Jedynie prawda jest ciekawa


Francuska prasa krytykuje debatę prezydencką

04.05.2017

„Nieskładna forma, a w treści nic nowego” - komentuje największa francuska gazeta, regionalny dziennik „Ouest-France”.

Francuska prasa bardzo nisko ocenia środową debatę telewizyjną Emmanuela Macrona i Marine Le Pen przed drugą turą wyborów prezydenckich. „Nieskładna forma, a w treści nic nowego” - komentuje największa francuska gazeta, regionalny dziennik „Ouest-France”.

- Doprawdy, Marine Le Pen jest nie na poziomie. Wiele można mieć zastrzeżeń do programu Emmanuela Macrona, ale nie (powinno się tego zgłaszać) w taki sposób — podkreśla Laurent Joffrin, redaktor naczelny lewicowego dziennika „Liberation”.

- Historia debat prezydenckich nie zyskała na tym spotkaniu —osądza z kolei centroprawicowy dziennik „Le Figaro”, który debatę nazywa „rozmową głuchych”.

Komentator „Le Figaro” Guillaume Tabard w podsumowaniu debaty ocenia, że Le Pen przyjęła w niej postawę „kandydatki oburzenia”, a Macron „kandydata rozwiązań”. Oboje, używając różnej logiki, zwracali się do różnych wyborców, dzięki czemu być może uda im się umocnić swój twardy elektorat, ale zrazi to do nich wielu niezdecydowanych wyborców, których w tych wyborach prezydenckich jest więcej niż zazwyczaj - przewiduje Tabard.

Według liberalnego „Le Monde” Le Pen „poruszała się pośród wielu niedokładności i kłamstw, ale i kandydat En Marche! (tj. Macron) bynajmniej nie zawsze szanował fakty”. Inne media publikują długi wykaz zdań, w których kandydaci minęli się z prawdą.

Według sondażu zamówionego przez stację telewizyjną BFMTV 63 proc. telewidzów uznało, że Macron był „bardziej przekonujący”, a 34 proc. powiedziało tak o Le Pen. 12 proc. wśród osób, które w pierwszej turze wyborów głosowały na kandydatkę skrajnej prawicy, uważa Macrona za bardziej przekonującego, podczas gdy 3 proc. jego wyborców za lepszą w debacie uznało Le Pen.

Druga, decydująca tura wyborów prezydenta Francji odbędzie się w najbliższą niedzielę, 7 maja. Według sondaży faworytem jest centrysta Macron.

[fot. PAP/EPA]

ems/PAP

Warto poczytać

 1. trump19042018 19.04.2018

  Gorąca modelka Playboya zdradza szczegóły romansu z Trumpem. Kto próbował zatuszować tę sprawę?

  Karen McDougal, amerykańska modelka i aktorka znana głównie ze stron Playboya, będzie mogła opowiedzieć publicznie o swoim rzekomym romansie z prezydentem Donaldem Trumpem.

 2. china18042018 18.04.2018

  Kolejny etap prześladowań chrześcijan w Chinach. Zakaz wstępu do kościołów katolickich

  Urzędy nadzorujące religię katolicką w prowincji Henan w środkowych Chinach zakazały wstępu do kościołów osobom niepełnoletnim

 3. alfie18042018 18.04.2018

  Cywilizacja śmierci: brytyjski sąd zadecydował o eutanazji niemowlaka. Rodzice się nie poddają

  Brytyjski sąd apelacyjny zadecydował, że Alfie Evans, 23-miesięczne niemowlę chore na niezdiagnozowaną chorobę mózgu, zostanie zgodnie z wolą jego lekarzy odłączony od maszyn podtrzymujących jego życie.

 4. 1270ataknaizrale 18.04.2018

  Tak w Europie atakują Żydów. Ale to my jesteśmy antysemitami…

  Gdyby ta sytuacja zdarzyła się w Polsce, bylibyśmy na ustach całego świata. Lewicowe media pisałyby o wrodzonym polskim antysemityzmie, czołowi politycy Unii Europejskiej krzyczeliby o łamaniu praw człowieka

 5. 1270putineiro1 18.04.2018

  Rosja planuje zablokować Facebooka?

  Urząd Roskomnadzor przeprowadzi do końca roku kontrolę serwisu społecznościowego Facebook; jeśli nie spełni on wymogów m.in. o rozmieszczeniu w Rosji baz danych użytkowników, to pojawi się pytanie o jego blokadę

 6. 1270slaves 17.04.2018

  BBC: polskie stocznie zatrudniają "niewolników" z Korei Płn.

  Brytyjska telewizja BBC wyemitowała w poniedziałek program śledczy "Panorama", poświęcony wykorzystywaniu "przymusowych pracowników z Korei Północnej" w Rosji, Chinach i Polsce. Pokazano m.in. nagrane z ukrycia rozmowy o ich pracy w polskich stoczniach.

 7. 1270pilsudskichrz 17.04.2018

  Chrzcielnica marszałka Józefa Piłsudskiego powróciła do kościoła

  Usunięta z wnętrza kościoła w Powiewiórce, gdzie został ochrzczony Józef Piłsudski, pamiątkowa chrzcielnica i tablica z r. 1927 informująca o chrzcie marszałka, decyzją biskupa pomocniczego archidiecezji wileńskiej Dariusa Trijonisa powróciły we wtorek do kościoła.

 8. Soroswiki 17.04.2018

  Węgierski minister ostrzega że Soros będzie chciał ukarać swój kraj za wynik wyborów

  Szef dyplomacji węgierskiej Peter Szijjarto wyraził we wtorek przekonanie, że amerykański finansista George Soros oraz wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Frans Timmermans nie akceptują wyników wyborów na Węgrzech

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook