Jedynie prawda jest ciekawa


Gorąco po tweecie Trumpa! Pakistan zwołał Radę Bezpieczeństwa

03.01.2018
pakistan03012017
Gorąco po tweecie Trumpa! Pakistan zwołał Radę Bezpieczeństwa

Shahid Khaqan Abbasi, premier Pakistanu, zwołał nadzwyczajne zebranie Narodowej Rady Bezpieczeństwa. Podczas trwającego 3 godziny posiedzenia urzędnicy omawiali sytuację militarną na granicach i strategię dyplomatyczną, jednak głównym tematem były niedawne wypowiedzi Donalda Trumpa oraz wstrzymanie przez USA wypłaty 255 milionów dolarów pomocy wojskowej.

W swoim pierwszym tweecie w 2018 roku Trump zaatakował Pakistan twierdząc, że w zamian za 33 miliardy dolarów w ciągu ostatnich piętnastu lat, ale w zamian za to otrzymali tylko kłamstwa i traktowanie przywódców jak głupców. Niemal równocześnie rząd USA ogłosił, że wypłata pomocy militarnej zostanie wstrzymana, co później potwierdziła ambasador USA przy ONZ Nikki Haley. 

Tweet Trumpa i wstrzymanie pomocy wywołały zrozumiałe oburzenie w Pakistanie. Ministerstwo Obrony odpowiedziało, że Pakistan zapewnia USA korzystanie ze swoich baz wojskowych i lotnisk oraz współpracę militarną i wywiadowczą. David Hale, ambasador USA w Pakistanie został wezwany przez rząd w Islamabadzie, chociaż szczegóły tego spotkania nie zostały na razie ujawnione.

Żadnych gwałtownych ruchów

Także członkowie Narodowej Rady Bezpieczeństwa wyrazili swoje niezadowolenie z ostatnich ruchów Waszyngtonu. Według pakistańskiego portalu The News członkowie rady stwierdzili, że Pakistańczycy są narodem, który ceni sobie narodową dumę i który prowadzi od lat wojnę z terroryzmem, za co zapłacił ogromną cenę, także w cywilnych i wojskowych ofiarach. Jednak Pakistan nie ma zamiaru jednak podejmować żadnych gwałtownych działań i nadal jest oddany sprawie zaprowadzenia pokoju w Afganistanie. Być może brak gwałtowniejszej reakcji był związany z niemal otwartą groźbą wstrzymania reszty finansowania wyrażoną przez ambasador Haley. Groźbą, która na razie pozostaje raczej pustymi słowami – za finansowanie obcych państw odpowiada w USA głównie senat, który zdążył już pokazać, że nie ma zamiaru łatwo zrezygnować z finansowania obcych rządów. We wrześniu zeszłego roku senatorowie odrzucili zaproponowane przez sekretarza stanu Rexa Tillersona cięcia budżetowe na pomoc zagraniczną i dyplomację, i ciężko przypuszczać, żeby Trumpowi udało się spełnić swoją groźbę przed tegorocznymi wyborami.

Pomimo koncyliacyjnego tonu Rady Bezpieczeństwa nie wszyscy pakistańscy politycy wybaczyli Trumpowi jego ostry ton. Khawaja Asif, minister spraw zagranicznych, tuż po spotkaniu rzucił Trumpowi wyzwanie na Twitterze. Zaproponował mu wynajęcie, na koszt rządu w Islamabadzie, amerykańskich audytorów, którzy sprawdzą na miejscu rzuconą przez Trumpa kwotę 33 miliardów dolarów, którą Pakistan miał otrzymać od USA. Jego reakcja ma zapewne związek z odmiennym postrzeganiem niektórych spraw przez Islamabad i Waszyngton. Na przykład wstrzymaną ostatnio wypłatę Pakistan nie traktuje w kategoriach pomocy a zwrotu kosztów współpracy z amerykańską armią w Afganistanie. 

Trudny sojusz

Napięcie na linii Pakistan-USA nie jest niczym zaskakującym i ma bardzo wiele wspólnego ze zmianą podejścia Trumpa do wojny w Afganistanie. Rozpoczęta w 2001 roku wojna jest już najdłuższym konfliktem zbrojnym w historii USA. Kosztowała Amerykę bardzo dużo – ponad 2200 zabitych żołnierzy i 2000 cywilnych pracowników, ponad 37 tysięcy rannych, coraz większy problem jakim są weterani, którzy często nie mogą się dostosować do cywilnego życia, a także ponad bilion dolarów. Pomimo tego do pokoju jest niemal tak daleko, a może nawet dalej, niż w 2001 roku. Podczas kampanii wyborczej Trump postulował całkowite wycofanie amerykańskich sił z Afganistanu, jednak po zwycięstwie zmienił zdanie – przyznając, że odpowiedzialność za interesy USA zmieniła mu perspektywę. A latem zeszłego roku postanowił znacząco zwiększyć obecność sił zbrojnych USA w Afganistanie. Kolejne tysiące amerykańskich żołnierzy, którzy już dotarli lub dotrą w tym roku na front ma wreszcie przełamać impas i doprowadzić konflikt do końca.

Pakistan od początku grał bardzo ważną rolę w tym konflikcie. I niemal od początku był oskarżany przez USA o patrzenie przez palce na aktywność Talibów i ISIS na swoim terytorium. Szczególnie ostro zrobiło się w 2011 roku, kiedy to amerykański wywiad odkrył, że Osama bin Laden przebywa w kompleksie w Abbottabadzie, turystycznym mieście oddalonym o 50 kilometrów od stolicy. Rząd Pakistanu twierdził, że nie miał pojęcia, że najsłynniejszy terrorysta świata mieszka pod ich nosem, ale wielu Amerykanów w to nie uwierzyło. 

Jeżeli Trump chce wreszcie doprowadzić do pokoju w Afganistanie, to uszczelnienie jego granicy z Pakistanem, które nie pozwoli Talibom i ISIS na lizanie ran, przegrupowanie i szkolenie nowych bojowników na terytorium pakistańskiego sojusznika, jest kluczową sprawą. I jeżeli rząd w Islamabadzie nie podejmie w tym celu konkretnych kroków, to jego sojusz z USA zostanie wystawiony na jeszcze cięższe próby.

Wiktor Młynarz

Warto poczytać

 1. 1270alfiepoland 26.04.2018

  Polska lekarka: Alfie Evans reaguje na głos i dotyk; rodzice mają z nim kontakt

  Alfie Evans reaguje na głos i dotyk ojca; ma z rodzicami kontakt emocjonalny - zaznaczyła w rozmowie z PAP polska lekarka dr Izabela Pałgan, która w styczniu zbadała dwulatka na prośbę jego rodziców. Jej zdaniem, Alfie ma prawo do opieki paliatywnej.

 2. liverpoolalfie26042018 26.04.2018

  Polska flaga przed szpitalem w Liverpoolu. Ojciec Alfiego Evansa: „Polska jest niesamowita”

  Wśród ludzi wspierających walkę rodziców chłopca o prawo do decydowania o swoim dziecku byli też Polacy, widoczna była polska flagę.

 3. Hitlerwiki 25.04.2018

  Duch SS wciąż żywy? Radna i nauczycielka gloryfikowała Hitlera

  Deputowana Rady Miejskiej Lwowa straciła pracę nauczycielki w jednej z miejscowych szkół za umieszczenie na Facebooku wpisu, w którym gloryfikowała Adolfa Hitlera - doniosły w środę lokalne media

 4. madsen25042018 25.04.2018

  Znany wynalazca zamordował dziennikarkę i poćwiartował jej ciało. Dostał dożywocie

  Duński wynalazca i konstruktor łodzi podwodnych Peter Madsen został w środę skazany na dożywocie przez sąd w Kopenhadze za zamordowanie w sierpniu 2017 roku szwedzkiej dziennikarki Kim Wall.

 5. 1270armenian 25.04.2018

  Transportery opancerzone na ulicach Erywania

  Transportery opancerzone i konwoje policyjne pojawiły się w środę na ulicach Erywania. Budynki rządowe, w tym siedzibę rządzącej Republikańskiej Partii Armenii, otoczyły kordony policji

 6. 1270kongres 24.04.2018

  Izba Reprezentantów ma głosować nad ustawą ws. mienia ofiar Holokaustu

  W Izbie Reprezentantów Kongresu USA odbędzie się we wtorek głosowanie nad ustawą o sprawiedliwości dla ofiar, którym nie zadośćuczyniono (Justice for Uncompensated Survivors Today - JUST), dotyczącą restytucji mienia ofiar Holokaustu.

 7. Alfiezyje 24.04.2018

  Dyrektor włoskiego szpitala opowiada o próbie uratowania Alfiego Evansa. Ta relacja szokuje

  Wciąż trwa desperacka walka o niespełna 2-letniego Alfiego Evansa. Najbliższe godziny zadecydują o tym, czy dziecko przeżyje. Po południu w sądzie w Manchesterze odbędzie się brytyjsko-włoskie posiedzenie, od którego zależy, czy włoski rząd będzie mógł wywieźć chłopca

 8. 1270polkazaaatakowana 24.04.2018

  Rasistowski atak na Polkę w Wielkiej Brytanii. Zaatakowała ją banda nastolatków

  Pochodząca z Polski 45-letnia Marta Stanisławska, mieszkająca w miejscowości Swindon w południowo-wschodniej Anglii padła ofiarą rasistowskiego ataku ze strony angielskich nastolatków.

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook