Jedynie prawda jest ciekawa


Fundacja Kościuszkowska walczy o wizy

16.04.2013

W amerykańskim Kongresie, przygotowywana jest reforma imigracyjna, która ma zalegalizować pobyt w USA milionów nielegalnych imigrantów. Być może umożliwi też zniesienie wiz dla Polaków. Byłaby w tym zasługa Polonii amerykańskiej, w tym nowojorskiej Fundacji Kościuszkowskiej.

Jednym z polityków, od których zależy sukces reformy, jest demokratyczny senator z Nowego Jorku, Charles Schumer, członek dwupartyjnej grupy senatorów opracowującej projekt imigracyjnych ustaw. Fundacja zorganizowała spotkanie działaczy polonijnych z Schumerem, na którym senator obiecał włączyć do reformy ustawę JOLT (Jobs Originated Through Launching Travel) o stymulowaniu gospodarki przez rozwój turystyki, która ma zmienić kryteria włączania państw do programu ruchu bezwizowego w taki sposób, że Polsce łatwiej będzie je spełnić.

Zaangażowanie Fundacji Kościuszkowskiej w lobbing na rzecz Polski to pewnego rodzaju nowość. Istniejąca od 1925 r. placówka znana była przede wszystkim z organizacji koncertów muzyki klasycznej w swej siedzibie na Manhattanie i przyznawania stypendiów na studia w USA polskim naukowcom i artystom. Dziś zajmuje się nie tylko kulturą i edukacją - głównie za sprawą jej obecnego prezesa Alexa Storożyńskiego.

W 1985 r. 24-letni Storożyński pojechał z USA do kraju swoich przodków, by studiować na Uniwersytecie Warszawskim. W Polsce generała Wojciecha Jaruzelskiego interesowała go szczególnie postać rzecznika rządu Jerzego Urbana. Amerykańskim stypendystą zainteresowało się z kolei MSW.

"Przesłuchany ze skutkiem negatywnym.(...) Osoba źle nastawiona do naszej rzeczywistości, niepożądana w PRL" - opisał go w raporcie funkcjonariusz SB. Dokument, uzyskany z IPN, Alex przechowuje jako pamiątkę w swoim biurku w fundacji.

Syn imigranta-weterana armii polskiej na Zachodzie urodził się na nowojorskim Brooklynie. Zrobił dyplom z nauk politycznych na Uniwersytecie Stanu Nowy Jork, myślał o karierze prawnika, ale wybrał dziennikarstwo i skończył studia w tym kierunku na Uniwersytecie Columbia. Wyjazd do Polski był wyprawą w poszukiwaniu korzeni.

W 1999 r. Storożyński otrzymał nagrodę Pulitzera, najbardziej prestiżowe wyróżnienie dziennikarskie w USA. Wiele dzieci imigrantów robiących taką karierę odwraca się od swej etnicznej społeczności. Storożynski jest czołowym działaczem Polonii, od 2008 r. prezesem Fundacji Kościuszkowskiej.

Za jego prezesury Fundacja zaangażowała się w popieranie polskich interesów nie tylko przez wspieranie polskiej nauki i kultury. Wspólnie z dyplomatami rozkręciła akcję protestów przeciw określeniom "polskie obozy koncentracyjne" w mediach amerykańskich. List do czołowych gazet i stacji telewizyjnych podpisały setki tysięcy ludzi, w tym najwybitniejsi przedstawiciele polskich elit.

Akcja poskutkowała: agencja AP i najważniejsze dzienniki, jak "New York Times" i "Wall Street Journal" zmieniły swoje "stylebooki", czyli instrukcje pisania tekstów, zabraniając używania obraźliwych sformułowań.

Storożyński włączył się potem w lobbing na rzecz zniesienia wiz. Spotkanie z senatorem Schumerem w fundacji może zaowocować włączeniem Polski do programu ruchu bezwizowego, choć zależy to jeszcze od tego, czy ustawa JOLT pozostanie w ostatecznej wersji pakietu reformy imigracyjnej.

"Lobbing może stanowić tylko 5 procent działalności Fundacji. Niektórzy mówili, że na przykład walka z „polskimi obozami” nie należy do jej kompetencji. Przekonałem ich, że to też jest działalność edukacyjna, a edukacja to przecież podstawowe zadanie Fundacji" - mówi Storożyński.

Za jego prezesury Fundacja Kościuszkowska otworzyła oddział w Waszyngtonie - sercu amerykańskiej polityki. W 2010 r. w Bibliotece Kongresu zorganizowała konferencję na temat mordu w Katyniu w 70. rocznicę zbrodni. Wzięli w niej udział m.in. Zbigniew Brzeziński, lider Demokratów w Kongresie Steny Hoyer i ambasador Rosji.

"Na konferencji przedstawiliśmy prezydentowi Barackowi Obamie postulat, żeby otworzył amerykańskie kartoteki o Katyniu. W sierpniu 2012 r. rząd udostępnił publiczności dokumenty z archiwów na ten temat" - mówi z dumą prezes.

Storożyński ostro zareagował na gafę Obamy, który podczas uroczystości pośmiertnego przyznania Janowi Karskiemu Prezydenckiego Medalu Wolności użył określenia "polskie obozy śmierci". "Prezydent musi za to przeprosić" - oświadczył po jego potknięciu.

Biały Dom ogłosił wkrótce oświadczenie z wyrazami ubolewania.

Sprawa stosunków polsko-żydowskich szczególnie leży Storożyńskiemu na sercu. W salach Fundacji przygotowuje wystawę kopii Statutu Kaliskiego, który w 1264 r. przyznał Żydom w ówczesnej Polsce prawa, jakich nie mieli oni w Europie Zachodniej.

"Żydzi w USA nic nie wiedzą o tych statutach. Ciągle słyszę o książkach J. T. Grossa (autora książki o pogromie w Jedwabnem ) i prześladowaniu Żydów przez Polaków. Nie mówi się o Żegocie, Karskim, Irenie Sendlerowej. To mnie bardzo denerwuje. Musimy zmienić wizerunek Polski w Ameryce" - tłumaczy Storożyński.

Będą temu służyć m.in. wykłady w Fundacji na temat Polski w wiekach XV-XVII, kiedy była wielonarodowym mocarstwem słynącym z tolerancji religijnej. Wygłosi je profesor Robert Frost, historyk z Uniwersytetu Aberdeen w Szkocji, uczeń Normana Daviesa i kandydat na szefa katedry studiów polskich na Uniwersytecie Columbia.

Po powrocie z Polski w 1988 r. Storożyński pracował w dzienniku "New York Daily News". Zespół komentatorów redakcyjnych, do którego należał, opublikował serię artykułów o tym, jak skorumpowani politycy nowojorscy doprowadzili do upadku legendarny teatr Apollo w Harlemie. Wraz z kolegami dostał za nie nagrodę Pulitzera.

Założył później "amNew York", internetową gazetę specjalizującą się w problematyce metropolii. Zawsze ciągnęło go jednak do polskich tematów. W 2006 r. wysyłał z Iraku do "New York Sun" korespondencje o polskich wojskach uczestniczących w wojnie.

Jako prezes Fundacji Kościuszkowskiej kontynuuje jej programy kulturalne. W siedzibie placówki koncertowały polskie gwiazdy jazzu - Adam Makowicz i Aga Zaryan, odbywają się recitale operowe, wieczory poezji, wystawy.

Kilka lat temu napisał książkę "Kościuszko, książę chłopów", biografię polskiego i amerykańskiego bohatera. Realizuje teraz oparty na niej film dokumentalny, którego producentem jest Ewa Krzyżanowska. Trwają rozmowy o jego emisji z publiczną telewizją PBS.

W planie ma książkę o Kazimierzu Pułaskim, najbardziej honorowanym w USA Polaku, którego imieniem nazwano dziesiątki miast i arterii komunikacyjnych. "Zbieram do niej materiały, ale muszę najpierw skończyć film" - mówi Storożyński.

 

PAP, lz

[fot: wikipedia]

Warto poczytać

 1. sejm22042018 22.04.2018

  Mniejszość niemiecka w Polsce domaga się większych praw. "Chcemy więcej lekcji niemieckiego"

  Działacze mniejszości niemieckiej w Polsce domagają się utrzymania prawa uczniów do nauki języka niemieckiego zarówno jako obcego, jak i ojczystego.

 2. gender22042018 22.04.2018

  Chłopiec czy dziewczynka? Rodzice nie zdecydowali. „Lubi malować paznokcie i bawić się ciężarówkami”

  Rodzice dwuletniego „Zoomera” nie odpowiedzieli na jedno z pierwszych pytań, które zadają sobie wszyscy ci, którzy dowiadują się, że ich rodzina się powiększy.

 3. Le-Mont-Saint-Michel 22.04.2018

  Panika we Francji. Będzie kolejny zamach?

  Francuskie władze w niedzielę poinformowały o ewakuacji będącej atrakcją turystyczną wyspy Le Mont-Saint-Michel u zachodnich wybrzeży kraju. Policja szuka mężczyzny, który zachowywał się w podejrzany sposób i który według świadka rano groził policjantom

 4. CharlieFien 22.04.2018

  Chora na Zespół Downa wrzuciła na Twittera zdjęcie w obronie życia. Serwis ją zablokował

  W świecie politycznej poprawności można wiele, pod warunkiem że nie porusza się wątku prawa do życia, zwłaszcza jeśli chodzi o życie niepełnosprawnych. Boleśnie przekonała się o tym niepełnosprawna działaczka pro-life, zablokowana przez Twittera

 5. 1270dtrump 21.04.2018

  Rosja przypuściła atak na niespotykaną skalę. Znaleźli chętnych partnerów w sztabie Trumpa?

  Komitet Narodowy Partii Demokratycznej złożył pozew sądowy, w którym oskarżają Donalda Trumpa, jego współpracowników, Wikileaks oraz Federację Rosyjską o konspirację mającą na celu zmianę wyniku wyborów.

 6. 1270jews 21.04.2018

  Europejski Żydzi ponad prawem? „Powinni mieć broń!”

  Jeden z najpoważniejszych europejskich rabinów Menachem Margolin domaga się od europejskich ministrów żeby pozwolili osobom pochodzenia żydowskiego na posiadanie broni bez specjalnych zezwoleń. Jego zdaniem to najlepszy sposób by powstrzymać antysemickie ataki.

 7. Warszawa3 21.04.2018

  Jedna z najważniejszych decyzji dla światowego bezpieczeństwa zapadnie w Warszawie?

  Warszawa, według Bloomberga, jest jednym z dziewięciu miast rozważanych jako potencjalne miejsce spotkania przywódcy Korei Północnej Kim Dzong Una z prezydentem USA Donaldem Trumpem. Szczyt jest planowany na maj lub czerwiec

 8. Kim28032018 21.04.2018

  Wielki sukces międzynarodowej dyplomacji. Koreański reżim zawiesza program nuklearny

  Przywódca Korei Płn. Kim Dzong Un ogłosił wstrzymanie prób jądrowych i testów międzykontynentalnych rakiet balistycznych, a także zamknięcie obiektu, gdzie prowadzono badania i próby jądrowe - podała w sobotę oficjalna północnokoreańska agencja prasowa KCNA

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook