Jedynie prawda jest ciekawa


Francuskie media ostro o sytuacji w Syrii

06.04.2017

Najgorsza jest bezsilność i niekończący się wstyd - pisze w czwartek o sytuacji w Syrii paryski dziennik "Liberation". Większość francuskich komentarzy o ataku chemicznym na Chan Szajchun w syryjskiej prowincji Idlib przepełniona jest pesymizmem.

Dziennik "Le Monde" napisał w komentarzu redakcyjnym: 

"Negocjacje są w martwym punkcie. Amerykanie, coraz bardziej bierni, i Rosjanie, zagrożeni ugrzęźnięciem w Syrii, ledwie się do siebie odzywają. Po Baracku Obamie Donald Trump, tak samo zresztą jak Władimir Putin, stanął wobec rzeczywistości, która polega na tym, że władze syryjskie i dżihadyści nawzajem się nakręcają w zbrodniczej spirali dzikości". 

"Le Monde" winą za trwanie wojny obciąża obie strony, zarzucając im, że są "wspólnikami barbarzyństwa, które uniemożliwia zapoczątkowanie jakiegokolwiek dialogu międzysyryjskiego". Według tej gazety "nie rozumieją tego już tylko francuscy chwalcy (syryjskiego prezydenta Baszara) el-Asada, którzy tak chętnie dają się zapraszać do Damaszku". Redakcja ostrzega, że "jeśli nie będzie wspólnej akcji amerykańsko-rosyjskiej mającej na celu rozwiązanie +kwestii Asada+ i zabranie się za dżihadyzm, musi dojść do kolejnych, równie przerażających epizodów". 

Komentatorka dziennika "Liberation" zastanawia się nad tym, jak doszło do chemicznego ataku w Chan Szajchun i pisze: 

"Nasuwa się zasadnicze pytanie: co zrobili Rosjanie, którzy w r. 2013 zgłosili się na gwaranta zniszczenia syryjskiej broni chemicznej? Jak widać, nie zrobili tego, co należy. Przez niedopatrzenie czy naumyślnie?" Po czym w tonie opinii przewijających się od dwóch dni we francuskich stacjach radiowych i telewizyjnych pisze: "Od sześciu lat tchórzostwo i bezsilność zagradzają drogę jakiejkolwiek nadziei na rozwiązanie konfliktu, który pochłonął ponad 400 tysięcy ofiar. Najgorsza jest ta bezsilność. I ten niemający końca wstyd". 

Nieco nadziei zdaje się mieć Patrice Chabanet, szanowany we Francji komentator dziennika "Journal de la Haute-Marne": 

"Ten atak to niewątpliwie kropla krwi, która powoduje, że przelała się czara horroru. I być może nieobliczalny Donald Trump, potrząsając pałką amerykańskiej potęgi wojskowej, rozwiąże sytuację. Ratowanie Syrii staje się sprawą pilną. To prawda, że nie prostą, ale taka jest rzeczywistość: naród syryjski zgniatany jest w imadle okrutnej dyktatury i krwawego terroryzmu".

wkt/PAP

[fot. PAP/EPA/MOHAMMED BADRA]

Warto poczytać

 1. russia20042018 20.04.2018

  Rosjanie ustawiają wybory w kilku państwach. Media ujawniają obecność najemników z tzw. "grupy Wagnera"

  W kilku krajach Afryki, w których w najbliższym czasie odbywać się będą wybory, rozpoczęli pracę rosyjscy polityczni PR-owcy opłacani przez Jewgienija Prigożyna, wiązanego z fabryką trolli i najemnikami z tzw. grupy Wagnera.

 2. trump19042018 19.04.2018

  Gorąca modelka Playboya zdradza szczegóły romansu z Trumpem. Kto próbował zatuszować tę sprawę?

  Karen McDougal, amerykańska modelka i aktorka znana głównie ze stron Playboya, będzie mogła opowiedzieć publicznie o swoim rzekomym romansie z prezydentem Donaldem Trumpem.

 3. china18042018 18.04.2018

  Kolejny etap prześladowań chrześcijan w Chinach. Zakaz wstępu do kościołów katolickich

  Urzędy nadzorujące religię katolicką w prowincji Henan w środkowych Chinach zakazały wstępu do kościołów osobom niepełnoletnim

 4. alfie18042018 18.04.2018

  Cywilizacja śmierci: brytyjski sąd zadecydował o eutanazji niemowlaka. Rodzice się nie poddają

  Brytyjski sąd apelacyjny zadecydował, że Alfie Evans, 23-miesięczne niemowlę chore na niezdiagnozowaną chorobę mózgu, zostanie zgodnie z wolą jego lekarzy odłączony od maszyn podtrzymujących jego życie.

 5. 1270ataknaizrale 18.04.2018

  Tak w Europie atakują Żydów. Ale to my jesteśmy antysemitami…

  Gdyby ta sytuacja zdarzyła się w Polsce, bylibyśmy na ustach całego świata. Lewicowe media pisałyby o wrodzonym polskim antysemityzmie, czołowi politycy Unii Europejskiej krzyczeliby o łamaniu praw człowieka

 6. 1270putineiro1 18.04.2018

  Rosja planuje zablokować Facebooka?

  Urząd Roskomnadzor przeprowadzi do końca roku kontrolę serwisu społecznościowego Facebook; jeśli nie spełni on wymogów m.in. o rozmieszczeniu w Rosji baz danych użytkowników, to pojawi się pytanie o jego blokadę

 7. 1270slaves 17.04.2018

  BBC: polskie stocznie zatrudniają "niewolników" z Korei Płn.

  Brytyjska telewizja BBC wyemitowała w poniedziałek program śledczy "Panorama", poświęcony wykorzystywaniu "przymusowych pracowników z Korei Północnej" w Rosji, Chinach i Polsce. Pokazano m.in. nagrane z ukrycia rozmowy o ich pracy w polskich stoczniach.

 8. 1270pilsudskichrz 17.04.2018

  Chrzcielnica marszałka Józefa Piłsudskiego powróciła do kościoła

  Usunięta z wnętrza kościoła w Powiewiórce, gdzie został ochrzczony Józef Piłsudski, pamiątkowa chrzcielnica i tablica z r. 1927 informująca o chrzcie marszałka, decyzją biskupa pomocniczego archidiecezji wileńskiej Dariusa Trijonisa powróciły we wtorek do kościoła.

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook