Jedynie prawda jest ciekawa


Główne partie w PE nie chcą ambasadora Trumpa

03.02.2017

Liderzy trzech największych grup w PE lobbują za odrzuceniem kandydata Trumpa na ambasadora USA przy UE. Szef Europejskiej Partii Ludowej (EPL) Manfred Weber oraz przywódca Liberałów (ALDE) Guy Verhofstadt napisali wspólny list do szefa Rady Europejskiej Donalda Tuska, w którym proponują by UE „odrzuciła kandydaturę Teda R. Mallocha.

List do Tuska (oraz do szefowej unijnej dyplomacji Federici Mogherini) w tej samej sprawie wysłał także szef socjalistów w PE (S&D) Gianni Pitella. W nim włoski europoseł przekonuje, że „Malloch to zły wybór”. „Powinien zostać uznany za persona non grata” - twierdzi Pitella. 

Co tak rozzłościło euroentuzjastów w PE? Ted Malloch w wywiadzie dla BBC wieszczył szybki upadek euro i pochwalał Brexit. Malloch stwierdził, że optuje za „pełnym wyjściem Londynu z UE”. Zdaniem przyszłego ambasadora umożliwiłoby to „zerwanie z biurokracją Brukseli". Malloch dodał, że przewiduje rozpad Unii w obecnej formie, lub jej mocne przedefiniowanie.

Zdaniem Webera i Verhofstadta na tym jednak nie koniec „grzechów” Mallocha, który według nich miał poza tym grozić, że USA „ujarzmią Unię Europejską” jak niegdyś Związek Sowiecki. „Te wypowiedzi świadczą o oburzającej wrogości wobec wartości, które definiują Unię Europejską. Może to negatywnie wpłynąć na relacje transatlantyckie” - piszą Weber i Verhofstadt, którzy nawołują Tuska do tego, by „nie zaakceptował kandydatury Mallocha”. 

Pitella zaś w swoim liście ostrzega, że obsadzenie Mallocha w roli ambasadora USA przy UE „może wzmocnić populistów i eurosceptyków w Europie”. 

Kraj, który chce mieć ambasadora przy UE musi uzyskać zgodę przewodniczącego Rady Europejskiej (od 2009 r., gdy to stanowisko zostało stworzone), oraz wszystkich 28 państw członkowskich UE.

Ryb, euractiv.com

Fot. [freeimages.com/Twitter/@TheSun]

Warto poczytać

 1. 1270alfiepoland 26.04.2018

  Brytyjska policja grozi obrońcom Alfiego

  Sprawa Alfiego Evansa wzbudza całkowicie zrozumiałe oburzenie, nie tylko w Polsce.

 2. 1270alfiepoland 26.04.2018

  Polska lekarka: Alfie Evans reaguje na głos i dotyk; rodzice mają z nim kontakt

  Alfie Evans reaguje na głos i dotyk ojca; ma z rodzicami kontakt emocjonalny - zaznaczyła w rozmowie z PAP polska lekarka dr Izabela Pałgan, która w styczniu zbadała dwulatka na prośbę jego rodziców. Jej zdaniem, Alfie ma prawo do opieki paliatywnej.

 3. liverpoolalfie26042018 26.04.2018

  Polska flaga przed szpitalem w Liverpoolu. Ojciec Alfiego Evansa: „Polska jest niesamowita”

  Wśród ludzi wspierających walkę rodziców chłopca o prawo do decydowania o swoim dziecku byli też Polacy, widoczna była polska flagę.

 4. Hitlerwiki 25.04.2018

  Duch SS wciąż żywy? Radna i nauczycielka gloryfikowała Hitlera

  Deputowana Rady Miejskiej Lwowa straciła pracę nauczycielki w jednej z miejscowych szkół za umieszczenie na Facebooku wpisu, w którym gloryfikowała Adolfa Hitlera - doniosły w środę lokalne media

 5. madsen25042018 25.04.2018

  Znany wynalazca zamordował dziennikarkę i poćwiartował jej ciało. Dostał dożywocie

  Duński wynalazca i konstruktor łodzi podwodnych Peter Madsen został w środę skazany na dożywocie przez sąd w Kopenhadze za zamordowanie w sierpniu 2017 roku szwedzkiej dziennikarki Kim Wall.

 6. 1270armenian 25.04.2018

  Transportery opancerzone na ulicach Erywania

  Transportery opancerzone i konwoje policyjne pojawiły się w środę na ulicach Erywania. Budynki rządowe, w tym siedzibę rządzącej Republikańskiej Partii Armenii, otoczyły kordony policji

 7. 1270kongres 24.04.2018

  Izba Reprezentantów ma głosować nad ustawą ws. mienia ofiar Holokaustu

  W Izbie Reprezentantów Kongresu USA odbędzie się we wtorek głosowanie nad ustawą o sprawiedliwości dla ofiar, którym nie zadośćuczyniono (Justice for Uncompensated Survivors Today - JUST), dotyczącą restytucji mienia ofiar Holokaustu.

 8. Alfiezyje 24.04.2018

  Dyrektor włoskiego szpitala opowiada o próbie uratowania Alfiego Evansa. Ta relacja szokuje

  Wciąż trwa desperacka walka o niespełna 2-letniego Alfiego Evansa. Najbliższe godziny zadecydują o tym, czy dziecko przeżyje. Po południu w sądzie w Manchesterze odbędzie się brytyjsko-włoskie posiedzenie, od którego zależy, czy włoski rząd będzie mógł wywieźć chłopca

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook