Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Grecja: B. minister obrony winny korupcji

07.10.2013

Po trwającym pięć miesięcy procesie sąd w Atenach uznał byłego greckiego ministra obrony Akisa Cochacopulosa za winnego prania pieniędzy i łapownictwa w najgłośniejszej od lat aferze korupcyjnej w zmagającej się z kryzysem finansowym Grecji.

Według sądu Cochacopulos oraz 16 spośród 18 innych współoskarżonych w tej sprawie dopuściło się przyjęcia łapówek w łącznej kwocie 55 mln euro przy realizacji kontraktów na zakup okrętów podwodnych w Niemczech oraz rakiet przeciwlotniczych w Rosji.

Wymiar kary wobec nich zostanie ogłoszony w najbliższych dniach.

Poza Cochacopulosem, orzeczenie o winie dotyczy między innymi trojga bliskich mu osób - obecnej małżonki, byłej niemieckiej żony i córki - oraz byłych współpracowników ministra. Wszystkim grożą kary do 20 lat pozbawienia wolności.

74-letni obecnie Cochacopulos to jeden ze współzałożycieli socjalistycznej partii PASOK i w latach 1981-2004 szef różnych resortów w jej kolejnych rządach. Funkcję ministra obrony pełnił od roku 1996 do 2001.

W marcu bieżącego roku Cochacopulos został skazany w odrębnym postępowaniu na 8 lat więzienia i 520 tys. euro grzywny za składanie nieprawdziwych deklaracji podatkowych. Orzeczono wtedy również przepadek jego domu w śródmieściu Aten. Były minister twierdzi, że wszystkie stawiane mu zarzuty są bezpodstawne.

W następstwie bezprecedensowego kryzysu finansów publicznych, który wtrącił Grecję w głęboką recesję, rozszerzono uprawnienia tamtejszego wymiaru sprawiedliwości w zwalczaniu korupcji.


Greg/PAP
[fot. sxc.hu ]


Zainteresował Cię artykuł? Znajdź nas na Facebooku!
Słowa kluczowe:

kara

,

Grecja

,

łapówka

,

minister

CS141fotMINI

Czas Stefczyka 141/2017

PDF (4,89 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook