Jedynie prawda jest ciekawa


"FT": Szczyt G7 pokazał różnice między USA i partnerami

29.05.2017

„FT” dodaje, że „zgodnie z oczekiwaniami, znaleziono wspólną płaszczyznę w sprawie zwiększenia współpracy w walce z terroryzmem islamskim.

Szczyt G7 na Sycylii obnażył dyplomatyczny rozziew między USA i ich partnerami, a także nie pozwolił rozwiać wątpliwości co do intencji prezydenta Donalda Trumpa w sprawie klimatu i handlu — pisze w poniedziałek brytyjski dziennik „Financial Times”.

Kwitnące bugenwille, wąskie uliczki Taorminy oraz fascynujące widoki morza miały być idealną scenerią do pokazania jedności wśród wieloletnich sojuszników. Zamiast tego to sycylijskie miasto, wybrane na szczyt przywódców grupy najbardziej uprzemysłowionych państw świata, stało się tłem do ćwiczeń ograniczania strat, odsłaniając dyplomatyczną przepaść między USA a ich partnerami — zauważa dziennik.

W symbolicznym geście samoizolacji prezydent Donald Trump odmówił krótkiego spaceru z innymi szefami państw do hotelu San Domenico, gdzie odbywały się rozmowy, decydując się na przejazd wózkiem golfowym po zrobieniu tradycyjnego grupowego zdjęcia — wskazuje „FT”.

I zauważa, że „dysonans - dobrowolny lub nieumyślny - na spotkaniu, w którym język ciała ma znaczenie prawie takie samo jak słowa i czyny, był jednym z kilku podczas pierwszej podróży Trumpa do Europy, która podkreśliła kontrastujące ze sobą wizje USA i ich zachodnich sojuszników.

„FT” dodaje, że „zgodnie z oczekiwaniami, znaleziono wspólną płaszczyznę w sprawie zwiększenia współpracy w walce z terroryzmem islamskim w następstwie krwawego zamachu samobójczego w Manchesterze”. Ale - jak zastrzega gazeta - podczas dwudniowego szczytu nie udało się rozstrzygnąć różnić na temat klimatu czy rozwiać wątpliwości co do intencji Trumpa na temat handlu.

Kilka dni po szczycie przywódców państw NATO w Brukseli, gdzie Trump „nie poparł zobowiązania do wzajemnej obrony i zbeształ sojuszników Ameryki, że nie przeznaczają wystarczająco wielu środków na obronę, impas skłonił dyplomatów i analityków do (wyrażenia) obaw, że wielostronny konsensus i sojusze wojskowe, na których od II wojny światowej opierały się stosunki międzynarodowe, mogą być zagrożone”.

Prezydent Trump bardzo jasno zasygnalizował koniec liczących 65 lat stosunków międzynarodowych opartych na silnym, długotrwałym wzajemnym zaufaniu — uważa Francois Heisbourg z paryskiego think tanku Fundacji na rzecz Badań Strategicznych, cytowany przez „FT”.

Jego gesty, zachowanie i przemówienia pokazały, że traktuje swoich sojuszników w taki sam sposób, jak swoich adwersarzy - jako kogoś, kto zawiera umowy, a nie jako przyjaciela. To prawdopodobnie na chwilę zdezorganizuje stosunki międzynarodowe — ocenia ekspert.

Według „FT” rozdźwięk był jeszcze bardziej widoczny w kwestii klimatu, kiedy Trump odmówił zobowiązania się do realizacji postanowień przełomowego porozumienia paryskiego z 2015 r. o ograniczeniu emisji gazów cieplarnianych.

Prezydent USA uparcie twierdził, że +środowisko jest bardzo, bardzo+ dla niego ważne, ale jednocześnie jasno dał do zrozumienia, że cele dotyczące środowiska zatwierdzone przez poprzednią administrację Baracka Obamy są zbyt kosztowne dla amerykańskiej gospodarki — pisze londyński dziennik.

I zwraca uwagę, że prezydent Francji Emmanuel Macron ostrzegł na szczycie, że inne mocarstwa jak Chiny i Indie będą gotowe do przejęcia przywództwa w walce z globalnym ociepleniem, jeśli USA zdecydują się od tego odwrócić.

„FT” przywołuje w tym kontekście wywiad Macrona dla gazety „Journal du Dimanche”, w którym francuski prezydent powiedział, że jego mocny uścisk dłoni z Trumpem miał pokazać determinację Francji.

To jest chwila prawdy (…) Musisz pokazać, że nie ustąpisz ani na jotę, nawet symbolicznie — mówił Macron, cytowany przez „FT”.

Na koniec brytyjski dziennik przywołuje jednak wypowiedź przedstawiciela Białego Domu, który określił wizytę Trumpa w Europie jako „historyczną i bezprecedensową” oraz, że pogłębiła ona przyjaźń i więzi z sojusznikami;

Ta podróż nie pozostawiła nikomu wątpliwości, kim są przyjaciele Ameryki — oświadczył anonimowy rozmówca „FT”.

[fot. PAP/EPA]

ems/PAP

Warto poczytać

 1. modelka19072018 19.07.2018

  Modelka została gwiazdą po tym, jak podczas pokazu nakarmiła dziecko

  Modelka Mara Martin z dnia na dzień stała się gwiazdą światowych mediów. Stało się tak ponieważ podczas pokazu bikini weszła na wybieg wspólnie ze swoją pięciomiesięczną córką, którą zaczęła...karmić piersią.

 2. 1270stef 19.07.2018

  "Imigrantom o innym kolorze skóry w Polsce i Czechach grozi agresja"

  Minister spraw zagranicznych Holandii Stef Blok oświadczył na zamkniętym spotkaniu, że wprowadzenie przez Unię Europejską kwot rozdzielania imigrantów nie uda się z powodu sprzeciwu wschodnioeuropejskich państw członkowskich - podała w czwartek agencja dpa.

 3. 1270cyberdyrektywa 19.07.2018

  KE wszczyna wobec Polski procedurę ws. cyberbezpieczeństwa

  Komisja Europejska wszczęła w czwartek wobec Polski i 16 innych krajów UE procedurę o naruszenie prawa w związku z niewdrożeniem w pełni dyrektywy dotyczącej cyberbezpieczeństwa. Przepisy te mają wzmocnić ochronę państw UE przed cyberatakami.

 4. ship19072018 19.07.2018

  Koreańczycy odnaleźli „złoty okręt”. Może być wart miliardy dolarów!

  Południowokoreańska firma zajmująca się odzyskiwaniem zatopionych statków, poinformowała, że jej nurkowie odnaleźli Dymitra Dońskiego

 5. komisjaeuropejska19072018 19.07.2018

  KE pozywa Węgry do Trybunału Sprawiedliwości UE. Powodem prawo antyimigracyjne

  Komisja Europejska podjęła w czwartek decyzję o skierowaniu do Trybunału Sprawiedliwości UE sprawy przeciwko Węgrom za restrykcyjne przepisy antyimigracyjne, uznając, że są one sprzeczne z prawem unijnym.

 6. fbi19072018 19.07.2018

  Dyrektor FBI: Rosja wciąż wykorzystuje fake newsy i szerzy propagandę w USA

  Rosja wciąż wykorzystuje fake newsy, szerzy propagandę i przeprowadza tajne operacje, by siać niezgodę w USA.

 7. israel215052018 19.07.2018

  "Izrael jest państwem narodu żydowskiego". Kneset przyjął ustawę

  Kneset uchwalił ustawę określającą Izrael jako "państwo narodu żydowskiego".

 8. 1270trupeter 19.07.2018

  Trump: Putin jest odpowiedzialny za ingerencję w wybory

  Prezydent Donald Trump w wywiadzie dla CBS News powiedział, że Władimir Putin jest osobiście odpowiedzialny za rosyjską ingerencję w amerykańskie wybory prezydenckie w 2016 roku - informuje agencja Reuters.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook