Jedynie prawda jest ciekawa


Franciszek: „tak” miłości, „nie” egoizmowi

16.06.2013

Zbawia nas jedynie wiara w Boga żywego; w Boga, który w Jezusie Chrystusie dał nam swoje życie i wraz dając nam Ducha Świętego, pozwala nam żyć jako prawdziwe dzieci Boże. Ta wiara czyni nas wolnymi i szczęśliwymi - mówił papież Franciszek podczas Mszy św. jaką odprawił dla uczestników Dni Evangelium Vitae (Ewangelia Życia), obchodzonych w ramach Roku Wiary.

Na placu św. Piotra w Watykanie zgromadziły się tysiące obrońców życia z całego świata, którzy wczoraj w rzymskich kościołach wzięli udział w katechezach i adoracjach eucharystycznych, a także w wieczornej procesji ze świecami, upamiętniającej wszystkie ofiary kultury śmierci.

Mszę św. z Franciszkiem koncelebrowali m.in. abp Zygmunt Zimowski, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Chorych i Służby Zdrowia oraz abp Salvatore Fisichella, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Krzewienia Nowej Ewangelizacji, która zorganizowała Dni Evangelium Vitae.

W homilii papież apelował, by mówić „tak” miłości, a „nie” egoizmowi. - Powiedzmy „tak” życiu, a „nie” śmierci, powiedzmy „tak” wolności, a „nie” zniewoleniu tak wielu bożkami naszych czasów. Jednym słowem powiedzmy „tak” Bogu, który jest miłością, życiem i wolnością, który nigdy nie zawodzi - prosił Ojciec Święty.

Zaznaczył, że „kiedy człowiek chce dochodzić swego, zamykając się w swoim egoizmie i umieszczając siebie na miejscu Boga, w ostateczności sieje śmierć”. Egoizm zaś „prowadzi do kłamstwa, przez które usiłujemy oszukiwać siebie i innych”.

Czasem Bóg jawi nam się „jako surowy sędzia, jako ktoś, kto ogranicza naszą swobodę życia”. Tymczasem „całe Pismo Święte” wskazuje, że „Bóg jest Żyjącym, tym, który daje życie i który wskazuje drogę życia w pełni”, że „Bóg jest źródłem życia”.

Droga, jaką Bóg nam wskazuje w Dekalogu, to droga „do życia prawdziwie wolnego, do życia w pełni”. - Dziesięć Przykazań nie jest hymnem do „nie”, lecz do „tak” dla Boga, dla Miłości, dla życia. Drodzy przyjaciele, nasze życie jest pełne jedynie w Bogu. On jest Żyjącym! - wołał Franciszek.

Wskazał, że Jezus jest wcieleniem Boga żywego i przynoszącego życie „w obliczu dzieł śmierci, grzechu, egoizmu, zamknięcia w sobie samych”. - Jezus przyjmuje, kocha, podnosi, zachęca, przebacza i daje na nowo siłę, by dalej podążać, przywraca życie. W całej Ewangelii widzimy, jak Jezus gestami i słowami niesie życie Boga, które przemienia - tłumaczył papież.

Podkreślił, że „chrześcijanin jest człowiekiem duchowym, a to nie znaczy, że jest osobą, która «żyje w chmurach», poza rzeczywistością (jakby był zjawą), nie!”. - Chrześcijanin jest osobą, która myśli i działa w codziennym życiu po Bożemu, osobą, która pozwala, aby jej życie było ożywiane, karmione Duchem Świętym, aby było pełne, jak prawdziwych dzieci. A to oznacza, realizm i płodność. Ten, kto daje się prowadzić Duchowi Świętemu jest realistą, umie mierzyć i oceniać rzeczywistość i jest również owocny: jego życie rodzi życie wokół siebie - mówił Franciszek i pytał czy jesteśmy otwarci na Ducha Świętego i pozwalamy się Mu prowadzić.

- Bóg jest Żyjącym, Jezus przynosi nam życie Boga, Duch Święty wprowadza nas i utrzymuje w życiodajnej relacji prawdziwych dzieci Bożych. Jednak często człowiek nie wybiera życia, nie przyjmuje „Ewangelii życia”, ale daje się kierować ideologiami i logikami, które stawiają przeszkody życiu, które go nie szanują, ponieważ są podyktowane egoizmem, interesami, zyskiem, żądzą władzy, przyjemności a nie miłością i dążeniem do dobra drugiej osoby - analizował papież.

Zaznaczył, że „stałą iluzją jest chęć budowania miasta człowieka bez Boga, bez życia i miłości Boga - nowej wieży Babel. - To myśl, że odrzucenie Boga, orędzia Chrystusa, Ewangelii życia może prowadzić do wolności, pełnej realizacji człowieka. Sprawia to, że miejsce Boga żywego zajmują ludzkie, efemeryczne bożki, dające upojenie chwilą wolności, ale które w ostateczności prowadzą do nowego zniewolenia i śmierci. Mądrość Psalmisty powiada: „Nakazy Pana słuszne - radują serce; przykazanie Pana jaśnieje i oświeca oczy” - wskazał Franciszek i dodał, że to „Bóg żyjący czyni nas wolnymi”.

Po Komunii św. głos zabrał abp Fisichella. Przedstawił zebranych jako „lud życia”, przybyły ze wszystkich zakątków świata. Wśród wymienionych przez niego krajów była także Polska.

Przed końcowym błogosławieństwem zgromadzeni odmówili modlitwę „Anioł Pański”. W krótkich słowach papież przypomniał ogłoszonego dzień wcześniej błogosławionym Edwarda Focheriniego, włoskiego dziennikarza, który w czasie II wojny „uratował wielu Żydów od prześladowania nazistowskiego”.

Pozdrowił także przybyłych na plac św. Piotra uczestników zlotu motocyklistów, miłośników Harleya-Davidsona, którzy zjechali do Rzymu z okazji 110-lecia tej firmy. Zlot odbywał się pod hasłem: „Bóg jedzie na Harleyu ulicami Wiecznego Miasta”.

Po Mszy Franciszek witał się z przedstawicielami ruchów obrony życia z różnych krajów i z koncelebrującymi kapłanami, a następnie w odkrytym samochodzie rozpoczął objazd placu św. Piotra, aby pozdrawiać zgromadzonych. Jak zwykle zatrzymał się przy grupie chorych i przez kilka minut chodził wśród nich i z nimi rozmawiał.

KAI/kop
[fot. PAP/EPA]

Warto poczytać

 1. VerhofstadtWIKI 19.01.2018

  Szokująca decyzja PE! Verhofstadt nie odpowie za "60-tysięczny marsz faszystów"

  Szef PE Antonio Tajani odpowiedział na list europosłów Zdzisława Krasnodębskiego i Marka Jurka ws. słów lidera liberałów Guya Verhofstadta o Marszu Niepodległości. Zdaniem Tajaniego szef PE musi szanować wolność wypowiedzi posłów, jeśli nie naruszają regulaminu

 2. vaccine18012018 19.01.2018

  Na Ukrainie ponad 1200 przypadków odry od początku roku. To już epidemia?

  - Od początku bieżącego roku na Ukrainie zarejestrowano 1285 przypadków zachorowania na odrę u dzieci i dorosłych - poinformowała w swym wystąpieniu w ukraińskim parlamencie pełniąca obowiązki ministra zdrowia Uljana Suprun.

 3. turkey19012018 19.01.2018

  Turcja nie chce dotrzymać umowy w sprawie migrantów. Odrzucają pomysł partnerstwa z UE

  Turecki minister ds. UE Omer Celik ostrzegł w piątek, że obecna sytuacja nie daje władzom w Ankarze powodu, by dotrzymywać porozumienia z UE w sprawie migrantów.

 4. trump18012018 18.01.2018

  Trump poprze obrońców życia. Weźmie udział w największej na świecie demonstracji antyaborcyjnej

  Sarah Sanders, rzecznik prasowy Białego Domu, poinformowała, że prezydent Donald Trump przemówi do uczestników corocznego Marszu dla Życia poprzez łącze satelitarne.

 5. Papiez18012018 18.01.2018

  "Nie wystarczy nauczanie religii i doktryny, trzeba żyć jak Jezus"

  Papież Franciszek podczas spotkania z młodzieżą w Chile mówił, że aby być blisko wiary "nie wystarczy słuchać nauczania religii albo doktryny". Trzeba żyć jak Jezus - mówił w środę tysiącom młodych Chilijczyków w sanktuarium w Maipu koło Santiago

 6. Trumpfakenews 18.01.2018

  Trump przyznał nagrody "fake newsom". Jeden dotyczy Polski

  Prezydent USA Donald Trump w środę wieczorem czasu lokalnego powiadomił za pośrednictwem Twittera o przyznaniu nagród dla mediów w kategorii "fake news". Jedna z nich dotyczy wiadomości związanej z wizytą Trumpa w Polsce i pierwszej damy Agaty Kornhauser-Dudy

 7. 1270fejsbujwspieraaborcje 17.01.2018

  Zablokowali zbiórkę pieniędzy na film, bo przeciwstawiał się aborcji

  Portal Facebook postanowił odblokować zbiórkę crowdfundingową na film o Roe v. Wade – sprawie sądowej, która zalegalizowała w USA aborcję.

 8. 1270makronas 16.01.2018

  "Le Monde": liczba urodzeń spada, czy to koniec "francuskiego wyjątku?"

  Liczba urodzeń we Francji spada od trzech lat. Dziennik "Le Monde" zastanawia się, czy to "koniec francuskiego wyjątku", czyli epoki, w której wysoki przyrost naturalny wyróżniał Francję na tle Europy

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook