Jedynie prawda jest ciekawa


„FT": Kreml chce wymusić ustępstwa na państwach zachodnich

18.08.2016

"Financial Times" pisze w czwartek o eskalowaniu przez Rosję napięcia przy granicy z Ukrainą i wyraża opinię, iż decydując się tam na pokaz siły przed szczytem G20 Kreml chce wymusić ustępstwa na państwach zachodnich, począwszy od złagodzenia sankcji.

Dziennik zwraca uwagę, że zawieszenie broni między Kijowem a prorosyjskimi separatystami na wschodzie Ukrainy staje się coraz bardziej kruche. Walki nasiliły się w lipcu, a teraz władze Ukrainy i ich zachodni sojusznicy z niepokojem obserwują umacnianie przez Rosję sił konwencjonalnych na zaanektowanym w 2014 roku Krymie i wzdłuż ukraińskiej granicy.

"FT" odnotowuje, że Rosjanie rozmieścili tysiące żołnierzy w rejonie na północ od Briańska, na wschód od Rostowa nad Donem, na południu Krymu i na zachód od separatystycznego mołdawskiego Naddniestrza. "Są oznaki, że (siły rosyjskie) przygotowują się do walki" - pisze "FT".

Gazeta przytacza opublikowaną przed tygodniem opinię amerykańskiego think tanku Institute for Study of War (ISW), który wskazywał na "przyspieszenie przygotowań do konwencjonalnego konfliktu między Rosją a Ukrainą" i podkreślał, iż "gwałtownie rośnie prawdopodobieństwo otwartej wojny".

"FT" zwraca uwagę, że w poniedziałek szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow zapowiedział
podjęcie "wyczerpujących środków" przeciwko Kijowowi w odwecie za - jak to określa Moskwa – próbę ataku terrorystycznego podjętą przez ukraiński resort obrony.

W ubiegłym tygodniu rosyjska Federalna Służba Bezpieczeństwa twierdziła, że Ukraińcy planowali przeprowadzenie na Krymie ataku terrorystycznego, którego celem byłaby krytyczna infrastruktura. Według FSB zlikwidowano tworzącą się ukraińską siatkę szpiegowską i udaremniono próbę przerzucenia innej grupy dywersyjnej na Krym; podczas akcji zginęło dwóch Rosjan. Strona ukraińska zaprzeczyła zarzutom. Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko zarządził podwyższenie gotowości bojowej ukraińskich sił stacjonujących w pobliżu administracyjnej granicy z Krymem i linii konfliktu w Donbasie.

Kathleen Weinberger, ekspertka ISW ds. Rosji i Ukrainy, dostrzega "bardzo wyraźne oznaki" gotowości Rosjan do eskalowania napięcia. Wskazuje na doniesienia o wielkich konwojach wojskowych wysyłanych] na obszary Ukrainy kontrolowane przez prorosyjskich separatystów, o wysyłaniu przez Rosję wojsk na granicę z Ukrainą oraz na coraz większą obecność rosyjskiej marynarki wojennej na Morzu Czarnym, łącznie z najnowszymi okrętami podwodnymi uzbrojonymi w pociski manewrujące typu cruise do atakowania celów na lądzie.

Weinberger przyznaje zarazem, że jest jeszcze wiele niewiadomych, jeśli chodzi o zamiary Rosji, co jest zresztą intencją Moskwy. Zdaniem ekspertki taka niepewność jest dla Rosji korzystna, natomiast ewentualna inwazja może korzystna nie być.

"FT" przytacza opinię byłego zastępcy szefa ukraińskiego sztabu generalnego generała Ihora Romanenki, który uważa, że rosyjska inwazja na pełną skalę nie jest obecnie prawdopodobna, ponieważ "straty po stronie Putina byłyby wielkie, a zwycięstwo wcale nie byłoby pewne".

Romanenko uważa, że prezydent Rosji Władimir Putin próbuje "zmusić przywódców międzynarodowych do ustępstw, począwszy od złagodzenia sankcji, a także zmusić Ukrainę do przyjęcia jego interpretacji porozumień mińskich".

"FT" wskazuje, że Rosji zależy na wyborach w Donbasie przed jakimkolwiek rozejmem, co
"prawdopodobnie scementowałoby to półautonomię tego regionu i fatalnie osłabiło zdolność Kijowa do politycznego przeciwstawiania się Moskwie". Zdaniem Romanenki działania Rosji wiążą się ze szczytem G20 4 września, kiedy Putin będzie rozmawiał o Ukrainie z przywódcami Niemiec i Francji.

"FT" przytacza opinię niewymienionego z nazwiska przedstawiciela "europejskiej służby wywiadowczej", którego zdaniem Rosja manipuluje napięciem w regionie - podobnie jak w przeszłości - w przededniu kolejnej rundy negocjacji dyplomatycznych. Jego zdaniem obecne "pobrzękiwanie szabelką" ma na celu korzystną dla Rosji reinterpretację porozumień mińskich.

Analityk firmy konsultingowej IHS Markit, Alex Kokcharov, uważa, że dojdzie do "kontrolowanej eskalacji wzdłuż linii konfliktu" - nasilenia ostrzału artyleryjskiego i walk. Jego zdaniem zajęcie przez prorosyjskich separatystów większego terytorium byłoby dla Rosji niekorzystne w negocjacjach, natomiast sprowokowanie Kijowa do aktów wrogości mogłoby służyć interesom Moskwy. Analityk uważa, że Rosjanie chcą doprowadzić do tego, by władze Ukrainy były postrzegane jako niewiarygodny partner i osłabić poparcie, jakim cieszą się na Zachodzie.

Kokcharov sądzi, że walki mogą wybuchnąć 24 sierpnia, w 25. rocznicę ukraińskiej niepodległości. Putin miałby wtedy jeszcze dziesięć dni do szczytu G20 - "dość czasu, by doprowadzić do sytuacji niewygodnej dla Zachodu".

"FT" pisze na zakończenie, że państwa europejskie są już "bardzo zmęczone sprawą Ukrainy". Zdaniem gazety Putin może stawiać na to, że eskalując przemoc i prowokując gniewną reakcję Kijowa uda mu się doprowadzić do zerwania jedności państw europejskich i uzyskania korzystnej dla Moskwy reinterpretacji porozumień z Mińska. 

Ryb, PAP

Fot. [PAP/epa]

Warto poczytać

 1. antysemityzm-18072018 18.07.2018

  Brytyjska partia krytykuje działania Izraela. Została oskarżona o antysemityzm

  Opozycyjna Partii Pracy została oskarżona o antysemityzm i "bezprecedensową pogardę" wobec brytyjskiej społeczności żydowskiej, gdy odmówiła przyjęcia w całości definicji antysemityzmu według Międzynarodowego Sojuszu na rzecz Pamięci o Holokauście (IHRA)

 2. Imigranciwiki 18.07.2018

  Kapitan zawrócił statek po tym, jak odkrył na nim migrantów

  Prom z belgijskiego portu Zeebrugge, który miał płynąć przez Morze Północne, zawrócił, gdy odkryto w nim grupę migrantów, mających nadzieję na nielegalne przedostanie się na Wyspy Brytyjskie

 3. ladypank18072018 18.07.2018

  "Nie pierwszy raz polski rock w Grodnie jest na cenzurowanym". Odwołano koncert Lady Pank na Białorusi

  Koncert zespołu Lady pank w Grodnie planowany na 28 lipca został odwołany przez tamtejsze władze. Strona białoruska nie podaje jednoznacznego powodu wycofania zgody na występ polskiego zespołu, jednak Polacy mieszkający w Grodnie podejrzewają, że za tę decyzję mogło być odpowiedzialne KGB.

 4. juncker13072018 18.07.2018

  Juncker zdradza, co było powodem jego kiepskiej dyspozycji. „Moje zachowanie nie wynikało ze spożycia alkoholu”

  Szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker zaprzeczył, że jego zachowanie podczas niedawnego szczytu NATO wynikało z tego, że był pod wpływem alkoholu.

 5. dywizjon30318072018 18.07.2018

  Pomnik pilotów dywizjonu 303 w centrum Londynu? Trwa zbiórka podpisów

  Jest szansa, aby w centrum Londynu stanął pomnik ku czci pilotów dywizjony 303. Aktualnie trwa zbiórka podpisów pod petycją, aby sprawą budowy monumentu zajął się brytyjski rząd i parlament.

 6. 1270islamgereira 18.07.2018

  Muzułmanka: musicie się z nami liczyć, wkrótce będziemy większością!

  Kraje Zachodu przechodzą wielką społeczną przemianę – islamska diaspora czuje się tam coraz potężniejsza i coraz głośniej domaga się swoich praw, nawet wtedy, gdy naruszają one dotychczas panujące tam zasady

 7. pizza-17072018 17.07.2018

  Znana sieć pizzerii oskarżona o rasizm. Właściciel użył "zakazanego słowa"

  John Schnatter, założyciel powoli wchodzącej do Polski popularnej sieci pizzerii "Papa John’s" musiał zrezygnować ze stanowiska szefa rady nadzorczej własnej firmy. Wszystko przez to, że w ramach ćwiczeń użył... niewłaściwego słowa.

 8. krokodyl17072018 17.07.2018

  Krokodyl w Rzymie? Karabinierzy przeszukują kanały

  W rejonie Rzymu trwają poszukiwania krokodyla, choć nie ma pewności czy istnieje. Ci, którzy twierdzą, że go widzieli w jednym z kanałów, mówią, że gad jest ogromny. Okolice miasteczka Fiumicino przeszukują karabinierzy.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook