Jedynie prawda jest ciekawa

Głodujący opozycjonista przewieziony do szpitala

29.02.2012

Prowadzący głodówkę białoruski opozycjonista Siarhiej Kawalenka, skazany w piątek w Witebsku na dwa lata i jeden miesiąc kolonii karnej, został przewieziony do szpitala więziennego w Mińsku - poinformowała w środę jego żona Alena Kawalenka. W środę, w areszcie w Witebsku, gdzie Kawalenka był przetrzymywany od 19 grudnia 2011 roku, miało się odbyć jego widzenie z ojcem oraz adwokatem.

- Ale kiedy ojciec przyszedł na widzenie, powiedziano mu, że Siarhiej został jeszcze poprzedniego dnia wieczorem przewieziony do Mińska. Pracownicy aresztu w Witebsku poinformowali, że trafi najpierw do aresztu nr 1, a potem do szpitalnego więzienia przy kolonii poprawczej nr 1 - opowiadała żona opozycjonisty.

Dodała, że nie podano jej przyczyny przewiezienia męża do Mińska.

Alena Kawalenka widziała się we wtorek z mężem jeszcze w Witebsku. Po spotkaniu powiedziała, że jej mąż deklaruje, iż będzie głodować "do końca". - Powiedział, że to, iż wcześniej pod wpływem gróźb i namów zaczął jeść raz dziennie, uważa za hańbę dla siebie i dla ludzi, którzy mu uwierzyli. Dlatego nie zrezygnuje i będzie walczył do końca - oznajmiła.

Kawalenka, działacz opozycyjnej Partii Konserwatywno-Chrześcijańskiej - Białoruski Front Narodowy (PKCh-BNF), ogłosił głodówkę już w chwili zatrzymania 19 grudnia ubiegłego roku. Według jego adwokata 16 stycznia opozycjonistę zaczęto przymusowo karmić. Potem - jak powiedział dyrektor więzienia - Kawalenka zaczął jeść sam raz dziennie.

Jak podkreśliła Alena Kawalenka, mąż jest w strasznym stanie i od zatrzymania schudł prawie 30 kg. - Sama skóra i kości. Nawet siedzieć mu ciężko, bo zupełnie nie ma tkanki tłuszczowej. Mówi, że kręci mu się w głowie i zaczyna go boleć serce, ma też problemy z innymi narządami - opowiadała.

Kawalenkę uznano za winnego złamania warunków odbywania kary wymierzonej mu wcześniej za działalność opozycyjną i skazano na 25 miesięcy kolonii karnej. Po zaliczeniu na poczet kary czasu, jaki spędził już w więzieniu, opozycjoniście pozostaje rok i 11 miesięcy pobytu w kolonii karnej.

Proces Kawalenki toczył się cztery dni. Rodzina codziennie wzywała do niego pogotowie, gdyż skarżył się na złe samopoczucie, a nawet powiedział, że raz stracił przytomność podczas badań lekarskich. Lekarze uznali jednak, że może uczestniczyć w procesie.

Charge d'affaires ambasady RP w Mińsku Witold Jurasz, który był obecny na ostatnim dniu procesu, ocenił, że to, co odbywało się w Witebsku, w istocie nie było procesem. Jak podkreślił, wszystkie wnioski obrony były z góry odrzucane, toteż po kolejnym opuścił salę rozpraw, gdyż tak czy tak, decyzje nie zapadają na sali sądowej.

Kawalenka został skazany w maju 2010 roku na trzy lata zesłania i prac poprawczych. Skazany na taką karę nie może opuszczać miejscowości, do której go skierowano (w tym przypadku Witebska), musi w niej pracować i nocować w wyznaczonym miejscu.

Kawalenkę sąd uznał wówczas za winnego naruszenia porządku publicznego i stawiania oporu siłom bezpieczeństwa. Powodem było wywieszenie przez niego zakazanej biało-czerwono-białej historycznej flagi białoruskiej na głównej choince Witebska w prawosławne Boże Narodzenie.

W piątek sąd uznał, że Kawalenka złamał warunki odbywania tej kary, m.in. przychodząc do domu później niż mu nakazano.

PAP
[fot. PAP/LUFA]

Warto poczytać

 1. france21092017 21.09.2017

  Francja walczy o demokrację. Nowy prezydent nie chce słuchać obywateli

  Po raz drugi od wyboru w maju Emmanuela Macrona na prezydenta protestowali przeciw rządowym zmianom, które według związków zawodowych ograniczają prawa pracowników.

 2. Greenpeace 21.09.2017

  Greenpeace znowu atakuje. Uderzyli na transport samochodów

  Aktywiści międzynarodowej organizacji ekologicznej Greenpeace wdarli się w czwartek na statek przewożący do Wielkiej Brytanii samochody Volkswagena z silnikami Diesla, próbując zatrzymać ich wyładunek w porcie w Sheerness na wschód od Londynu.

 3. Szwajcaria 21.09.2017

  V kolumna w Szwajcarii. Przywódcy organizacji islamskiej oskarżeni o wspieranie terrorystów

  Szwajcarska Prokuratura Federalna (BA) poinformowała w czwartek, że wniosła do Federalnego Sądu Karnego akt oskarżenia przeciwko trzem członkom zarządu stowarzyszenia Islamska Centralna Rada Szwajcarii (IZRS), którym zarzuca wspieranie ugrupowań terrorystycznych.

 4. Imigranci1234 21.09.2017

  Zatonęła łódź z migrantami; ponad 100 zaginionych

  Ponad 100 migrantów zostało uznanych za zaginionych po zatonięciu łodzi u wybrzeży Libii - podał w czwartek rzecznik libijskiej marynarki wojennej, gen. Ajub Kasem, powołując się na informacje przekazane przez ocalonych.

 5. sdm127029072017 21.09.2017

  Panama spodziewa się 5 tysięcy polskich pielgrzymów na ŚDM

  Około 5 tysięcy pielgrzymów z Polski ma przyjechać do Panamy na Światowe Dni Młodzieży w 2019 roku - poinformował ambasador Panamy w Polsce Enrique Zarak na konferencji prasowej nt. przygotowań do ŚDM, zorganizowanej w czwartek w Warszawie.

CS147fotMINI

Czas Stefczyka 147/2017

PDF (5,87 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook