Jedynie prawda jest ciekawa


"FT": "Trudny egzamin przed Europą"

08.09.2015

Zdaniem "Financial Times" UE zapewne nie zda egzaminu związanego z uchodźcami, bowiem wymaga od obywateli UE, by kierowali się własnymi wartościami w sposób, który będzie zapewne kosztowny, niedogodny i przyspieszy dalekosiężne zmiany społeczne.

- Prawo międzynarodowe wskazuje, że Europa musi udzielić azylu każdemu prawdziwemu uchodźcy, który dociera do Unii Europejskiej. Realia polityczne wskazują, że liczby będą stanowczo zbyt wielkie, aby utrzymać poparcie wewnętrzne dla takiej polityki - wskazuje autor opublikowanego we wtorek artykułu Gideon Rachman.

Przyznaje on, że zaproponowane przez Komisję Europejską przyjęcie 160 tys. uchodźców to postęp w porównaniu do poprzednich deklaracji. Jednak - przypomina - liczba uchodźców syryjskich żyjących poza granicami swego kraju sięga 4 milionów; są także setki tysięcy uciekinierów z Erytrei, Afganistanu i Iraku.

- Rozpacz i nadzieja uchodźców w pewnym momencie zapewne zderzą się z obawami i resentymentami europejskich wyborców. Państwa członkowskie UE z Europy Wschodniej już dały jasno do zrozumienia, że nie są szczęśliwe z powodu kwot uchodźców. Ostatnie badania opinii publicznej wskazują, że większość Francuzów sprzeciwia się wszelkiemu złagodzeniu zasad azylu. Zaś w Wielkiej Brytanii większość popiera determinację rządu Davida Camerona, by nie zgodzić się na wyznaczone przez UE kwoty - zauważa autor artykułu.

Jego zdaniem, choć jest mało prawdopodobne, by w jakimkolwiek dużym kraju UE doszły do władzy partie antyimigracyjne i skrajna prawica, to jednak argumenty tych stronnictw "już zmieniły politykę".

Rachman zauważa, że kraje europejskie "przez prawie 500 lat zdobywały, kolonizowały i zaludniały resztę świata". Po II wojnie światowej Zachód zaś przyjął nowy, "postimperialny i postfaszystowski zestaw wartości, oparty na uniwersalnych prawach człowieka", zapisany w konwencji o statusie uchodźców z 1951 roku.

- Jednak zdesperowanych i wygnanych tego świata trzymano na dystans, podczas gdy Europejczycy nadal cieszyli się jednym z najwyższych standardów życia - pisze publicysta.

- (Kanclerz Niemiec Angela) Merkel powiedziała, że Europa jest moralnie i prawnie zobowiązana do tego, by przyjąć rzeczywistych uchodźców. Jednak politycy działający w demokracji są także zobowiązani moralnie i prawnie do respektowania życzeń swych wyborców - podkreśla autor.

- Pokrzepiająca byłaby wiara, że tłumy, które przyszły, by powitać przybywających na dworzec w Monachium uchodźców z Syrii świadczą o tym, iż Europa wywiąże się w pełni ze swych zobowiązań. Wiara ta byłaby jednak także niebezpiecznie naiwna - konkluduje Rachman.

PAP

[FOTO: PAP/ EPA]

Warto poczytać

 1. putinelection18032018 18.03.2018

  Rosja uszczęśliwiła Putina!

  Jedyną niewiadomą była frekwencja. Bez 120 procent poparcia, ale też bez złudzeń i wątpliwości

 2. depardieu18032018 18.03.2018

  Gerard Depardieu głosował w ambasadzie Rosji. "Z patriotyzmem i miłością do Rosji"

  Francuski aktor Gerard Depardieu, który od 2013 roku jest obywatelem Rosji, oddał głos w niedzielnych wyborach prezydenckich w lokalu wyborczym w ambasadzie Rosji w Paryżu - podała w niedzielę ambasada na swoim Twitterze.

 3. 1270nordstreqm 18.03.2018

  Brytyjscy politycy za zablokowaniem Nord Stream

  Siedemnastu brytyjskich polityków, w tym były lider Partii Konserwatywnej Iain Duncan Smith, podpisało list do szefa MSZ Wielkiej Brytanii Borisa Johnsona, apelując o sprzeciw wobec budowy gazociągu

 4. 1270putinjhoilo 18.03.2018

  Szef NATO: atak na Skripala dowodem na coraz większą nieobliczalność Rosji

  Atak na Siergieja Skripala potwierdza rosnącą nieobliczalność Rosji - ocenił sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg w niedzielnym wywiadzie dla "Welt am Sonntag"

 5. 1270imigrnaci 17.03.2018

  Do Hiszpanii przypłynęła rekordowa liczba nielegalnych migrantów

  W 2017 r. do Hiszpanii przypłynęła rekordowa liczba nielegalnych migrantów - ponad 22,4 tys. W ciągu ostatniego roku ich grono powiększyło się o blisko 300 proc.

 6. Rosja17032018 17.03.2018

  Kryzys na linii Wielka Brytania-Rosja coraz gorętszy. Moskwa wydali dyplomatów

  Rosyjskie MSZ poinformowało w sobotę po wezwaniu do swojej siedziby ambasadora Wielkiej Brytanii, że podjęło decyzję o wydaleniu z kraju 23 brytyjskich dyplomatów, którzy na opuszczenie Rosji mają tydzień. Rosyjskie MSZ ogłosiło też, że kończy działalność w Rosji organizacji British Council

 7. Madryt17032018 17.03.2018

  W Madrycie krajobraz jak na wojnie. Imigranci starli się z policją [WIDEO]

  W zamieszkanej przez wielu imigrantów z Afryki madryckiej dzielnicy Lavapies trwały w piątek incydenty z udziałem mieszkańców, którzy protestowali przeciwko działaniom policji, obwiniając ją o śmierć 35-letniego Senegalczyka, ulicznego sprzedawcy

Wiadomości z kraju

więcej
CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook