Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Francja: Manifestacje w obronie rodziny

16.12.2013

W wielu miastach Francji zorganizowano w niedzielę demonstracje w obronie tradycyjnej rodziny. W Wersalu pod Paryżem manifestacja zgromadziła według policji 6 tys. uczestników; organizatorzy mówią o 30 tys. manifestantów.

Manifestacje zwołano pod hasłem "La Manif pour tous" (Manifestacja dla wszystkich), nawiązującym do flagowego projektu społecznego prezydenta Francois Hollande'a - ustawy "Małżeństwa dla wszystkich",o małżeństwach homoseksualnych i adopcji przez nie dzieci. Weszła ona w życie 18 maja po czterech miesiącach zaciętej batalii parlamentarnej. 

W Wersalu wśród uczestników pochodu widać było wielu deputowanych prawicy. "Atakowanie rodziny = społeczeństwo w niebezpieczeństwie" - głosiło hasło na niesionym przez nich transparencie.

Rzeczniczka kampanii "La Manif pour tous" tłumaczyła agencji AFP, że "atak na rodzinę jest przeprowadzany systematycznie". Skrytykowała takie zjawiska jak "rozpowszechnianie ideologii gender w szkole, wypieranie pokrewieństwa biologicznego na rzecz społecznego (za pomocą technik wspomaganego rozrodu), ciąże zastępcze (GPA) czy fiskalne ciosy" zadawane rodzinom i skrócenie urlopu rodzicielskiego.

W Montpellier na południu kraju demonstrację zwołano pod hasłem "Stop rodzinofobii"; wzięło w niej udział 400 osób według policji, a zdaniem organizatorów - dwa razy więcej.

AFP przypomina, że przed przyjęciem ustawy o małżeństwach homoseksualnych przez parlament w kwietniu na ulice wychodziły w aktach protestu setki tysięcy ludzi.

Także w sobotę ok. 200 samochodów w kolorach "La Manif pour tous", niebieskim i różowym, oraz kilkudziesięciu rowerzystów przejechało ulicami Bordeaux. Następnie udali się do pobliskiego miasta Begles. To właśnie tam w 2004 roku zawarto pierwsze, nielegalne wówczas, małżeństwo homoseksualne. Zostało ono unieważnione przez sąd.

ansa/ PAP

[fot. PAP/EPA]

Słowa kluczowe:

manifestacja

,

rodzina

,

społeczeństwo

Warto poczytać

 1. saltire-10700391920 20.10.2016

  Szkocja przygotowuje się do drugiego referendum?

  Szkocki rząd opublikował w czwartek projekt ustawy o drugim referendum w sprawie odłączenia się od Zjednoczonego Królestwa i rozpoczął konsultacje społeczne w tej sprawie. W pierwszym referendum na jesieni 2014 roku 55 proc. Szkotów odrzuciło niepodległość.

 2. szydlozworkaSI 20.10.2016

  Premier Beata Szydło na unijnym szczycie w Brukseli

  Przed posiedzeniem premier spotka się z przywódcami państw Grupy Wyszehradzkiej. "Będzie mowa o nowym konsensusie, zmianie polityki migracyjnej UE".

 3. franssss-timmermamas 20.10.2016

  Timmermans nie odpuści sprawy TK

  Wiceszef Komisji Europejskiej Frans Timmermans zapowiedział w czwartek, że nie przestanie zajmować się sprawą Trybunału Konstytucyjnego w Polsce, dopóki problem nie zostanie rozwiązany.

 4. puuutinfinancialtimesSI 20.10.2016

  „FT”: Rosja atakuje światowy porządek

  "Zachodnie kraje muszą sobie zdać sprawę, że w Aleppo celem ataku jest też międzynarodowy system zasad, jaki został wypracowany po drugiej wojnie światowej".

 5. ber-st 20.10.2016

  W Berlinie o sytuacji na Ukrainie

  Uczestnicy spotkania rozmawiają o stanie realizacji porozumienia z Mińska z lutego ubiegłego roku, zawierającego plan rozwiązania trwającego od ponad dwóch lat krwawego konfliktu we wschodniej Ukrainie.

 6. okretrosSI 20.10.2016

  Aleppo: cisza przed nową burzą?

  Zapowiadana przez Rosję „przerwa humanitarna” w walkach w Aleppo, na północnym zachodzie Syrii, zaczęła obowiązywać w czwartek rano. Ale w stronę Syrii zmierza osiem rosyjskich okrętów wojennych.

 7. tr-i-cl-st 20.10.2016

  Ostatnie starcie Trumpa i Clinton

  Trzecia i ostatnia debata odbyła się w środę wieczorem w Las Vegas w stanie Nevada.

CS136MINIfoto

Czas Stefczyka 136/2016

PDF (7,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook