Jedynie prawda jest ciekawa


Giuliani- „Kim Dzong Un wrócił na kolanach i błagał o szczyt”

07.06.2018
kimkim16052018
Giuliani- „Kim Dzong Un wrócił na kolanach i błagał o szczyt”

Rudy Giuliani, b. burmistrz Nowego Jorku, a obecnie prawnik prezydenta USA Donalda Trumpa powiedział, że twarda linia Trumpa zmusiła przywódcę Korei Północnej Kim Dzong Una, by "błagał o ponowne zaplanowanie szczytu" po tym, jak prezydent nagle odwołał spotkanie.

Po odwołaniu szczytu przez prezydenta Trumpa "Kim Dzong Un wrócił na kolanach i błagał", żeby szczyt się odbył - powiedział w środę Giuliani podczas konferencji biznesowej w Tel Awiwie. Dodał, że "jest to dokładnie pozycja, w której chcesz, żeby (Kim) się znalazł".

W wywiadzie udzielonym później agencji Associated Press Giuliani odrzucił sugestie, że takie komentarze mogą osłabić atmosferę przed szczytem w przyszłym tygodniu w Singapurze. Podkreślił przy tym, że przywódca Korei Północnej musi zrozumieć, że Stany Zjednoczone są na silnej pozycji.

- Pokazuje to, że prezydent jest silniejszą postacią - wskazał Giuliani. - I nie będzie pożytecznych negocjacji, dopóki (Kim) tego nie zaakceptuje -.

Prezydencki prawnik dodał, że Trump nie miał innego wyboru, jak odwołać szczyt z Kimem po tym, jak Północni Koreańczycy znieważyli wiceprezydenta Mike'a Pence'a i doradcę ds. bezpieczeństwa narodowego Johna Boltona i zagrozili Stanom Zjednoczonym "nuklearną zagładą".

- Prezydent Trump tego nie zaakceptował i odwołał szczyt - dodał Giuliani.

Następnie wskazał, że Kim szybko zmienił stanowisko, wyraził chęć omówienia denuklearyzacji i poprosił o ponowne spotkanie. "To właśnie mam na myśli, mówiąc, że (Kim) błagał o szczyt" - wyjaśnił.

Giuliani, prawnik Trumpa w śledztwie dotyczącym kampanii prezydenckiej, zauważył, że podzielił się swoją osobistą opinią i nie należy do zespołu ds. polityki zagranicznej USA.

Historyczny szczyt Trump-Kim zaplanowano na 12 czerwca; ma odbyć się w Capella Hotel na wyspie Sentosa na południu Singapuru.

Oczekuje się że spotkanie będzie poświęcone głównie kwestii denuklearyzacji Półwyspu Koreańskiego. Kim wielokrotnie deklarował w tym roku, że jego celem jest "całkowita denuklearyzacja" półwyspu, ale nie ogłosił jak dotąd konkretnego harmonogramu likwidacji swojego arsenału jądrowego.

(PAP)

Fot: PAP/EPA

Warto poczytać

 1. usarpconz20062018 20.06.2018

  Stany zjednoczone opuszczają Radę Praw Człowieka ONZ. Określają organizację "parodią praw człowieka"

  Stany Zjednoczone wystąpiły we wtorek z Rady Praw Człowieka ONZ. "Rada Praw Człowieka ONZ jest niewarta swojej nazwy" powiedziała ambasador Nikki Haley, stała przedstawicielka USA w ONZ, która poinformowała we wtorek o decyzji administracji prezydenta Trumpa.

 2. nikaragua-20062018 20.06.2018

  Masowe protesty w Nikaragui. Są ofiary śmiertelne

  Co najmniej sześć osób zginęło, a 34 zostały ranne w mieście Masaya na południu Nikaragui, gdzie we wtorek czasu miejscowego doszło do kolejnych starć między siłami bezpieczeństwa a uczestnikami antyrządowych protestów - poinformowali obrońcy praw człowieka.

 3. meksyk20062018 20.06.2018

  Nowa polityka migracyjna USA oddziela dzieci od rodziców. Meksyk nie będzie bezczynnie patrzył

  Rząd Meksyku potępia politykę migracyjną prezydenta USA Donalda Trumpa i oddzielanie dzieci od ich rodzin na amerykańskiej granicy - powiedział we wtorek szef meksykańskiej dyplomacji Luis Videgaray, który określił takie praktyki jako "okrutne i nieludzkie".

 4. indonezja-prom-20062018 20.06.2018

  Tragedia w Indonezji! Trwają poszukiwania 180 zaginionych osób

  Indonezyjskie służb poszukiwawczo-ratowniczych podały, iż obecnie 180 osób uznaje się za zaginione - wcześniej indonezyjskie władze twierdziły, ze na promie znajdowało się 130 osób - podał Reuters w środę. Prom zatonął w poniedziałek

 5. tesla19062018 19.06.2018

  Sabotaż w jednej z największych firm świata. Ważne dane wykradzione

  Tesla Inc., najsłynniejszy producent samochodów elektrycznych na świecie, przeżywa ostatnio ciężkie czasy.

 6. placzerw18062018 19.06.2018

  Plac Czerwony? Teraz to Plac Biało-Czerwony! Polacy zalali centrum Moskwy. Niesamowite sceny!

  Za kilka godzin na stadionie Spartaka Moskwa rozpocznie się mecz Polska - Senegal. Polscy kibice już są w Moskwie

CS156fotoMINI

Czas Stefczyka 156/2018

PDF (8,87 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook