Jedynie prawda jest ciekawa


Franciszek otwiera synod

05.10.2014

Pan prosi nas, by otoczyć opieką rodzinę, która od początku jest integralną częścią jego planu miłości do ludzkości – przypominał papież uczestnikom zgromadzenia biskupów w Watykanie.

Podczas mszy inauguracyjnej podkreślił, że synod to nie konkurs inteligencji. - Niech prace synodu na temat rodziny przebiegają w duchu prawdziwej wolności i pokornej kreatywności - życzył  Ojciec Święty.

W homilii w czasie niedzielnej mszy w bazylice Świętego Piotra papież przestrzegł biskupów przed pokusą zawładnięcia Winnicą Pańską oraz hipokryzją.

Franciszek ostrzegał też przed zawsze obecną pokusą zachłanności pieniędzy i władzy. Przytaczając słowa z Ewangelii apelował do ojców synodalnych o to, by nie byli jak uczeni w piśmie, którzy chcąc zaspokoić tę żądzę, kładą ludziom na ramiona wielkie ciężary nie do uniesienia, a sami "palcem ruszyć ich nie chcą".

- Także my podczas synodu biskupów jesteśmy wezwani do tego, by pracować w Winnicy Pańskiej. Zgromadzenia synodalne nie służą temu, by przedyskutować piękne i oryginalne idee lub by zobaczyć, kto jest bardziej inteligentny - przypomniał papież.

- Służą temu, by uprawiać i lepiej chronić Winnicę Pana, by współpracować w jego marzeniach, jego planie miłości do swego ludu - dodał.

- W tym przypadku Pan prosi nas, by otoczyć opieką rodzinę, która od początku jest integralną częścią jego planu miłości do ludzkości - zauważył.

- Również w nas może rozbudzić się pokusa przywłaszczenia sobie winnicy z powodu zachłanności, której nam, ludziom nigdy nie brakuje. Marzenie Boga zderza się zawsze z hipokryzją niektórych jego sług - oświadczył Franciszek.

Zaznaczył, że biskupi mogą "udaremnić marzenie Boga", jeśli nie pozwolą się prowadzić przez Ducha Świętego. Modlił się o dar mądrości dla uczestników synodu.

Papież przypomniał, że "pokój Boga przekracza wszelką inteligencję".

Synod, którego właściwe prace rozpoczną się w poniedziałek, poświęcony jest wyzwaniom dla duszpasterstwa rodzin w kontekście ewangelizacji.

250 uczestników, wśród nich 190 biskupów, ma dyskutować o największych problemach współczesnych rodzin, a także o zmianach w życiu społecznym i takich wyzwaniach dla Kościoła, jak wolne związki, małżeństwa niesakramentalne oraz sytuacja osób rozwiedzionych będących w nowych związkach, pozbawionych prawa do komunii.

Synod poprzedziła gorąca dyskusja kardynałów i biskupów, w trakcie której starły się grupy zwolenników wprowadzenia zmian w podejściu do rozwodników w duchu większego miłosierdzia oraz przeciwników wszelkiej liberalizacji.

W synodzie uczestniczy przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski arcybiskup Stanisław Gądecki. Jest także trzech polskich hierarchów z Watykanu: prefekt Kongregacji Wychowania Katolickiego kardynał Zenon Grocholewski, przewodniczący Papieskiej Rady Świeckich kard. Stanisław Ryłko i przewodniczący Papieskiej Rady Duszpasterstwa Pracowników Służby Zdrowia abp Zygmunt Zimowski.

Zapraszamy na profil Stefczyk.info na Facebooku!

PAP/JKUB

[fot. PAP/EPA]

Warto poczytać

 1. Merkel 21.03.2018

  Merkel oświadcza: islam jest częścią Niemiec

  Kanclerz Angela Merkel oświadczyła w środę w Bundestagu, że islam stał się częścią Niemiec. Podkreśliła, że chrześcijańskie korzenie są bezdyskusyjne, ale że "wraz z 4,5 mln mieszkających u nas muzułmanów ich religia, islam, stała się częścią Niemiec"

 2. LOT 21.03.2018

  Prezes PLL LOT: pasażer poleci na jednym bilecie na Alaskę

  Dzięki współpracy PLL LOT i Alaska Airlines, polski pasażer będzie mógł na jednym bilecie polecieć do wielu miejsc w Stanach Zjednoczonych, w tym m.in. do Seattle, na Alaskę, czy Hawaje - zapowiada prezes spółki Rafał Milczarski. LOT ma już podobną umowę m.in. z Singapore Airlines.

 3. rosja-strzelanina-w-szkole 21.03.2018

  Kolejna strzelanina w szkole. To już trzecia w 2018 roku!

  Siedmioro dzieci zostało rannych w środę, kiedy 13-letnia uczennica otworzyła ogień z broni pneumatycznej w szkole w obwodzie kurgańskim na południowo-zachodniej Syberii. To już trzeci atak w szkołach w Rosji od początku roku.

 4. NigeriaFlickr 21.03.2018

  Uwolniono uczennice porwane przez Boko Haram

  Uwolniono 76 ze 110 uczennic, uprowadzonych w lutym br. ze szkoły z internatem w wiosce Dapchi w północno-wschodniej Nigerii przez islamistyczną organizację terrorystyczną Boko Haram - powiadomił w środę nigeryjski rząd, na który powołuje się agencja Reutera

 5. Lwow 21.03.2018

  Persona non grata dla prezydenckiego ministra? Chce tego Rada Lwowa

  Rada Obwodu Lwowskiego przyjęła uchwałę o "ksenofobicznych wypowiedziach" polskich urzędników na uroczystościach w Hucie Pieniackiej i zwróciła się do władz Ukrainy o ogłoszenie persona non grata sekretarza stanu w Kancelarii Prezydenta RP Adama Kwiatkowskiego

 6. Miedwiediew 21.03.2018

  Bez niespodzianki w Rosji. Wiemy, co dalej z Miedwiediewem

  Po wyborach prezydenckich obecny premier i lider rządzącej partii Jedna Rosja Dmitrij Miedwiediew zachowa oba stanowiska - prognozuje w środę rosyjski dziennik "Wiedomosti"

 7. GDCtir 21.03.2018

  Polacy walczą z kłamstwem o "polskich obozach". Po USA będzie jeździł specjalny TIR

  Powstają kolejne oddolne inicjatywy, przypominające za granicą o tym, kto podczas II Wojny Światowej dokonywał zbrodni, a kto był ich ofiarą. Na ulice USA wyjedzie niedługo TIR z naczepą "German Death Camps"

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook