Jedynie prawda jest ciekawa


Gil o manewrach Chin i Rosji na Bałtyku: możliwy krok do głębszej obecności Chin w regionie

26.07.2017

Chiny chcą być mocarstwem globalnym, to państwo, które myśli bardzo długofalowo i być może to jest pierwszy krok jakiejś głębszej obecności chińskiej w naszym regionie - powiedział politolog prof. Andrzej Gil z KUL o rosyjsko-chińskich ćwiczeniach na Bałtyku.

- Chiny są mocarstwem, natomiast Rosja żyje przeszłością - powiedział w rozmowie z PAP profesor KUL Andrzej Gil. Dlatego - jego zdaniem - ze strony rosyjskiej ćwiczenia "to jest troszeczkę kokietowanie strony chińskiej". Ekspert zwrócił uwagę na to, że ćwiczenia "Morska Współpraca" zwykle odbywały się na Dalekim Wschodzie, jak stwierdził: "tej części regionu Azji i Pacyfiku, która jest naturalnie utożsamiana z kontaktami rosyjsko-chińskimi".

- Dzisiaj mamy okręty chińskie na Bałtyku - podkreślił. W jego opinii, Rosja widzi w tym potwierdzenie swojego statusu jako istotnego gracza światowego "skoro eskadra chińska pokonała tysiące mil morskich, wpłynęła tutaj na Bałtyk i razem z Rosjanami w Bałtyjsku będzie sobie tam ćwiczyła jakieś swoje rozwiązania taktyczne".

Z drugiej strony - stwierdził politolog - Chińczycy nie są "czynnikiem dalekim"- Chiny chcą być mocarstwem globalnym, Chiny robią wszystko, żeby tym mocarstwem zostać. Dla nich obecność na Bałtyku wydaje się z ich perspektywy naturalna - powiedział i dodał: "skoro Amerykanie mogą penetrować wszystkie regiony, akweny świata, Chińczycy uważają, że mają takie same prawo".

W opinii Gila manewry w istocie świadczą o słabości Rosji. Ale - jak ocenił - pokazują też długofalowe myślenie chińskiego kierownictwa. - Być może to jest pierwszy krok jakiejś głębszej obecności chińskiej tutaj właśnie w naszym regionie - stwierdził.

- Nie bądźmy naiwni, Chiny mają własne interesy globalne i dla nich NATO jest takim samym przeciwnikiem jak - wydaje się - dla Rosji - ocenił prof. Gil.

Jego zdaniem różnica między Chinami i Rosją jest jednak taka, że Chiny mają w tym momencie niemal"nieograniczone zasoby". - Wszelka tego typu manifestacja jest bardzo groźnym znakiem, że coś się dzieje, że ta równowaga, właściwie ten układ, który się wytworzył ze Stanami Zjednoczonymi i NATO jako tym wiodącym elementem bezpieczeństwa, że on się powoli łamie - powiedział Andrzej Gil. - Jeżeli Rosjanie godzą się na to, żeby być de facto takim przyczółkiem dla Chin, jest to dla nas bardzo groźne - ocenił.

Rosyjsko-chińskie ćwiczenia morskie pod kryptonimem "Morska Współpraca-2017" rozpoczęły się w ubiegły piątek na Bałtyku. Chińskie okręty po raz pierwszy pojawiły się w Bałtyjsku, głównej bazie rosyjskiej Floty Bałtyckiej. Ćwiczenia zakończą się 28 lipca.

Na wspólne manewry Chiny wysłały jeden ze swych najnowocześniejszych okrętów - niszczyciel Hefei, z towarzyszącą mu fregatą i okrętem zaopatrzenia. Rozpoczęły one rejs 18 czerwca i przebyły około 10 tys. mil morskich, płynąc przez Morze Śródziemne. Na ćwiczenia chińska armia skierowała także śmigłowce pokładowe i piechotę morską.

W Pekinie zapowiedziano, iż głównym celem ćwiczeń ma być zwiększenie skuteczności współdziałania marynarek wojennych Rosji i Chin w przeciwdziałaniu zagrożeniom dla bezpieczeństwa na morzu.

PAP/wikicommons

Warto poczytać

 1. AngliaPolakBohater 20.05.2018

  Anglia ma nowego bohatera. To... Polak!

  Do niesamowitej historii doszło w angielskim Reading. Polski imigrant uratował pięć osób z pożaru. - Nie czuję się bohaterem - tłumaczy

 2. 1270portf 19.05.2018

  Portugalskie myśliwce udaremniły tajną operację Rosjan

  Myśliwce F-16 sił powietrznych Portugalii udaremniły tajną operację Rosjan na Półwyspie Iberyjskim. Śmigłowiec, którym lecieli rosyjscy piloci, został zmuszony do lądowania w okolicach Lizbony - poinformował w sobotę dziennik "Diario de Noticias".

 3. 1270royalwed 19.05.2018

  Książę Harry ożenił się z Meghan Markle

  Szósty w linii sukcesji do brytyjskiego tronu książę Harry ożenił się w sobotę w kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsorze z amerykańską aktorką Meghan Markle.

 4. Papiez04052018 19.05.2018

  Kościół będzie miał nowych świętych. Kim są?

  Papież Franciszek ogłosił kiedy odbędzie się kanonizacja sześciu nowych świętych Kościoła Katolickiego

 5. Ramadanwiki 18.05.2018

  Smutny znak czasów. Belgijski Ramadan rozpoczął się w... kościele

  Czy Kościół w Europie Zachodniej jeszcze funkcjonuje? Jeszcze niedawno alarmowano, że w brukselskiej diecezji zdesakralizowany ma zostać co piąty kościół. Lukę po chrześcijanach szybko wypełniają muzułmanie.

 6. Putin18052018 18.05.2018

  Cynizm Putina nie zna granic. To co powiedział wprawiło świat w zdziwienie

  Prezydent Rosji Władimir Putin skomentował w piątek słowami: "daj mu Boże zdrowie" informację o tym, że były agent GRU Siergiej Skripal opuścił szpital w Salisbury. Skripal zdaniem brytyjskich służb był zaatakowany bojowym środkiem trującym Nowiczok

 7. fuloppap18052018 18.05.2018

  Burmistrz Jersey City znów atakuje nasz kraj! „Nie przeproszę Polski”

  Zaledwie dzień po wizycie prezydenta Andrzeja Dudy w amerykańskim Jersey City, burmistrz tego miasta znów zaatakował Polskę na Twitterze.

 8. 1270dzidzius 18.05.2018

  Do tego prowadzi aborcja. Zabili nie to dziecko, co chcieli!

  Koszmar w Australii – matka nosząca pod sercem dwóch bliźniaków postanowiła dokonać aborcji eugenicznej jednego z nienarodzonych chłopców. Powodem była stwierdzona u niego wada serca. Lekarze przez przypadek zabili jego zdrowego brata.

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook