Jedynie prawda jest ciekawa


Gorąco po tweecie Trumpa! Pakistan zwołał Radę Bezpieczeństwa

03.01.2018
pakistan03012017
Gorąco po tweecie Trumpa! Pakistan zwołał Radę Bezpieczeństwa

Shahid Khaqan Abbasi, premier Pakistanu, zwołał nadzwyczajne zebranie Narodowej Rady Bezpieczeństwa. Podczas trwającego 3 godziny posiedzenia urzędnicy omawiali sytuację militarną na granicach i strategię dyplomatyczną, jednak głównym tematem były niedawne wypowiedzi Donalda Trumpa oraz wstrzymanie przez USA wypłaty 255 milionów dolarów pomocy wojskowej.

W swoim pierwszym tweecie w 2018 roku Trump zaatakował Pakistan twierdząc, że w zamian za 33 miliardy dolarów w ciągu ostatnich piętnastu lat, ale w zamian za to otrzymali tylko kłamstwa i traktowanie przywódców jak głupców. Niemal równocześnie rząd USA ogłosił, że wypłata pomocy militarnej zostanie wstrzymana, co później potwierdziła ambasador USA przy ONZ Nikki Haley. 

Tweet Trumpa i wstrzymanie pomocy wywołały zrozumiałe oburzenie w Pakistanie. Ministerstwo Obrony odpowiedziało, że Pakistan zapewnia USA korzystanie ze swoich baz wojskowych i lotnisk oraz współpracę militarną i wywiadowczą. David Hale, ambasador USA w Pakistanie został wezwany przez rząd w Islamabadzie, chociaż szczegóły tego spotkania nie zostały na razie ujawnione.

Żadnych gwałtownych ruchów

Także członkowie Narodowej Rady Bezpieczeństwa wyrazili swoje niezadowolenie z ostatnich ruchów Waszyngtonu. Według pakistańskiego portalu The News członkowie rady stwierdzili, że Pakistańczycy są narodem, który ceni sobie narodową dumę i który prowadzi od lat wojnę z terroryzmem, za co zapłacił ogromną cenę, także w cywilnych i wojskowych ofiarach. Jednak Pakistan nie ma zamiaru jednak podejmować żadnych gwałtownych działań i nadal jest oddany sprawie zaprowadzenia pokoju w Afganistanie. Być może brak gwałtowniejszej reakcji był związany z niemal otwartą groźbą wstrzymania reszty finansowania wyrażoną przez ambasador Haley. Groźbą, która na razie pozostaje raczej pustymi słowami – za finansowanie obcych państw odpowiada w USA głównie senat, który zdążył już pokazać, że nie ma zamiaru łatwo zrezygnować z finansowania obcych rządów. We wrześniu zeszłego roku senatorowie odrzucili zaproponowane przez sekretarza stanu Rexa Tillersona cięcia budżetowe na pomoc zagraniczną i dyplomację, i ciężko przypuszczać, żeby Trumpowi udało się spełnić swoją groźbę przed tegorocznymi wyborami.

Pomimo koncyliacyjnego tonu Rady Bezpieczeństwa nie wszyscy pakistańscy politycy wybaczyli Trumpowi jego ostry ton. Khawaja Asif, minister spraw zagranicznych, tuż po spotkaniu rzucił Trumpowi wyzwanie na Twitterze. Zaproponował mu wynajęcie, na koszt rządu w Islamabadzie, amerykańskich audytorów, którzy sprawdzą na miejscu rzuconą przez Trumpa kwotę 33 miliardów dolarów, którą Pakistan miał otrzymać od USA. Jego reakcja ma zapewne związek z odmiennym postrzeganiem niektórych spraw przez Islamabad i Waszyngton. Na przykład wstrzymaną ostatnio wypłatę Pakistan nie traktuje w kategoriach pomocy a zwrotu kosztów współpracy z amerykańską armią w Afganistanie. 

Trudny sojusz

Napięcie na linii Pakistan-USA nie jest niczym zaskakującym i ma bardzo wiele wspólnego ze zmianą podejścia Trumpa do wojny w Afganistanie. Rozpoczęta w 2001 roku wojna jest już najdłuższym konfliktem zbrojnym w historii USA. Kosztowała Amerykę bardzo dużo – ponad 2200 zabitych żołnierzy i 2000 cywilnych pracowników, ponad 37 tysięcy rannych, coraz większy problem jakim są weterani, którzy często nie mogą się dostosować do cywilnego życia, a także ponad bilion dolarów. Pomimo tego do pokoju jest niemal tak daleko, a może nawet dalej, niż w 2001 roku. Podczas kampanii wyborczej Trump postulował całkowite wycofanie amerykańskich sił z Afganistanu, jednak po zwycięstwie zmienił zdanie – przyznając, że odpowiedzialność za interesy USA zmieniła mu perspektywę. A latem zeszłego roku postanowił znacząco zwiększyć obecność sił zbrojnych USA w Afganistanie. Kolejne tysiące amerykańskich żołnierzy, którzy już dotarli lub dotrą w tym roku na front ma wreszcie przełamać impas i doprowadzić konflikt do końca.

Pakistan od początku grał bardzo ważną rolę w tym konflikcie. I niemal od początku był oskarżany przez USA o patrzenie przez palce na aktywność Talibów i ISIS na swoim terytorium. Szczególnie ostro zrobiło się w 2011 roku, kiedy to amerykański wywiad odkrył, że Osama bin Laden przebywa w kompleksie w Abbottabadzie, turystycznym mieście oddalonym o 50 kilometrów od stolicy. Rząd Pakistanu twierdził, że nie miał pojęcia, że najsłynniejszy terrorysta świata mieszka pod ich nosem, ale wielu Amerykanów w to nie uwierzyło. 

Jeżeli Trump chce wreszcie doprowadzić do pokoju w Afganistanie, to uszczelnienie jego granicy z Pakistanem, które nie pozwoli Talibom i ISIS na lizanie ran, przegrupowanie i szkolenie nowych bojowników na terytorium pakistańskiego sojusznika, jest kluczową sprawą. I jeżeli rząd w Islamabadzie nie podejmie w tym celu konkretnych kroków, to jego sojusz z USA zostanie wystawiony na jeszcze cięższe próby.

Wiktor Młynarz

Warto poczytać

 1. torturyrosja23072018 23.07.2018

  Tak wyglądają rosyjskie więzienia. Do sieci wyciekł film z tortur! [WIDEO]

  W kolonii karnej w Jarosławiu w centralnej Rosji odsunięto od służby 17 funkcjonariuszy więziennych zidentyfikowanych na nagraniu wideo, na którym zarejestrowano bicie jednego z więźniów - poinformowała w niedzielę późnym wieczorem niezależna "Nowaja Gazieta".

 2. 1270mordererer 23.07.2018

  Masakra w Kanadzie. Kilkanaście ofiar strzelaniny

  Policja: jedna ofiara śmiertelna, 13 rannych po strzelaninie w Toronto

 3. 1270niemieckiewojsko 22.07.2018

  Polacy będą służyć w niemieckiej armii?

  Bundeswehra znów rozważa pomysł naboru obywateli z państw UE

 4. polska-usa-niagara-22072018 22.07.2018

  Piękny gest USA wobec Polski z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości. Zobacz co zrobili

  Wodospad Niagara zaświecił się na biało-czerwono. Jest to gest ze strony USA z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości

 5. strazacy22072018 22.07.2018

  Szwedzi nie mogą wyjść z podziwu dla naszych strażaków, którzy ratują ich kraj. „Dziękujemy Ci Polsko!”

  Szwedzi witają polskich strażaków KGPSP, którzy udzielą wsparcia swoim szwedzkim kolegom w walce z ogniem trawiącym lasy

 6. papiez20062018 22.07.2018

  Papież Franciszek apeluje, aby nie powtarzały się tragedie łodzi z imigrantami

  Papież Franciszek wezwał w niedzielę wspólnotę międzynarodową, by dołożyła starań, aby nie powtórzyły się katastrofy łodzi z migrantami na Morzu Śródziemnym. Apelował o zagwarantowanie bezpieczeństwa i poszanowanie godności oraz praw wszystkich

 7. rowhani-vs-trump-22072018 22.07.2018

  Przywódca Iranu przestrzega Trumpa przed wojną: Nie igraj z ogniem

  Prezydent Iranu Hasan Rowhani oświadczył w niedzielę, że Stany Zjednoczone "powinny wiedzieć, że wojna z Iranem to matka wszystkich wojen". Ostrzegł przywódcę USA Donalda Trumpa przed "igraniem z ogniem"

 8. lavrow1902018 21.07.2018

  Ławrow wzywa Pompeo do uwolnienia szpiega

  Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow wezwał w sobotę w rozmowie telefonicznej sekretarza stanu USA Mike'a Pompeo do uwolnienia aresztowanej w Stanach Zjednoczonych pod zarzutami działalności szpiegowskiej na rzecz Moskwy Marii Butiny

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook