Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Front Narodowy na francuskim celowniku

30.05.2014

Emocje we Francji wywołuje Front Narodowy, który wygrał wybory do europarlamentu. Studenci organizują manifestacje sprzeciwu wobec formacji, którą popiera najwięcej francuskich wyborców. Demokracja jak widać boli nad Sekwaną...

Tysiące studentów protestowały w kilku francuskich miastach przeciwko prawicowemu Frontowi Narodowemu, który wygrał w niedzielę we Francji wybory do Parlamentu Europejskiego z około 25-procentowym poparciem.

W stolicy Francji wznoszono okrzyki wymierzone w skrajną prawicę, na transparentach znalazły się hasła: "Nie dla Frontu Narodowego". W rozmowie z mediami protestujący zwracali uwagę, że "za antyunijną retoryką Frontu Narodowego jest również przesłanie ksenofobiczne, mowa nienawiści i odrzucania innych, co zupełnie nie przystaje do dzisiejszego świata".

Komentatorzy podkreślają jednak, że frekwencja na czwartkowych demonstracjach była mniejsza niż w czasie poprzednich protestów przeciwko Frontowi Narodowemu.

Ostatni tak spektakularny sukces, choć na mniejszą skalę, Front Narodowy odnotował w 2001 roku, gdy ojciec Marine, Jean-Marie Le Pen, zajął drugie miejsce w wyborach prezydenckich we Francji. Wywołało to masowe protesty; tylko na ulice Paryża wyszło wówczas pół miliona ludzi.

TK,PAP
[Fot. PAP/EPA]

Słowa kluczowe:

Francja

,

parlament

,

polityka

,

protesty

Warto poczytać

CS141fotMINI

Czas Stefczyka 141/2017

PDF (4,89 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook