Jedynie prawda jest ciekawa

"FT": "Trudny egzamin przed Europą"

08.09.2015

Zdaniem "Financial Times" UE zapewne nie zda egzaminu związanego z uchodźcami, bowiem wymaga od obywateli UE, by kierowali się własnymi wartościami w sposób, który będzie zapewne kosztowny, niedogodny i przyspieszy dalekosiężne zmiany społeczne.

- Prawo międzynarodowe wskazuje, że Europa musi udzielić azylu każdemu prawdziwemu uchodźcy, który dociera do Unii Europejskiej. Realia polityczne wskazują, że liczby będą stanowczo zbyt wielkie, aby utrzymać poparcie wewnętrzne dla takiej polityki - wskazuje autor opublikowanego we wtorek artykułu Gideon Rachman.

Przyznaje on, że zaproponowane przez Komisję Europejską przyjęcie 160 tys. uchodźców to postęp w porównaniu do poprzednich deklaracji. Jednak - przypomina - liczba uchodźców syryjskich żyjących poza granicami swego kraju sięga 4 milionów; są także setki tysięcy uciekinierów z Erytrei, Afganistanu i Iraku.

- Rozpacz i nadzieja uchodźców w pewnym momencie zapewne zderzą się z obawami i resentymentami europejskich wyborców. Państwa członkowskie UE z Europy Wschodniej już dały jasno do zrozumienia, że nie są szczęśliwe z powodu kwot uchodźców. Ostatnie badania opinii publicznej wskazują, że większość Francuzów sprzeciwia się wszelkiemu złagodzeniu zasad azylu. Zaś w Wielkiej Brytanii większość popiera determinację rządu Davida Camerona, by nie zgodzić się na wyznaczone przez UE kwoty - zauważa autor artykułu.

Jego zdaniem, choć jest mało prawdopodobne, by w jakimkolwiek dużym kraju UE doszły do władzy partie antyimigracyjne i skrajna prawica, to jednak argumenty tych stronnictw "już zmieniły politykę".

Rachman zauważa, że kraje europejskie "przez prawie 500 lat zdobywały, kolonizowały i zaludniały resztę świata". Po II wojnie światowej Zachód zaś przyjął nowy, "postimperialny i postfaszystowski zestaw wartości, oparty na uniwersalnych prawach człowieka", zapisany w konwencji o statusie uchodźców z 1951 roku.

- Jednak zdesperowanych i wygnanych tego świata trzymano na dystans, podczas gdy Europejczycy nadal cieszyli się jednym z najwyższych standardów życia - pisze publicysta.

- (Kanclerz Niemiec Angela) Merkel powiedziała, że Europa jest moralnie i prawnie zobowiązana do tego, by przyjąć rzeczywistych uchodźców. Jednak politycy działający w demokracji są także zobowiązani moralnie i prawnie do respektowania życzeń swych wyborców - podkreśla autor.

- Pokrzepiająca byłaby wiara, że tłumy, które przyszły, by powitać przybywających na dworzec w Monachium uchodźców z Syrii świadczą o tym, iż Europa wywiąże się w pełni ze swych zobowiązań. Wiara ta byłaby jednak także niebezpiecznie naiwna - konkluduje Rachman.

PAP

[FOTO: PAP/ EPA]

Warto poczytać

 1. Morawiecki23102017 11.12.2017

  Zagranica gratuluje nowemu premierowi. "Liczą na współpracę z nowym szefem polskiego rządu"

  - Szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker oraz przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk wystosowali listy z gratulacjami do premiera Mateusza Morawieckiego.

 2. uniwersytetgandawa 11.12.2017

  Półnaga kobieta tarza się po ziemi, a mężczyzna uderza młotkiem w ścianę. Tak renomowany belgijski uniwersytet świętuje rocznicę powstania [WIDEO]

  Jak widać na nagraniu, przyszłość europejskiej sztuki można widzieć jedynie w czarnych barwach. Chyba że tego "performance" nie uznamy za sztukę, ale za zwykłą chorobę

 3. 11.12.2017

  Zamachowcy z Katalonii mieli wsparcie z Syrii. Miało zginąć kilkaset osób

  Sprawcy sierpniowych zamachów terrorystycznych w Katalonii, w których zginęło 16 osób, a ponad 120 zostało rannych, mieli wsparcie z zewnątrz - wynika ze śledztwa. Pierwotny plan ataków powstał w Syrii, a część materiałów trafiła w ręce dżihadystów z Francji

 4. bus1 11.12.2017

  Bomba w polskim autobusie na Ukrainie.Władze: to był akt terrorystyczny

  Podłożenie ładunku wybuchowego pod polskim autobusem w okolicach Lwowa traktowane jest w śledztwie jako akt terrorystyczny - oświadczyła w poniedziałek Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU)

 5. NowyJork11122017 11.12.2017

  Eksplozja w Nowym Jorku? Są doniesienia o bombie!

  Nowojorska policja reaguje na doniesienia o eksplozji na dworcu autobusowym na Mahattanie, w pobliżu Times Square - podaje BBC. Policja przekazała, że ewakuowane są niektóre linie metra

CS150MINIfot

Czas Stefczyka 150/2017

PDF (4,60 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook