Jedynie prawda jest ciekawa


Francuskie media: UE uderzy Polskę po kieszeni za pomiatanie wartościami europejskimi

03.05.2018
EU
Francuskie media: UE uderzy Polskę po kieszeni za pomiatanie wartościami europejskimi

Francuscy komentatorzy pozytywnie oceniają projekt budżetu UE, który - jak podkreślają - "uderzy po kieszeni" Polskę za nieposzanowanie przez Warszawę "wspólnych reguł i wartości".

- Pożyteczna śmiałość Komisji w obronie państwa prawa - brzmi tytuł redakcyjnego komentarza dziennika "Le Monde". Redakcja gazety sugeruje, że "na szczególną pochwałę zasługuje nowość", jaką jest "powiązanie przyznawania funduszy europejskich z niezależnością sądownictwa w krajach, które z nich korzystają".

Autorzy komentarza twierdzą, że najpierw Węgry w 2010 r., kiedy premierem ponownie został Viktor Orban, a następnie Polska po zwycięstwie wyborczym PiS w 2015 r. "podjęły kroki ograniczające państwo prawa, szczególnie w dziedzinie sądownictwa".

Specjalny wysłannik publicznego radia France Info do Brukseli Valery Lerouge mówił w czwartek o Węgrzech i Polsce, jako o "dwóch państwach, które pomiatają wartościami europejskimi", choć "są głównymi beneficjentami europejskich pieniędzy".

- Ponieważ Bruksela nie jest w stanie skierować ich na dobrą drogę poprzez dyplomację, uderzy je po kieszeni - twierdzi korespondent France Info.

Ekonomiczny dziennik "Les Echos" informację na ten temat opatrzył długim tytułem: "Negocjacje w sprawie budżetu europejskiego dają płatnikom netto bezprecedensowy środek nacisku na Polskę i Węgry".

Jako "potencjalnie najbardziej widoczny i najbardziej upokarzający dla Warszawy i Budapesztu pomysł" przedstawia "Les Echos" "uzależnienie pomocy finansowej od przestrzegania państwa prawa".

Media przypominają podjętą przeciw Polsce w grudniu ub.r. procedurę z artykułu 7 Traktatu Lizbońskiego. Komentator radia France Culture nazwał ją w czwartek "ośmieszającą porażką" UE, gdyż procedura "z powodów prawnych i politycznych (...) musiała skończyć się impasem". A to dlatego, że ukaranie z artykułu 7 wymaga jednomyślności wszystkich państw członkowskich.

Przypominając, że Budapeszt uprzedził w grudniu, iż nie dopuści do potępienia Polski, komentator wyraził satysfakcję z tego, że "Komisja znalazła sposób na ominięcie tej przeszkody", gdyż decyzję podejmie Rada Europejska (szefowie rządów), gdzie "wystarczy kwalifikowana większość".

- W ten sposób nierozerwalne wzajemne poparcie dwojga "enfants terribles" Unii przestanie działać - zapowiada autor artykułu w "Les Echos".

We wspomnianym komentarzu "Le Monde" redakcja uznała za "coraz częściej wyrażaną troskę krajów członkowskich" sprawę "politycznego usprawiedliwienia tego, że kraje, które nie przestrzegają podstawowych wartości Unii Europejskiej, takich jak państwo prawa i solidarność, mogą być - to przypadek Polski - największymi beneficjentami funduszy spójności".

Projekt Komisji, który - jak uprzedzają redaktorzy "Le Monde" - daleki jest jeszcze od przyjęcia, nie ma na celu - jak twierdzą - "karania, ale po prostu przypomnienie (...), że przynależność do UE wymaga przestrzegania wspólnych reguł i wartości".

W przyjętym w środę projekcie budżetu UE na lata 2021-2027 Komisja Europejska zaproponowała uzależnienie wypłaty funduszy od przestrzegania praworządności. Wniosek w sprawie zawieszenia lub ograniczenia funduszy dla danego kraju będzie składany przez KE i przyjmowany przez kraje członkowskie.

PAP

Warto poczytać

 1. 1270portf 19.05.2018

  Portugalskie myśliwce udaremniły tajną operację Rosjan

  Myśliwce F-16 sił powietrznych Portugalii udaremniły tajną operację Rosjan na Półwyspie Iberyjskim. Śmigłowiec, którym lecieli rosyjscy piloci, został zmuszony do lądowania w okolicach Lizbony - poinformował w sobotę dziennik "Diario de Noticias".

 2. 1270royalwed 19.05.2018

  Książę Harry ożenił się z Meghan Markle

  Szósty w linii sukcesji do brytyjskiego tronu książę Harry ożenił się w sobotę w kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsorze z amerykańską aktorką Meghan Markle.

 3. Papiez04052018 19.05.2018

  Kościół będzie miał nowych świętych. Kim są?

  Papież Franciszek ogłosił kiedy odbędzie się kanonizacja sześciu nowych świętych Kościoła Katolickiego

 4. Ramadanwiki 18.05.2018

  Smutny znak czasów. Belgijski Ramadan rozpoczął się w... kościele

  Czy Kościół w Europie Zachodniej jeszcze funkcjonuje? Jeszcze niedawno alarmowano, że w brukselskiej diecezji zdesakralizowany ma zostać co piąty kościół. Lukę po chrześcijanach szybko wypełniają muzułmanie.

 5. Putin18052018 18.05.2018

  Cynizm Putina nie zna granic. To co powiedział wprawiło świat w zdziwienie

  Prezydent Rosji Władimir Putin skomentował w piątek słowami: "daj mu Boże zdrowie" informację o tym, że były agent GRU Siergiej Skripal opuścił szpital w Salisbury. Skripal zdaniem brytyjskich służb był zaatakowany bojowym środkiem trującym Nowiczok

 6. fuloppap18052018 18.05.2018

  Burmistrz Jersey City znów atakuje nasz kraj! „Nie przeproszę Polski”

  Zaledwie dzień po wizycie prezydenta Andrzeja Dudy w amerykańskim Jersey City, burmistrz tego miasta znów zaatakował Polskę na Twitterze.

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook