Jedynie prawda jest ciekawa


Fundacja Kościuszkowska walczy o wizy

16.04.2013

W amerykańskim Kongresie, przygotowywana jest reforma imigracyjna, która ma zalegalizować pobyt w USA milionów nielegalnych imigrantów. Być może umożliwi też zniesienie wiz dla Polaków. Byłaby w tym zasługa Polonii amerykańskiej, w tym nowojorskiej Fundacji Kościuszkowskiej.

Jednym z polityków, od których zależy sukces reformy, jest demokratyczny senator z Nowego Jorku, Charles Schumer, członek dwupartyjnej grupy senatorów opracowującej projekt imigracyjnych ustaw. Fundacja zorganizowała spotkanie działaczy polonijnych z Schumerem, na którym senator obiecał włączyć do reformy ustawę JOLT (Jobs Originated Through Launching Travel) o stymulowaniu gospodarki przez rozwój turystyki, która ma zmienić kryteria włączania państw do programu ruchu bezwizowego w taki sposób, że Polsce łatwiej będzie je spełnić.

Zaangażowanie Fundacji Kościuszkowskiej w lobbing na rzecz Polski to pewnego rodzaju nowość. Istniejąca od 1925 r. placówka znana była przede wszystkim z organizacji koncertów muzyki klasycznej w swej siedzibie na Manhattanie i przyznawania stypendiów na studia w USA polskim naukowcom i artystom. Dziś zajmuje się nie tylko kulturą i edukacją - głównie za sprawą jej obecnego prezesa Alexa Storożyńskiego.

W 1985 r. 24-letni Storożyński pojechał z USA do kraju swoich przodków, by studiować na Uniwersytecie Warszawskim. W Polsce generała Wojciecha Jaruzelskiego interesowała go szczególnie postać rzecznika rządu Jerzego Urbana. Amerykańskim stypendystą zainteresowało się z kolei MSW.

"Przesłuchany ze skutkiem negatywnym.(...) Osoba źle nastawiona do naszej rzeczywistości, niepożądana w PRL" - opisał go w raporcie funkcjonariusz SB. Dokument, uzyskany z IPN, Alex przechowuje jako pamiątkę w swoim biurku w fundacji.

Syn imigranta-weterana armii polskiej na Zachodzie urodził się na nowojorskim Brooklynie. Zrobił dyplom z nauk politycznych na Uniwersytecie Stanu Nowy Jork, myślał o karierze prawnika, ale wybrał dziennikarstwo i skończył studia w tym kierunku na Uniwersytecie Columbia. Wyjazd do Polski był wyprawą w poszukiwaniu korzeni.

W 1999 r. Storożyński otrzymał nagrodę Pulitzera, najbardziej prestiżowe wyróżnienie dziennikarskie w USA. Wiele dzieci imigrantów robiących taką karierę odwraca się od swej etnicznej społeczności. Storożynski jest czołowym działaczem Polonii, od 2008 r. prezesem Fundacji Kościuszkowskiej.

Za jego prezesury Fundacja zaangażowała się w popieranie polskich interesów nie tylko przez wspieranie polskiej nauki i kultury. Wspólnie z dyplomatami rozkręciła akcję protestów przeciw określeniom "polskie obozy koncentracyjne" w mediach amerykańskich. List do czołowych gazet i stacji telewizyjnych podpisały setki tysięcy ludzi, w tym najwybitniejsi przedstawiciele polskich elit.

Akcja poskutkowała: agencja AP i najważniejsze dzienniki, jak "New York Times" i "Wall Street Journal" zmieniły swoje "stylebooki", czyli instrukcje pisania tekstów, zabraniając używania obraźliwych sformułowań.

Storożyński włączył się potem w lobbing na rzecz zniesienia wiz. Spotkanie z senatorem Schumerem w fundacji może zaowocować włączeniem Polski do programu ruchu bezwizowego, choć zależy to jeszcze od tego, czy ustawa JOLT pozostanie w ostatecznej wersji pakietu reformy imigracyjnej.

"Lobbing może stanowić tylko 5 procent działalności Fundacji. Niektórzy mówili, że na przykład walka z „polskimi obozami” nie należy do jej kompetencji. Przekonałem ich, że to też jest działalność edukacyjna, a edukacja to przecież podstawowe zadanie Fundacji" - mówi Storożyński.

Za jego prezesury Fundacja Kościuszkowska otworzyła oddział w Waszyngtonie - sercu amerykańskiej polityki. W 2010 r. w Bibliotece Kongresu zorganizowała konferencję na temat mordu w Katyniu w 70. rocznicę zbrodni. Wzięli w niej udział m.in. Zbigniew Brzeziński, lider Demokratów w Kongresie Steny Hoyer i ambasador Rosji.

"Na konferencji przedstawiliśmy prezydentowi Barackowi Obamie postulat, żeby otworzył amerykańskie kartoteki o Katyniu. W sierpniu 2012 r. rząd udostępnił publiczności dokumenty z archiwów na ten temat" - mówi z dumą prezes.

Storożyński ostro zareagował na gafę Obamy, który podczas uroczystości pośmiertnego przyznania Janowi Karskiemu Prezydenckiego Medalu Wolności użył określenia "polskie obozy śmierci". "Prezydent musi za to przeprosić" - oświadczył po jego potknięciu.

Biały Dom ogłosił wkrótce oświadczenie z wyrazami ubolewania.

Sprawa stosunków polsko-żydowskich szczególnie leży Storożyńskiemu na sercu. W salach Fundacji przygotowuje wystawę kopii Statutu Kaliskiego, który w 1264 r. przyznał Żydom w ówczesnej Polsce prawa, jakich nie mieli oni w Europie Zachodniej.

"Żydzi w USA nic nie wiedzą o tych statutach. Ciągle słyszę o książkach J. T. Grossa (autora książki o pogromie w Jedwabnem ) i prześladowaniu Żydów przez Polaków. Nie mówi się o Żegocie, Karskim, Irenie Sendlerowej. To mnie bardzo denerwuje. Musimy zmienić wizerunek Polski w Ameryce" - tłumaczy Storożyński.

Będą temu służyć m.in. wykłady w Fundacji na temat Polski w wiekach XV-XVII, kiedy była wielonarodowym mocarstwem słynącym z tolerancji religijnej. Wygłosi je profesor Robert Frost, historyk z Uniwersytetu Aberdeen w Szkocji, uczeń Normana Daviesa i kandydat na szefa katedry studiów polskich na Uniwersytecie Columbia.

Po powrocie z Polski w 1988 r. Storożyński pracował w dzienniku "New York Daily News". Zespół komentatorów redakcyjnych, do którego należał, opublikował serię artykułów o tym, jak skorumpowani politycy nowojorscy doprowadzili do upadku legendarny teatr Apollo w Harlemie. Wraz z kolegami dostał za nie nagrodę Pulitzera.

Założył później "amNew York", internetową gazetę specjalizującą się w problematyce metropolii. Zawsze ciągnęło go jednak do polskich tematów. W 2006 r. wysyłał z Iraku do "New York Sun" korespondencje o polskich wojskach uczestniczących w wojnie.

Jako prezes Fundacji Kościuszkowskiej kontynuuje jej programy kulturalne. W siedzibie placówki koncertowały polskie gwiazdy jazzu - Adam Makowicz i Aga Zaryan, odbywają się recitale operowe, wieczory poezji, wystawy.

Kilka lat temu napisał książkę "Kościuszko, książę chłopów", biografię polskiego i amerykańskiego bohatera. Realizuje teraz oparty na niej film dokumentalny, którego producentem jest Ewa Krzyżanowska. Trwają rozmowy o jego emisji z publiczną telewizją PBS.

W planie ma książkę o Kazimierzu Pułaskim, najbardziej honorowanym w USA Polaku, którego imieniem nazwano dziesiątki miast i arterii komunikacyjnych. "Zbieram do niej materiały, ale muszę najpierw skończyć film" - mówi Storożyński.

 

PAP, lz

[fot: wikipedia]

Warto poczytać

 1. VerhofstadtWIKI 19.01.2018

  Szokująca decyzja PE! Verhofstadt nie odpowie za "60-tysięczny marsz faszystów"

  Szef PE Antonio Tajani odpowiedział na list europosłów Zdzisława Krasnodębskiego i Marka Jurka ws. słów lidera liberałów Guya Verhofstadta o Marszu Niepodległości. Zdaniem Tajaniego szef PE musi szanować wolność wypowiedzi posłów, jeśli nie naruszają regulaminu

 2. vaccine18012018 19.01.2018

  Na Ukrainie ponad 1200 przypadków odry od początku roku. To już epidemia?

  - Od początku bieżącego roku na Ukrainie zarejestrowano 1285 przypadków zachorowania na odrę u dzieci i dorosłych - poinformowała w swym wystąpieniu w ukraińskim parlamencie pełniąca obowiązki ministra zdrowia Uljana Suprun.

 3. turkey19012018 19.01.2018

  Turcja nie chce dotrzymać umowy w sprawie migrantów. Odrzucają pomysł partnerstwa z UE

  Turecki minister ds. UE Omer Celik ostrzegł w piątek, że obecna sytuacja nie daje władzom w Ankarze powodu, by dotrzymywać porozumienia z UE w sprawie migrantów.

 4. trump18012018 18.01.2018

  Trump poprze obrońców życia. Weźmie udział w największej na świecie demonstracji antyaborcyjnej

  Sarah Sanders, rzecznik prasowy Białego Domu, poinformowała, że prezydent Donald Trump przemówi do uczestników corocznego Marszu dla Życia poprzez łącze satelitarne.

 5. Papiez18012018 18.01.2018

  "Nie wystarczy nauczanie religii i doktryny, trzeba żyć jak Jezus"

  Papież Franciszek podczas spotkania z młodzieżą w Chile mówił, że aby być blisko wiary "nie wystarczy słuchać nauczania religii albo doktryny". Trzeba żyć jak Jezus - mówił w środę tysiącom młodych Chilijczyków w sanktuarium w Maipu koło Santiago

 6. Trumpfakenews 18.01.2018

  Trump przyznał nagrody "fake newsom". Jeden dotyczy Polski

  Prezydent USA Donald Trump w środę wieczorem czasu lokalnego powiadomił za pośrednictwem Twittera o przyznaniu nagród dla mediów w kategorii "fake news". Jedna z nich dotyczy wiadomości związanej z wizytą Trumpa w Polsce i pierwszej damy Agaty Kornhauser-Dudy

 7. 1270fejsbujwspieraaborcje 17.01.2018

  Zablokowali zbiórkę pieniędzy na film, bo przeciwstawiał się aborcji

  Portal Facebook postanowił odblokować zbiórkę crowdfundingową na film o Roe v. Wade – sprawie sądowej, która zalegalizowała w USA aborcję.

 8. 1270makronas 16.01.2018

  "Le Monde": liczba urodzeń spada, czy to koniec "francuskiego wyjątku?"

  Liczba urodzeń we Francji spada od trzech lat. Dziennik "Le Monde" zastanawia się, czy to "koniec francuskiego wyjątku", czyli epoki, w której wysoki przyrost naturalny wyróżniał Francję na tle Europy

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook