Jedynie prawda jest ciekawa


Franciszek w Madison Square Garden

26.09.2015

Ojciec Święty powiedział, że życie w wielkim mieście nie jest łatwe, gdyż ich wielokulturowość stanowi trudne wyzwanie.

W drugim dniu wizyty w Nowym Jorku papież Franciszek odprawił mszę w jednym z miejsc-symboli miasta, hali sportowo-widowiskowej Madison Square Garden. Mówił, że metropolie to bogactwo i różnorodność kultur, ale także anonimowość, ludzie bezdomni i zapomniani.

W słynnej hali, w której w piątek zgromadziło się około 25 tysięcy osób, papież powiedział, że życie w wielkim mieście nie jest łatwe, gdyż ich wielokulturowość stanowi trudne wyzwanie. "Lecz przecież wielkie miasta przypominają o ukrytych skarbach obecnych w naszym świecie, różnorodności kultur, tradycji i doświadczeń historycznych" - podkreślił Franciszek, sam pochodzący z wielkiej metropolii, Buenos Aires. Mówił o wielości języków, strojów i kuchni.

Ale, jak zauważył, w wielkich miastach są też ci, którzy "wydają się do nich nie należeć" lub są obywatelami drugiej kategorii. To cudzoziemcy, dzieci, które nie chodzą do szkoły, ludzie pozbawieni opieki medycznej, bezdomni, osoby starsze, o których nikt nie pamięta - wymieniał. "Ci ludzie - przypomniał - stoją na rogach wielkich alej, na naszych ulicach, w ogłuszającej anonimowości. Stają się częścią pejzażu miejskiego, który coraz bardziej traktowany jest jako coś oczywistego w naszych oczach i zwłaszcza w naszych sercach". Papież mówił, że wiara napełnia nadzieją, a ta uwalnia od sił popychających ku izolacji i braku troski o innych. Wiara, dodał, wyzwala z pustki i egoizmu, z zaciekłej rywalizacji, otwiera ścieżkę pokoju.

"Ten pokój rodzi się z zaakceptowania innych, napełnia nasze serca, kiedy patrzymy na tych, którzy są w potrzebie, jak na naszych braci i siostry" - powiedział. W drodze na mszę papież przejechał przez Central Park, gdzie pozdrowiło go około 80 tysięcy osób.

Wcześniej Franciszek odwiedził katolicką szkołę w nowojorskiej dzielnicy Harlem, gdzie spotkał się z rodzinami imigrantów. Jest to jedna ze szkół dla gorzej sytuowanych rodzin, finansowana przez fundację we współpracy z miejscową archidiecezją. "Macie prawo marzyć" - mówił dzieciom i prosił: "Zarażajcie innych swoją radością". Te zaś uczyły go, jak korzysta się z elektronicznej tablicy.

PAP/es

fot.PAP/EPA

Warto poczytać

 1. 1270trumppodpisuje 24.01.2018

  Prezydent: Donald Trump oczekiwany w Davos. Czy spotka się z Andrzejem Dudą?

  - Prezydent USA Donald Trump jako przywódca największego na świecie mocarstwa jest oczekiwany na Światowym Forum Ekonomicznym w Davos

 2. downingstreet23012018 23.01.2018

  Fake news to nie tylko polski problem! Rząd Theresy May będzie walczył z dezinformacją

  - Rzecznik brytyjskiej premier Theresy May zapowiedział we wtorek, że rząd planuje powołanie specjalnej instytucji poświęconej komunikacji i bezpieczeństwu narodowemu, która będzie zwalczać próby dezinformowania opinii publicznej, w tym przez państwa trzecie.

 3. stalin23012018 23.01.2018

  "Śmierć Stalina" nie dla Rosjan. "To zaplanowana prowokacja wymierzona w komunistów"

  - Ministerstwo kultury Rosji cofnęło we wtorek wydaną wcześniej decyzję o dopuszczeniu do kin brytyjsko-francuskiej komedii "Śmierć Stalina".

 4. 1270putinkremlin 23.01.2018

  Wściekły atak na rosyjski Memoriał. Nie mogą im darować walki o prawa człowieka?

  Do kolejnych incydentów wymierzonych w Stowarzyszenie Memoriał, organizację broniącą praw człowieka, doszło we wtorek na rosyjskim Kaukazie Północnym, w Dagestanie. Pracownicy Memoriału otrzymują telefoniczne pogróżki, wcześniej podpalono ich auto

 5. merkel22012018 22.01.2018

  Prezydent Niemiec wzmaga presję na kanclerz Merkel. "Niemcy oczekują nowego rządu"

  - Prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier powiedział, że po czterech miesiącach od wyborów parlamentarnych mieszkańcy kraju oczekują powstania nowego rządu, wzmagając w ten sposób - w ocenie dpa - presję na CDU/CSU i SPD ws. utworzenia koalicji.

 6. pentagon22012018 22.01.2018

  Pentagon potwierdza: Rosjanie budują największą bombę w historii!

  Przygotowany przez Pentagon raport o stanie arsenału atomowego, który niedawno wyciekł do mediów, potwierdza, że taka broń istnieje.

 7. Radio1 22.01.2018

  Rasizm w pigułce. BBC znów szuka nie-białych pracowników

  Stacjam szuka osób w wieku 16-25 lat chcących odbyć roczny staż w programie Newsbeat, przedstawianym przez BBC jako flagowy program informacyjny

 8. Cottbustt 22.01.2018

  Gorąca atmosfera tuż obok polskiej granicy! Niemieckie miasto ma dość uchodźców

  W Chociebużu (Cottbus) we wschodnich Niemczech po sobotniej kilkusetosobowej demonstracji przeciw obecności uchodźców doszło do utarczek między obywatelami Niemiec a cudzoziemcami. Interweniowała policja - donoszą w poniedziałek lokalne media

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook