Jedynie prawda jest ciekawa


Gorąco na linii Rosja - NATO. Kreml przechodzi do gróźb!

19.02.2018
lavrow1902018
Gorąco na linii Rosja - NATO. Kreml przechodzi do gróźb!

Rosja zasugerowała, że rozpatruje obniżenie szczebla swojego przedstawiciela przy NATO, tj. że nie wyśle do Brukseli wysokiej rangi dyplomaty, który zastąpiłby dotychczasowego ambasadora Aleksandra Gruszkę - podał w poniedziałek dziennik "Kommiersant".

Gazeta powołuje się na źródło w strukturach NATO, które zrelacjonowało rozmowę szefa MSZ Rosji Siergieja Ławrowa z sekretarzem generalnym Sojuszu Jensem Stoltenbergiem. Spotkali się oni w kuluarach Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa w minionym tygodniu.

Ławrow - jak przekazało źródło - dał do zrozumienia, iż Moskwa rozpatruje opcję obniżenia rangi swego przedstawiciela przy NATO. "Powiedział, że strona rosyjska nie jest przekonana co do celowości wysłania do Brukseli wysokiej rangi dyplomaty na miejsce Aleksandra Gruszki, ponieważ w obecnych warunkach praca przedstawiciela Rosji przy Sojuszu nie może być tak efektywna jak wcześniej" - powiedział rozmówca "Kommiersanta".

Sam Gruszko w rozmowie z dziennikiem przyznał, że NATO nie zdecydowało się w obecnej kryzysowej sytuacji na ograniczenie dialogu politycznego. Przypomniał, że przez pewien czas nie odbywały się spotkania Rady Rosja-NATO, ale potem tę praktykę wznowiono i odbyło się już sześć posiedzeń. Dodał następnie: "My zakładamy, że dialog dla dialogu nie jest potrzebny. Każde posiedzenie Rady Rosja-NATO powinno być starannie przygotowane, jego celem powinno być osiągnięcie jakiegoś konkretnego rezultatu".

Wcześniej źródła "Kommiersanta" w Moskwie nie wykluczały, że Gruszkę zastąpi w Brukseli dyplomata Andriej Kielin, obecnie szef departamentu współpracy europejskiej MSZ Rosji.

Źródło w NATO powiedziało ponadto dziennikowi, że Sojusz ma już kandydata na stanowisko szefa Biura Informacji NATO w Moskwie, które pozostawało nieobsadzone przez ostatnie trzy lata.

Z Moskwy Anna Wróbel (PAP)

fot. PAP/EPAWarto poczytać

 1. china18042018 18.04.2018

  Kolejny etap prześladowań chrześcijan w Chinach. Zakaz wstępu do kościołów katolickich

  Urzędy nadzorujące religię katolicką w prowincji Henan w środkowych Chinach zakazały wstępu do kościołów osobom niepełnoletnim

 2. alfie18042018 18.04.2018

  Cywilizacja śmierci: brytyjski sąd zadecydował o eutanazji niemowlaka. Rodzice się nie poddają

  Brytyjski sąd apelacyjny zadecydował, że Alfie Evans, 23-miesięczne niemowlę chore na niezdiagnozowaną chorobę mózgu, zostanie zgodnie z wolą jego lekarzy odłączony od maszyn podtrzymujących jego życie.

 3. 1270ataknaizrale 18.04.2018

  Tak w Europie atakują Żydów. Ale to my jesteśmy antysemitami…

  Gdyby ta sytuacja zdarzyła się w Polsce, bylibyśmy na ustach całego świata. Lewicowe media pisałyby o wrodzonym polskim antysemityzmie, czołowi politycy Unii Europejskiej krzyczeliby o łamaniu praw człowieka

 4. 1270putineiro1 18.04.2018

  Rosja planuje zablokować Facebooka?

  Urząd Roskomnadzor przeprowadzi do końca roku kontrolę serwisu społecznościowego Facebook; jeśli nie spełni on wymogów m.in. o rozmieszczeniu w Rosji baz danych użytkowników, to pojawi się pytanie o jego blokadę

 5. 1270slaves 17.04.2018

  BBC: polskie stocznie zatrudniają "niewolników" z Korei Płn.

  Brytyjska telewizja BBC wyemitowała w poniedziałek program śledczy "Panorama", poświęcony wykorzystywaniu "przymusowych pracowników z Korei Północnej" w Rosji, Chinach i Polsce. Pokazano m.in. nagrane z ukrycia rozmowy o ich pracy w polskich stoczniach.

 6. 1270pilsudskichrz 17.04.2018

  Chrzcielnica marszałka Józefa Piłsudskiego powróciła do kościoła

  Usunięta z wnętrza kościoła w Powiewiórce, gdzie został ochrzczony Józef Piłsudski, pamiątkowa chrzcielnica i tablica z r. 1927 informująca o chrzcie marszałka, decyzją biskupa pomocniczego archidiecezji wileńskiej Dariusa Trijonisa powróciły we wtorek do kościoła.

 7. Soroswiki 17.04.2018

  Węgierski minister ostrzega że Soros będzie chciał ukarać swój kraj za wynik wyborów

  Szef dyplomacji węgierskiej Peter Szijjarto wyraził we wtorek przekonanie, że amerykański finansista George Soros oraz wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Frans Timmermans nie akceptują wyników wyborów na Węgrzech

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook