Jedynie prawda jest ciekawa


Fundacja Kościuszkowska walczy o wizy

16.04.2013

W amerykańskim Kongresie, przygotowywana jest reforma imigracyjna, która ma zalegalizować pobyt w USA milionów nielegalnych imigrantów. Być może umożliwi też zniesienie wiz dla Polaków. Byłaby w tym zasługa Polonii amerykańskiej, w tym nowojorskiej Fundacji Kościuszkowskiej.

Jednym z polityków, od których zależy sukces reformy, jest demokratyczny senator z Nowego Jorku, Charles Schumer, członek dwupartyjnej grupy senatorów opracowującej projekt imigracyjnych ustaw. Fundacja zorganizowała spotkanie działaczy polonijnych z Schumerem, na którym senator obiecał włączyć do reformy ustawę JOLT (Jobs Originated Through Launching Travel) o stymulowaniu gospodarki przez rozwój turystyki, która ma zmienić kryteria włączania państw do programu ruchu bezwizowego w taki sposób, że Polsce łatwiej będzie je spełnić.

Zaangażowanie Fundacji Kościuszkowskiej w lobbing na rzecz Polski to pewnego rodzaju nowość. Istniejąca od 1925 r. placówka znana była przede wszystkim z organizacji koncertów muzyki klasycznej w swej siedzibie na Manhattanie i przyznawania stypendiów na studia w USA polskim naukowcom i artystom. Dziś zajmuje się nie tylko kulturą i edukacją - głównie za sprawą jej obecnego prezesa Alexa Storożyńskiego.

W 1985 r. 24-letni Storożyński pojechał z USA do kraju swoich przodków, by studiować na Uniwersytecie Warszawskim. W Polsce generała Wojciecha Jaruzelskiego interesowała go szczególnie postać rzecznika rządu Jerzego Urbana. Amerykańskim stypendystą zainteresowało się z kolei MSW.

"Przesłuchany ze skutkiem negatywnym.(...) Osoba źle nastawiona do naszej rzeczywistości, niepożądana w PRL" - opisał go w raporcie funkcjonariusz SB. Dokument, uzyskany z IPN, Alex przechowuje jako pamiątkę w swoim biurku w fundacji.

Syn imigranta-weterana armii polskiej na Zachodzie urodził się na nowojorskim Brooklynie. Zrobił dyplom z nauk politycznych na Uniwersytecie Stanu Nowy Jork, myślał o karierze prawnika, ale wybrał dziennikarstwo i skończył studia w tym kierunku na Uniwersytecie Columbia. Wyjazd do Polski był wyprawą w poszukiwaniu korzeni.

W 1999 r. Storożyński otrzymał nagrodę Pulitzera, najbardziej prestiżowe wyróżnienie dziennikarskie w USA. Wiele dzieci imigrantów robiących taką karierę odwraca się od swej etnicznej społeczności. Storożynski jest czołowym działaczem Polonii, od 2008 r. prezesem Fundacji Kościuszkowskiej.

Za jego prezesury Fundacja zaangażowała się w popieranie polskich interesów nie tylko przez wspieranie polskiej nauki i kultury. Wspólnie z dyplomatami rozkręciła akcję protestów przeciw określeniom "polskie obozy koncentracyjne" w mediach amerykańskich. List do czołowych gazet i stacji telewizyjnych podpisały setki tysięcy ludzi, w tym najwybitniejsi przedstawiciele polskich elit.

Akcja poskutkowała: agencja AP i najważniejsze dzienniki, jak "New York Times" i "Wall Street Journal" zmieniły swoje "stylebooki", czyli instrukcje pisania tekstów, zabraniając używania obraźliwych sformułowań.

Storożyński włączył się potem w lobbing na rzecz zniesienia wiz. Spotkanie z senatorem Schumerem w fundacji może zaowocować włączeniem Polski do programu ruchu bezwizowego, choć zależy to jeszcze od tego, czy ustawa JOLT pozostanie w ostatecznej wersji pakietu reformy imigracyjnej.

"Lobbing może stanowić tylko 5 procent działalności Fundacji. Niektórzy mówili, że na przykład walka z „polskimi obozami” nie należy do jej kompetencji. Przekonałem ich, że to też jest działalność edukacyjna, a edukacja to przecież podstawowe zadanie Fundacji" - mówi Storożyński.

Za jego prezesury Fundacja Kościuszkowska otworzyła oddział w Waszyngtonie - sercu amerykańskiej polityki. W 2010 r. w Bibliotece Kongresu zorganizowała konferencję na temat mordu w Katyniu w 70. rocznicę zbrodni. Wzięli w niej udział m.in. Zbigniew Brzeziński, lider Demokratów w Kongresie Steny Hoyer i ambasador Rosji.

"Na konferencji przedstawiliśmy prezydentowi Barackowi Obamie postulat, żeby otworzył amerykańskie kartoteki o Katyniu. W sierpniu 2012 r. rząd udostępnił publiczności dokumenty z archiwów na ten temat" - mówi z dumą prezes.

Storożyński ostro zareagował na gafę Obamy, który podczas uroczystości pośmiertnego przyznania Janowi Karskiemu Prezydenckiego Medalu Wolności użył określenia "polskie obozy śmierci". "Prezydent musi za to przeprosić" - oświadczył po jego potknięciu.

Biały Dom ogłosił wkrótce oświadczenie z wyrazami ubolewania.

Sprawa stosunków polsko-żydowskich szczególnie leży Storożyńskiemu na sercu. W salach Fundacji przygotowuje wystawę kopii Statutu Kaliskiego, który w 1264 r. przyznał Żydom w ówczesnej Polsce prawa, jakich nie mieli oni w Europie Zachodniej.

"Żydzi w USA nic nie wiedzą o tych statutach. Ciągle słyszę o książkach J. T. Grossa (autora książki o pogromie w Jedwabnem ) i prześladowaniu Żydów przez Polaków. Nie mówi się o Żegocie, Karskim, Irenie Sendlerowej. To mnie bardzo denerwuje. Musimy zmienić wizerunek Polski w Ameryce" - tłumaczy Storożyński.

Będą temu służyć m.in. wykłady w Fundacji na temat Polski w wiekach XV-XVII, kiedy była wielonarodowym mocarstwem słynącym z tolerancji religijnej. Wygłosi je profesor Robert Frost, historyk z Uniwersytetu Aberdeen w Szkocji, uczeń Normana Daviesa i kandydat na szefa katedry studiów polskich na Uniwersytecie Columbia.

Po powrocie z Polski w 1988 r. Storożyński pracował w dzienniku "New York Daily News". Zespół komentatorów redakcyjnych, do którego należał, opublikował serię artykułów o tym, jak skorumpowani politycy nowojorscy doprowadzili do upadku legendarny teatr Apollo w Harlemie. Wraz z kolegami dostał za nie nagrodę Pulitzera.

Założył później "amNew York", internetową gazetę specjalizującą się w problematyce metropolii. Zawsze ciągnęło go jednak do polskich tematów. W 2006 r. wysyłał z Iraku do "New York Sun" korespondencje o polskich wojskach uczestniczących w wojnie.

Jako prezes Fundacji Kościuszkowskiej kontynuuje jej programy kulturalne. W siedzibie placówki koncertowały polskie gwiazdy jazzu - Adam Makowicz i Aga Zaryan, odbywają się recitale operowe, wieczory poezji, wystawy.

Kilka lat temu napisał książkę "Kościuszko, książę chłopów", biografię polskiego i amerykańskiego bohatera. Realizuje teraz oparty na niej film dokumentalny, którego producentem jest Ewa Krzyżanowska. Trwają rozmowy o jego emisji z publiczną telewizją PBS.

W planie ma książkę o Kazimierzu Pułaskim, najbardziej honorowanym w USA Polaku, którego imieniem nazwano dziesiątki miast i arterii komunikacyjnych. "Zbieram do niej materiały, ale muszę najpierw skończyć film" - mówi Storożyński.

 

PAP, lz

[fot: wikipedia]

Warto poczytać

 1. polska-usa-niagara-22072018 22.07.2018

  Piękny gest USA wobec Polski z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości. Zobacz co zrobili

  Wodospad Niagara zaświecił się na biało-czerwono. Jest to gest ze strony USA z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości

 2. strazacy22072018 22.07.2018

  Szwedzi nie mogą wyjść z podziwu dla naszych strażaków, którzy ratują ich kraj. „Dziękujemy Ci Polsko!”

  Szwedzi witają polskich strażaków KGPSP, którzy udzielą wsparcia swoim szwedzkim kolegom w walce z ogniem trawiącym lasy

 3. papiez20062018 22.07.2018

  Papież Franciszek apeluje, aby nie powtarzały się tragedie łodzi z imigrantami

  Papież Franciszek wezwał w niedzielę wspólnotę międzynarodową, by dołożyła starań, aby nie powtórzyły się katastrofy łodzi z migrantami na Morzu Śródziemnym. Apelował o zagwarantowanie bezpieczeństwa i poszanowanie godności oraz praw wszystkich

 4. rowhani-vs-trump-22072018 22.07.2018

  Przywódca Iranu przestrzega Trumpa przed wojną: Nie igraj z ogniem

  Prezydent Iranu Hasan Rowhani oświadczył w niedzielę, że Stany Zjednoczone "powinny wiedzieć, że wojna z Iranem to matka wszystkich wojen". Ostrzegł przywódcę USA Donalda Trumpa przed "igraniem z ogniem"

 5. lavrow1902018 21.07.2018

  Ławrow wzywa Pompeo do uwolnienia szpiega

  Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow wezwał w sobotę w rozmowie telefonicznej sekretarza stanu USA Mike'a Pompeo do uwolnienia aresztowanej w Stanach Zjednoczonych pod zarzutami działalności szpiegowskiej na rzecz Moskwy Marii Butiny

 6. james-e-larkin-21072018 21.07.2018

  Wzywał do spowiedzi wszystkich, którzy głosowali za prawem do aborcji. Kapłan stał się niewygodny dla przełożonych

  W archidiecezji Dublińskiej doszło do przeniesienia księdza Jamesa E. Larkina do kapelanii. Powodem takiej są wystąpienia kapłana, który namawiał wiernych do spowiedzi, jeśli w referndum dotyczącym aborcji zagłosowali na „tak”

 7. inka-21072018 21.07.2018

  Pierwsze zagraniczne uhonorowanie "Inki"

  W kościele w Butrymańcach, miejscowości leżącej na trasie XXVIII Międzynarodowej Pielgrzymki Suwałki-Wilno, w sobotę poświęcono tablicę ze srebrnym sercem, upamiętniającą Danutę Siedzikównę - "Inkę". Tablicę przynieśli pielgrzymi

 8. sweden21072018 21.07.2018

  Ogromne pożary w Szwecji. Polscy strażacy wyruszyli na ratunek

  Po północy w sobotę ze Świnoujścia (Zachodniopomorskie) wyruszyła do Szwecji grupa polskich strażaków wraz ze sprzętem. Przez najbliższe dwa tygodnie Polacy będą uczestniczyć w akcji gaszenia pożarów w tym kraju.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook