Jedynie prawda jest ciekawa


Francja walczy o nastolatków

07.10.2015

We Francji rusza kampania medialna mająca odwieść nastolatków od przyłączania się do Państwa Islamskiego.

- Wzięła plecak, kapelusz i znikła - opowiada Baptiste o swej 17-letniej córce, która  wyjechała do Syrii z poznanym w internecie chłopakiem należącym do IS. We Francji ruszyła w środę kampania ostrzegająca przed ucieczkami nastolatków do Syrii i Iraku.

 

Spoty telewizyjne, dostępne też w internecie, przedstawiają przypadki czterech rodzin. Swoje

historie opowiadają Veronique, Baptiste i Saliha - dziecko każdego z nich wyjechało do Syrii.

Czwartą osobą jest Jonathan; do Syrii pojechała jego 17-letnia siostra.

 

Ich krótkie relacje mówią - jak pisze agencja AFP - o bólu tych, którzy "nie rozumieli i nic nie widzieli".

 

Córka Baptiste wyjechała z chłopakiem, który został rzecznikiem Państwa Islamskiego (IS);

- świat zawalił się nam na głowę, ukradziono nam nasze dziecko- mówi Baptiste.

 

Te krótkie spoty telewizyjne odsyłają osoby, które obawiają się, że ich bliskich może spotkać

podobny los do telefonu alarmowego, który został stworzony w kwietniu 2014 roku przez ministerstwo spraw wewnętrznych. Służy on informowaniu o podejrzeniach i obawach dotyczących osób, które mogą zaangażować się w dżihad.

 

Awaryjna linia informacyjna francuskiego MSW  odnotowała już ponad trzy tys. sygnałów dotyczących ludzi chcących zaangażować się w dżihad w Syrii lub Iraku. 23 proc. z nich to osoby nieletnie, wśród których większość stanowią dziewczęta.

 

- Około 1,3 tys. osób jest związanych z filiami grup terrorystycznych, a ponad 500 Francuzów, bądź osób rezydujących we Francji znajduje się obecnie w Iraku lub Syrii - powiedział w środę w wywiadzie radiowym premier Francji Manuel Valls.

 

- Są też setki, jeśli nie tysiące młodych ludzi, którym grozi radykalizacja; to bardzo poważne

wyzwanie dla całego społeczeństwa, które wymaga mobilizacji rodzin - dodał Valls.

 

Ponad 20 różnego rodzaju mediów i portali internetowych we Francji wyemituje za darmo spoty ostrzegające przed radykalizacja młodzieży. W akcję zaangażują się również sieci kin i strony internetowe czasopism.

 

- Zaangażowaliśmy się w niezmiernie trudną walkę" z terroryzmem - powiedział minister spraw wewnętrznych Francji Barnard Cazeneuve.

 

- Rekrutacja młodych ludzi do ugrupowań terrorystycznych "niesie ze sobą wiele cierpienia, rozstań, tragedii (...) w tych rodzinach, w których jedna osoba straciła grunt" i dołączyła do dżihadystów - dodał Cazeneuve.

 

Francuski rząd zamierza też stworzyć sieć ośrodków pomocy psychologicznej  dla grup wsparcia rodziców, aby "zwalczać procesy rekrutacji" do sieci terrorystycznych.

 

- Rząd nazwał to "nową inicjatywą w obszarze prewencji - wyjaśnił Cazeneuve.

PAP

[FOTO: PAP/ EPA]

Warto poczytać

 1. 1270dtrump 21.04.2018

  Rosja przypuściła atak na niespotykaną skalę. Znaleźli chętnych partnerów w sztabie Trumpa?

  Komitet Narodowy Partii Demokratycznej złożył pozew sądowy, w którym oskarżają Donalda Trumpa, jego współpracowników, Wikileaks oraz Federację Rosyjską o konspirację mającą na celu zmianę wyniku wyborów.

 2. 1270jews 21.04.2018

  Europejski Żydzi ponad prawem? „Powinni mieć broń!”

  Jeden z najpoważniejszych europejskich rabinów Menachem Margolin domaga się od europejskich ministrów żeby pozwolili osobom pochodzenia żydowskiego na posiadanie broni bez specjalnych zezwoleń. Jego zdaniem to najlepszy sposób by powstrzymać antysemickie ataki.

 3. Warszawa3 21.04.2018

  Jedna z najważniejszych decyzji dla światowego bezpieczeństwa zapadnie w Warszawie?

  Warszawa, według Bloomberga, jest jednym z dziewięciu miast rozważanych jako potencjalne miejsce spotkania przywódcy Korei Północnej Kim Dzong Una z prezydentem USA Donaldem Trumpem. Szczyt jest planowany na maj lub czerwiec

 4. Kim28032018 21.04.2018

  Wielki sukces międzynarodowej dyplomacji. Koreański reżim zawiesza program nuklearny

  Przywódca Korei Płn. Kim Dzong Un ogłosił wstrzymanie prób jądrowych i testów międzykontynentalnych rakiet balistycznych, a także zamknięcie obiektu, gdzie prowadzono badania i próby jądrowe - podała w sobotę oficjalna północnokoreańska agencja prasowa KCNA

 5. Soroswiki 20.04.2018

  Rząd Orbana przygotowuje ustawy "Stop Soros". Fundacja miliardera ucieknie z Węgier?

  Fundacja urodzonego w Budapeszcie amerykańskiego miliardera George'a Sorosa, Open Society, zdecyduje, czy pozostać na Węgrzech, po przyjęciu przez parlament rządowego pakietu ustaw antyimigracyjnych - powiedział Reuterowi rzecznik fundacji, Csaba Csontos

 6. Jerozolima 20.04.2018

  Znana aktorka odmawia przyjazdu do Izraela

  Natalie Portman odwołała wizytę w Izraelu, gdzie w czerwcu miała otrzymać odznaczenie. Powodem są ostatnie wydarzenia związane z tym krajem, które 36-letnia aktorka nazwała "wyjątkowo przykrymi" - ogłosiła w piątek organizacja, która miała jej wręczyć nagrodę

 7. 1270rosjamundile 20.04.2018

  60 europosłów wzywa rządy europejskie do bojkotu Mundialu

  Grupa 60 europosłów z różnych krajów i grup politycznych wystosowała list do rządów wszystkich państw Unii Europejskiej z apelem o bojkot tegorocznych mistrzostw świata w piłce nożnej w Rosji

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook