Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Gigantyczny mur na granicy Turcji

15.08.2015

Turcja stawiając 8-kilometrowy mur chce „odgrodzić” się od islamskich terrorystów. Przystąpiła ona już do wznoszenia trzymetrowego betonowego muru na odcinku swej granicy z Syrią.

Turecka agencja prasowa Anadolu wyjaśnia, że mur powstaje na odcinku granicy w pobliżu miejscowości Reyhanli w zachodniej tureckiej prowincji Hatay, na wprost syryjskiego miasta Atmeh.

Każdy z gotowych betonowych elementów, z których wznoszony jest mur, waży siedem ton, co ma sprawić, że bez zastosowania specjalnych ciężkich dźwigów bądź znacznych ilości materiałów wybuchowych mur powinien być trudny do zniszczenia.

Tureckie miasto Reyhanli jest odlegle o zaledwie 50 km od syryjskiego Aleppo. Zgromadziły się tam tysiące syryjskich uchodźców spośród 1,8 miliona uciekinierów, którzy schronili się dotąd na terytorium Turcji.

W maju 2013 roku w zamachu bombowym w Reyhanli zginęły 52 osoby.

Turcja podjęła w ostatnich miesiącach wiele różnych działań, aby utrudnić potencjalnym dżihadystom, zwłaszcza zagranicznym, przechodzenie przez jej terytorium w celu przyłączania się do oddziałów radykalnych islamistów, m.in. do zbrojnych hord Państwa Islamskiego.

Przez turecką granicę prowadzą główne szlaki, którymi cudzoziemcy pragnący przyłączyć się do dżihadystów docierają nielegalnie do Syrii.

Wcześniej szlaki te przetarli przemytnicy.

PAP/mmil

[Fot. PAP/EPA]

Słowa kluczowe:

Turcja

,

Syria

,

islam

Warto poczytać

Facebook