Jedynie prawda jest ciekawa


Francuskie media ostro o sytuacji w Syrii

06.04.2017

Najgorsza jest bezsilność i niekończący się wstyd - pisze w czwartek o sytuacji w Syrii paryski dziennik "Liberation". Większość francuskich komentarzy o ataku chemicznym na Chan Szajchun w syryjskiej prowincji Idlib przepełniona jest pesymizmem.

Dziennik "Le Monde" napisał w komentarzu redakcyjnym: 

"Negocjacje są w martwym punkcie. Amerykanie, coraz bardziej bierni, i Rosjanie, zagrożeni ugrzęźnięciem w Syrii, ledwie się do siebie odzywają. Po Baracku Obamie Donald Trump, tak samo zresztą jak Władimir Putin, stanął wobec rzeczywistości, która polega na tym, że władze syryjskie i dżihadyści nawzajem się nakręcają w zbrodniczej spirali dzikości". 

"Le Monde" winą za trwanie wojny obciąża obie strony, zarzucając im, że są "wspólnikami barbarzyństwa, które uniemożliwia zapoczątkowanie jakiegokolwiek dialogu międzysyryjskiego". Według tej gazety "nie rozumieją tego już tylko francuscy chwalcy (syryjskiego prezydenta Baszara) el-Asada, którzy tak chętnie dają się zapraszać do Damaszku". Redakcja ostrzega, że "jeśli nie będzie wspólnej akcji amerykańsko-rosyjskiej mającej na celu rozwiązanie +kwestii Asada+ i zabranie się za dżihadyzm, musi dojść do kolejnych, równie przerażających epizodów". 

Komentatorka dziennika "Liberation" zastanawia się nad tym, jak doszło do chemicznego ataku w Chan Szajchun i pisze: 

"Nasuwa się zasadnicze pytanie: co zrobili Rosjanie, którzy w r. 2013 zgłosili się na gwaranta zniszczenia syryjskiej broni chemicznej? Jak widać, nie zrobili tego, co należy. Przez niedopatrzenie czy naumyślnie?" Po czym w tonie opinii przewijających się od dwóch dni we francuskich stacjach radiowych i telewizyjnych pisze: "Od sześciu lat tchórzostwo i bezsilność zagradzają drogę jakiejkolwiek nadziei na rozwiązanie konfliktu, który pochłonął ponad 400 tysięcy ofiar. Najgorsza jest ta bezsilność. I ten niemający końca wstyd". 

Nieco nadziei zdaje się mieć Patrice Chabanet, szanowany we Francji komentator dziennika "Journal de la Haute-Marne": 

"Ten atak to niewątpliwie kropla krwi, która powoduje, że przelała się czara horroru. I być może nieobliczalny Donald Trump, potrząsając pałką amerykańskiej potęgi wojskowej, rozwiąże sytuację. Ratowanie Syrii staje się sprawą pilną. To prawda, że nie prostą, ale taka jest rzeczywistość: naród syryjski zgniatany jest w imadle okrutnej dyktatury i krwawego terroryzmu".

wkt/PAP

[fot. PAP/EPA/MOHAMMED BADRA]

Warto poczytać

 1. 1270trupeter 19.07.2018

  Trump: Putin jest odpowiedzialny za ingerencję w wybory

  Prezydent Donald Trump w wywiadzie dla CBS News powiedział, że Władimir Putin jest osobiście odpowiedzialny za rosyjską ingerencję w amerykańskie wybory prezydenckie w 2016 roku - informuje agencja Reuters.

 2. antysemityzm-18072018 18.07.2018

  Brytyjska partia krytykuje działania Izraela. Została oskarżona o antysemityzm

  Opozycyjna Partii Pracy została oskarżona o antysemityzm i "bezprecedensową pogardę" wobec brytyjskiej społeczności żydowskiej, gdy odmówiła przyjęcia w całości definicji antysemityzmu według Międzynarodowego Sojuszu na rzecz Pamięci o Holokauście (IHRA)

 3. Imigranciwiki 18.07.2018

  Kapitan zawrócił statek po tym, jak odkrył na nim migrantów

  Prom z belgijskiego portu Zeebrugge, który miał płynąć przez Morze Północne, zawrócił, gdy odkryto w nim grupę migrantów, mających nadzieję na nielegalne przedostanie się na Wyspy Brytyjskie

 4. ladypank18072018 18.07.2018

  "Nie pierwszy raz polski rock w Grodnie jest na cenzurowanym". Odwołano koncert Lady Pank na Białorusi

  Koncert zespołu Lady pank w Grodnie planowany na 28 lipca został odwołany przez tamtejsze władze. Strona białoruska nie podaje jednoznacznego powodu wycofania zgody na występ polskiego zespołu, jednak Polacy mieszkający w Grodnie podejrzewają, że za tę decyzję mogło być odpowiedzialne KGB.

 5. juncker13072018 18.07.2018

  Juncker zdradza, co było powodem jego kiepskiej dyspozycji. „Moje zachowanie nie wynikało ze spożycia alkoholu”

  Szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker zaprzeczył, że jego zachowanie podczas niedawnego szczytu NATO wynikało z tego, że był pod wpływem alkoholu.

 6. dywizjon30318072018 18.07.2018

  Pomnik pilotów dywizjonu 303 w centrum Londynu? Trwa zbiórka podpisów

  Jest szansa, aby w centrum Londynu stanął pomnik ku czci pilotów dywizjony 303. Aktualnie trwa zbiórka podpisów pod petycją, aby sprawą budowy monumentu zajął się brytyjski rząd i parlament.

 7. 1270islamgereira 18.07.2018

  Muzułmanka: musicie się z nami liczyć, wkrótce będziemy większością!

  Kraje Zachodu przechodzą wielką społeczną przemianę – islamska diaspora czuje się tam coraz potężniejsza i coraz głośniej domaga się swoich praw, nawet wtedy, gdy naruszają one dotychczas panujące tam zasady

 8. pizza-17072018 17.07.2018

  Znana sieć pizzerii oskarżona o rasizm. Właściciel użył "zakazanego słowa"

  John Schnatter, założyciel powoli wchodzącej do Polski popularnej sieci pizzerii "Papa John’s" musiał zrezygnować ze stanowiska szefa rady nadzorczej własnej firmy. Wszystko przez to, że w ramach ćwiczeń użył... niewłaściwego słowa.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook