Jedynie prawda jest ciekawa


"FT" krytykuje rządy Erdgana

17.04.2017

Dążenie prezydenta Turcji Recepa Tayyipa Erdogana do pełni władzy ma negatywny wpływ nie tylko na sytuację polityczną kraju, ale może też odbić się na gospodarce - ocenia w poniedziałek dziennik "Financial Times" komentując niedzielne referendum konstytucyjne.

Wygrali je zwolennicy prezydenckiego systemu rządów, czyli przyznania Erdoganowi pełni władzy w kraju.

Londyński dziennik w komentarzu redakcyjnym przypomina, że od lat Erdogan dążył do poszerzenia swoich uprawnień. Stopniowo usuwał przeciwników politycznych, niewygodnych wojskowych i przedstawicieli administracji publicznej, a także ograniczał wolność mediów - wylicza "FT". "Szkody wynikające z prowadzenia takiej polityki są już widoczne" - podkreślono.

Dziennik zwraca uwagę, że działania Erdogana doprowadziły do ponownego zaognienia sytuacji na południowym wschodzie kraju, gdzie wznowiono na szeroką skalę walki z Kurdami. Erdogan "dla celów wyborczych" zrezygnował z szansy na złagodzenie tego trwającego od lat konfliktu, podsycając jednocześnie "nacjonalistyczne sentymenty" w kraju. Polityka władz w Ankarze doprowadziła m.in. do nasilenia ataków terrorystycznych.

"FT" podkreśla, że dążenie Erdogana do pełni władzy spowodowało "wstrzymanie strukturalnych reform kraju".

"Mający dziwaczne spojrzenie na politykę monetarną Erdogan prawdopodobnie usunie niedługo z rządu ostatnich przedstawicieli gospodarczej ortodoksji. Nowy szef banku centralnego znajdzie się pod dużą presją, aby zmniejszyć stopy procentowe" - podkreśla brytyjski dziennik. Przypomina jednocześnie, że rozpoczynając rządy jako premier, Erdogan postawił na nogi gospodarkę kraju, która ucierpiała w latach 90-tych z powodu licznych kryzysów i konfliktów.

"Podporządkowując teraz wszystko pogoni za władzą ryzykuje (Erdogan - PAP) powrót do tamtych czasów (kryzysu - PAP)" - podsumowuje dziennik.

W niedzielnym referendum konstytucyjnym w Turcji zwyciężyli zwolennicy prezydenckiego system rządów, który zastąpi dotychczasowy system parlamentarny; było ich o 1,25 mln więcej niż głosujących przeciwko wprowadzaniu zmian - poinformował w Ankarze szef Najwyższej Komisji Wyborczej (YSK), Sadi Guven.

Do przeliczenia pozostaje jeszcze 600 tys. kart do głosowania - dodał Guven, podkreślając zarazem, że nie jest to znacząca liczba, "co pozwala już teraz stwierdzić, że zmiany, których dotyczyło referendum, zostały przyjęte". Szef YSK zapowiedział, że ostateczne wyniki zostaną podane do wiadomości publicznej w ciągu 10-11 dni. 


PAP/frost
[Fot. PAP/EPA]

Warto poczytać

 1. 19.04.2018

  Gorąca modelka Playboya zdradza szczegóły romansu z Trumpem. Kto próbował zatuszować tę sprawę?

 2. china18042018 18.04.2018

  Kolejny etap prześladowań chrześcijan w Chinach. Zakaz wstępu do kościołów katolickich

  Urzędy nadzorujące religię katolicką w prowincji Henan w środkowych Chinach zakazały wstępu do kościołów osobom niepełnoletnim

 3. alfie18042018 18.04.2018

  Cywilizacja śmierci: brytyjski sąd zadecydował o eutanazji niemowlaka. Rodzice się nie poddają

  Brytyjski sąd apelacyjny zadecydował, że Alfie Evans, 23-miesięczne niemowlę chore na niezdiagnozowaną chorobę mózgu, zostanie zgodnie z wolą jego lekarzy odłączony od maszyn podtrzymujących jego życie.

 4. 1270ataknaizrale 18.04.2018

  Tak w Europie atakują Żydów. Ale to my jesteśmy antysemitami…

  Gdyby ta sytuacja zdarzyła się w Polsce, bylibyśmy na ustach całego świata. Lewicowe media pisałyby o wrodzonym polskim antysemityzmie, czołowi politycy Unii Europejskiej krzyczeliby o łamaniu praw człowieka

 5. 1270putineiro1 18.04.2018

  Rosja planuje zablokować Facebooka?

  Urząd Roskomnadzor przeprowadzi do końca roku kontrolę serwisu społecznościowego Facebook; jeśli nie spełni on wymogów m.in. o rozmieszczeniu w Rosji baz danych użytkowników, to pojawi się pytanie o jego blokadę

 6. 1270slaves 17.04.2018

  BBC: polskie stocznie zatrudniają "niewolników" z Korei Płn.

  Brytyjska telewizja BBC wyemitowała w poniedziałek program śledczy "Panorama", poświęcony wykorzystywaniu "przymusowych pracowników z Korei Północnej" w Rosji, Chinach i Polsce. Pokazano m.in. nagrane z ukrycia rozmowy o ich pracy w polskich stoczniach.

 7. 1270pilsudskichrz 17.04.2018

  Chrzcielnica marszałka Józefa Piłsudskiego powróciła do kościoła

  Usunięta z wnętrza kościoła w Powiewiórce, gdzie został ochrzczony Józef Piłsudski, pamiątkowa chrzcielnica i tablica z r. 1927 informująca o chrzcie marszałka, decyzją biskupa pomocniczego archidiecezji wileńskiej Dariusa Trijonisa powróciły we wtorek do kościoła.

 8. Soroswiki 17.04.2018

  Węgierski minister ostrzega że Soros będzie chciał ukarać swój kraj za wynik wyborów

  Szef dyplomacji węgierskiej Peter Szijjarto wyraził we wtorek przekonanie, że amerykański finansista George Soros oraz wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Frans Timmermans nie akceptują wyników wyborów na Węgrzech

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook