Jedynie prawda jest ciekawa


Francja: Manifestacje w obronie rodziny

16.12.2013

W wielu miastach Francji zorganizowano w niedzielę demonstracje w obronie tradycyjnej rodziny. W Wersalu pod Paryżem manifestacja zgromadziła według policji 6 tys. uczestników; organizatorzy mówią o 30 tys. manifestantów.

Manifestacje zwołano pod hasłem "La Manif pour tous" (Manifestacja dla wszystkich), nawiązującym do flagowego projektu społecznego prezydenta Francois Hollande'a - ustawy "Małżeństwa dla wszystkich",o małżeństwach homoseksualnych i adopcji przez nie dzieci. Weszła ona w życie 18 maja po czterech miesiącach zaciętej batalii parlamentarnej. 

W Wersalu wśród uczestników pochodu widać było wielu deputowanych prawicy. "Atakowanie rodziny = społeczeństwo w niebezpieczeństwie" - głosiło hasło na niesionym przez nich transparencie.

Rzeczniczka kampanii "La Manif pour tous" tłumaczyła agencji AFP, że "atak na rodzinę jest przeprowadzany systematycznie". Skrytykowała takie zjawiska jak "rozpowszechnianie ideologii gender w szkole, wypieranie pokrewieństwa biologicznego na rzecz społecznego (za pomocą technik wspomaganego rozrodu), ciąże zastępcze (GPA) czy fiskalne ciosy" zadawane rodzinom i skrócenie urlopu rodzicielskiego.

W Montpellier na południu kraju demonstrację zwołano pod hasłem "Stop rodzinofobii"; wzięło w niej udział 400 osób według policji, a zdaniem organizatorów - dwa razy więcej.

AFP przypomina, że przed przyjęciem ustawy o małżeństwach homoseksualnych przez parlament w kwietniu na ulice wychodziły w aktach protestu setki tysięcy ludzi.

Także w sobotę ok. 200 samochodów w kolorach "La Manif pour tous", niebieskim i różowym, oraz kilkudziesięciu rowerzystów przejechało ulicami Bordeaux. Następnie udali się do pobliskiego miasta Begles. To właśnie tam w 2004 roku zawarto pierwsze, nielegalne wówczas, małżeństwo homoseksualne. Zostało ono unieważnione przez sąd.

ansa/ PAP

[fot. PAP/EPA]

Warto poczytać

 1. 1270putinjhoilo 18.03.2018

  Szef NATO: atak na Skripala dowodem na coraz większą nieobliczalność Rosji

  Atak na Siergieja Skripala potwierdza rosnącą nieobliczalność Rosji - ocenił sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg w niedzielnym wywiadzie dla "Welt am Sonntag"

 2. 1270imigrnaci 17.03.2018

  Do Hiszpanii przypłynęła rekordowa liczba nielegalnych migrantów

  W 2017 r. do Hiszpanii przypłynęła rekordowa liczba nielegalnych migrantów - ponad 22,4 tys. W ciągu ostatniego roku ich grono powiększyło się o blisko 300 proc.

 3. Rosja17032018 17.03.2018

  Kryzys na linii Wielka Brytania-Rosja coraz gorętszy. Moskwa wydali dyplomatów

  Rosyjskie MSZ poinformowało w sobotę po wezwaniu do swojej siedziby ambasadora Wielkiej Brytanii, że podjęło decyzję o wydaleniu z kraju 23 brytyjskich dyplomatów, którzy na opuszczenie Rosji mają tydzień. Rosyjskie MSZ ogłosiło też, że kończy działalność w Rosji organizacji British Council

 4. Madryt17032018 17.03.2018

  W Madrycie krajobraz jak na wojnie. Imigranci starli się z policją [WIDEO]

  W zamieszkanej przez wielu imigrantów z Afryki madryckiej dzielnicy Lavapies trwały w piątek incydenty z udziałem mieszkańców, którzy protestowali przeciwko działaniom policji, obwiniając ją o śmierć 35-letniego Senegalczyka, ulicznego sprzedawcy

 5. 1270ptrumeterra 16.03.2018

  To koniec małżeństwa Trumpów

  Amerykańskie media donoszą, że Vanessa Trump – żona Donalda Trumpa juniora, najstarszego syna prezydenta USA – złożyła w sądzie na Manhattanie papiery rozwodowe. Para była razem od 2005 roku i dorobiła się piątki dzieci.

 6. 1270pupuinek 16.03.2018

  Rosja idzie "na wojnę" z Zachodem

  Rosja wydali brytyjskich dyplomatów i rozszerzy czarną listę z Amerykanami

 7. 1270yad 15.03.2018

  "Polska policja w łódzkim getcie". Wiceszef MSZ zapowiada interwencję ws. napisu w Yad Vashem

  Poprosiłem naszą placówkę dyplomatyczną w Izraelu o interwencję w sprawie napisu dotyczącego "polskiej policji" w getcie w Łodzi, który znajduje się na wystawie w Instytucie Yad Vashem w Jerozolimie - poinformował w czwartek wiceszef MSZ Jan Dziedziczak.

 8. 1270victor 15.03.2018

  Orban: solidarność Polski i Węgier jest źródłem siły

  Solidarność Polski i Węgier jest źródłem siły; jeśli Polska jest silna, Węgry nie zginą, a jeśli Węgry są silne, mogą pomóc polskim przyjaciołom - oświadczył premier Węgier Viktor Orban w czwartek podczas obchodów święta narodowego swego kraju.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook