Jedynie prawda jest ciekawa


Franciszek ogłosił nowych świętych

23.11.2014

6 osób, w tym 2 z Indii zostało dziś kanonizowane przez Ojca Świętego.

Z udziałem tysięcy wiernych podczas pontyfikalnej Mszy św. na Placu św. Piotra w niedzielę 23 listopada Franciszek ogłosił świętymi sześcioro błogosławionych. W gronie tym jest czterech Włochów i dwie osoby z Indii, w tym jedna kobieta. „Zbawienie zaczyna się nie od wyznania królewskiej godności Chrystusa, ale od naśladowania dzieł miłosierdzia, przez które urzeczywistnił On królestwo Boże” - powiedział papież w homilii, nawiązując do obchodzonej dzisiaj uroczystości Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata.

"Na chwałę Świętej i Nierozdzielnej Trójcy, dla wywyższenia wiary katolickiej i wzrostu życia chrześcijańskiego, na mocy władzy naszego Pana Jezusa Chrystusa i świętych Apostołów Piotra i Pawła, a także Naszej, po uprzednim dojrzałym namyśle, po licznych modlitwach i za radą wielu naszych Braci w biskupstwie orzekamy i stwierdzamy, że błogosławieni: Jan Antoni Farina, Cyriak Eliasz Chavara od Świętej Rodziny, Ludwik z Casorii, Mikołaj z Longobardi, Eufrazja od Świętego Serca i Amat Ronconi są świętymi i wpisujemy ich do katalogu świętych, polecając, aby odbierali oni cześć jako święci w całym Kościele. W imię Ojca i Syna i Ducha Świętego. Amen" - powiedział Ojciec Święty, wygłaszając formułę kanonizacyjną.

Wcześniej prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych kard. Angelo Amato, w towarzystwie postulatorów, poprosił papieża, aby przystąpiono do kanonizacji, a następnie przedstawił pokrótce życiorysy przyszłych świętych.

Włoch Jan Antoni Farina (1803-88) był jednym z najwybitniejszych biskupów włoskich XIX w., wielkim społecznikiem oraz założycielem Zgromadzenia Sióstr Nauczycielek od św. Doroty – Córek Najświętszych Serc.

Hindus Cyriak Eliasz Chavara od Świętej Rodziny (1805-71) był zakonnikiem, członkiem katolickiego Kościoła syreomalabarskiego, autorem dzieł duchowych, liturgicznych i poetyckich oraz założycielem karmelitańskich zgromadzeń zakonnych -męskiego i żeńskiego.

Włoch Ludwik z Casorii (Arcangelo Palmentieri; 1814-85) był franciszkaninem, założycielem dwóch zgromadzeń zakonnych, działaczem oświatowym i społecznym. Zakładał szkoły, schroniska, konwikty, hospicja, kasy zapomogowo-pożyczkowe, czasopisma, drukarnie, zespoły muzyczne.

Włoch Mikołaj z Longobardi (Giovanni Battista Clemente Saggio; 1650-1709) był zakonnikiem, minimistą i mistykiem.

Hinduska Eufrazja (Rose) Eluvathingal od Świętego Serca (1877-1952) również z katolickiego Kościoła syromalabarskiego była zakonnicą ze Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej z Góry Karmel i mistyczką.

Włoch Amat Ronconi (ok. 1226-1292) był tercjarzem franciszkańskim, ascetą i mistykiem.

Po odśpiewaniu Litanii do Wszystkich Świętych papież odczytał formułę kanonizacyjną. Przy wtórze Psalmu 23 na ołtarz wniesiono relikwie nowych świętych.

"Ojcze Święty, w imieniu całego Kościoła dziękuję Waszej Świątobliwości za tę proklamację i jak najpokorniej proszę, aby Wasza Świątobliwość polecił wydać List Apostolski o dokonanej kanonizacji" - powiedział kard. Amato, dziękując za kanonizację. "Tak zarządzamy" - odpowiedział Franciszek.

Na frontonie bazyliki św. Piotra znajdowały się portrety sześciorga nowych świętych.

W homilii, nawiązując do dzisiejszych czytań liturgicznych, Ojciec Święty podkreślił, że Pan Jezus urzeczywistnił Królestwo Boże przez bliskość i czułość względem nas. Jako Dobry Pasterz pragnie On odszukać owcę zabłąkaną, sprowadzić ją z powrotem, opatruje skaleczoną, umacnia chorą, a tłustą i mocną ochrania. „A ci, którzy są powołani w Kościele, by być pasterzami, nie mogą odbiegać od tego wzoru, jeśli nie chcą stać się najemnikami. Pod tym względem lud Boży ma nieomylny węch, rozpoznając dobrych pasterzy i odróżniając ich od najemników” - zaznaczył Franciszek.

Dodał, że czas Królestwa Chrystusa jest długim okresem poddania wszystkiego Synowi i przekazania wszystkiego Ojcu. Podkreślił, iż czytany dzisiaj fragment 25. rozdziału Ewangelii św. Mateusza wskazuje regułę życia, według której będziemy sądzeni - bliskość i czułość. „Zbawienie zaczyna się nie od wyznania królewskiej godności Chrystusa, ale od naśladowania dzieł miłosierdzia, przez które urzeczywistnił On Królestwo Boże. Ten, kto je wypełnia, pokazuje, że przyjął królestwo Jezusa, bo uczynił w swoim sercu miejsce dla miłości Boga” - stwierdził Ojciec Święty.

Przypomniał następnie, że u kresu życia będziemy sądzeni z miłości, bliskości i czułości wobec naszych braci. Od tego będzie zależało, czy wejdziemy do królestwa Boga czy nie i po której stronie będziemy umieszczeni. „Jezus swoim zwycięstwem otworzył nam swe królestwo, ale od każdego z nas zależy, czy do niego wejdziemy, począwszy już od tego życia, stając się konkretnie bliskim wobec brata proszącego o chleb, odzienie, gościnność, solidarność. A jeśli naprawdę będziemy miłowali tego brata lub siostrę, będziemy pobudzeni, by dzielić się z nim lub z nią tym, co jest najcenniejsze, to znaczy samym Jezusem i Jego Ewangelią”- stwierdził Franciszek.

Nawiązując do postaci nowych świętych, którzy w swoim środowisku służyli Królestwu Bożemu, Ojciec Święty zaznaczył, iż każdy z nich w niezwykle twórczy sposób odpowiedział na przykazanie miłowania Boga i bliźniego. „Poświęcili się bez reszty służbie ostatnich, pomagając potrzebującym, chorym, osobom starszym, pielgrzymom. Ich szczególne umiłowanie maluczkich i ubogich było odblaskiem i miarą bezwarunkowej miłości Boga. Rzeczywiście szukali i odkryli miłość w mocnej i osobowej relacji z Bogiem, z której wyzwala się prawdziwa miłość bliźniego” - powiedział papież.

Na zakończenie zachęcił, aby nowi święci swoim przykładem i wstawiennictwem wypraszali nam coraz większą radość podążania drogą Ewangelii i postanowienie, by ją obrać jako kompas naszego życia.

W Modlitwie Wiernych zwracano się z prośbami do Boga w pięciu językach: malajalam z Indii, hiszpańskim, ukraińskim, portugalskim i chińskim.

Pierwsze wezwanie odmówiono w języku malajalam, używanym w połudnowoindyjskim stanie Kerala, skąd pochodziły dwie kanonizowane dzisiaj osoby: Cyriak Eliasz Chavara od Świętej Rodziny i Eufrazja Eluvathingal od Świętego Serca. „Panie Jezu, Ty przyoblekasz w swą łaskę Kościół: niech jego pasterze i wierni wzrastają z entuzjazmem i radością w świętości” – brzmiał tekst modlitwy w tym języku.

Po hiszpańsku wierni modlili się, aby „Królestwo Pana Jezusa dotarło do wszystkich serc i aby ludzkość odnalazła w Nim źródło i uwieńczenie prawdziwego życia”. „Panie Jezu, nawróć grzeszników swoim miłosierdziem i niech ci, którzy czynią zło, odkryją piękno przebaczenia i miłości braterskiej” – proszono po ukraińsku. W języku portugalskim modlono się, aby „Pan Jezus pocieszył swoją obecnością strapionych i wszystkich biednych, chorych a osoby opuszczone niech doświadczą radości przyjaznego spojrzenia”.

I wreszcie modlitwa w języku chińskim była prośbą o to, aby „Pan Jezus posłał licznych robotników na swoje żniwa oraz aby nigdy nie zabrakło głosicieli Ewangelii i świętych sług Ołtarza”.

Przed modlitwą Anioł Pański Franciszek pozdrowił wszystkich, którzy przybyli do Rzymu, aby oddać hołd nowym świętym, zwłaszcza oficjalne delegacje z Włoch i Indii. "Niech przykład czterech włoskich świętych, urodzonych w prowincjach Vicenza, Neapol, Cosenza i Rimini, pomoże umiłowanemu narodowi włoskiemu ożywić ducha współpracy i zgody dla dobra wspólnego i spoglądać z nadzieją w przyszłość, ufając w bliskość Boga, który nigdy nas nie opuszcza, nawet w chwilach trudnych" - powiedział papież.

Do pielgrzymów z Indii powiedział: "Niech przez wstawiennictwo dwojga świętych pochodzących z Kerali w Indii - wspaniałej ziemi wiary, powołań kapłańskich i zakonnych, Pan udzieli jakże dzielnemu Kościołowi w Indiach nowego impulsu misyjnego, aby, czerpiąc natchnienie z ich przykładu zgody i pojednania, chrześcijanie Indii kroczyli nadal drogą solidarności i braterskiego współżycia".

Była to druga tego rodzaju uroczystość w tym roku po kanonizacji 27 kwietnia papieży Jana XXIII i Jana Pawła II. Ponadto 3 kwietnia Ojciec Święty dokonał tzw. kanonizacji równoważnej, włączając do grona świętych 3 osoby.

tk/KAI

fot. PAP/EPA

Warto poczytać

 1. italy22042018 22.04.2018

  Imigranci przekraczają granicę włosko-francuską. Kordon policji rozbija… Antifa (wideo)

  Świetna organizacja środowisk lewicowych wspierających nielegalnych imigrantów.

 2. sejm22042018 22.04.2018

  Mniejszość niemiecka w Polsce domaga się większych praw. "Chcemy więcej lekcji niemieckiego"

  Działacze mniejszości niemieckiej w Polsce domagają się utrzymania prawa uczniów do nauki języka niemieckiego zarówno jako obcego, jak i ojczystego.

 3. gender22042018 22.04.2018

  Chłopiec czy dziewczynka? Rodzice nie zdecydowali. „Lubi malować paznokcie i bawić się ciężarówkami”

  Rodzice dwuletniego „Zoomera” nie odpowiedzieli na jedno z pierwszych pytań, które zadają sobie wszyscy ci, którzy dowiadują się, że ich rodzina się powiększy.

 4. Le-Mont-Saint-Michel 22.04.2018

  Panika we Francji. Będzie kolejny zamach?

  Francuskie władze w niedzielę poinformowały o ewakuacji będącej atrakcją turystyczną wyspy Le Mont-Saint-Michel u zachodnich wybrzeży kraju. Policja szuka mężczyzny, który zachowywał się w podejrzany sposób i który według świadka rano groził policjantom

 5. CharlieFien 22.04.2018

  Chora na Zespół Downa wrzuciła na Twittera zdjęcie w obronie życia. Serwis ją zablokował

  W świecie politycznej poprawności można wiele, pod warunkiem że nie porusza się wątku prawa do życia, zwłaszcza jeśli chodzi o życie niepełnosprawnych. Boleśnie przekonała się o tym niepełnosprawna działaczka pro-life, zablokowana przez Twittera

 6. 1270dtrump 21.04.2018

  Rosja przypuściła atak na niespotykaną skalę. Znaleźli chętnych partnerów w sztabie Trumpa?

  Komitet Narodowy Partii Demokratycznej złożył pozew sądowy, w którym oskarżają Donalda Trumpa, jego współpracowników, Wikileaks oraz Federację Rosyjską o konspirację mającą na celu zmianę wyniku wyborów.

 7. 1270jews 21.04.2018

  Europejski Żydzi ponad prawem? „Powinni mieć broń!”

  Jeden z najpoważniejszych europejskich rabinów Menachem Margolin domaga się od europejskich ministrów żeby pozwolili osobom pochodzenia żydowskiego na posiadanie broni bez specjalnych zezwoleń. Jego zdaniem to najlepszy sposób by powstrzymać antysemickie ataki.

 8. Warszawa3 21.04.2018

  Jedna z najważniejszych decyzji dla światowego bezpieczeństwa zapadnie w Warszawie?

  Warszawa, według Bloomberga, jest jednym z dziewięciu miast rozważanych jako potencjalne miejsce spotkania przywódcy Korei Północnej Kim Dzong Una z prezydentem USA Donaldem Trumpem. Szczyt jest planowany na maj lub czerwiec

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook