Jedynie prawda jest ciekawa


Francja: Nicolas Sarkozy stanie przed sądem

07.02.2017

Nicolas Sarkozy odpowie za nielegalne finansowanie swojej kampanii prezydenckiej z 2012 roku. Jego sztab wyborczy miał przekroczyć dopuszczalne wydatki o prawie 20 milionów euro. Były prezydent zaprzecza tym zarzutom.

„Sędzia śledczy (mający we Francji uprawnienia prokuratorskie-red.) prowadzący sprawę byłego prezydenta, Serge Tournaire, już 3 lutego podjął decyzję o postawieniu Sarkozy'ego w stan oskarżenia” - twierdzi telewizja France24. Według Tournaire'a sztab wyborczy ówczesnego prezydenta Francji znacznie przekroczył ustalony prawnie limit, wykorzystując do tego fikcyjne konta PR-owej firmy Bygmalion. 

W oficjalnym oświadczeniu dotyczącym finansowania kampanii, Sarkozy miał też zataić 18,5 miliona euro. Sztab Sarkozy'ego miał także wystawiać fałszywe faktury na partię byłego prezydenta, tak aby dodatkowe wydatki szły na jej konto. „To zwykłe oszustwo” - zaznaczył sędzia. 

Były prezydent i polityk centroprawicowej partii „Les Republicains” zaprzecza zarzutom. Twierdzi, że nie zajmował się budżetem kampanii. Sarkozy mieszkał w Pałacu Elizejskim w latach 2007-2012. W 2016 roku próbował wrócić do wielkiej polityki, ale przegrał prawybory na prawicy już w I turze, uzyskując gorszy wynik od Alaina Juppe'a oraz Francoisa Fillona.

To już kolejna afera finansowa nad Sekwaną z politykiem w tle. Prowadzący długo w sondażach przedwyborczych Fillon w oświadczeniu wygłoszonym w poniedziałek bronił swojego udziału w wyścigu o fotel prezydencki, mimo iż grożą mu zarzuty prokuratorskie. 

Fillon miał zatrudniać swoją żonę i dwójkę swoich dzieci przez lata jako asystentów parlamentarnych. Penelope Fillon miała zarobić w ten sposób ok. 800 tys. euro, nie pracując jednocześnie ani jednego dnia. 

Tylko jeden prezydent V Republiki został jak dotąd prawomocnie skazany. Jacques Chirac otrzymał w 2011 r. karę 2 lat więzienia w zawieszeniu za udział w tworzeniu fikcyjnych miejsc pracy w paryskim merostwie w latach 80-tych i 90-tych XX wieku. Jeśli Sarkozy zostanie uznany za winnego grozi mu maksymalnie rok bezwzględnego więzienia i grzywna w wysokości 3750 euro. 

Przed sądem ma stanąć – jak ogłosił sędzia Tournaire – także 13 innych osób, w tym szefowie kampanii Sarkozy'ego - Eric Cesari, Guillaume Lambert i Jérôme Lavrilleux. 

Ryb, france24, lefigaro.fr

Fot. [PAP/epa]

Warto poczytać

 1. 1270islamskiedzieci 20.07.2018

  Zatrważające dane – prawie połowa dzieci chodzi do meczetów

  Europa coraz bardziej traci swoją tożsamość. W imię multikulturowości coraz więcej dzieci w ramach lekcji chodzi na zajęcia do meczetów. W Holandii jest to nawet 41 proc. uczącej się młodzieży.

 2. modelka19072018 19.07.2018

  Modelka została gwiazdą po tym, jak podczas pokazu nakarmiła dziecko

  Modelka Mara Martin z dnia na dzień stała się gwiazdą światowych mediów. Stało się tak ponieważ podczas pokazu bikini weszła na wybieg wspólnie ze swoją pięciomiesięczną córką, którą zaczęła...karmić piersią.

 3. 1270stef 19.07.2018

  "Imigrantom o innym kolorze skóry w Polsce i Czechach grozi agresja"

  Minister spraw zagranicznych Holandii Stef Blok oświadczył na zamkniętym spotkaniu, że wprowadzenie przez Unię Europejską kwot rozdzielania imigrantów nie uda się z powodu sprzeciwu wschodnioeuropejskich państw członkowskich - podała w czwartek agencja dpa.

 4. 1270cyberdyrektywa 19.07.2018

  KE wszczyna wobec Polski procedurę ws. cyberbezpieczeństwa

  Komisja Europejska wszczęła w czwartek wobec Polski i 16 innych krajów UE procedurę o naruszenie prawa w związku z niewdrożeniem w pełni dyrektywy dotyczącej cyberbezpieczeństwa. Przepisy te mają wzmocnić ochronę państw UE przed cyberatakami.

 5. ship19072018 19.07.2018

  Koreańczycy odnaleźli „złoty okręt”. Może być wart miliardy dolarów!

  Południowokoreańska firma zajmująca się odzyskiwaniem zatopionych statków, poinformowała, że jej nurkowie odnaleźli Dymitra Dońskiego

 6. komisjaeuropejska19072018 19.07.2018

  KE pozywa Węgry do Trybunału Sprawiedliwości UE. Powodem prawo antyimigracyjne

  Komisja Europejska podjęła w czwartek decyzję o skierowaniu do Trybunału Sprawiedliwości UE sprawy przeciwko Węgrom za restrykcyjne przepisy antyimigracyjne, uznając, że są one sprzeczne z prawem unijnym.

 7. fbi19072018 19.07.2018

  Dyrektor FBI: Rosja wciąż wykorzystuje fake newsy i szerzy propagandę w USA

  Rosja wciąż wykorzystuje fake newsy, szerzy propagandę i przeprowadza tajne operacje, by siać niezgodę w USA.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook