Jedynie prawda jest ciekawa


"FT": Nie rezygnujmy z Erdogana

10.08.2016

UE i USA mogą mieć większy wpływ na prezydenta Turcji Recepa Tayyipa Erdogana niż się wydaje, a wizyta w Rosji to oznaka pragmatyzmu tego przywódcy. Zachód nie powinien jednak iść na ustępstwa wobec Ankary - pisze w środę "Financial Times".

Zdaniem brytyjskiego dziennika Erdogan zawsze był niestabilnym partnerem, a już zwłaszcza w ostatnich miesiącach. W czerwcu, kiedy stosunki między Ankarą a Moskwą były jeszcze zamrożone z powodu ubiegłorocznego zestrzelenia rosyjskiego bombowca, Turcja finalizowała porozumienie z UE, w ramach którego w zamian za gotówkę i zniesienie unijnych wiz miała kontrolować napływ uchodźców do Europy. "Teraz porozumienie migracyjne praktycznie się załamało, a prezydent Rosji Władimir Putin urządza pokaz solidarności z tureckim prezydentem po nieudanym puczu, który pogrążył Turcję w chaosie i ogromnie obciążył jej relacje z Zachodem" - czytamy w artykule redakcyjnym. "Putin z radością popiera podobnego do siebie bezkompromisowego przywódcę, który jest krytykowany przez liberalne demokracje. Skorzysta też z każdej okazji, by wbić klin między Turcję a jej sojuszników w NATO" - zauważa gazeta. 

Chociaż Turcja nie była solidnym partnerem Zachodu w walce z Państwem Islamskim, to odgrywała rolę kluczowego szlaku przerzutu broni dla rebeliantów walczących z siłami prezydenta Syrii Baszara el-Asada. Teraz znajdzie się pod presją, by milcząco zaakceptować stanowisko Moskwy, że podczas przyszłej transformacji w Syrii Asad musi pozostać na stanowisku - dodaje "FT". 

Jednak mimo tego ryzyka rosyjsko-tureckie rozmowy w sprawie Syrii mogą mieć pewien pozytywny rezultat - twierdzi dziennik. Bez zaangażowania Ankary i Moskwy nie uda się osiągać politycznego rozwiązania tego konfliktu, a w interesie obu stolic jest zakończenie oblężenia Aleppo, które pokazuje ograniczenia rosyjskich sił powietrznych i które może doprowadzić do nowej fali uchodźców do Turcji. "Mimo strachu Zachodu przed tym, że Turcja może dryfować ku autokracji, jest zbyt wcześnie, by zrezygnować z Erdogana. Jego wizyta w Moskwie to wykalkulowany afront wobec Zachodu, ale także oznaka jego fundamentalnego pragmatyzmu. Turcja nie może pozwolić sobie na prowadzenie walki ze wszystkimi swymi sąsiadami" - ocenia gazeta. 

Zamachy terrorystyczne i niestabilność polityczna odstraszają turystów i inwestorów, a Rosja może pomóc tureckiej gospodarce, znosząc sankcje i ożywiając umowy handlowe. "Jednak to UE pozostaje o wiele ważniejszym partnerem handlowym (Turcji - PAP), a NATO najlepszym gwarantem bezpieczeństwa w nękanym problemami regionie" - podkreśla "FT". Zdaniem dziennika Unia Europejska i Sojusz Północnoatlantycki mogą mieć większy wpływ na władze Turcji niż im się wydaje. Ankara twardo upierała się przy swoim w sprawie kryzysu migracyjnego, ale choć próba wojskowego zamachu stanu zakłóciła patrolowanie wybrzeża, to nie odnotowano wzrostu liczby uchodźców - zauważa dziennik. "UE i USA nie powinny iść na żadne ustępstwa z Turcją. Powinny potępić wszelkie przypadki naruszania praworządności i naciskać, by Ankara przedstawiła dowody uzasadniające ewentualną ekstradycję Fethullaha Gulena", mieszkającego w USA muzułmańskiego kaznodziei, którego prezydent Erdogan uważa za odpowiedzialnego za pucz - czytamy. 

Jednocześnie UE i USA muszą uznać, że Turcja stoi przed wyzwaniami wewnętrznymi i zewnętrznymi. "Wielu zachodnim rządom sporo czasu zajęło potępienie zamachu stanu, co zraziło nawet tych Turków, którzy sprzeciwiają się Erdoganowi, i wywołało podejrzenia, że Zachód wspierał pucz. Jednak warto by było jasno przyznać, iż pozycja Turcji byłaby teraz o wiele gorsza, jeśli generałom by się udało" - konkluduje "Financial Times".

kk/PAP

[fot. PAP/EPA]

Warto poczytać

 1. usarpconz20062018 20.06.2018

  Stany zjednoczone opuszczają Radę Praw Człowieka ONZ. Określają organizację "parodią praw człowieka"

  Stany Zjednoczone wystąpiły we wtorek z Rady Praw Człowieka ONZ. "Rada Praw Człowieka ONZ jest niewarta swojej nazwy" powiedziała ambasador Nikki Haley, stała przedstawicielka USA w ONZ, która poinformowała we wtorek o decyzji administracji prezydenta Trumpa.

 2. nikaragua-20062018 20.06.2018

  Masowe protesty w Nikaragui. Są ofiary śmiertelne

  Co najmniej sześć osób zginęło, a 34 zostały ranne w mieście Masaya na południu Nikaragui, gdzie we wtorek czasu miejscowego doszło do kolejnych starć między siłami bezpieczeństwa a uczestnikami antyrządowych protestów - poinformowali obrońcy praw człowieka.

 3. meksyk20062018 20.06.2018

  Nowa polityka migracyjna USA oddziela dzieci od rodziców. Meksyk nie będzie bezczynnie patrzył

  Rząd Meksyku potępia politykę migracyjną prezydenta USA Donalda Trumpa i oddzielanie dzieci od ich rodzin na amerykańskiej granicy - powiedział we wtorek szef meksykańskiej dyplomacji Luis Videgaray, który określił takie praktyki jako "okrutne i nieludzkie".

 4. indonezja-prom-20062018 20.06.2018

  Tragedia w Indonezji! Trwają poszukiwania 180 zaginionych osób

  Indonezyjskie służb poszukiwawczo-ratowniczych podały, iż obecnie 180 osób uznaje się za zaginione - wcześniej indonezyjskie władze twierdziły, ze na promie znajdowało się 130 osób - podał Reuters w środę. Prom zatonął w poniedziałek

 5. tesla19062018 19.06.2018

  Sabotaż w jednej z największych firm świata. Ważne dane wykradzione

  Tesla Inc., najsłynniejszy producent samochodów elektrycznych na świecie, przeżywa ostatnio ciężkie czasy.

 6. paryz15nov19062018 19.06.2018

  Był podejrzany o pomaganie terrorystom. Prokuratura zdecydowala o jego zwolneniu

  Ali Oulkadi, mieszkający w Belgii Francuz, któremu zarzucono, że pomagał podejrzanemu o udział w atakach w Paryżu w listopadzie 2015 roku Salahowi Abdeslamowi, został we Francji zwolniony z aresztu i oddany pod nadzór sądowy w Belgii.

 7. placzerw18062018 19.06.2018

  Plac Czerwony? Teraz to Plac Biało-Czerwony! Polacy zalali centrum Moskwy. Niesamowite sceny!

  Za kilka godzin na stadionie Spartaka Moskwa rozpocznie się mecz Polska - Senegal. Polscy kibice już są w Moskwie

CS156fotoMINI

Czas Stefczyka 156/2018

PDF (8,87 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook