Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Franciszek upomina się o chrześcijan z Syrii

01.03.2015

Papież Franciszek zaapelował zakończenie prześladowań chrześcijan w Iraku i Syrii. Podkreślił, że padają oni ofiarami niedopuszczalnej brutalności.

Zwracając się do kilkudziesięciu tysięcy wiernych, zgromadzonych w Watykanie na południowej modlitwie Anioł Pański, papież powiedział: "Nie przestają niestety docierać dramatyczne wiadomości z Syrii i Iraku dotyczące przemocy, porwań ludzi i krzywd wyrządzanych chrześcijanom oraz innym grupom".

"Chcemy zapewnić wszystkich, którzy znajdują się w tej sytuacji, że o nich nie zapominamy, lecz jesteśmy z nimi blisko i usilnie modlimy się o to, by jak najszybciej położono kres tej niedopuszczalnej brutalności, której są ofiarami"- mówił Franciszek.

Dodał, że w intencji prześladowanych odprawił mszę podczas zakończonych w piątek rekolekcji wielkopostnych dla Kurii Rzymskiej.

Następnie papież oświadczył: "Proszę wszystkich, aby zgodnie z ich możliwościami dokładali starań, by złagodzić cierpienia tych, którzy zostali wystawieni na próbę, często wyłącznie z powodu wyznawanej wiary".

Zachęcił wiernych: "Módlmy się za braci i siostry, którzy cierpią za wiarę w Syrii i Iraku". Po tych słowach na placu Świętego Piotra zapadła cisza.

W ostatnich dniach informowano o tym, że bojownicy Państwa Islamskiego porwali w Syrii około 200 chrześcijan.

Papież Franciszek zaapelował także o przerwanie przemocy w Wenezueli, gdzie zaostrzają się antyrządowe protesty, tłumione przez policję i gdzie, jak przypomniał, zginął 14-letni chłopiec. Został on we wtorek zastrzelony przez policjanta. W ostatnich tygodniach zginęło tam ponad 40 osób.

ansa/PAP

[fot.PAP/EPA]

Słowa kluczowe:

Syria

,

chrześcijanie

,

papież

Warto poczytać

 1. juppestef2110 21.10.2016

  Francuski polityk ostrzega przed wasalizacją UE

  "Ryzykujemy tym, że staniemy się krajami wasalnymi Rosji, czy Chin".

 2. mig-st 21.10.2016

  Polskie "nie" dla przymusowej relokacji

  Sejm przyjął uchwałę, w której uznaje projekt rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady UE, dotyczący mechanizmu przymusowej relokacji uchodźców za niezgodny z zasadą pomocniczości.

 3. mil-st 21.10.2016

  Czesi kładą tamę rosyjskiej propagandzie

  Czeski rząd powołał specjalny zespół do przeciwdziałania kampanii dezinformacji i ofensywie propagandowej, jaką Rosja prowadzi na terytorium Czech

 4. fransdostallistodpisSI 20.10.2016

  Europosłowie PiS do Timmermansa: myli się pan

  List europosłów to odpowiedź na zarzuty, stawiane polskim władzom w wydanych 27 lipca zaleceniach w sprawie praworządności w Polsce i dotyczących sporu wokół TK.

 5. saltire-10700391920 20.10.2016

  Szkocja przygotowuje się do drugiego referendum?

  Szkocki rząd opublikował w czwartek projekt ustawy o drugim referendum w sprawie odłączenia się od Zjednoczonego Królestwa i rozpoczął konsultacje społeczne w tej sprawie. W pierwszym referendum na jesieni 2014 roku 55 proc. Szkotów odrzuciło niepodległość.

 6. szydlozworkaSI 20.10.2016

  Premier Beata Szydło na unijnym szczycie w Brukseli

  Przed posiedzeniem premier spotka się z przywódcami państw Grupy Wyszehradzkiej. "Będzie mowa o nowym konsensusie, zmianie polityki migracyjnej UE".

 7. franssss-timmermamas 20.10.2016

  Timmermans nie odpuści sprawy TK

  Wiceszef Komisji Europejskiej Frans Timmermans zapowiedział w czwartek, że nie przestanie zajmować się sprawą Trybunału Konstytucyjnego w Polsce, dopóki problem nie zostanie rozwiązany.

 8. puuutinfinancialtimesSI 20.10.2016

  „FT”: Rosja atakuje światowy porządek

  "Zachodnie kraje muszą sobie zdać sprawę, że w Aleppo celem ataku jest też międzynarodowy system zasad, jaki został wypracowany po drugiej wojnie światowej".

CS136MINIfoto

Czas Stefczyka 136/2016

PDF (7,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook