Jedynie prawda jest ciekawa


Francja przedstawiła kolejny plan walki z radykalizacją

23.02.2018
1270macron
Francja przedstawiła kolejny plan walki z radykalizacją

Trzy lata po dżihadystycznych atakach ze stycznia 2015 roku francuski rząd przedstawił w piątek nowy plan walki z radykalizacją. Przewiduje on m.in. odizolowanie więźniów, których uznano za zradykalizowanych, i zwiększenie kontroli nad prywatnymi szkołami.

Prezydent Emmanuel Macron już w październiku 2017 roku obiecywał utworzenie "krajowego planu zapobiegania radykalizacji". Zaprezentowany w piątek przez premiera Edouarda Philippe'a w Lille na północy kraju plan składa się z 60 różnych działań, kładących nacisk na zapobieganie radykalizacji.

To trzeci plan tego typu w ciągu czterech lat, którego celem jest zapobieganie i kontrolowanie zjawiska, z którym boryka się wiele krajów.

Philippe ocenił, że "islamistyczna radykalizacja zagraża francuskiemu społeczeństwu". "To plan mobilizacji. Chodzi o walkę, której samo państwo nie jest w stanie wygrać" - dodał.

Główny element planu dotyczy zakładów karnych, gdzie ma powstać 1,5 tys. stref zarezerwowanych wyłącznie dla zradykalizowanych więźniów, którzy mają zostać odizolowani od reszty osadzonych. Premier ogłosił, że 450 takich miejsc ma być utworzonych do końca roku.

We francuskich więzieniach przetrzymywanych jest obecnie 70 tys. osób, z których 512 trafiło za kratki z powodu działań związanych z terroryzmem. Ponadto za zradykalizowanych uznano 1 139 więźniów skazanych za pospolite przestępstwa.

Zgodnie z rządowym planem z trzech do siedmiu wzrośnie liczba specjalnych jednostek, w których przez kilka miesięcy służby penitencjarne oceniają, czy osadzeni są niebezpieczni i w jakim stopniu są zradykalizowani. W 2018 roku utworzone zostaną też dwie jednostki, których pracownicy będą się zajmowali zradykalizowanymi więźniami, a wzorem dla nich będzie już istniejący odział w więzieniu Lille-Annoeulin.

W planie położono też nacisk na integrację młodych ludzi, którzy wrócili z Iraku i Syrii i którzy podlegają sądowej kontroli. To dla nich powstaną trzy nowe "zindywidualizowane ośrodki opieki".

Philippe ogłosił również zwiększenie kontroli nad prywatnymi szkołami i opowiedział się za tym, by promować w nich "krytyczne myślenie" oraz zwalczać "teorie spiskowe".

Takich szkół prywatnych, działających poza państwowym systemem, jest we Francji 1,3 tys. i kształci się w nich ok. 60 tys. uczniów, czyli zaledwie 0,5 proc. wszystkich uczniów. Większość z tych placówek oświatowych to szkoły laickie, które stosują alternatywne metody nauczania, takie jak metoda Montessori. Są jednak wśród nich też szkoły wyznaniowe, np. 160 katolickich, 50 żydowskich, 40 muzułmańskich i 30 protestanckich - tłumaczy agencja EFE.

Minister edukacji narodowej Jean-Michel Blanquer w telewizji BFMTV uznał ten typ szkół za jedno ze źródeł "fundamentalizmu i radykalizacji".

Philippe zapowiedział też dokładniejsze kontrole osób zatrudnianych jako trenerzy sportowi.

W ciągu ostatnich trzech lata w atakach dżihadystycznych we Francji zginęło ponad 230 ludzi. 

(PAP)
jhp/ kar/

fot. PAP/EPA/JULIEN WARNAND


Warto poczytać

 1. fakenews30042018 20.07.2018

  „Większość użytkowników sieci nie potrafi krytycznie myśleć”. 82 procent czytelników nie rozpoznaje fake newsów

  Zdaniem badaczy większość użytkowników internetu jest pozbawiona umiejętności krytycznego myślenia.

 2. pilne20102017 20.07.2018

  Pilne! Nożownik zaatakował w autobusie. 14 osób rannych

  Do ataku nożownika doszło w Lubece, w północnych Niemczech. Mężczyzna miał zaatakować nożem podróżujących razem z nim pasażerów.

 3. 1270islamskiedzieci 20.07.2018

  Zatrważające dane – prawie połowa dzieci chodzi do meczetów

  Europa coraz bardziej traci swoją tożsamość. W imię multikulturowości coraz więcej dzieci w ramach lekcji chodzi na zajęcia do meczetów. W Holandii jest to nawet 41 proc. uczącej się młodzieży.

 4. modelka19072018 19.07.2018

  Modelka została gwiazdą po tym, jak podczas pokazu nakarmiła dziecko

  Modelka Mara Martin z dnia na dzień stała się gwiazdą światowych mediów. Stało się tak ponieważ podczas pokazu bikini weszła na wybieg wspólnie ze swoją pięciomiesięczną córką, którą zaczęła...karmić piersią.

 5. 1270stef 19.07.2018

  "Imigrantom o innym kolorze skóry w Polsce i Czechach grozi agresja"

  Minister spraw zagranicznych Holandii Stef Blok oświadczył na zamkniętym spotkaniu, że wprowadzenie przez Unię Europejską kwot rozdzielania imigrantów nie uda się z powodu sprzeciwu wschodnioeuropejskich państw członkowskich - podała w czwartek agencja dpa.

 6. 1270cyberdyrektywa 19.07.2018

  KE wszczyna wobec Polski procedurę ws. cyberbezpieczeństwa

  Komisja Europejska wszczęła w czwartek wobec Polski i 16 innych krajów UE procedurę o naruszenie prawa w związku z niewdrożeniem w pełni dyrektywy dotyczącej cyberbezpieczeństwa. Przepisy te mają wzmocnić ochronę państw UE przed cyberatakami.

 7. ship19072018 19.07.2018

  Koreańczycy odnaleźli „złoty okręt”. Może być wart miliardy dolarów!

  Południowokoreańska firma zajmująca się odzyskiwaniem zatopionych statków, poinformowała, że jej nurkowie odnaleźli Dymitra Dońskiego

 8. komisjaeuropejska19072018 19.07.2018

  KE pozywa Węgry do Trybunału Sprawiedliwości UE. Powodem prawo antyimigracyjne

  Komisja Europejska podjęła w czwartek decyzję o skierowaniu do Trybunału Sprawiedliwości UE sprawy przeciwko Węgrom za restrykcyjne przepisy antyimigracyjne, uznając, że są one sprzeczne z prawem unijnym.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook