Jedynie prawda jest ciekawa


Francja walczy o nastolatków

07.10.2015

We Francji rusza kampania medialna mająca odwieść nastolatków od przyłączania się do Państwa Islamskiego.

- Wzięła plecak, kapelusz i znikła - opowiada Baptiste o swej 17-letniej córce, która  wyjechała do Syrii z poznanym w internecie chłopakiem należącym do IS. We Francji ruszyła w środę kampania ostrzegająca przed ucieczkami nastolatków do Syrii i Iraku.

 

Spoty telewizyjne, dostępne też w internecie, przedstawiają przypadki czterech rodzin. Swoje

historie opowiadają Veronique, Baptiste i Saliha - dziecko każdego z nich wyjechało do Syrii.

Czwartą osobą jest Jonathan; do Syrii pojechała jego 17-letnia siostra.

 

Ich krótkie relacje mówią - jak pisze agencja AFP - o bólu tych, którzy "nie rozumieli i nic nie widzieli".

 

Córka Baptiste wyjechała z chłopakiem, który został rzecznikiem Państwa Islamskiego (IS);

- świat zawalił się nam na głowę, ukradziono nam nasze dziecko- mówi Baptiste.

 

Te krótkie spoty telewizyjne odsyłają osoby, które obawiają się, że ich bliskich może spotkać

podobny los do telefonu alarmowego, który został stworzony w kwietniu 2014 roku przez ministerstwo spraw wewnętrznych. Służy on informowaniu o podejrzeniach i obawach dotyczących osób, które mogą zaangażować się w dżihad.

 

Awaryjna linia informacyjna francuskiego MSW  odnotowała już ponad trzy tys. sygnałów dotyczących ludzi chcących zaangażować się w dżihad w Syrii lub Iraku. 23 proc. z nich to osoby nieletnie, wśród których większość stanowią dziewczęta.

 

- Około 1,3 tys. osób jest związanych z filiami grup terrorystycznych, a ponad 500 Francuzów, bądź osób rezydujących we Francji znajduje się obecnie w Iraku lub Syrii - powiedział w środę w wywiadzie radiowym premier Francji Manuel Valls.

 

- Są też setki, jeśli nie tysiące młodych ludzi, którym grozi radykalizacja; to bardzo poważne

wyzwanie dla całego społeczeństwa, które wymaga mobilizacji rodzin - dodał Valls.

 

Ponad 20 różnego rodzaju mediów i portali internetowych we Francji wyemituje za darmo spoty ostrzegające przed radykalizacja młodzieży. W akcję zaangażują się również sieci kin i strony internetowe czasopism.

 

- Zaangażowaliśmy się w niezmiernie trudną walkę" z terroryzmem - powiedział minister spraw wewnętrznych Francji Barnard Cazeneuve.

 

- Rekrutacja młodych ludzi do ugrupowań terrorystycznych "niesie ze sobą wiele cierpienia, rozstań, tragedii (...) w tych rodzinach, w których jedna osoba straciła grunt" i dołączyła do dżihadystów - dodał Cazeneuve.

 

Francuski rząd zamierza też stworzyć sieć ośrodków pomocy psychologicznej  dla grup wsparcia rodziców, aby "zwalczać procesy rekrutacji" do sieci terrorystycznych.

 

- Rząd nazwał to "nową inicjatywą w obszarze prewencji - wyjaśnił Cazeneuve.

PAP

[FOTO: PAP/ EPA]

Warto poczytać

 1. VerhofstadtWIKI 19.01.2018

  Szokująca decyzja PE! Verhofstadt nie odpowie za "60-tysięczny marsz faszystów"

  Szef PE Antonio Tajani odpowiedział na list europosłów Zdzisława Krasnodębskiego i Marka Jurka ws. słów lidera liberałów Guya Verhofstadta o Marszu Niepodległości. Zdaniem Tajaniego szef PE musi szanować wolność wypowiedzi posłów, jeśli nie naruszają regulaminu

 2. vaccine18012018 19.01.2018

  Na Ukrainie ponad 1200 przypadków odry od początku roku. To już epidemia?

  - Od początku bieżącego roku na Ukrainie zarejestrowano 1285 przypadków zachorowania na odrę u dzieci i dorosłych - poinformowała w swym wystąpieniu w ukraińskim parlamencie pełniąca obowiązki ministra zdrowia Uljana Suprun.

 3. turkey19012018 19.01.2018

  Turcja nie chce dotrzymać umowy w sprawie migrantów. Odrzucają pomysł partnerstwa z UE

  Turecki minister ds. UE Omer Celik ostrzegł w piątek, że obecna sytuacja nie daje władzom w Ankarze powodu, by dotrzymywać porozumienia z UE w sprawie migrantów.

 4. trump18012018 18.01.2018

  Trump poprze obrońców życia. Weźmie udział w największej na świecie demonstracji antyaborcyjnej

  Sarah Sanders, rzecznik prasowy Białego Domu, poinformowała, że prezydent Donald Trump przemówi do uczestników corocznego Marszu dla Życia poprzez łącze satelitarne.

 5. Papiez18012018 18.01.2018

  "Nie wystarczy nauczanie religii i doktryny, trzeba żyć jak Jezus"

  Papież Franciszek podczas spotkania z młodzieżą w Chile mówił, że aby być blisko wiary "nie wystarczy słuchać nauczania religii albo doktryny". Trzeba żyć jak Jezus - mówił w środę tysiącom młodych Chilijczyków w sanktuarium w Maipu koło Santiago

 6. Trumpfakenews 18.01.2018

  Trump przyznał nagrody "fake newsom". Jeden dotyczy Polski

  Prezydent USA Donald Trump w środę wieczorem czasu lokalnego powiadomił za pośrednictwem Twittera o przyznaniu nagród dla mediów w kategorii "fake news". Jedna z nich dotyczy wiadomości związanej z wizytą Trumpa w Polsce i pierwszej damy Agaty Kornhauser-Dudy

 7. 1270fejsbujwspieraaborcje 17.01.2018

  Zablokowali zbiórkę pieniędzy na film, bo przeciwstawiał się aborcji

  Portal Facebook postanowił odblokować zbiórkę crowdfundingową na film o Roe v. Wade – sprawie sądowej, która zalegalizowała w USA aborcję.

 8. 1270makronas 16.01.2018

  "Le Monde": liczba urodzeń spada, czy to koniec "francuskiego wyjątku?"

  Liczba urodzeń we Francji spada od trzech lat. Dziennik "Le Monde" zastanawia się, czy to "koniec francuskiego wyjątku", czyli epoki, w której wysoki przyrost naturalny wyróżniał Francję na tle Europy

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook