Jedynie prawda jest ciekawa


„FT”: Rosja atakuje światowy porządek

20.10.2016

Cena rosyjskich ataków na Aleppo to nie tylko tragedia Syryjczyków, ale też światowy ład, jaki nastał po zimnej wojnie, który Moskwa podważa. Rosja musi zapłacić cenę za interwencję w Syrii, a Zachód nie może już jej pobłażać - pisze "Financial Times".

To, czego dopuszczają się Rosjanie w trakcie walk o Aleppo, które "zamieniają w wielki masowy grób", to haniebne zbrodnie, a reżim Baszara el-Asada, wspierany przez Moskwę, wykorzystuje najbardziej okrutne i bezprawne metody wyniszczania własnej ludności - czytamy w czwartkowym artykule redakcyjnym.

„Zachodnie kraje muszą sobie zdać sprawę, że w Aleppo celem ataku jest też międzynarodowy system zasad, jaki został wypracowany po drugiej wojnie światowej” - podkreśla "FT", porównując postawę Zachodu wobec Syrii do bezczynności holenderskich sił pokojowych, które podczas wojny na Bałkanach były biernymi świadkami masakry Muzułmanów w Srebrenicy.

Brytyjski dziennik podkreśla, że prezydent USA Barack Obama wykazał się w swej polityce wobec konfliktu syryjskiego słabością i brakiem konsekwencji, a zajęta swymi wewnętrznymi kryzysami UE również postała bierna. Wykorzystał to umiejętnie prezydent Władimir Putin.

„Ośmielony nieskuteczną reakcją Zachodu, (Putin) przekreślił ważne porozumienia dotyczące kontroli broni. Zbliżył ponownie pociski nuklearne do granic Europy. Rosja jest też podejrzewana o stosowanie cyberataków do ingerencji w amerykańskie wyboru. Relacje między Moskwą a Zachodem znalazły się na najbardziej niebezpiecznym etapie od ponad trzech dekad” - wylicza "FT". 

Rosja rozmieściła niedawno w Syrii zaawansowany systemu obrony powietrznej S-300 i ostrzegła USA przed przeprowadzaniem ewentualnych ataków na syryjskie siły reżimowe. „Oznacza to, że próba wprowadzenia nad Syrią strefy zakazu lotów staje się bardziej ryzykowna i niesie groźbę bezpośredniej konfrontacji militarnej z Rosją”- ostrzega "FT" przed dwudniowym szczytem Unii Europejskiej, który rozpocznie się w czwartek po południu. Ma on być poświęcony między innymi relacjom z Rosją.

„Szczyt daje UE okazję pokazania, że istnieje cena, którą trzeba zapłacić za tę agresję” - podkreśla dziennik, przypominając, że rosyjska gospodarka nie jest odporna na zachodnie sankcje.

„Zachód musi ponownie wyznaczyć granice (...). Bardziej ugodowe stanowisko (wobec Rosji) w kwestiach politycznych i gospodarczych może rozładować napięcia na krótką metę. Na dłuższą - ośmieli ono tylko Putina do dalszego prężenia muskułów” - konkluduje "Financial Times". 

Ryb, PAP

Fot. [PAP/epa]

Warto poczytać

 1. abo22052018 25.06.2018

  Aborcjoniści walczą w sądzie o finansowanie edukacji seksualnej

  Przedstawiciele sieci klinik aborcyjnych Planned Parenthood w wielu amerykańskich miastach podali do sądu administrację Donalda Trumpa. Chcą, aby prowadzone przez nich programy edukacji seksualnej nadal były elementem edukacji w publicznych szkołach.

 2. usa24062018 24.06.2018

  Presja światowej opinii publicznej złamała Trumpa. Dzieci imigrantów ponownie z rodzicami

  Amerykańskie ministerstwo ds. bezpieczeństwa narodowego poinformowało, że 522 dzieci imigrantów oddzielonych od rodziców zatrzymanych za próbę nielegalnego przekroczenia granicy z Meksyku do USA, spotkało się już z rodzicami.

 3. polska24062018 24.06.2018

  Transparent na meczu Polska – Senegal rozwścieczył władze FIFA. Surowa kara i poważne ostrzeżenie!

  Aż 40 tysięcy złotych kary będą musiały zapłacić władze naszej federacji piłkarskiej.Wszystko z powodu jednego z transparentów, który nie spodobał się Komitetowi Dyscyplinarnemu FIFA.

 4. trump23062018 24.06.2018

  Sto drewnianych trumien na granicy obu Korei. Przywieźli je Amerykanie

  Amerykańskie siły zbrojne poinformowały, że na granicę z Koreą Północną przewieziono sto sztuk trumien. Nie są to jednak przygotowania do wojny: KRLD użyje tych trumien aby oddać USA zwłoki ich żołnierzy, którzy zginęli podczas wojny koreańskiej.

 5. merkel23062018 24.06.2018

  Szef MSW Niemiec: „Zaczniemy zawracać imigrantów na granicy, wbrew Angeli Merkel”

  Jeśli szczyt UE nie przyniesie rozwiązania w sprawie imigracji, CSU zacznie zawracać więcej migrantów na granicy mimo argumentu kanclerz Angeli Merkel, że decyzja w tej sprawie należy do niej - powiedział przewodniczący CSU i szef MSW Horst Seehofer.

 6. car23062018 24.06.2018

  Rewolucja w świecie islamu. Po latach zakazu Saudyjki za kierownicą. "Zaufaj Allahowi i w drogę!"

  Po wielkiej kampanii nauki przepisów drogowych, przeprowadzonej pod hasłem "Zaufaj Allahowi i w drogę!", saudyjska Generalna Dyrekcja Ruchu zgodnie z dekretem króla Salmana dała od niedzieli zielone światło kobietom, które chcą same prowadzić samochody.

 7. imigranci11062018 24.06.2018

  Uratowano ok. 600 imigrantów na morzu

  Kutry patrolowe żandarmerii Guardia Civil i inne hiszpańskie jednostki uratowały w sobotę prawie 600 imigrantów

 8. time23062018 23.06.2018

  Płacząca dziewczynka, którą odebrano matce. Ta okładka miała zniszczyć Trumpa. Ujawniamy kulisy kłamstwa!

  Portal Time.com zamieścił zdjęcie dziewczynki z Hondurasu, która wybuchła płaczem po tym, jak agenci amerykańskiej służby granicznej odebrali ją matce, która miała trafić do więzienia za nielegalne przekroczenie granicy USA.

CS156fotoMINI

Czas Stefczyka 156/2018

PDF (8,87 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook