Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Franciszek upomina się o chrześcijan z Syrii

01.03.2015

Papież Franciszek zaapelował zakończenie prześladowań chrześcijan w Iraku i Syrii. Podkreślił, że padają oni ofiarami niedopuszczalnej brutalności.

Zwracając się do kilkudziesięciu tysięcy wiernych, zgromadzonych w Watykanie na południowej modlitwie Anioł Pański, papież powiedział: "Nie przestają niestety docierać dramatyczne wiadomości z Syrii i Iraku dotyczące przemocy, porwań ludzi i krzywd wyrządzanych chrześcijanom oraz innym grupom".

"Chcemy zapewnić wszystkich, którzy znajdują się w tej sytuacji, że o nich nie zapominamy, lecz jesteśmy z nimi blisko i usilnie modlimy się o to, by jak najszybciej położono kres tej niedopuszczalnej brutalności, której są ofiarami"- mówił Franciszek.

Dodał, że w intencji prześladowanych odprawił mszę podczas zakończonych w piątek rekolekcji wielkopostnych dla Kurii Rzymskiej.

Następnie papież oświadczył: "Proszę wszystkich, aby zgodnie z ich możliwościami dokładali starań, by złagodzić cierpienia tych, którzy zostali wystawieni na próbę, często wyłącznie z powodu wyznawanej wiary".

Zachęcił wiernych: "Módlmy się za braci i siostry, którzy cierpią za wiarę w Syrii i Iraku". Po tych słowach na placu Świętego Piotra zapadła cisza.

W ostatnich dniach informowano o tym, że bojownicy Państwa Islamskiego porwali w Syrii około 200 chrześcijan.

Papież Franciszek zaapelował także o przerwanie przemocy w Wenezueli, gdzie zaostrzają się antyrządowe protesty, tłumione przez policję i gdzie, jak przypomniał, zginął 14-letni chłopiec. Został on we wtorek zastrzelony przez policjanta. W ostatnich tygodniach zginęło tam ponad 40 osób.

ansa/PAP

[fot.PAP/EPA]

Słowa kluczowe:

Syria

,

chrześcijanie

,

papież

Warto poczytać

 1. mid-epa05721093 17.01.2017

  Nie będzie delegalizacji NPD

  „Pomimo wrogiej konstytucji ideologii NPD powinna nadal korzystać z przywilejów przewidzianych dla partii politycznych".

 2. prezydentADwyadvashem 17.01.2017

  Prezydent w Yad Vashem: To wielka lekcja

  „Nigdy nie może być, nie tylko wśród polityków, ale i zwykłych ludzi, obywateli świata, zgody na przemoc i antysemityzm”.

 3. mid-epa05723729 17.01.2017

  Wybory nowego szefa Parlamentu Europejskiego

  Wypracowane w ostatniej chwili porozumienie między liberałami i chadekami praktycznie przesądza o zwycięstwie Antonio Tajaniego.

 4. C2XIO5qXUAAQnj1 17.01.2017

  Prezydent Duda z wizytą Izraelu

  „Dziś Polskę i Izrael od wielu lat łączą serdeczne relacje. Polska jako państwo zawsze sprzyjała Izraelowi i chcę zapewnić, że nadal sprzyja”.

 5. trumpapepazflagaSI 17.01.2017

  Szef MSZ. Nie ma sygnałów zmiany polityki zagranicznej USA

  Gdyby nowa amerykańska administracja była w kwestii polityki zagranicznej i bezpieczeństwa zupełnie odmiennego zdania niż odchodząca, taki sygnał dawno by już poszedł - uważa szef MSZ Witold Waszczykowski.

 6. czarneckifratriaSI 17.01.2017

  Czarnecki: Wygra Włoch. Ale który?

  To będą pierwsze od 38 lat realne wybory w Parlamencie Europejskim, historyczny moment - uważa europoseł PiS Ryszard Czarnecki. Europejscy Konserwatyści i Reformatorzy zawarli porozumienie z Europejską Partią Ludową w sprawie głosowań - stwierdził.

 7. waszczykowski 17.01.2017

  Waszczykowski: Wizyta Merkel "w okolicach" 7 lutego

  Szef MSZ Witold Waszczykowski zapowiada, że wizyta kanclerz Niemiec Angeli Merkel w Warszawie planowana jest "w okolicach" 7 lutego. W agendzie wizyty ma pojawić się wiele kwestii bilateralnych, ale i europejskich, jak Brexit czy kryzys migracyjny.

 8. samo3 17.01.2017

  Zakończono poszukiwania malezyjskiego samolotu

  Ostatnia jednostka opuściła obszar głębinowych poszukiwań we wtorek; w ciągu prawie trzech lat przeczesano 120 tys. km kwadratowych dna morskiego na Oceanie Indyjskim - sprecyzowano.

CS139fotoMINI

Czas Stefczyka 139/2017

PDF (4,73 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook