Jedynie prawda jest ciekawa

Francuscy milionerzy uciekną?

10.09.2012

Prasa nad Sekwaną spekuluje w poniedziałek, czy francuscy milionerzy opuszczą masowo kraj po wprowadzeniu przez rząd nowego "janosikowego", czyli podatku od najbogatszych.

Gazety komentują szeroko wystąpienie najbogatszego Francuza Bernarda Arnault o belgijskie obywatelstwo.  

Na łamach wszystkich głównych francuskich gazet toczy się dyskusja wokół następstw polityki fiskalnej socjalistycznego prezydenta Francois Hollande'a. Powtórzył on ostatnio, że zrealizuje swoją wyborczą obietnicę, wprowadzając od przyszłego roku podatek w wysokości 75-proc. od dochodów przekraczających 1 milion euro rocznie.           

Lawinę komentarzy wywołała zwłaszcza deklaracja Bernarda Arnault, najbogatszego Francuza, szefa grupy LVMH, produkującej markowe wyroby. Oświadczył on w sobotę, że poprosił już o obywatelstwo belgijskie. Zapewnił przy tym, że nie zrzeknie się obywatelstwa Francji i że będzie nadal płacił podatki w tym kraju.       

Sprawę Arnault w sarkastycznym tonie komentuje lewicowy dziennik "Liberation". Na jego pierwszej stronie w poniedziałek widać uśmiechniętego Arnault z walizką w ręku, a wielki tytuł obwieszcza: "Spadaj, bogaty durniu!" (w oryginale "Casse-toi riche con"). Jest to czytelna aluzja do głośnej repliki poprzednika Hollande'a, Nicolasa Sarkozy'ego: "Spadaj, pętaku" (w oryg. "Casse-toi, pauv'con", czyli dosłownie "nędzny durniu"). Były prezydent odpowiedział w ten sposób nieznanemu mężczyźnie, który nie chciał podać mu ręki w trakcie targów rolniczych. Nawiązanie "Liberation" do frazy Sarkozy'ego jest tym bardziej klarowne, że - według prasy - Bernard Arnault należał do kręgu bliskich mu biznesmenów.            

"Jeśli nawet broni się on (Arnault) przed zarzutem opuszczenia kraju z powodów fiskalnych, jego prośba o obywatelstwo belgijskie jawi się jako symbol egoizmu najzamożniejszych" - twierdzi lewicowa gazeta.            

Także komunistyczny dziennik "L'Humanite" nie zostawia suchej nitki na szefie grupy LVMH, oceniając jego postępowanie jako: "hańbę, tchórzostwo i moralną ucieczkę".           

Zupełnie inaczej komentuje decyzję Arnault prawicowy "Le Figaro", którego zdaniem postępowanie najbogatszego Francuza powinno być "ostrzeżeniem" dla Francois Hollande'a. Według gazety szef państwa powinien dobrze rozważyć wprowadzenie "janosikowego", zanim inni bogacze spakują walizki i wyjadą z Francji, zabierając ze sobą tysiące miejsc pracy, które wcześniej stworzyli.              

Natomiast katolicki dziennik "La Croix" uważa, że postawa Bernarda Arnault "rani uczucia narodowe". Według tej gazety nawet jeśli swój sukces grupa LVMH zawdzięcza w dużej mierze menedżerom i pracownikom, to korzystała także z renomy samej Francji - jako kraju kojarzonego z luksusem i elegancją. "La Croix" twierdzi, że biznesmeni, którym się powiodło, nie powinni być niewdzięczni wobec ojczystego kraju.             

Według prezydenta Hollande'a, nowy 75-procentowy podatek miałby objąć od przyszłego roku ok. 2-3 tysięcy Francuzów. Ma on być nałożony tylko na dochody od zarobków, a nie na zyski od kapitału (jak dywidendy od akcji, zyski ze sprzedaży nieruchomości etc.). Socjalistyczny szef państwa podkreślił, że dodatkowe obciążenie fiskalne bogaczy jest konieczne, gdyż w czasach zapaści gospodarczej "ci, którzy mają więcej, muszą płacić więcej". Zaznaczył przy tym, że ów podatek obowiązywałby na czas określony, prawdopodobnie przez dwa lata. 

PAP

[fot. sxc.hu]

Warto poczytać

 1. 1270makronas 16.01.2018

  "Le Monde": liczba urodzeń spada, czy to koniec "francuskiego wyjątku?"

  Liczba urodzeń we Francji spada od trzech lat. Dziennik "Le Monde" zastanawia się, czy to "koniec francuskiego wyjątku", czyli epoki, w której wysoki przyrost naturalny wyróżniał Francję na tle Europy

 2. 1270rosjapodMrozem 16.01.2018

  Ależ zima! W Jakucji temperatura spadła do minus 67 stopni

  W niektórych rejonach Jakucji na Syberii termometry pokazały minus 67 stopni Celsjusza. To już blisko absolutnie rekordowego mrozu, jakim było minus 71 stopni, zanotowane w jakuckiej wsi Ojmiakon w 2013 roku.

 3. trump12122017 16.01.2018

  USA modernizują arsenał nuklearny. Zwiększy się liczba głowic o "mniejszej mocy"

  - Biały Dom planuje modernizację arsenału nuklearnego USA - poinformowały amerykańskie media.

 4. ISISwiki1 15.01.2018

  600 osób z Niemiec w szeregach IS. Powrócą do Europy?

  Około 600 osób z Niemiec może jeszcze przebywać w szeregach Państwa Islamskiego (IS) w Syrii bądź w Iraku - powiedział w poniedziałek niemiecki prokurator generalny Peter Frank.

 5. fontana15012018 15.01.2018

  Włoski polityk: "Przyjęcie wszystkich imigrantów zagraża białej rasie"

  Oburzenie środowisk centrum i lewicy we Włoszech oraz oskarżenia o rasizm wywołały słowa polityka prawicowej Ligi Północnej Attilio Fontany.

 6. janusz15012018 15.01.2018

  Janusz Waluś: „Uwolnijcie mnie i deportujcie do Polski”

  Waluś wciąż siedzi w więzieniu z powodów politycznych?

 7. GSG9YouTube 15.01.2018

  Strach przed zamachami jest coraz większy! Antyterrorystyczna jednostka policji w Niemczech ma zostać powiększona

  Wchodząca w skład niemieckiej policji federalnej jednostka antyterrorystyczna GSG-9 powinna zostać powiększona i dlatego szuka narybku - powiedział w poniedziałkowej audycji berlińskiego publicznego radia rbb Inforadio jej dowódca Jerome Fuchs

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook