Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Francja ukarała za burki

22.09.2011

Kolegium w Meaux we Francji skazało na karę grzywny dwie kobiety, które nosiły zasłony na twarz w miejscach publicznych. To pierwszy taki wyrok we Francji.

Kobietom, których nie było na sali sądowej, wymierzono mandaty odpowiednio w wysokości 80 i 120 euro. Prokurator chciał by kobiety skazano na obowiązkowy staż wychowania obywatelskiego, ale sędzia nie przychylił się do tego wniosku. Obydwie skazane zapowiedziały odwołanie się od wyroku.
5 maja kobiety ostentacyjnie paradowały przed merostwem w Meaux ubrane od stóp do głów, w burkach, z twarzami całkowicie zasłoniętymi poza wąską szczeliną na oczy. Manifestacja była zorganizowana przez stowarzyszenie protestujące przeciwko wprowadzonemu we Francji zakazowi zakrywania twarzy przez muzułmanki przebywające w miejscach publicznych. Na początku procesu w czerwcu tego roku sędzia zabronił obydwu oskarżonym wejścia na salę rozpraw właśnie ze względu na noszenie przez nie zasłon zakrywających twarze. Islam nie wymaga od kobiet takiego stroju. Jest to interpretacja, której podporządkowuje się we Francji ułamek procenta muzułmanek. Noszenie burek wiąże się także z realnym zagrożeniem, na przykład w bankach, gdzie zdarzały się napady, w trakcie których napastnicy kryli twarze pod burkami.

IAR

fot. PAP/Derren Nugent

Warto poczytać

 1. bialorus-stefek 25.03.2017

  Zatrzymania na demonstracji Dnia Wolności w Mińsku

  Pomimo braku zgody władz i ograniczenia przez milicję dostępu do planowanego miejsca akcji, na Prospekcie Niepodległości w stolicy Białorusi, Mińsku, w różnych miejscach zgromadzili się uczestnicy protestu. Milicja dokonuje zatrzymań.

 2. szydlo-stefek-ti 25.03.2017

  Szydło o Deklaracji Rzymskiej: to początek drogi zmian, które muszą nastąpić w UE

  To początek drogi zmian, które muszą nastąpić w Unii Europejskiej, dla Polski najważniejsze jest potwierdzenie jedności i woli państw UE, byśmy razem budowali naszą przyszłość

 3. mid-epa05869554 25.03.2017

  Deklaracja Rzymska przyjęta na szczycie UE

  "Uczynimy Unię Europejską silniejszą i odporniejszą dzięki jeszcze większej jedności i solidarności”.

 4. duda-stefffek 25.03.2017

  Prezydent Duda w niedzielę udaje się do Słowenii

  Duda spotka się m.in. z prezydentem Borutem Pahorem i premierem Miro Cerarem.

 5. C7wc2aOW0AAjAVkjpg-large 25.03.2017

  Premier Szydło podpisała Deklarację Rzymską

  W czasie szczytu Unii Europejskiej zakończyła się właśnie ceremonia podpisania przez przedstawicieli państw członkowskich Deklaracji Rzymskiej.

 6. syria 25.03.2017

  Zginęło 16 osób w wyniku nalotu na więzienie w Syrii

  Co najmniej 16 osób zginęło w wyniku nalotu na więzienie w syryjskiej prowincji Idlib, która jest kontrolowana przez rebeliantów.

 7. opo-stefek 25.03.2017

  Białoruskie służby zatrzymały Uładzimira Niaklajeu

  Polityk wracał do białoruskiej stolicy ze spotkania w polskim Sejmie.

 8. mid-epa05868266 25.03.2017

  Papież Franciszek do przywódców UE

  Papież Franciszek mówił w piątek przywódcom krajów i instytucji UE, że nie jest ona zbiorem zasad, protokołów i procedur, których należy przestrzegać, ale życiem.

CS141fotMINI

Czas Stefczyka 141/2017

PDF (4,89 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook