Jedynie prawda jest ciekawa


FT: Putin chce kontrolować przeszłość Rosji

20.10.2014

Jak ocenia „FT” artykule redakcyjnym, atak na Memoriał potwierdza słowa George’a Orwella: "kto kontroluje przeszłość, kontroluje przyszłość, a kto rządzi teraźniejszością, ten ma władzę nad przeszłością".

Memoriał - przypomina „FT” - to w pierwszym rzędzie organizacja, która „stara się upamiętnić (…) tych, którzy zostali zabici, uwięzieni, wysłani do obozów pracy i wygnani za czasów komunistycznych”.

Prezydent Władimir Putin "chce wzmocnić swą kontrolę nad teraźniejszością i przyszłością Rosji, uciszając głos tej organizacji w sprawie przeszłości kraju" - dodaje dziennik. Przypomina między innymi, że to z inicjatywy Memoriału w Moskwie stanął pomnik pamięci ofiar gułagu; jest to kamień z Wysp Sołowieckich, „który stoi teraz w pobliżu moskiewskiej siedziby KGB - dawnego pracodawcy Putina”.

"Celem Putina i jego ideologów nie jest całkowita rehabilitacja Stalina. Obawiają się jednak oni przywiązania Memoriału do prawdy historycznej tak samo, jak nie lubią ujawniania (przez tę organizację) naruszeń praw człowieka w dzisiejszej Czeczenii" - podkreśla „FT”. Działalność Memoriału pokazuje bowiem niebezpieczeństwo, widoczne w Rosji od czasów Iwana Groźnego (…) - skoncentrowania zbyt wielkiej władzy w rękach jednego człowieka i jego popleczników.

"Nic nie ilustruje lepiej zanikającej pod rządami Władimira Putina przestrzeni dla społeczeństwa obywatelskiego niż ofensywa władz przeciwko Memoriałowi" - uważa „Financial Times”. I podsumowuje: "presja na Memoriał wskazuje na pogardę dla wspólnych wartości ludzkich (…). Atak na organizację i jej działalność reasumuje to, co najbardziej naganne".

Greg/PAP
[fot. PAP/Radek Pietruszka]Zainteresował Cię artykuł? Znajdź nas na Facebooku!
CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook