Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Franciszek: Pomyślmy o współczesnych męczennikach!

29.03.2015

Papież w Niedzielę Palmową przypomniał o prześladowaniu chrześcijan. Franciszek przewodniczył uroczystej Mszy Św. na placu Świętego Piotra, którą poprzedziła procesja. W homilii o współczesnych męczennikach, którymi są prześladowani na świecie chrześcijanie. Podkreślał też, że postawę wierzących musi wyróżniać pokora.

Franciszek przywołał słowa o uniżeniu i pokorze Jezusa z Listu do Filipian: "uniżył samego siebie". - To słowo - podkreślił - objawia nam styl Boga i chrześcijanina: pokorę. Papież przyznał: - Ten styl nigdy nie przestanie nas zaskakiwać i rodzić problemy: nigdy nie możemy przywyknąć do Boga pokornego.

Położył nacisk na to, że w Wielkim Tygodniu wierzący pójdą drogą upokorzenia Jezusa; w ten sposób nawiązał do czytanych w tych dniach fragmentów Ewangelii o męce Jezusa.

Przypomniał: - Usłyszymy o pogardzie przywódców Jego ludu i ich oszustwach, mających spowodować Jego upadek. Będziemy świadkami zdrady Judasza, jednego z dwunastu, który sprzeda Go za trzydzieści srebrników. Zobaczymy Pana pojmanego i prowadzonego jak złoczyńcę; opuszczonego przez uczniów; ciągniętego przed Sanhedryn, skazanego na śmierć, pobitego i znieważonego.

Franciszek wskazał: to jest droga Boga, droga pokory. - Nie ma pokory bez upokorzenia - mówił papież. Następnie oświadczył, że drogą sprzeczną z drogą Jezusa jest światowość, czyli próżność, pycha, sukces. - Zły duch zaproponował ją także Jezusowi podczas czterdziestu dni na pustyni. Ale Jezus ją bez wahania odrzucił - powiedział Franciszek. Mówił wiernym, że wszyscy mogą pokonać tę pokusę, nie tylko przy specjalnych okazjach, ale w zwykłych okolicznościach życia.

Zdaniem papieża pomoże to tym, którzy "na co dzień wyrzekają się samych siebie", aby w ciszy służyć innym: choremu krewnemu, samotnej osobie starszej, czy niepełnosprawnemu.

Zaapelował: - Pomyślmy także o upokorzeniu tych, którzy ze względu na swoją postawę wierności Ewangelii są dyskryminowani i osobiście za to płacą. Pomyślmy też o naszych braciach i siostrach, którzy cierpią prześladowanie z tego powodu, że są chrześcijanami. Franciszek nazwał ich "współczesnymi męczennikami" i podkreślił: "nie zapierają się Jezusa i godnie znoszą obelgi i zniewagi".

W papieskiej Mszy Świętej uczestniczyły dziesiątki tysięcy ludzi.

PAP/JKUB

Zapraszamy na profil Stefczyk.info na Facebooku!

[fot. PAP/EPA]

Warto poczytać

CS141fotMINI

Czas Stefczyka 141/2017

PDF (4,89 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook