Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Głębokie różnice między NATO a Rosją

21.04.2016

Rada NATO-Rosja przeprowadziła w środę "szczerą i poważną" dyskusję - poinformował sekretarz generalny Sojuszu Jens Stoltenberg po zakończeniu spotkania. Jak dodał, pokazało ono, że utrzymują się głębokie różnice między NATO a Rosją.

Ambasador Rosji przy Sojuszu Atlantyckim Aleksandr Gruszko ocenił zaś ze swej strony, że "w trakcie rozmów po raz kolejny dało o sobie znać odmienne rozumienie tego, co znaczy rygorystyczne, konsekwentne i całkowite wypełnienie porozumień z Mińska". Wezwał też wszystkie państwa członkowskie uczestniczące w pracach Rady NATO-Rosja, aby zaczęły wywierać presję na Kijów. "Celem tych nacisków powinna być rezygnacja przez Kijów z siłowych metod rozwiązania kryzysu na wschodzie Ukrainy i realizacja porozumień z Mińska" - zaznaczył. 

Podczas pierwszego od 2014 r. spotkania Rady NATO-Rosja na szczeblu ambasadorów rozmawiano m.in. o konflikcie na Ukrainie, działaniach wojskowych i ich przejrzystości oraz o sytuacji w Afganistanie. "Między NATO a Rosją są głębokie i trwałe różnice. Dzisiejsze spotkanie tego nie zmieniło. Członkowie NATO pozostają przekonani, że nie może być powrotu do praktycznej współpracy z Rosją, zanim Rosja nie zacznie szanować prawa międzynarodowego" - powiedział Stoltenberg dziennikarzom. 

Przypomniał, że to rosyjskie działania na Ukrainie doprowadziły do pogorszenia relacji między NATO a Rosją. "Członkowie NATO potwierdzili swe poparcie dla suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy. Nie uznają nielegalnej aneksji Krymu przez Rosję" - powiedział. Dodał, że niepokojące są przypadki naruszenia rozejmu na wschodzie Ukrainy, których liczba wzrosła w ostatnich dniach. Sekretarz generalny poinformował, że wszyscy uczestnicy spotkania Rady NATO-Rosja podkreślili konieczność pełnego i szybkiego wdrożenia porozumień z Mińska w sprawie zakończenia konfliktu na Ukrainie. "Na Rosji spoczywa w tej sprawie szczególna odpowiedzialność" - powiedział. 

Jak dodał, że Sojusz nie zgadza się z interpretacją Rosji, która próbuje przedstawiać konflikt na wschodzie Ukrainy jako wojnę domową. "To Rosja destabilizuje wschodnią Ukrainę, zapewniając wsparcie, amunicję, sprzęt dla separatystów" - powiedział. Zgoła odmiennie ocenia sytuację rosyjski ambasador przy NATO. Po zakończeniu spotkania powiedział, że "udzielając władzom w Kijowie politycznego i wojskowego poparcia Sojusz Atlantycki działa na rzecz +partii wojny+ na Ukrainie, która wciąż jeszcze wierzy w możliwość uregulowania kryzysu w Donbasie na drodze wojennej", a nie w oparciu o porozumienia mińskie. Postanowienia przyjęte w Mińsku, jak podkreślił, "są zaś jednoznaczne" - zaznaczył Gruszko. 

"Zakładają bezpośredni dialog Kijowa z przedstawicielami Donieckiej i Ługańskiej Republiki Ludowej (...) Natomiast władze w Kijowie starają się narzucić swoją interpretację tych porozumień" - dodał. Rosyjski dyplomata zarzucił też władzom ukraińskim, że nie podjęły żadnych kroków, które pozwoliłyby osiągnąć porozumienie w takich kwestiach jak przyznanie specjalnego statusu obu regionom, przyjęcie prawa wprowadzającego amnestię dla uczestników działań po stronie separatystów oraz przeprowadzenie wyborów. Rada NATO-Rosja powstała w 2002 roku na mocy ustaleń zawartych w tzw. Deklaracji Rzymskiej jako forum dla konsultacji w kwestiach związanych z bezpieczeństwem i współpracą między państwami członkowskimi NATO i Federacją Rosyjską. Po aneksji Krymu przez Rosję i rozpoczęciu działań militarnych na wschodzie Ukrainy w 2014 roku NATO zawiesiło cywilną i wojskową współpracę z Moskwą. Kontakty w ramach Rady NATO-Rosja zostały ograniczone do szczebla ambasadorów. Od wybuchu konfliktu ukraińskiego odbyły się dwa spotkania z udziałem ambasadorów - w marcu i czerwcu 2014 roku.

kk/PAP

[fot. EPA/STEPHANIE LECOCQ]

Warto poczytać

 1. mart-st 25.10.2016

  Przełom w sprawie Via Carpatia

  Europarlament wezwał do włączenia projektu do sieci bazowej transeuropejskiej sieci transportowej (TEN-T), aby mógł uzyskać odpowiednie wsparcie finansowe z UE.

 2. hol 25.10.2016

  Hollande na dnie w sondażach

  Jego prezydenturę pozytywnie ocenia już tylko 4 proc. Francuzów.

 3. blogging-3363761920 25.10.2016

  Hakerzy wykradli maile doradcy Putina

  Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) potwierdziła we wtorek autentyczność dokumentów, pochodzących ze skrzynki mailowej doradcy prezydenta Rosji Władimira Putina, Władisława Surkowa. Do ich kradzieży przyznała się ukraińska grupa hakerska Cyberhunta.

 4. smolenskutagesspieglaSi 25.10.2016

  „Tagesspiegel” o filmie „Smoleńsk”: propaganda i wazelina

  „Film 'Smoleńsk' trzyma się historiografii nowej, nacjonalistycznej Polski. Katastrofa, do której doszło bo polscy wojskowi wymusili lądowanie w gęstej mgle, była tak naprawdę zamachem”.

 5. martinshulezzzz 25.10.2016

  Schulz: CETA dojdzie do skutku

  Przewodniczący PE Martin Schulz w wywiadzie dla radia Deutschlandfunk we wtorek wyraził opinię, że porozumienie o wolnym handlu pomiędzy UE a Kanadą (CETA) dojdzie do skutku, jednak Belgia potrzebuje więcej czasu na wyjaśnienie wątpliwości.

 6. mid-epa05601339 25.10.2016

  Kandydaci do Kongresu ze wsparciem Clinton

  Hillary Clinton ma na tyle silną pozycje faworytki, że prowadzi już nie tylko swoją kampanię, ale wspiera też innych Demokratów w odbywających się jednocześnie z prezydenckimi wyborami do Kongresu.

 7. morelas 24.10.2016

  Morawiecki na Białorusi

  Wicepremier polskiego rządu spotkał się z prezydentem Łukaszenką.

CS136MINIfoto

Czas Stefczyka 136/2016

PDF (7,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook