Jedynie prawda jest ciekawa


Francja: Nicolas Sarkozy stanie przed sądem

07.02.2017

Nicolas Sarkozy odpowie za nielegalne finansowanie swojej kampanii prezydenckiej z 2012 roku. Jego sztab wyborczy miał przekroczyć dopuszczalne wydatki o prawie 20 milionów euro. Były prezydent zaprzecza tym zarzutom.

„Sędzia śledczy (mający we Francji uprawnienia prokuratorskie-red.) prowadzący sprawę byłego prezydenta, Serge Tournaire, już 3 lutego podjął decyzję o postawieniu Sarkozy'ego w stan oskarżenia” - twierdzi telewizja France24. Według Tournaire'a sztab wyborczy ówczesnego prezydenta Francji znacznie przekroczył ustalony prawnie limit, wykorzystując do tego fikcyjne konta PR-owej firmy Bygmalion. 

W oficjalnym oświadczeniu dotyczącym finansowania kampanii, Sarkozy miał też zataić 18,5 miliona euro. Sztab Sarkozy'ego miał także wystawiać fałszywe faktury na partię byłego prezydenta, tak aby dodatkowe wydatki szły na jej konto. „To zwykłe oszustwo” - zaznaczył sędzia. 

Były prezydent i polityk centroprawicowej partii „Les Republicains” zaprzecza zarzutom. Twierdzi, że nie zajmował się budżetem kampanii. Sarkozy mieszkał w Pałacu Elizejskim w latach 2007-2012. W 2016 roku próbował wrócić do wielkiej polityki, ale przegrał prawybory na prawicy już w I turze, uzyskując gorszy wynik od Alaina Juppe'a oraz Francoisa Fillona.

To już kolejna afera finansowa nad Sekwaną z politykiem w tle. Prowadzący długo w sondażach przedwyborczych Fillon w oświadczeniu wygłoszonym w poniedziałek bronił swojego udziału w wyścigu o fotel prezydencki, mimo iż grożą mu zarzuty prokuratorskie. 

Fillon miał zatrudniać swoją żonę i dwójkę swoich dzieci przez lata jako asystentów parlamentarnych. Penelope Fillon miała zarobić w ten sposób ok. 800 tys. euro, nie pracując jednocześnie ani jednego dnia. 

Tylko jeden prezydent V Republiki został jak dotąd prawomocnie skazany. Jacques Chirac otrzymał w 2011 r. karę 2 lat więzienia w zawieszeniu za udział w tworzeniu fikcyjnych miejsc pracy w paryskim merostwie w latach 80-tych i 90-tych XX wieku. Jeśli Sarkozy zostanie uznany za winnego grozi mu maksymalnie rok bezwzględnego więzienia i grzywna w wysokości 3750 euro. 

Przed sądem ma stanąć – jak ogłosił sędzia Tournaire – także 13 innych osób, w tym szefowie kampanii Sarkozy'ego - Eric Cesari, Guillaume Lambert i Jérôme Lavrilleux. 

Ryb, france24, lefigaro.fr

Fot. [PAP/epa]

Warto poczytać

 1. trump19042018 19.04.2018

  Gorąca modelka Playboya zdradza szczegóły romansu z Trumpem. Kto próbował zatuszować tę sprawę?

  Karen McDougal, amerykańska modelka i aktorka znana głównie ze stron Playboya, będzie mogła opowiedzieć publicznie o swoim rzekomym romansie z prezydentem Donaldem Trumpem.

 2. china18042018 18.04.2018

  Kolejny etap prześladowań chrześcijan w Chinach. Zakaz wstępu do kościołów katolickich

  Urzędy nadzorujące religię katolicką w prowincji Henan w środkowych Chinach zakazały wstępu do kościołów osobom niepełnoletnim

 3. alfie18042018 18.04.2018

  Cywilizacja śmierci: brytyjski sąd zadecydował o eutanazji niemowlaka. Rodzice się nie poddają

  Brytyjski sąd apelacyjny zadecydował, że Alfie Evans, 23-miesięczne niemowlę chore na niezdiagnozowaną chorobę mózgu, zostanie zgodnie z wolą jego lekarzy odłączony od maszyn podtrzymujących jego życie.

 4. 1270ataknaizrale 18.04.2018

  Tak w Europie atakują Żydów. Ale to my jesteśmy antysemitami…

  Gdyby ta sytuacja zdarzyła się w Polsce, bylibyśmy na ustach całego świata. Lewicowe media pisałyby o wrodzonym polskim antysemityzmie, czołowi politycy Unii Europejskiej krzyczeliby o łamaniu praw człowieka

 5. 1270putineiro1 18.04.2018

  Rosja planuje zablokować Facebooka?

  Urząd Roskomnadzor przeprowadzi do końca roku kontrolę serwisu społecznościowego Facebook; jeśli nie spełni on wymogów m.in. o rozmieszczeniu w Rosji baz danych użytkowników, to pojawi się pytanie o jego blokadę

 6. 1270slaves 17.04.2018

  BBC: polskie stocznie zatrudniają "niewolników" z Korei Płn.

  Brytyjska telewizja BBC wyemitowała w poniedziałek program śledczy "Panorama", poświęcony wykorzystywaniu "przymusowych pracowników z Korei Północnej" w Rosji, Chinach i Polsce. Pokazano m.in. nagrane z ukrycia rozmowy o ich pracy w polskich stoczniach.

 7. 1270pilsudskichrz 17.04.2018

  Chrzcielnica marszałka Józefa Piłsudskiego powróciła do kościoła

  Usunięta z wnętrza kościoła w Powiewiórce, gdzie został ochrzczony Józef Piłsudski, pamiątkowa chrzcielnica i tablica z r. 1927 informująca o chrzcie marszałka, decyzją biskupa pomocniczego archidiecezji wileńskiej Dariusa Trijonisa powróciły we wtorek do kościoła.

 8. Soroswiki 17.04.2018

  Węgierski minister ostrzega że Soros będzie chciał ukarać swój kraj za wynik wyborów

  Szef dyplomacji węgierskiej Peter Szijjarto wyraził we wtorek przekonanie, że amerykański finansista George Soros oraz wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Frans Timmermans nie akceptują wyników wyborów na Węgrzech

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook