Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Francja ukarała za burki

22.09.2011

Kolegium w Meaux we Francji skazało na karę grzywny dwie kobiety, które nosiły zasłony na twarz w miejscach publicznych. To pierwszy taki wyrok we Francji.

Kobietom, których nie było na sali sądowej, wymierzono mandaty odpowiednio w wysokości 80 i 120 euro. Prokurator chciał by kobiety skazano na obowiązkowy staż wychowania obywatelskiego, ale sędzia nie przychylił się do tego wniosku. Obydwie skazane zapowiedziały odwołanie się od wyroku.
5 maja kobiety ostentacyjnie paradowały przed merostwem w Meaux ubrane od stóp do głów, w burkach, z twarzami całkowicie zasłoniętymi poza wąską szczeliną na oczy. Manifestacja była zorganizowana przez stowarzyszenie protestujące przeciwko wprowadzonemu we Francji zakazowi zakrywania twarzy przez muzułmanki przebywające w miejscach publicznych. Na początku procesu w czerwcu tego roku sędzia zabronił obydwu oskarżonym wejścia na salę rozpraw właśnie ze względu na noszenie przez nie zasłon zakrywających twarze. Islam nie wymaga od kobiet takiego stroju. Jest to interpretacja, której podporządkowuje się we Francji ułamek procenta muzułmanek. Noszenie burek wiąże się także z realnym zagrożeniem, na przykład w bankach, gdzie zdarzały się napady, w trakcie których napastnicy kryli twarze pod burkami.

IAR

fot. PAP/Derren Nugent

Warto poczytać

 1. fransdostallistodpisSI 20.10.2016

  Europosłowie PiS do Timmermansa: myli się pan

  List europosłów to odpowiedź na zarzuty, stawiane polskim władzom w wydanych 27 lipca zaleceniach w sprawie praworządności w Polsce i dotyczących sporu wokół TK.

 2. saltire-10700391920 20.10.2016

  Szkocja przygotowuje się do drugiego referendum?

  Szkocki rząd opublikował w czwartek projekt ustawy o drugim referendum w sprawie odłączenia się od Zjednoczonego Królestwa i rozpoczął konsultacje społeczne w tej sprawie. W pierwszym referendum na jesieni 2014 roku 55 proc. Szkotów odrzuciło niepodległość.

 3. szydlozworkaSI 20.10.2016

  Premier Beata Szydło na unijnym szczycie w Brukseli

  Przed posiedzeniem premier spotka się z przywódcami państw Grupy Wyszehradzkiej. "Będzie mowa o nowym konsensusie, zmianie polityki migracyjnej UE".

 4. franssss-timmermamas 20.10.2016

  Timmermans nie odpuści sprawy TK

  Wiceszef Komisji Europejskiej Frans Timmermans zapowiedział w czwartek, że nie przestanie zajmować się sprawą Trybunału Konstytucyjnego w Polsce, dopóki problem nie zostanie rozwiązany.

 5. puuutinfinancialtimesSI 20.10.2016

  „FT”: Rosja atakuje światowy porządek

  "Zachodnie kraje muszą sobie zdać sprawę, że w Aleppo celem ataku jest też międzynarodowy system zasad, jaki został wypracowany po drugiej wojnie światowej".

 6. ber-st 20.10.2016

  W Berlinie o sytuacji na Ukrainie

  Uczestnicy spotkania rozmawiają o stanie realizacji porozumienia z Mińska z lutego ubiegłego roku, zawierającego plan rozwiązania trwającego od ponad dwóch lat krwawego konfliktu we wschodniej Ukrainie.

 7. okretrosSI 20.10.2016

  Aleppo: cisza przed nową burzą?

  Zapowiadana przez Rosję „przerwa humanitarna” w walkach w Aleppo, na północnym zachodzie Syrii, zaczęła obowiązywać w czwartek rano. Ale w stronę Syrii zmierza osiem rosyjskich okrętów wojennych.

 8. tr-i-cl-st 20.10.2016

  Ostatnie starcie Trumpa i Clinton

  Trzecia i ostatnia debata odbyła się w środę wieczorem w Las Vegas w stanie Nevada.

CS136MINIfoto

Czas Stefczyka 136/2016

PDF (7,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook