Jedynie prawda jest ciekawa


"FT": Nie rezygnujmy z Erdogana

10.08.2016

UE i USA mogą mieć większy wpływ na prezydenta Turcji Recepa Tayyipa Erdogana niż się wydaje, a wizyta w Rosji to oznaka pragmatyzmu tego przywódcy. Zachód nie powinien jednak iść na ustępstwa wobec Ankary - pisze w środę "Financial Times".

Zdaniem brytyjskiego dziennika Erdogan zawsze był niestabilnym partnerem, a już zwłaszcza w ostatnich miesiącach. W czerwcu, kiedy stosunki między Ankarą a Moskwą były jeszcze zamrożone z powodu ubiegłorocznego zestrzelenia rosyjskiego bombowca, Turcja finalizowała porozumienie z UE, w ramach którego w zamian za gotówkę i zniesienie unijnych wiz miała kontrolować napływ uchodźców do Europy. "Teraz porozumienie migracyjne praktycznie się załamało, a prezydent Rosji Władimir Putin urządza pokaz solidarności z tureckim prezydentem po nieudanym puczu, który pogrążył Turcję w chaosie i ogromnie obciążył jej relacje z Zachodem" - czytamy w artykule redakcyjnym. "Putin z radością popiera podobnego do siebie bezkompromisowego przywódcę, który jest krytykowany przez liberalne demokracje. Skorzysta też z każdej okazji, by wbić klin między Turcję a jej sojuszników w NATO" - zauważa gazeta. 

Chociaż Turcja nie była solidnym partnerem Zachodu w walce z Państwem Islamskim, to odgrywała rolę kluczowego szlaku przerzutu broni dla rebeliantów walczących z siłami prezydenta Syrii Baszara el-Asada. Teraz znajdzie się pod presją, by milcząco zaakceptować stanowisko Moskwy, że podczas przyszłej transformacji w Syrii Asad musi pozostać na stanowisku - dodaje "FT". 

Jednak mimo tego ryzyka rosyjsko-tureckie rozmowy w sprawie Syrii mogą mieć pewien pozytywny rezultat - twierdzi dziennik. Bez zaangażowania Ankary i Moskwy nie uda się osiągać politycznego rozwiązania tego konfliktu, a w interesie obu stolic jest zakończenie oblężenia Aleppo, które pokazuje ograniczenia rosyjskich sił powietrznych i które może doprowadzić do nowej fali uchodźców do Turcji. "Mimo strachu Zachodu przed tym, że Turcja może dryfować ku autokracji, jest zbyt wcześnie, by zrezygnować z Erdogana. Jego wizyta w Moskwie to wykalkulowany afront wobec Zachodu, ale także oznaka jego fundamentalnego pragmatyzmu. Turcja nie może pozwolić sobie na prowadzenie walki ze wszystkimi swymi sąsiadami" - ocenia gazeta. 

Zamachy terrorystyczne i niestabilność polityczna odstraszają turystów i inwestorów, a Rosja może pomóc tureckiej gospodarce, znosząc sankcje i ożywiając umowy handlowe. "Jednak to UE pozostaje o wiele ważniejszym partnerem handlowym (Turcji - PAP), a NATO najlepszym gwarantem bezpieczeństwa w nękanym problemami regionie" - podkreśla "FT". Zdaniem dziennika Unia Europejska i Sojusz Północnoatlantycki mogą mieć większy wpływ na władze Turcji niż im się wydaje. Ankara twardo upierała się przy swoim w sprawie kryzysu migracyjnego, ale choć próba wojskowego zamachu stanu zakłóciła patrolowanie wybrzeża, to nie odnotowano wzrostu liczby uchodźców - zauważa dziennik. "UE i USA nie powinny iść na żadne ustępstwa z Turcją. Powinny potępić wszelkie przypadki naruszania praworządności i naciskać, by Ankara przedstawiła dowody uzasadniające ewentualną ekstradycję Fethullaha Gulena", mieszkającego w USA muzułmańskiego kaznodziei, którego prezydent Erdogan uważa za odpowiedzialnego za pucz - czytamy. 

Jednocześnie UE i USA muszą uznać, że Turcja stoi przed wyzwaniami wewnętrznymi i zewnętrznymi. "Wielu zachodnim rządom sporo czasu zajęło potępienie zamachu stanu, co zraziło nawet tych Turków, którzy sprzeciwiają się Erdoganowi, i wywołało podejrzenia, że Zachód wspierał pucz. Jednak warto by było jasno przyznać, iż pozycja Turcji byłaby teraz o wiele gorsza, jeśli generałom by się udało" - konkluduje "Financial Times".

kk/PAP

[fot. PAP/EPA]

Warto poczytać

 1. Afrin 19.03.2018

  Wstrząsający exodus w Syrii. Brutalne oblicze wojny turecko-kurdyjskiej

  Ponad 200 tys. osób, które uciekły z miasta Afrin w położonej na północy Syrii enklawie o tej samej nazwie, nie ma dachu nad głową, ani dostępu do żywności i wody - poinformował w poniedziałek przedstawiciel dotychczasowej administracji Afrinu, Hewi Mustafa

 2. may14030218 19.03.2018

  Premier May jednoznacznie: "Za zamachem na Skripala stała Rosja"

  Brytyjska premier Theresa May podkreśliła w poniedziałek, że to Rosja ponosi winę za próbę otrucia byłego oficera rosyjskiego wywiadu Siergieja Skripala, który przeszedł na stronę Brytyjczyków. Szefowa rządu odrzuciła zaprzeczenia strony rosyjskiej.

 3. texas13032018 19.03.2018

  Zamach bombowy w Stanach Zjednoczonych. Kolejny atak w Teksasie

  W Austin, stolicy stanu Teksas, doszło do kolejnej eksplozji.

 4. 1270putinekszwinerkio 19.03.2018

  76,67 proc. dla Putina po przeliczeniu prawie 100 proc. głosów w wyborach

  W niedzielnych wyborach prezydenckich w Rosji Władimir Putin, który ubiegał się w nich o kolejną kadencję, uzyskał 76,67 proc. głosów - poinformowała w poniedziałek Centralna Komisja Wyborcza po przeliczeniu 99,8 proc. głosów. Frekwencja wynosiła 67,4 proc.

 5. putinelection18032018 18.03.2018

  Rosja uszczęśliwiła Putina!

  Jedyną niewiadomą była frekwencja. Bez 120 procent poparcia, ale też bez złudzeń i wątpliwości

 6. depardieu18032018 18.03.2018

  Gerard Depardieu głosował w ambasadzie Rosji. "Z patriotyzmem i miłością do Rosji"

  Francuski aktor Gerard Depardieu, który od 2013 roku jest obywatelem Rosji, oddał głos w niedzielnych wyborach prezydenckich w lokalu wyborczym w ambasadzie Rosji w Paryżu - podała w niedzielę ambasada na swoim Twitterze.

 7. 1270pope23 18.03.2018

  Papież: krzyż to nie przedmiot ozdobny ani dodatek do ubrania

  Papież Franciszek powiedział w niedzielę wiernym, że krzyż nie jest "przedmiotem ozdobnym ani dodatkiem do ubrania, czasem nadużywanym, lecz znakiem religijnym"

 8. 1270nordstreqm 18.03.2018

  Brytyjscy politycy za zablokowaniem Nord Stream

  Siedemnastu brytyjskich polityków, w tym były lider Partii Konserwatywnej Iain Duncan Smith, podpisało list do szefa MSZ Wielkiej Brytanii Borisa Johnsona, apelując o sprzeciw wobec budowy gazociągu

Wiadomości z kraju

więcej
CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook