Jedynie prawda jest ciekawa


Gorąco na linii Rosja - NATO. Kreml przechodzi do gróźb!

19.02.2018
lavrow1902018
Gorąco na linii Rosja - NATO. Kreml przechodzi do gróźb!

Rosja zasugerowała, że rozpatruje obniżenie szczebla swojego przedstawiciela przy NATO, tj. że nie wyśle do Brukseli wysokiej rangi dyplomaty, który zastąpiłby dotychczasowego ambasadora Aleksandra Gruszkę - podał w poniedziałek dziennik "Kommiersant".

Gazeta powołuje się na źródło w strukturach NATO, które zrelacjonowało rozmowę szefa MSZ Rosji Siergieja Ławrowa z sekretarzem generalnym Sojuszu Jensem Stoltenbergiem. Spotkali się oni w kuluarach Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa w minionym tygodniu.

Ławrow - jak przekazało źródło - dał do zrozumienia, iż Moskwa rozpatruje opcję obniżenia rangi swego przedstawiciela przy NATO. "Powiedział, że strona rosyjska nie jest przekonana co do celowości wysłania do Brukseli wysokiej rangi dyplomaty na miejsce Aleksandra Gruszki, ponieważ w obecnych warunkach praca przedstawiciela Rosji przy Sojuszu nie może być tak efektywna jak wcześniej" - powiedział rozmówca "Kommiersanta".

Sam Gruszko w rozmowie z dziennikiem przyznał, że NATO nie zdecydowało się w obecnej kryzysowej sytuacji na ograniczenie dialogu politycznego. Przypomniał, że przez pewien czas nie odbywały się spotkania Rady Rosja-NATO, ale potem tę praktykę wznowiono i odbyło się już sześć posiedzeń. Dodał następnie: "My zakładamy, że dialog dla dialogu nie jest potrzebny. Każde posiedzenie Rady Rosja-NATO powinno być starannie przygotowane, jego celem powinno być osiągnięcie jakiegoś konkretnego rezultatu".

Wcześniej źródła "Kommiersanta" w Moskwie nie wykluczały, że Gruszkę zastąpi w Brukseli dyplomata Andriej Kielin, obecnie szef departamentu współpracy europejskiej MSZ Rosji.

Źródło w NATO powiedziało ponadto dziennikowi, że Sojusz ma już kandydata na stanowisko szefa Biura Informacji NATO w Moskwie, które pozostawało nieobsadzone przez ostatnie trzy lata.

Z Moskwy Anna Wróbel (PAP)

fot. PAP/EPAWarto poczytać

 1. israel215052018 19.07.2018

  "Izrael jest państwem narodu żydowskiego". Kneset przyjął ustawę

  Kneset uchwalił ustawę określającą Izrael jako "państwo narodu żydowskiego".

 2. 1270trupeter 19.07.2018

  Trump: Putin jest odpowiedzialny za ingerencję w wybory

  Prezydent Donald Trump w wywiadzie dla CBS News powiedział, że Władimir Putin jest osobiście odpowiedzialny za rosyjską ingerencję w amerykańskie wybory prezydenckie w 2016 roku - informuje agencja Reuters.

 3. antysemityzm-18072018 18.07.2018

  Brytyjska partia krytykuje działania Izraela. Została oskarżona o antysemityzm

  Opozycyjna Partii Pracy została oskarżona o antysemityzm i "bezprecedensową pogardę" wobec brytyjskiej społeczności żydowskiej, gdy odmówiła przyjęcia w całości definicji antysemityzmu według Międzynarodowego Sojuszu na rzecz Pamięci o Holokauście (IHRA)

 4. Imigranciwiki 18.07.2018

  Kapitan zawrócił statek po tym, jak odkrył na nim migrantów

  Prom z belgijskiego portu Zeebrugge, który miał płynąć przez Morze Północne, zawrócił, gdy odkryto w nim grupę migrantów, mających nadzieję na nielegalne przedostanie się na Wyspy Brytyjskie

 5. ladypank18072018 18.07.2018

  "Nie pierwszy raz polski rock w Grodnie jest na cenzurowanym". Odwołano koncert Lady Pank na Białorusi

  Koncert zespołu Lady pank w Grodnie planowany na 28 lipca został odwołany przez tamtejsze władze. Strona białoruska nie podaje jednoznacznego powodu wycofania zgody na występ polskiego zespołu, jednak Polacy mieszkający w Grodnie podejrzewają, że za tę decyzję mogło być odpowiedzialne KGB.

 6. juncker13072018 18.07.2018

  Juncker zdradza, co było powodem jego kiepskiej dyspozycji. „Moje zachowanie nie wynikało ze spożycia alkoholu”

  Szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker zaprzeczył, że jego zachowanie podczas niedawnego szczytu NATO wynikało z tego, że był pod wpływem alkoholu.

 7. dywizjon30318072018 18.07.2018

  Pomnik pilotów dywizjonu 303 w centrum Londynu? Trwa zbiórka podpisów

  Jest szansa, aby w centrum Londynu stanął pomnik ku czci pilotów dywizjony 303. Aktualnie trwa zbiórka podpisów pod petycją, aby sprawą budowy monumentu zajął się brytyjski rząd i parlament.

 8. 1270islamgereira 18.07.2018

  Muzułmanka: musicie się z nami liczyć, wkrótce będziemy większością!

  Kraje Zachodu przechodzą wielką społeczną przemianę – islamska diaspora czuje się tam coraz potężniejsza i coraz głośniej domaga się swoich praw, nawet wtedy, gdy naruszają one dotychczas panujące tam zasady

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook