Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

"FT": Nie rezygnujmy z Erdogana

10.08.2016

UE i USA mogą mieć większy wpływ na prezydenta Turcji Recepa Tayyipa Erdogana niż się wydaje, a wizyta w Rosji to oznaka pragmatyzmu tego przywódcy. Zachód nie powinien jednak iść na ustępstwa wobec Ankary - pisze w środę "Financial Times".

Zdaniem brytyjskiego dziennika Erdogan zawsze był niestabilnym partnerem, a już zwłaszcza w ostatnich miesiącach. W czerwcu, kiedy stosunki między Ankarą a Moskwą były jeszcze zamrożone z powodu ubiegłorocznego zestrzelenia rosyjskiego bombowca, Turcja finalizowała porozumienie z UE, w ramach którego w zamian za gotówkę i zniesienie unijnych wiz miała kontrolować napływ uchodźców do Europy. "Teraz porozumienie migracyjne praktycznie się załamało, a prezydent Rosji Władimir Putin urządza pokaz solidarności z tureckim prezydentem po nieudanym puczu, który pogrążył Turcję w chaosie i ogromnie obciążył jej relacje z Zachodem" - czytamy w artykule redakcyjnym. "Putin z radością popiera podobnego do siebie bezkompromisowego przywódcę, który jest krytykowany przez liberalne demokracje. Skorzysta też z każdej okazji, by wbić klin między Turcję a jej sojuszników w NATO" - zauważa gazeta. 

Chociaż Turcja nie była solidnym partnerem Zachodu w walce z Państwem Islamskim, to odgrywała rolę kluczowego szlaku przerzutu broni dla rebeliantów walczących z siłami prezydenta Syrii Baszara el-Asada. Teraz znajdzie się pod presją, by milcząco zaakceptować stanowisko Moskwy, że podczas przyszłej transformacji w Syrii Asad musi pozostać na stanowisku - dodaje "FT". 

Jednak mimo tego ryzyka rosyjsko-tureckie rozmowy w sprawie Syrii mogą mieć pewien pozytywny rezultat - twierdzi dziennik. Bez zaangażowania Ankary i Moskwy nie uda się osiągać politycznego rozwiązania tego konfliktu, a w interesie obu stolic jest zakończenie oblężenia Aleppo, które pokazuje ograniczenia rosyjskich sił powietrznych i które może doprowadzić do nowej fali uchodźców do Turcji. "Mimo strachu Zachodu przed tym, że Turcja może dryfować ku autokracji, jest zbyt wcześnie, by zrezygnować z Erdogana. Jego wizyta w Moskwie to wykalkulowany afront wobec Zachodu, ale także oznaka jego fundamentalnego pragmatyzmu. Turcja nie może pozwolić sobie na prowadzenie walki ze wszystkimi swymi sąsiadami" - ocenia gazeta. 

Zamachy terrorystyczne i niestabilność polityczna odstraszają turystów i inwestorów, a Rosja może pomóc tureckiej gospodarce, znosząc sankcje i ożywiając umowy handlowe. "Jednak to UE pozostaje o wiele ważniejszym partnerem handlowym (Turcji - PAP), a NATO najlepszym gwarantem bezpieczeństwa w nękanym problemami regionie" - podkreśla "FT". Zdaniem dziennika Unia Europejska i Sojusz Północnoatlantycki mogą mieć większy wpływ na władze Turcji niż im się wydaje. Ankara twardo upierała się przy swoim w sprawie kryzysu migracyjnego, ale choć próba wojskowego zamachu stanu zakłóciła patrolowanie wybrzeża, to nie odnotowano wzrostu liczby uchodźców - zauważa dziennik. "UE i USA nie powinny iść na żadne ustępstwa z Turcją. Powinny potępić wszelkie przypadki naruszania praworządności i naciskać, by Ankara przedstawiła dowody uzasadniające ewentualną ekstradycję Fethullaha Gulena", mieszkającego w USA muzułmańskiego kaznodziei, którego prezydent Erdogan uważa za odpowiedzialnego za pucz - czytamy. 

Jednocześnie UE i USA muszą uznać, że Turcja stoi przed wyzwaniami wewnętrznymi i zewnętrznymi. "Wielu zachodnim rządom sporo czasu zajęło potępienie zamachu stanu, co zraziło nawet tych Turków, którzy sprzeciwiają się Erdoganowi, i wywołało podejrzenia, że Zachód wspierał pucz. Jednak warto by było jasno przyznać, iż pozycja Turcji byłaby teraz o wiele gorsza, jeśli generałom by się udało" - konkluduje "Financial Times".

kk/PAP

[fot. PAP/EPA]

Warto poczytać

 1. mid-epa05734897 20.01.2017

  Rozpoczęła się inauguracja prezydentury Trumpa

  Prezydent elekt USA Donald Trump wraz z małżonką Melanią wzięli w piątek udział w nabożeństwie w kościele episkopalnym św. Jana w Waszyngtonie, w pobliżu Białego Domu.

 2. mid-epa05730825 20.01.2017

  Unijne przepisy socjalne szkodliwe dla Polski

  Komisja Europejska może uderzyć przygotowywanymi właśnie przepisami dotyczącymi standardów socjalnych, w tym praw pracowniczych, w Polskę i inne kraje "nowej Unii".

 3. mid-epa05732686 20.01.2017

  Celebryci wśród protestujących przeciwko Trumpowi

  Robert de Niro i Alec Baldwin, piosenkarka Cher i reżyser Michael Moore przyłączyli się do tysięcy mieszkańców Nowego Jorku, którzy protestowali przeciwko Donaldowi Trumpowi.

 4. mid-epa05733391 20.01.2017

  6 żywych osób znalezionych pod gruzami Rigopiano

  Włoscy ratownicy walczą z czasem. Agencja Ansa informuje, że po godz. 11.00 ratownicy dotarli do 6 osób żywych w hotelu Rigopiano. Są mocno wychłodzone. Ratownicy odkopują ich spod zwałów śniegu.

 5. mid-epa057329422 20.01.2017

  Atak kierowcy na przechodniów w Australii

  "Nie zatrzymywał się. Przechodnie próbowali uciekać, ale on nadal wjeżdżał w ludzi" – opowiadał świadek.

 6. mid-epa05732480 20.01.2017

  Dziś zaprzysiężenie Trumpa na prezydenta USA

  Nowego prezydenta zaprzysięgnie na stopniach Kapitolu sędzia Sądu Najwyższego John Roberts.

 7. USAFB-2Spirit 19.01.2017

  USA zaatakowały islamistów w Libii

  Bombowce B-2 sił powietrznych Stanów Zjednoczonych zaatakowały w nocy ze środy na czwartek obozy Państwa Islamskiego koło Syrty w Libii - poinformował Reuters, powołując się na dwóch przedstawicieli władz wojskowych USA.

 8. SAM6731t563b609am800x62f690f6 19.01.2017

  Soloch o obecności Rosjan na Bliskim Wschodzie

  O kwestiach bezpieczeństwa, obecności Rosjan na Bliskim Wschodzie i zmianach politycznych na Zachodzie rozmawiał w Jerozolimie szef BBN Paweł Soloch z przewodniczącym Gabinetu Bezpieczeństwa Narodowego Izraela Jacobem Nagelem.

CS139fotoMINI

Czas Stefczyka 139/2017

PDF (4,73 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook