Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Franciszek skrócił wizytę

17.01.2015

Papież był zmuszony skrócić swą wizytę w mieście Tacloban na Filipinach z powodu nadciągającej nad ten region burzy tropikalnej. Wcześniej odprawił mszę dla ocalałych z tajfunu, który w 2013 r. zniszczył to miasto i zabił ok. 8 tys. ludzi.

Po odprawieniu mszy na miejscowym lotnisku Franciszek udał się do głównej katedry w prowincji Leyte i przez mikrofon powiedział zaskoczonym wiernym, że będzie musiał opuścić region o cztery godziny wcześniej, niż przewidywał pierwotny plan wizyty. 

"Przepraszam wszystkich. Smutno mi z tego powodu, bo przygotowałem dla was coś specjalnego" - powiedział. Księża, zakonnice i pozostali zgromadzeni w świątyni przyjęli jego słowa z zawodem, ale i zrozumieniem - pisze agencja AP.

Po krótkiej wymianie podarków, podczas której Franciszek otrzymał wizerunek Maryi wykonany z drewna ze starego kościoła zniszczonego w tajfunie, papieska kawalkada ruszyła prosto na lotnisko. Papież musiał więc zrezygnować ze wspólnego obiadu z grupą ocalałych z kataklizmu i poświęcenia ośrodka pomocy dla ubogich, noszącego jego imię. Pierwotnie papież miał wrócić do Manili dopiero wieczorem.

Burza tropikalna Mekkhala i towarzyszące jej porywiste wiatry o prędkości dochodzącej do 100 km na godz., zbliżają się nad wyspę Leyte, na której położone jest Tacloban. Zawieszone jest kursowanie promów, co znaczy, że tysiące wiernych przybyłych na wyspę specjalnie na spotkanie z papieżem chwilowo nie mogą jej opuścić. 

Wcześniej w sobotę papież odprawił w Tacloban mszę dla ocalałych z kataklizmu. W homilii papież powiedział do wiernych: "Przybyłem, aby być z wami w tym mieście, które zostało zniszczone przez tajfun Yolanda czternaście miesięcy temu".

"Przynoszę wam - dodał - miłość Ojca, modlitwy całego Kościoła, obietnicę, że nie jesteście
zapomniani w chwili, gdy kontynuujecie odbudowę". Franciszek podkreślił: "Tutaj najsilniejsza burza kiedykolwiek w dziejach zarejestrowana na Ziemi została pokonana przez najsilniejszą moc we wszechświecie - miłość Boga".

Podczas mszy za ofiary, rannych i zaginionych papież mówił o ogromie cierpień i zniszczeń, a także o "triumfie odporności i siły Filipińczyków".

Dziękował tym, którzy nieśli pomoc podczas tego bezprecedensowego kryzysu, udzielając schronienia bezdomnym i wysiedlonym oraz osieroconym dzieciom. Przypomniał zaangażowanie księży i zakonników, którzy ludzi szukających bezpiecznego miejsca przyjęli w kościołach, klasztorach, na plebaniach, i którzy wciąż ich wspierają.

"Jesteście zaszczytem dla Kościoła, jesteście ozdobą waszego narodu. Osobiście dziękuję każdemu z was, gdyż cokolwiek uczyniliście najmniejszemu z braci i sióstr Chrystusa, Jemu uczyniliście" - powiedział papież.

Dziękował też ratownikom i pracownikom organizacji humanitarnych. "Kraje, organizacje i osoby prywatne na całym świecie umieściły ludzi potrzebujących na pierwszym miejscu. Ten przykład należy naśladować"- oświadczył Franciszek. Następnie zaapelował: "Proszę przywódców rządów, agencji międzynarodowych, dobrodziejów i ludzi dobrej woli, aby nie ulegli znużeniu".

Dodał, że wiele trzeba jeszcze zrobić w Tacloban, choć - jak zauważył- doniesienia z tego miasta z pierwszych stron gazet.

Franciszek podkreślił, że ludność tego rejonu doświadczyła hojności wielu osób i "cudów dobroci", ale też była świadkiem grabieży i obojętności na wielki ludzki dramat.

Papież wezwał do modlitwy o przezwyciężenie grzechu i egoizmu oraz o odrzucenie wszelkich form niesprawiedliwości i korupcji, które - jak ocenił - "okradając biednych, zatruwają istotne źródła życia społecznego".

Po mszy Franciszek zaprosił na obiad w siedzibie miejscowej kurii grupę ocalałych z kataklizmu i krewnych ofiar tajfunu.

Sobota to trzeci dzień papieskiej pielgrzymki na Filipinach, gdzie katolicy stanowią około 80 proc. ludności. Wcześniej Franciszek odwiedził Sri Lankę.

AM/PAP

[fot. PAP/EPA/RITCHIE B. TONGO]

Słowa kluczowe:

Franciszek

,

katedra

,

wierni

,

plan

,

region

Warto poczytać

 1. fransdostallistodpisSI 20.10.2016

  Europosłowie PiS do Timmermansa: myli się pan

  List europosłów to odpowiedź na zarzuty, stawiane polskim władzom w wydanych 27 lipca zaleceniach w sprawie praworządności w Polsce i dotyczących sporu wokół TK.

 2. saltire-10700391920 20.10.2016

  Szkocja przygotowuje się do drugiego referendum?

  Szkocki rząd opublikował w czwartek projekt ustawy o drugim referendum w sprawie odłączenia się od Zjednoczonego Królestwa i rozpoczął konsultacje społeczne w tej sprawie. W pierwszym referendum na jesieni 2014 roku 55 proc. Szkotów odrzuciło niepodległość.

 3. szydlozworkaSI 20.10.2016

  Premier Beata Szydło na unijnym szczycie w Brukseli

  Przed posiedzeniem premier spotka się z przywódcami państw Grupy Wyszehradzkiej. "Będzie mowa o nowym konsensusie, zmianie polityki migracyjnej UE".

 4. franssss-timmermamas 20.10.2016

  Timmermans nie odpuści sprawy TK

  Wiceszef Komisji Europejskiej Frans Timmermans zapowiedział w czwartek, że nie przestanie zajmować się sprawą Trybunału Konstytucyjnego w Polsce, dopóki problem nie zostanie rozwiązany.

 5. puuutinfinancialtimesSI 20.10.2016

  „FT”: Rosja atakuje światowy porządek

  "Zachodnie kraje muszą sobie zdać sprawę, że w Aleppo celem ataku jest też międzynarodowy system zasad, jaki został wypracowany po drugiej wojnie światowej".

 6. ber-st 20.10.2016

  W Berlinie o sytuacji na Ukrainie

  Uczestnicy spotkania rozmawiają o stanie realizacji porozumienia z Mińska z lutego ubiegłego roku, zawierającego plan rozwiązania trwającego od ponad dwóch lat krwawego konfliktu we wschodniej Ukrainie.

 7. okretrosSI 20.10.2016

  Aleppo: cisza przed nową burzą?

  Zapowiadana przez Rosję „przerwa humanitarna” w walkach w Aleppo, na północnym zachodzie Syrii, zaczęła obowiązywać w czwartek rano. Ale w stronę Syrii zmierza osiem rosyjskich okrętów wojennych.

 8. tr-i-cl-st 20.10.2016

  Ostatnie starcie Trumpa i Clinton

  Trzecia i ostatnia debata odbyła się w środę wieczorem w Las Vegas w stanie Nevada.

CS136MINIfoto

Czas Stefczyka 136/2016

PDF (7,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook