Jedynie prawda jest ciekawa

Francuscy nauczyciele strajkują przeciwko reformom

22.01.2013

Nauczyciele szkół podstawowych w Paryżu sprzeciwiają się wprowadzenia tygodnia nauki z czterech do czterech i pół dnia od początku przyszłego roku szkolnego. Dotychczas uczniowie w podstawówkach we Francji mieli wolne środy.

To pierwszy sprawdzian dla nowego ministra oświaty Vincenta Peillona - komentuje AFP.

Socjalistyczny rząd zdecydował, że od września 2013 roku ponownie wprowadzone zostanie 4,5 dnia nauki w tygodniu, a zajęcia będą odbywały się w środy rano. Gminy będą miały możliwość przesunięcia reformy na wrzesień 2014 roku lub przeniesienia lekcji ze środy na sobotni poranek.

W poniedziałek, wtorek, czwartek i piątek lekcje zostaną skrócone średnio o 45 minut, ale dzieci nie wyjdą wcześniej ze szkół. Będą uczestniczyły w zajęciach pozalekcyjnych, kulturalnych lubsportowych, organizowanych przez gminy przed lub po popołudniowych lekcjach.

Jak pisze agencja AFP, panuje powszechna zgoda co do konieczności powrotu do trwającego 4,5 dnia tygodnia nauki w szkołach podstawowych, z którego zrezygnowano w 2008 roku. Obecnie dni w szkole są bardzo intensywne, a rok szkolny jest zbyt krótki, co nie sprzyja nauce.

Powodem obecnego oporu wobec reformy są rozbieżne interesy nauczycieli, rodziców czy też polityków - tłumaczy AFP.

Choć reforma ma być wprowadzona w Paryżu we wrześniu 2013 roku, to wciąż nie wiadomo, jakie zajęcia pozalekcyjne będą oferowane dzieciom.

We wtorek w 570 z 662 paryskich podstawówek strajkowało 90 proc. nauczycieli - podał główny związek zawodowy zrzeszający nauczycieli szkół podstawowych SNUipp-FSU. Krytykuje on "pośpiech" mera Paryża związany z wprowadzaniem reformy oraz "dotkliwy brak przeszkolonych animatorów i lokali przystosowanych do wartościowych zajęć pozalekcyjnych".

Dodajmy tylko, że rząd Francji planuje posłać do szkół trzylatki.


PAP, lz

[fot:france24com]

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook