Jedynie prawda jest ciekawa


Gigantyczny mur na granicy Turcji

15.08.2015

Turcja stawiając 8-kilometrowy mur chce „odgrodzić” się od islamskich terrorystów. Przystąpiła ona już do wznoszenia trzymetrowego betonowego muru na odcinku swej granicy z Syrią.

Turecka agencja prasowa Anadolu wyjaśnia, że mur powstaje na odcinku granicy w pobliżu miejscowości Reyhanli w zachodniej tureckiej prowincji Hatay, na wprost syryjskiego miasta Atmeh.

Każdy z gotowych betonowych elementów, z których wznoszony jest mur, waży siedem ton, co ma sprawić, że bez zastosowania specjalnych ciężkich dźwigów bądź znacznych ilości materiałów wybuchowych mur powinien być trudny do zniszczenia.

Tureckie miasto Reyhanli jest odlegle o zaledwie 50 km od syryjskiego Aleppo. Zgromadziły się tam tysiące syryjskich uchodźców spośród 1,8 miliona uciekinierów, którzy schronili się dotąd na terytorium Turcji.

W maju 2013 roku w zamachu bombowym w Reyhanli zginęły 52 osoby.

Turcja podjęła w ostatnich miesiącach wiele różnych działań, aby utrudnić potencjalnym dżihadystom, zwłaszcza zagranicznym, przechodzenie przez jej terytorium w celu przyłączania się do oddziałów radykalnych islamistów, m.in. do zbrojnych hord Państwa Islamskiego.

Przez turecką granicę prowadzą główne szlaki, którymi cudzoziemcy pragnący przyłączyć się do dżihadystów docierają nielegalnie do Syrii.

Wcześniej szlaki te przetarli przemytnicy.

PAP/mmil

[Fot. PAP/EPA]

Warto poczytać

 1. madsen25042018 25.04.2018

  Znany wynalazca zamordował dziennikarkę i poćwiartował jej ciało. Dostał dożywocie

  Duński wynalazca i konstruktor łodzi podwodnych Peter Madsen został w środę skazany na dożywocie przez sąd w Kopenhadze za zamordowanie w sierpniu 2017 roku szwedzkiej dziennikarki Kim Wall.

 2. 1270armenian 25.04.2018

  Transportery opancerzone na ulicach Erywania

  Transportery opancerzone i konwoje policyjne pojawiły się w środę na ulicach Erywania. Budynki rządowe, w tym siedzibę rządzącej Republikańskiej Partii Armenii, otoczyły kordony policji

 3. Alfiezyje 24.04.2018

  Dyrektor włoskiego szpitala opowiada o próbie uratowania Alfiego Evansa. Ta relacja szokuje

  Wciąż trwa desperacka walka o niespełna 2-letniego Alfiego Evansa. Najbliższe godziny zadecydują o tym, czy dziecko przeżyje. Po południu w sądzie w Manchesterze odbędzie się brytyjsko-włoskie posiedzenie, od którego zależy, czy włoski rząd będzie mógł wywieźć chłopca

 4. 1270polkazaaatakowana 24.04.2018

  Rasistowski atak na Polkę w Wielkiej Brytanii. Zaatakowała ją banda nastolatków

  Pochodząca z Polski 45-letnia Marta Stanisławska, mieszkająca w miejscowości Swindon w południowo-wschodniej Anglii padła ofiarą rasistowskiego ataku ze strony angielskich nastolatków.

 5. Zyd 24.04.2018

  Żydzi przestrzegani przed noszeniem jarmułek. To nie "antysemicka" Polska, a Niemcy

  Po niedawnej napaści w Berlinie na Żydów w jarmułkach, przewodniczący Centralnej Rady Żydów w Niemczech Josef Schuster przestrzega przed noszeniem tego nakrycia głowy przez pojedynczych ludzi w dużych miastach niemieckich, w obawie przed aktami antysemityzmu

 6. whouse24042018 24.04.2018

  Lewicowy kandydat na prezydenta USA zbawi świat? Bernie Sanders chce pracy dla każdego

  Bernie Sanders, główny rywal Hillary Clinton w ostatnich wyborach i nieformalny przywódca lewego skrzydła Demokratów – zaproponował program gwarantowanej pracy dla każdego.

 7. Praga2404 24.04.2018

  Zwrócił uwagę śniadym obcokrajowcom. Teraz walczy o życie w szpitalu

  Do zdarzenia doszło w ubiegłą sobotę w Pradze. Kelner ostrzegł grupę obcokrajowców, że w ogródku restauracyjnym nie wolno spożywać alkoholu, a stolik przy którym usiedli, został wcześniej zarezerwowany

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook