Jedynie prawda jest ciekawa


Francja przedstawiła kolejny plan walki z radykalizacją

23.02.2018
1270macron
Francja przedstawiła kolejny plan walki z radykalizacją

Trzy lata po dżihadystycznych atakach ze stycznia 2015 roku francuski rząd przedstawił w piątek nowy plan walki z radykalizacją. Przewiduje on m.in. odizolowanie więźniów, których uznano za zradykalizowanych, i zwiększenie kontroli nad prywatnymi szkołami.

Prezydent Emmanuel Macron już w październiku 2017 roku obiecywał utworzenie "krajowego planu zapobiegania radykalizacji". Zaprezentowany w piątek przez premiera Edouarda Philippe'a w Lille na północy kraju plan składa się z 60 różnych działań, kładących nacisk na zapobieganie radykalizacji.

To trzeci plan tego typu w ciągu czterech lat, którego celem jest zapobieganie i kontrolowanie zjawiska, z którym boryka się wiele krajów.

Philippe ocenił, że "islamistyczna radykalizacja zagraża francuskiemu społeczeństwu". "To plan mobilizacji. Chodzi o walkę, której samo państwo nie jest w stanie wygrać" - dodał.

Główny element planu dotyczy zakładów karnych, gdzie ma powstać 1,5 tys. stref zarezerwowanych wyłącznie dla zradykalizowanych więźniów, którzy mają zostać odizolowani od reszty osadzonych. Premier ogłosił, że 450 takich miejsc ma być utworzonych do końca roku.

We francuskich więzieniach przetrzymywanych jest obecnie 70 tys. osób, z których 512 trafiło za kratki z powodu działań związanych z terroryzmem. Ponadto za zradykalizowanych uznano 1 139 więźniów skazanych za pospolite przestępstwa.

Zgodnie z rządowym planem z trzech do siedmiu wzrośnie liczba specjalnych jednostek, w których przez kilka miesięcy służby penitencjarne oceniają, czy osadzeni są niebezpieczni i w jakim stopniu są zradykalizowani. W 2018 roku utworzone zostaną też dwie jednostki, których pracownicy będą się zajmowali zradykalizowanymi więźniami, a wzorem dla nich będzie już istniejący odział w więzieniu Lille-Annoeulin.

W planie położono też nacisk na integrację młodych ludzi, którzy wrócili z Iraku i Syrii i którzy podlegają sądowej kontroli. To dla nich powstaną trzy nowe "zindywidualizowane ośrodki opieki".

Philippe ogłosił również zwiększenie kontroli nad prywatnymi szkołami i opowiedział się za tym, by promować w nich "krytyczne myślenie" oraz zwalczać "teorie spiskowe".

Takich szkół prywatnych, działających poza państwowym systemem, jest we Francji 1,3 tys. i kształci się w nich ok. 60 tys. uczniów, czyli zaledwie 0,5 proc. wszystkich uczniów. Większość z tych placówek oświatowych to szkoły laickie, które stosują alternatywne metody nauczania, takie jak metoda Montessori. Są jednak wśród nich też szkoły wyznaniowe, np. 160 katolickich, 50 żydowskich, 40 muzułmańskich i 30 protestanckich - tłumaczy agencja EFE.

Minister edukacji narodowej Jean-Michel Blanquer w telewizji BFMTV uznał ten typ szkół za jedno ze źródeł "fundamentalizmu i radykalizacji".

Philippe zapowiedział też dokładniejsze kontrole osób zatrudnianych jako trenerzy sportowi.

W ciągu ostatnich trzech lata w atakach dżihadystycznych we Francji zginęło ponad 230 ludzi. 

(PAP)
jhp/ kar/

fot. PAP/EPA/JULIEN WARNAND


Warto poczytać

 1. trump19042018 19.04.2018

  Gorąca modelka Playboya zdradza szczegóły romansu z Trumpem. Kto próbował zatuszować tę sprawę?

  Karen McDougal, amerykańska modelka i aktorka znana głównie ze stron Playboya, będzie mogła opowiedzieć publicznie o swoim rzekomym romansie z prezydentem Donaldem Trumpem.

 2. china18042018 18.04.2018

  Kolejny etap prześladowań chrześcijan w Chinach. Zakaz wstępu do kościołów katolickich

  Urzędy nadzorujące religię katolicką w prowincji Henan w środkowych Chinach zakazały wstępu do kościołów osobom niepełnoletnim

 3. alfie18042018 18.04.2018

  Cywilizacja śmierci: brytyjski sąd zadecydował o eutanazji niemowlaka. Rodzice się nie poddają

  Brytyjski sąd apelacyjny zadecydował, że Alfie Evans, 23-miesięczne niemowlę chore na niezdiagnozowaną chorobę mózgu, zostanie zgodnie z wolą jego lekarzy odłączony od maszyn podtrzymujących jego życie.

 4. 1270ataknaizrale 18.04.2018

  Tak w Europie atakują Żydów. Ale to my jesteśmy antysemitami…

  Gdyby ta sytuacja zdarzyła się w Polsce, bylibyśmy na ustach całego świata. Lewicowe media pisałyby o wrodzonym polskim antysemityzmie, czołowi politycy Unii Europejskiej krzyczeliby o łamaniu praw człowieka

 5. 1270putineiro1 18.04.2018

  Rosja planuje zablokować Facebooka?

  Urząd Roskomnadzor przeprowadzi do końca roku kontrolę serwisu społecznościowego Facebook; jeśli nie spełni on wymogów m.in. o rozmieszczeniu w Rosji baz danych użytkowników, to pojawi się pytanie o jego blokadę

 6. 1270slaves 17.04.2018

  BBC: polskie stocznie zatrudniają "niewolników" z Korei Płn.

  Brytyjska telewizja BBC wyemitowała w poniedziałek program śledczy "Panorama", poświęcony wykorzystywaniu "przymusowych pracowników z Korei Północnej" w Rosji, Chinach i Polsce. Pokazano m.in. nagrane z ukrycia rozmowy o ich pracy w polskich stoczniach.

 7. 1270pilsudskichrz 17.04.2018

  Chrzcielnica marszałka Józefa Piłsudskiego powróciła do kościoła

  Usunięta z wnętrza kościoła w Powiewiórce, gdzie został ochrzczony Józef Piłsudski, pamiątkowa chrzcielnica i tablica z r. 1927 informująca o chrzcie marszałka, decyzją biskupa pomocniczego archidiecezji wileńskiej Dariusa Trijonisa powróciły we wtorek do kościoła.

 8. Soroswiki 17.04.2018

  Węgierski minister ostrzega że Soros będzie chciał ukarać swój kraj za wynik wyborów

  Szef dyplomacji węgierskiej Peter Szijjarto wyraził we wtorek przekonanie, że amerykański finansista George Soros oraz wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Frans Timmermans nie akceptują wyników wyborów na Węgrzech

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook