Jutrzenka pada ofiarą politycznego prześladowania i zaprzeczył, jakoby partia była organizacją przestępczą.

Matteopulos jest ósmym z 16 deputowanych Złotej Jutrzenki, którzy za kratkami oczekują na proces. Na początku czerwca do tymczasowego aresztu pod takimi samymi zarzutami jak Matteopulos trafił Nikos Kuzilos.

Wśród pozostałych posłów neonazistowskiej partii, którzy przebywają w areszcie, są m.in. jej lider Michaloliakos oraz numer dwa w ugrupowaniu Kristos Pappas.

Deputowanym zarzuca się różne przestępstwa, m.in. nielegalne posiadanie broni. Większość z nich została aresztowana pod koniec września ub.r. pod zarzutem przynależności do przestępczego ugrupowania. Była to reakcja na serię ataków na imigrantów oraz na zamordowanie walczącego z rasizmem rapera Pawlosa Fyssasa. Do zbrodni przyznał się członek Złotej Jutrzenki.

Wszyscy deputowani zaprzeczają, jakoby złamali prawo i twierdzą, że broń palna znaleziona w ich domach, na którą nie mieli zezwoleń, służyła im do ochrony osobistej.

Od ubiegłego tygodnia w areszcie domowym przebywa też żona Michaloliakosa, deputowana Eleni Zaruli. Wkrótce sąd zdecyduje, czy także ona trafi do tymczasowego aresztu.

Data procesu członków Złotej Jutrzenki nie została jeszcze ustalona, ale według agencji AFP nie rozpocznie się on przed końcem 2014 roku. 

Utworzona w latach 80. XX wieku Złota Jutrzenka, która niegdyś była ugrupowaniem marginalnym, zyskała na popularności w 2011 roku, gdy sfrustrowani kryzysem i bezrobociem Grecy zaczęli się odwracać od partii politycznych głównego nurtu. W wyborach z 2012 roku zdobyła 18 miejsc w 300-osobowym parlamencie. Obecnie ma 16 deputowanych, gdyż od 2012 roku dwóch posłów odeszło z grupy parlamentarnej.

W majowych wyborach do Parlamentu Europejskiego Złota Jutrzenka uplasowała się na trzecim miejscu.

Członkowie Złotej Jutrzenki są podejrzewani o co najmniej dwa zabójstwa i liczne ataki na cudzoziemców.


Greg/PAP
[fot. Wikimedia Commons/Steve Jurvetson/licencja CC 2.0]Zainteresował Cię artykuł? Znajdź nas na Facebooku!

Warto poczytać

 1. Morawiecki23102017 11.12.2017

  Zagranica gratuluje nowemu premierowi. "Liczą na współpracę z nowym szefem polskiego rządu"

  - Szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker oraz przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk wystosowali listy z gratulacjami do premiera Mateusza Morawieckiego.

 2. uniwersytetgandawa 11.12.2017

  Półnaga kobieta tarza się po ziemi, a mężczyzna uderza młotkiem w ścianę. Tak renomowany belgijski uniwersytet świętuje rocznicę powstania [WIDEO]

  Jak widać na nagraniu, przyszłość europejskiej sztuki można widzieć jedynie w czarnych barwach. Chyba że tego "performance" nie uznamy za sztukę, ale za zwykłą chorobę

 3. 11.12.2017

  Zamachowcy z Katalonii mieli wsparcie z Syrii. Miało zginąć kilkaset osób

  Sprawcy sierpniowych zamachów terrorystycznych w Katalonii, w których zginęło 16 osób, a ponad 120 zostało rannych, mieli wsparcie z zewnątrz - wynika ze śledztwa. Pierwotny plan ataków powstał w Syrii, a część materiałów trafiła w ręce dżihadystów z Francji

 4. bus1 11.12.2017

  Bomba w polskim autobusie na Ukrainie.Władze: to był akt terrorystyczny

  Podłożenie ładunku wybuchowego pod polskim autobusem w okolicach Lwowa traktowane jest w śledztwie jako akt terrorystyczny - oświadczyła w poniedziałek Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU)

 5. NowyJork11122017 11.12.2017

  Eksplozja w Nowym Jorku? Są doniesienia o bombie!

  Nowojorska policja reaguje na doniesienia o eksplozji na dworcu autobusowym na Mahattanie, w pobliżu Times Square - podaje BBC. Policja przekazała, że ewakuowane są niektóre linie metra

CS150MINIfot

Czas Stefczyka 150/2017

PDF (4,60 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook