Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Francja chce antysyryjskiej koalicji

03.09.2013

Francja nie będzie podejmować działań w Syrii w pojedynkę, chce stworzyć koalicję państw, które poprą akcję wojskową przeciw syryjskiemu reżimowi za to, że dokonał ataku chemicznego w Damaszku - oświadczył francuski premier Jean-Marc Ayrault.

"Takiego postępowania nie można pozostawić bez reakcji" - podkreślił szef rządu w Paryżu po przedstawieniu w parlamencie raportu wywiadu dotyczącego Syrii. "Francja nie powinna działać sama. Prezydent wciąż pracuje nad tym, aby w jak najkrótszym czasie powołać koalicję" - dodał.

"Francja jest zdeterminowana, by ukarać użycie broni chemicznej przez reżim" prezydenta Syrii Baszara el-Asada - zaznaczył Ayrault. "Celem jest bądź obalenie rządu, bądź wyzwolenie kraju" - powiedział.

Według odtajnionego dokumentu francuskiego wywiadu to siły lojalne wobec prezydenta Syrii Baszara el-Asada przeprowadziły atak chemiczny na przedmieściu Damaszku 21 sierpnia. Dziewięciostronicowy dokument sporządzony przez służby wywiadowcze został w poniedziałek przedstawiony parlamentarzystom. Wymieniono w nim pięć czynników wskazujących na odpowiedzialność Asada za ten atak, w którym - według informacji Waszyngtonu - zginęło ponad 1,4 tys. ludzi. 

Rząd francuski rozpowszechnił też w internecie podsumowanie raportu wywiadu. Jak zaznaczył, "atak z 21 sierpnia mógł zostać zorganizowany i dokonany tylko przez reżim", wspomina o "masowym wykorzystaniu i skierowaniu środków chemicznych przeciw ludności cywilnej".

Francuska opozycja domaga się głosowania w parlamencie w sprawie ewentualnej akcji militarnej przeciwko Syrii. Socjaliści odrzucają to, wskazując na konstytucyjne prawo prezydenta do podjęcia decyzji w tej kwestii.

Debata na temat Syrii ma się odbyć w parlamencie francuskim w środę, ale nie przewidziano głosowania.

PAP/ansa

[fot. PAP/EPA]

Zainteresował Cię artykuł? Odwiedź nasz profil na facebooku!


Słowa kluczowe:

Francja

,

Syria

,

Damaszek

,

dokument

,

konflikt w Syrii

Warto poczytać

 1. dudusxx 27.03.2017

  Prezydent w Słowenii: Chcielibyśmy europejskiej jedności

  Słowenia jest niezwykle ważnym elementem gospodarczego projektu, jakim jest współpraca państw położonych wokół Morza Bałtyckiego, Morza Czarnego i Morza Adriatyckiego, czyli grupa pastw Trójmorza- stwierdził prezydent Duda.

 2. nawalnypapepa 27.03.2017

  Nawalny skazany na areszt i grzywnę

  Na 15 dni aresztu skazał w poniedziałek sąd w Moskwie opozycjonistę Aleksieja Nawalnego, uznając, że podczas zatrzymania na niedzielnej demonstracji w Moskwie stawiał on opór funkcjonariuszom policji. Wcześniej sąd skazał Nawalnego na karę grzywny.

 3. mid-epa05873521 27.03.2017

  Zadowolona Merkel

  Kanclerz Merkel nie kryje zadowolenia z dobrego wyniku swojej partii w wyborach w kraju związkowym Saara.

 4. zemanxx 27.03.2017

  Hakerzy włamali się do komputera prezydenta Czech

  Włączyłem komputer i dobre dziesięć sekund patrzyłem z niedowierzaniem, co się tam dzieje, zanim dotarło do mnie, że to hakerski atak - powiedział Zeman.

 5. bielut 27.03.2017

  Ok. 100 osób oczekuje na Białorusi na procesy

  Za złamanie przepisów dotyczących imprez masowych i niepodporządkowanie się milicji na 25 dni aresztu skazał w poniedziałek miński sąd opozycyjnego aktywistę Leanida Kułakoua.

 6. modkwazamieszkiSI 27.03.2017

  USA i UE wzywają Rosję do wypuszczenia demonstrantów

  - Stany Zjednoczone potępiły aresztowania setek demonstrantów w Rosji. "Wzywamy rosyjski rząd do natychmiastowego zwolnienia wszystkich pokojowo protestujących" - oświadczył w niedzielę rzecznik Departamentu Stanu USA Mark Toner. Do wypuszczenia zatrzymanych wezwała też Unia Europejska.

 7. mid-epa05867783 26.03.2017

  Egipt: Kary wieloletniego więzienia dla 56 osób

  Egipski sąd skazał w niedzielę na kary wieloletniego więzienia 56 osób w związku z zatonięciem w ubiegłym roku łodzi z migrantami; w następstwie katastrofy śmierć poniosło ponad 200 osób.

 8. biers 26.03.2017

  Dalsze zatrzymania na Białorusi

  Po sobotnich masowych zatrzymaniach w związku z protestem z okazji Dnia Wolności, w niedzielę odbyła się akcja solidarności z poszkodowanymi osobami.

CS141fotMINI

Czas Stefczyka 141/2017

PDF (4,89 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook