Jedynie prawda jest ciekawa


Francuskie media o Trumpie: Wiele tweetów, mało rezultatów

19.07.2017

"Zaplątany w aferę rosyjską", "nie przeprowadził żadnej ważnej ustawy", "na Bliskim Wschodzie kontynuuje politykę Baracka Obamy" - oceniają francuskie media pierwsze półrocze prezydentury Donalda Trumpa. "Wiele tweetów, mało rezultatów" - pisze "Le Figaro".

Dotychczasowy bilans rządów Trumpa "bardzo odbiega od buńczucznych deklaracji z kampanii wyborczej. Jak dotąd nie przeprowadził żadnej ważnej ustawy. Miała być rewolucja, a jest raczej kręcenie się w kółko" - uważa komentator "Le Figaro" Arnaud de la Grange.

Podobnie jak inni francuscy komentatorzy, publicysta tej konserwatywnej gazety ocenia w środę fiasko "storpedowania Obamacare (reformy ubezpieczeń zdrowotnych), jednej z najbardziej emblematycznych obietnic wyborczych", jako "bolesną porażkę" prezydenta.

- Trump nie jest jednak bezczynny - pisze de la Grange z ironią i wymienia takie posunięcia prezydenta USA, jak "wycofanie się z umów handlowych, ocenianych jako zbyt zobowiązujące", czy odrzucenie "umowy paryskiej w sprawie klimatu".

Publicysta przyznaje, że choć "wśród całej ludności (USA) bije on wszelkie rekordy niepopularności, jego baza wyborcza go popiera".

Gazeta ekonomiczna "Les Echos" podkreśla natomiast w tytule, że gospodarz Białego Domu "jest równie niepopularny, co (...) Hillary Clinton", jego rywalka z Partii Demokratycznej w ubiegłorocznej walce o urząd prezydenta.

- Z tego wszystkiego wyłania się obraz prezydenta, który ugrzązł, zarówno u siebie, jak i poza domem - pisze komentator "Le Figaro", przechodząc do analizy polityki zagranicznej Trumpa. Podobnie jak inni francuscy obserwatorzy, uważa on, że "w dyplomacji też nie nastąpiła rewolucja. Syria, Rosja, Chiny (...) Pozostajemy raczej w kontynuacji tego, co działo się za Obamy".

Dziennik "Le Monde" skupia się na aspektach"afery rosyjskiej", w którą - jak pisze - "zaplątany jest" Trump. Według autora artykułu utrudnia to działalność jego rządowi i paraliżuje inicjatywy prezydenta.

Gdy chodzi o politykę wobec Iranu, media raz podkreślają, jak francuskie radio dla zagranicy RFI, "że Trump utrzymuje w mocy układ jądrowy", a innym razem, jak dziennik "Le Parisien", kładą nacisk na "nowe sankcje wobec Iranu".

Podczas debaty w radiu publicznym France Info jeden z jej uczestników zwrócił uwagę, że uciszenie antypatii do Trumpa, widoczne podczas jego paryskiej wizyty z okazji Dnia Bastylii i stulecia przystąpienia USA do I wojny światowej, niedługo trwało we francuskich mediach. Według cytowanego już Arnaud de la Grange, "zaczarowana chwila 14 lipca" nie trwała długo.

PAP


Warto poczytać

 1. 1270gruzjavsrussia 23.05.2018

  Gruzja oskarża w Strasburgu Rosję o zbrodnie wojenne podczas konfliktu w 2008 r.

  Gruzja oskarżyła w środę Rosję w Europejskim Trybunale Praw Człowieka w Strasburgu o zbrodnie wojenne i łamanie praw człowieka na gruzińskim terytorium w trakcie konfliktu zbrojnego między tymi państwami w 2008 roku.

 2. armia220502018 22.05.2018

  „Dotychczas do takich sytuacji nie dochodziło”. Seminarzyści dostali powołania do wojska

  Studenci katolickich i prawosławnych seminariów duchownych otrzymali wezwania do wojska.

 3. abo22052018 22.05.2018

  Te pieniądze miały przekonywać do legalizacji zabijania dzieci. Zgadnijcie, kto płacił

  Ostatni pro-aborcyjny spot Amnesty International wywołał falę negatywnych komentarzy.

 4. Pozarlasuwiki 22.05.2018

  Nastolatek wywołał pożar lasu. Teraz będzie musiał zapłacić

  Ponad 36,6 mln dolarów odszkodowania musi zapłacić amerykański nastolatek za spowodowanie pożaru lasu w stanie Oregon - poinformował lokalny sąd. Ogień wywołany fajerwerkami strawił tereny leśne o powierzchni 200 km kwadratowych

 5. 1270idrf35 22.05.2018

  Generał: Izrael jako pierwszy użył w walce myśliwca F-35

  Izrael jest pierwszym państwem, które użyło w walce nowoczesnego wielozadaniowego myśliwca F-35 produkowanego przez USA - poinformował we wtorek dowódca izraelskich sił powietrznych generał Amikam Norkin.

 6. SzwecjawojskoFlickr 22.05.2018

  Szwecja przygotowuje się do wojny. Radzi zakup żywności i lekarstw

  Aż 4,5 miliona szwedzkich gospodarstw otrzyma informacje na temat tego, jak radzić sobie w czasie wojny - informuje agencja Reutersa. To pierwsza taka akcja od czasów zimnej wojny

 7. AIspot 22.05.2018

  Nie możesz pomalować paznokci u stóp, więc dokonaj aborcji. Oto rada od Amnesty International [WIDEO]

  W sprawie Alfiego Evansa milczeli, za to do aborcji namawiają ochoczo. Tak wygląda smutna prawda na temat Amnesty International

 8. merkel21052018 21.05.2018

  Angela Merkel ratuje tonących uchodźców. Ten spot po prostu trzeba zobaczyć!

  Aktorzy do złudzenia przypominający Putina, Trumpa i Kim Dzong Una wspólnie ubolewają nad losem pokrzywdzonych muzułmanów. Po chwili kobieta wyglądająca jak kanclerz Niemiec ratuje tonących uchodźców.

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook