Jedynie prawda jest ciekawa

Francja chcę porozumienia UE ws. sankcji na Iran

03.01.2012

Francja chce, by jej europejscy partnerzy do końca stycznia doszli do porozumienia w sprawie sankcji wobec Iranu, podobnych do tych nałożonych przez Stany Zjednoczone - poinformował we wtorek minister spraw zagranicznych Francji Alain Juppe.

Chodzi m.in. o nałożenie embarga na irański eksport ropy i zamrożenie aktywów irańskiego banku  centralnego. Spotkanie unijnych ministrów spraw zagranicznych, na którym ma zapaść decyzja w sprawie sankcji, odbędzie się 30 stycznia.

Juppe oświadczył w rozmowie z francuskim kanałem informacyjnym i>TELE, że Francja chciałaby zaostrzenia sankcji zgodnie z propozycją przedstawioną przez prezydenta Nicolasa Sarkozy'ego w listopadzie. Podkreślił, że Waszyngton już wdraża sankcje wobec Teheranu w odpowiedzi na jego program atomowy.

"Chcemy, by Europejczycy poczynili kolejne kroki do 30 stycznia, aby udowodnić naszą determinację" - zaznaczył szef francuskiej dyplomacji.

Iran, który zaprzecza, by jego program nuklearny miał charakter wojskowy, w poniedziałek oświadczył,że przetestował dwie rakiety dalekiego zasięgu.

Tego samego dnia zakończyły się 10-dniowe ćwiczenia irańskiej marynarki wojennej w cieśninie Ormuz. W ich ramach Iran przeprowadził symulację blokady tej strategicznej cieśniny, przez którą przepływa 40 proc. światowego morskiego transportu ropy - poinformował rzecznik sił zbrojnych Iranu admirał Mahmud Musawi, cytowany przez oficjalną agencję IRNA.

Prezydent USA Barack Obama w sobotę podpisał nowe sankcje wobec Iranu.

PAP

(fot.wikipedia.org)

CS148fotMINI

Czas Stefczyka 148/2017

PDF (10,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook