Jedynie prawda jest ciekawa

Grecja: kolejny neonazistowski deputowany aresztowany

30.06.2014

Tymczasowy areszt wobec kolejnego deputowanego neonazistowskiej Złotej Jutrzenki, któremu zarzucono przynależność do organizacji przestępczej i kierowanie nią zarządził grecki sąd. To już ósmy deputowany tego ugrupowania, który trafił do aresztu.

Artemis Matteopulos, który jest partnerem córki szefa ugrupowania Nikolaosa Michaloliakosa, napisał w oświadczeniu, że Złota Jutrzenka pada ofiarą politycznego prześladowania i zaprzeczył, jakoby partia była organizacją przestępczą.

Matteopulos jest ósmym z 16 deputowanych Złotej Jutrzenki, którzy za kratkami oczekują na proces. Na początku czerwca do tymczasowego aresztu pod takimi samymi zarzutami jak Matteopulos trafił Nikos Kuzilos.

Wśród pozostałych posłów neonazistowskiej partii, którzy przebywają w areszcie, są m.in. jej lider Michaloliakos oraz numer dwa w ugrupowaniu Kristos Pappas.

Deputowanym zarzuca się różne przestępstwa, m.in. nielegalne posiadanie broni. Większość z nich została aresztowana pod koniec września ub.r. pod zarzutem przynależności do przestępczego ugrupowania. Była to reakcja na serię ataków na imigrantów oraz na zamordowanie walczącego z rasizmem rapera Pawlosa Fyssasa. Do zbrodni przyznał się członek Złotej Jutrzenki.

Wszyscy deputowani zaprzeczają, jakoby złamali prawo i twierdzą, że broń palna znaleziona w ich domach, na którą nie mieli zezwoleń, służyła im do ochrony osobistej.

Od ubiegłego tygodnia w areszcie domowym przebywa też żona Michaloliakosa, deputowana Eleni Zaruli. Wkrótce sąd zdecyduje, czy także ona trafi do tymczasowego aresztu.

Data procesu członków Złotej Jutrzenki nie została jeszcze ustalona, ale według agencji AFP nie rozpocznie się on przed końcem 2014 roku. 

Utworzona w latach 80. XX wieku Złota Jutrzenka, która niegdyś była ugrupowaniem marginalnym, zyskała na popularności w 2011 roku, gdy sfrustrowani kryzysem i bezrobociem Grecy zaczęli się odwracać od partii politycznych głównego nurtu. W wyborach z 2012 roku zdobyła 18 miejsc w 300-osobowym parlamencie. Obecnie ma 16 deputowanych, gdyż od 2012 roku dwóch posłów odeszło z grupy parlamentarnej.

W majowych wyborach do Parlamentu Europejskiego Złota Jutrzenka uplasowała się na trzecim miejscu.

Członkowie Złotej Jutrzenki są podejrzewani o co najmniej dwa zabójstwa i liczne ataki na cudzoziemców.


Greg/PAP
[fot. Wikimedia Commons/Steve Jurvetson/licencja CC 2.0]Zainteresował Cię artykuł? Znajdź nas na Facebooku!
Słowa kluczowe:

wybory

,

Grecja

,

neonazizm

,

aresztowania

,

deputowani

Warto poczytać

 1. 1270orbanww 23.09.2017

  Węgierska prasa o wizycie Orbana w Polsce: to demonstracja antyimigracyjnego sojuszu

  Jako demonstrację sojuszu państw przeciwnych nieograniczonej imigracji oraz pokaz jedności przed szczytem UE w Tallinie określa w sobotę węgierska prasa wizytę premiera Viktora Orbana w Warszawie.

 2. 1270kornicki 23.09.2017

  Polski bohater i lider rankingu pilotów RAFu skromnie o swoich zasługach: Byłem jednym z wielu

  Franciszek Kornicki, ostatni żyjący dowódca polskiego dywizjonu lotnictwa z drugiej wojny światowej jest zdecydowanym liderem głosowania internetowego, które ma wybrać jednego z bohaterów wystawy na stulecie brytyjskich Królewskich Sił Powietrznych (RAF).

 3. stalin20170922 22.09.2017

  Popiersie zbrodniarza stanęło w Moskwie. Tylko jedna osoba zaprotestowała

  - Popiersie Józefa Stalina pojawiło się w piątek w Moskwie; jest ono częścią "alei wodzów", w której stoją popiersia rosyjskich carów i radzieckich przywódców komunistycznych. Przeciwko upamiętnieniu Stalina protestowała uczestniczka jednoosobowej pikiety.

 4. Imigranciwiki2 22.09.2017

  Coraz mniej ubiega się o azyl w UE

  Liczba imigrantów ubiegających się po raz pierwszy o azyl w UE zmniejszyła się w drugim kwartale br. o 11 proc. - podał w piątek Europejski Urząd Statystyczny. Największą grupę stanowią Syryjczycy i Nigeryjczycy, a najwięcej podań złożono w RFN i we Włoszech.

 5. Katalonia22092017 22.09.2017

  Katalończycy wyszli na ulice. Domagają się niepodległości

  Co najmniej kilkuset zwolenników niepodległości Katalonii demonstruje w piątek przed sądem w Hospitalet de Llobregat, na przedmieściach Barcelony, żądając uwolnienia członków władz regionalnych. Zatrzymano ich w związku z referendum w sprawie secesji regionu.

CS147fotMINI

Czas Stefczyka 147/2017

PDF (5,87 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook