Jedynie prawda jest ciekawa


Francja: Ścigana za odmowę udzielenia ślubu lesbijkom

05.01.2017

Mer gminy Bollène w regionie Prowansja-Alpy-Lazurowe Wybrzeże Marie-Claude Bompard, należąca do suwerenistycznej Ligi Południowej, stanęła dziś przed sądem w Carpentras pod zarzutem „dyskryminacji na tle płciowym”.

Bompard odmówiła udzielenia ślubu dwóm lesbijkom. Powołując się na „prawo do wolności sumienia” mer poprosiła swojego zastępcę, aby ja wyręczył. Tak się też stało. Udzielił on kobietom ślubu. One postanowiły jednak złożyć skargę na Bompard. Gdy sąd odrzucił skargę, do sprawy włączyło się stowarzyszenie Mousse, walczące z „dyskryminacja osób LBGTQ”. 

Stowarzyszenie ponownie skierowało skargę do sądu. Na rozprawie Bompard zadeklarowała, że nie żałuje iż nie udzieliła lesbijkom ślubu oraz, że „także i w przyszłości nie zamierza udzielać parom homoseksualnym ślubów”. 

„Pary homoseksualne nie są w stanie stworzyć rodziny, w ramach której mogą się rodzic i dorastać dzieci. Nie sprzeciwiam się udzielaniu ślubów parom tej samej płci na terenie gminy. Ja jednak nie chce tego robić. Domagam się jedynie prawa do wolności sumienia. To prawo człowieka” - zadeklarowała mer Bollène. Działacze LGBTQ mają nadzieję, że sąd tym razem nie umorzy sprawy.

„Mielibyśmy kolejny wyrok, który posłużyłby jako straszak na innych burmistrzów opornych wobec udzielaniu ślubów homoseksualnym parom” - powiedziała adwokat broniąca mniejszości seksualnych Caroline Mecary na łamach dziennika „Liberation”. Bompard powiedziała gazecie „Le Figaro”, że nie boi się ani procesu ani ewentualnego wyroku skazującego.

„Nie przejmuje się tym w ogóle” - zaznaczyła. W maju 2013 r. we Francji weszła w życie ustawa o „małżeństwie dla wszystkich". Pierwsza gejowska para, Vincent Autin i Bruno Boileau, wzięła ślub tuż po uchwaleniu ustawy w merostwie w Montpellier. Wielu merów nie chce jednak udzielać ślubów gejom i lesbijkom.

Stowarzyszenie „Merowie za dzieciństwem” zebrało podpisy ponad 20 tys. urzędników stanu cywilnego, którzy odmawiają udzielania ślubów parom tej samej płci. Burmistrz Béziers Robert Ménard do dziś nie udzielił ani jednego takiego ślubu, nie ponosząc za to żadnych konsekwencji prawnych.

Urzędniczka stanu cywilnego w Marsylii Sabrina Hout miała mniej szczęścia. Nie chciała w 2014 r. poprowadzić uroczystości zaślubin pary homoseksualnej i poprosiła swojego zastępcę, aby ja wyręczył. Jak się potem okazało, nie miał on jednak odpowiednich pełnomocnictw. 

*Hout została za to skazana we wrześniu 2015 r. na pięć miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu. Kobieta tłumaczyła przed sądem, że jest muzułmanką, a jej religia nie pozwala na małżeństwa inne niż „między mężczyzną a kobietą”.

Mer Montfermeil Xavier Lemoine uważa, że ściganie burmistrzów przed sądami za to, że działają zgodzie z własnym sumieniem to „skandal”.

„Jestem całym sercem z Marie-Claude Bompard. Nie możemy się dać zastraszyć” - podkreślił. 

Ryb, lefigaro.fr 

Fot. [youtube]

Warto poczytać

 1. 1270niemieckiewojsko 22.07.2018

  Polacy będą służyć w niemieckiej armii?

  Bundeswehra znów rozważa pomysł naboru obywateli z państw UE

 2. polska-usa-niagara-22072018 22.07.2018

  Piękny gest USA wobec Polski z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości. Zobacz co zrobili

  Wodospad Niagara zaświecił się na biało-czerwono. Jest to gest ze strony USA z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości

 3. strazacy22072018 22.07.2018

  Szwedzi nie mogą wyjść z podziwu dla naszych strażaków, którzy ratują ich kraj. „Dziękujemy Ci Polsko!”

  Szwedzi witają polskich strażaków KGPSP, którzy udzielą wsparcia swoim szwedzkim kolegom w walce z ogniem trawiącym lasy

 4. papiez20062018 22.07.2018

  Papież Franciszek apeluje, aby nie powtarzały się tragedie łodzi z imigrantami

  Papież Franciszek wezwał w niedzielę wspólnotę międzynarodową, by dołożyła starań, aby nie powtórzyły się katastrofy łodzi z migrantami na Morzu Śródziemnym. Apelował o zagwarantowanie bezpieczeństwa i poszanowanie godności oraz praw wszystkich

 5. rowhani-vs-trump-22072018 22.07.2018

  Przywódca Iranu przestrzega Trumpa przed wojną: Nie igraj z ogniem

  Prezydent Iranu Hasan Rowhani oświadczył w niedzielę, że Stany Zjednoczone "powinny wiedzieć, że wojna z Iranem to matka wszystkich wojen". Ostrzegł przywódcę USA Donalda Trumpa przed "igraniem z ogniem"

 6. lavrow1902018 21.07.2018

  Ławrow wzywa Pompeo do uwolnienia szpiega

  Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow wezwał w sobotę w rozmowie telefonicznej sekretarza stanu USA Mike'a Pompeo do uwolnienia aresztowanej w Stanach Zjednoczonych pod zarzutami działalności szpiegowskiej na rzecz Moskwy Marii Butiny

 7. james-e-larkin-21072018 21.07.2018

  Wzywał do spowiedzi wszystkich, którzy głosowali za prawem do aborcji. Kapłan stał się niewygodny dla przełożonych

  W archidiecezji Dublińskiej doszło do przeniesienia księdza Jamesa E. Larkina do kapelanii. Powodem takiej są wystąpienia kapłana, który namawiał wiernych do spowiedzi, jeśli w referndum dotyczącym aborcji zagłosowali na „tak”

 8. inka-21072018 21.07.2018

  Pierwsze zagraniczne uhonorowanie "Inki"

  W kościele w Butrymańcach, miejscowości leżącej na trasie XXVIII Międzynarodowej Pielgrzymki Suwałki-Wilno, w sobotę poświęcono tablicę ze srebrnym sercem, upamiętniającą Danutę Siedzikównę - "Inkę". Tablicę przynieśli pielgrzymi

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook