Jedynie prawda jest ciekawa


Franciszek przeciw niewolniczej pracy dzieci

18.01.2015

Ojciec Święty spotkał się z młodzieżą podczas pielgrzymki na Filipinach.


Papież Franciszek przebywający z wizytą na Filipinach spotkał się w niedzielę na terenie kampusu uniwersytetu Świętego Tomasza w Manili z dziesiątkami tysięcy młodych ludzi. Apelował do nich, by nauczyli się płakać w obliczu tragedii i wykorzystywania dzieci.

Pierwszym punktem przedostatniego dnia wizyty było krótkie spotkanie papieża z przywódcami największych wspólnot religijnych na terenie tej największej uczelni w całej Azji.

Następnie Franciszek pojechał na teren uniwersyteckiego kampusu, gdzie wygłosił przemówienie do młodych Filipińczyków i odpowiadał na ich pytania.

Ale i sam papież pytał ich: "Czy nauczyłem się płakać, kiedy widzę dziecko, które jest głodne, pod wpływem narkotyków, bezdomne, wykorzystywane, traktowane jak niewolnik?". "Ten, kto nie umie płakać, nie jest dobrym chrześcijaninem" - podkreślił Franciszek. Następnie zwrócił się do młodzieży: "Kiedy stawiamy pytanie, dlaczego dzieci cierpią, czemu dochodzi do tragedii w życiu, niech naszą odpowiedzią będzie cisza albo słowo, które rodzi się z łez". "Bądźcie na tyle odważni, by nie bać się płakać" - apelował.

Pytany przez jednego ze studentów o wpływ internetu na życie, papież odparł: "Świat informacji nie  jest zły, ale niekiedy jest to świat, który nam nie pomaga". "Narażamy się na niebezpieczeństwo życia polegającego na kumulowaniu informacji. Mamy wiele informacji, ale nie wiemy, co z nimi zrobić" - mówił Franciszek. Ostrzegł również, że "istnieje ryzyko, iż nasza młodzież będzie jak muzea, które mają wszystko, ale nie wiedzą, co z tym zrobić; nie potrzebujemy młodych ludzi-muzeów, ale mądrej młodzieży".

Franciszek zauważył, że "jeśli ktoś tylko zbiera informacje, zamyka się na niespodziankę". Jego zdaniem nie jest potrzebna "psychologia komputera, który rzekomo wszystko wie". "W komputerze znajdują się wszystkie odpowiedzi i nie ma żadnej niespodzianki" - ocenił.

W trakcie spotkania z młodzieżą papież wyraził ubolewanie, że wśród występujących przed nim młodych ludzi jest niewiele dziewcząt. Jednocześnie wskazał, że kobiety mają wiele do powiedzenia w społeczeństwie.

Spotkanie zaczął zaś od podzielenia się z młodzieżą swym smutkiem po śmierci 27-letniej kobiety, która jako ochotniczka przygotowywała jego sobotnią wizytę w mieście Tacloban.   "Miała 27 lat, była młoda jak wy. Była jedyną córką" - mówił papież. Dodał, że matka kobiety pracuje w Hongkongu i dowiedziawszy się o śmierci córki wraca do kraju. Franciszek poprosił zebranych, by razem z nim pomodlili się za zmarłą. Według policji Kristel Padasas uczestniczyła w odprawionej przez papieża mszy, a później zginęła, kiedy przewróciła się na nią, po nagłym podmuchu wiatru, konstrukcja podtrzymująca jeden z olbrzymich głośników.

Papież odprawił mszę w Tacloban podczas porywistego wiatru i padającego deszczu; zmuszony był skrócić wizytę w tym mieście ze względu na nadciągającą tropikalną burzę.    

W przemówieniu do młodzieży papież wskazał na najważniejsze stojące przed nią wyzwania, a jako pierwsze z nich wymienił wymóg uczciwości i prawości moralnej. Wspomniał też o potrzebie ochrony środowiska.

mly/PAP

fot. PAP/EPA

Warto poczytać

 1. Afrin 19.03.2018

  Wstrząsający exodus w Syrii. Brutalne oblicze wojny turecko-kurdyjskiej

  Ponad 200 tys. osób, które uciekły z miasta Afrin w położonej na północy Syrii enklawie o tej samej nazwie, nie ma dachu nad głową, ani dostępu do żywności i wody - poinformował w poniedziałek przedstawiciel dotychczasowej administracji Afrinu, Hewi Mustafa

 2. may14030218 19.03.2018

  Premier May jednoznacznie: "Za zamachem na Skripala stała Rosja"

  Brytyjska premier Theresa May podkreśliła w poniedziałek, że to Rosja ponosi winę za próbę otrucia byłego oficera rosyjskiego wywiadu Siergieja Skripala, który przeszedł na stronę Brytyjczyków. Szefowa rządu odrzuciła zaprzeczenia strony rosyjskiej.

 3. texas13032018 19.03.2018

  Zamach bombowy w Stanach Zjednoczonych. Kolejny atak w Teksasie

  W Austin, stolicy stanu Teksas, doszło do kolejnej eksplozji.

 4. 1270putinekszwinerkio 19.03.2018

  76,67 proc. dla Putina po przeliczeniu prawie 100 proc. głosów w wyborach

  W niedzielnych wyborach prezydenckich w Rosji Władimir Putin, który ubiegał się w nich o kolejną kadencję, uzyskał 76,67 proc. głosów - poinformowała w poniedziałek Centralna Komisja Wyborcza po przeliczeniu 99,8 proc. głosów. Frekwencja wynosiła 67,4 proc.

 5. putinelection18032018 18.03.2018

  Rosja uszczęśliwiła Putina!

  Jedyną niewiadomą była frekwencja. Bez 120 procent poparcia, ale też bez złudzeń i wątpliwości

 6. depardieu18032018 18.03.2018

  Gerard Depardieu głosował w ambasadzie Rosji. "Z patriotyzmem i miłością do Rosji"

  Francuski aktor Gerard Depardieu, który od 2013 roku jest obywatelem Rosji, oddał głos w niedzielnych wyborach prezydenckich w lokalu wyborczym w ambasadzie Rosji w Paryżu - podała w niedzielę ambasada na swoim Twitterze.

 7. 1270pope23 18.03.2018

  Papież: krzyż to nie przedmiot ozdobny ani dodatek do ubrania

  Papież Franciszek powiedział w niedzielę wiernym, że krzyż nie jest "przedmiotem ozdobnym ani dodatkiem do ubrania, czasem nadużywanym, lecz znakiem religijnym"

 8. 1270nordstreqm 18.03.2018

  Brytyjscy politycy za zablokowaniem Nord Stream

  Siedemnastu brytyjskich polityków, w tym były lider Partii Konserwatywnej Iain Duncan Smith, podpisało list do szefa MSZ Wielkiej Brytanii Borisa Johnsona, apelując o sprzeciw wobec budowy gazociągu

Wiadomości z kraju

więcej
CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook