Jedynie prawda jest ciekawa


"FT": Szczyt G7 pokazał różnice między USA i partnerami

29.05.2017

„FT” dodaje, że „zgodnie z oczekiwaniami, znaleziono wspólną płaszczyznę w sprawie zwiększenia współpracy w walce z terroryzmem islamskim.

Szczyt G7 na Sycylii obnażył dyplomatyczny rozziew między USA i ich partnerami, a także nie pozwolił rozwiać wątpliwości co do intencji prezydenta Donalda Trumpa w sprawie klimatu i handlu — pisze w poniedziałek brytyjski dziennik „Financial Times”.

Kwitnące bugenwille, wąskie uliczki Taorminy oraz fascynujące widoki morza miały być idealną scenerią do pokazania jedności wśród wieloletnich sojuszników. Zamiast tego to sycylijskie miasto, wybrane na szczyt przywódców grupy najbardziej uprzemysłowionych państw świata, stało się tłem do ćwiczeń ograniczania strat, odsłaniając dyplomatyczną przepaść między USA a ich partnerami — zauważa dziennik.

W symbolicznym geście samoizolacji prezydent Donald Trump odmówił krótkiego spaceru z innymi szefami państw do hotelu San Domenico, gdzie odbywały się rozmowy, decydując się na przejazd wózkiem golfowym po zrobieniu tradycyjnego grupowego zdjęcia — wskazuje „FT”.

I zauważa, że „dysonans - dobrowolny lub nieumyślny - na spotkaniu, w którym język ciała ma znaczenie prawie takie samo jak słowa i czyny, był jednym z kilku podczas pierwszej podróży Trumpa do Europy, która podkreśliła kontrastujące ze sobą wizje USA i ich zachodnich sojuszników.

„FT” dodaje, że „zgodnie z oczekiwaniami, znaleziono wspólną płaszczyznę w sprawie zwiększenia współpracy w walce z terroryzmem islamskim w następstwie krwawego zamachu samobójczego w Manchesterze”. Ale - jak zastrzega gazeta - podczas dwudniowego szczytu nie udało się rozstrzygnąć różnić na temat klimatu czy rozwiać wątpliwości co do intencji Trumpa na temat handlu.

Kilka dni po szczycie przywódców państw NATO w Brukseli, gdzie Trump „nie poparł zobowiązania do wzajemnej obrony i zbeształ sojuszników Ameryki, że nie przeznaczają wystarczająco wielu środków na obronę, impas skłonił dyplomatów i analityków do (wyrażenia) obaw, że wielostronny konsensus i sojusze wojskowe, na których od II wojny światowej opierały się stosunki międzynarodowe, mogą być zagrożone”.

Prezydent Trump bardzo jasno zasygnalizował koniec liczących 65 lat stosunków międzynarodowych opartych na silnym, długotrwałym wzajemnym zaufaniu — uważa Francois Heisbourg z paryskiego think tanku Fundacji na rzecz Badań Strategicznych, cytowany przez „FT”.

Jego gesty, zachowanie i przemówienia pokazały, że traktuje swoich sojuszników w taki sam sposób, jak swoich adwersarzy - jako kogoś, kto zawiera umowy, a nie jako przyjaciela. To prawdopodobnie na chwilę zdezorganizuje stosunki międzynarodowe — ocenia ekspert.

Według „FT” rozdźwięk był jeszcze bardziej widoczny w kwestii klimatu, kiedy Trump odmówił zobowiązania się do realizacji postanowień przełomowego porozumienia paryskiego z 2015 r. o ograniczeniu emisji gazów cieplarnianych.

Prezydent USA uparcie twierdził, że +środowisko jest bardzo, bardzo+ dla niego ważne, ale jednocześnie jasno dał do zrozumienia, że cele dotyczące środowiska zatwierdzone przez poprzednią administrację Baracka Obamy są zbyt kosztowne dla amerykańskiej gospodarki — pisze londyński dziennik.

I zwraca uwagę, że prezydent Francji Emmanuel Macron ostrzegł na szczycie, że inne mocarstwa jak Chiny i Indie będą gotowe do przejęcia przywództwa w walce z globalnym ociepleniem, jeśli USA zdecydują się od tego odwrócić.

„FT” przywołuje w tym kontekście wywiad Macrona dla gazety „Journal du Dimanche”, w którym francuski prezydent powiedział, że jego mocny uścisk dłoni z Trumpem miał pokazać determinację Francji.

To jest chwila prawdy (…) Musisz pokazać, że nie ustąpisz ani na jotę, nawet symbolicznie — mówił Macron, cytowany przez „FT”.

Na koniec brytyjski dziennik przywołuje jednak wypowiedź przedstawiciela Białego Domu, który określił wizytę Trumpa w Europie jako „historyczną i bezprecedensową” oraz, że pogłębiła ona przyjaźń i więzi z sojusznikami;

Ta podróż nie pozostawiła nikomu wątpliwości, kim są przyjaciele Ameryki — oświadczył anonimowy rozmówca „FT”.

[fot. PAP/EPA]

ems/PAP

Warto poczytać

 1. 1270dtrump 21.04.2018

  Rosja przypuściła atak na niespotykaną skalę. Znaleźli chętnych partnerów w sztabie Trumpa?

  Komitet Narodowy Partii Demokratycznej złożył pozew sądowy, w którym oskarżają Donalda Trumpa, jego współpracowników, Wikileaks oraz Federację Rosyjską o konspirację mającą na celu zmianę wyniku wyborów.

 2. 1270jews 21.04.2018

  Europejski Żydzi ponad prawem? „Powinni mieć broń!”

  Jeden z najpoważniejszych europejskich rabinów Menachem Margolin domaga się od europejskich ministrów żeby pozwolili osobom pochodzenia żydowskiego na posiadanie broni bez specjalnych zezwoleń. Jego zdaniem to najlepszy sposób by powstrzymać antysemickie ataki.

 3. Kim28032018 21.04.2018

  Wielki sukces międzynarodowej dyplomacji. Koreański reżim zawiesza program nuklearny

  Przywódca Korei Płn. Kim Dzong Un ogłosił wstrzymanie prób jądrowych i testów międzykontynentalnych rakiet balistycznych, a także zamknięcie obiektu, gdzie prowadzono badania i próby jądrowe - podała w sobotę oficjalna północnokoreańska agencja prasowa KCNA

 4. Soroswiki 20.04.2018

  Rząd Orbana przygotowuje ustawy "Stop Soros". Fundacja miliardera ucieknie z Węgier?

  Fundacja urodzonego w Budapeszcie amerykańskiego miliardera George'a Sorosa, Open Society, zdecyduje, czy pozostać na Węgrzech, po przyjęciu przez parlament rządowego pakietu ustaw antyimigracyjnych - powiedział Reuterowi rzecznik fundacji, Csaba Csontos

 5. ImigranciFlickr 20.04.2018

  Nowy sposób imigrantów na trafienie do Europy. Może ich dotrzeć nawet kilkaset tysięcy

  Tysiące obywateli państw afrykańskich i południowoamerykańskich dostają się na terytorium Hiszpanii na podstawie sfałszowanych wiz. Najwięcej z nich pochodzi z Maroka

 6. 1270rosjamundile 20.04.2018

  60 europosłów wzywa rządy europejskie do bojkotu Mundialu

  Grupa 60 europosłów z różnych krajów i grup politycznych wystosowała list do rządów wszystkich państw Unii Europejskiej z apelem o bojkot tegorocznych mistrzostw świata w piłce nożnej w Rosji

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook