Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Franciszek ogłosił nowych świętych

23.11.2014

6 osób, w tym 2 z Indii zostało dziś kanonizowane przez Ojca Świętego.

Z udziałem tysięcy wiernych podczas pontyfikalnej Mszy św. na Placu św. Piotra w niedzielę 23 listopada Franciszek ogłosił świętymi sześcioro błogosławionych. W gronie tym jest czterech Włochów i dwie osoby z Indii, w tym jedna kobieta. „Zbawienie zaczyna się nie od wyznania królewskiej godności Chrystusa, ale od naśladowania dzieł miłosierdzia, przez które urzeczywistnił On królestwo Boże” - powiedział papież w homilii, nawiązując do obchodzonej dzisiaj uroczystości Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata.

"Na chwałę Świętej i Nierozdzielnej Trójcy, dla wywyższenia wiary katolickiej i wzrostu życia chrześcijańskiego, na mocy władzy naszego Pana Jezusa Chrystusa i świętych Apostołów Piotra i Pawła, a także Naszej, po uprzednim dojrzałym namyśle, po licznych modlitwach i za radą wielu naszych Braci w biskupstwie orzekamy i stwierdzamy, że błogosławieni: Jan Antoni Farina, Cyriak Eliasz Chavara od Świętej Rodziny, Ludwik z Casorii, Mikołaj z Longobardi, Eufrazja od Świętego Serca i Amat Ronconi są świętymi i wpisujemy ich do katalogu świętych, polecając, aby odbierali oni cześć jako święci w całym Kościele. W imię Ojca i Syna i Ducha Świętego. Amen" - powiedział Ojciec Święty, wygłaszając formułę kanonizacyjną.

Wcześniej prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych kard. Angelo Amato, w towarzystwie postulatorów, poprosił papieża, aby przystąpiono do kanonizacji, a następnie przedstawił pokrótce życiorysy przyszłych świętych.

Włoch Jan Antoni Farina (1803-88) był jednym z najwybitniejszych biskupów włoskich XIX w., wielkim społecznikiem oraz założycielem Zgromadzenia Sióstr Nauczycielek od św. Doroty – Córek Najświętszych Serc.

Hindus Cyriak Eliasz Chavara od Świętej Rodziny (1805-71) był zakonnikiem, członkiem katolickiego Kościoła syreomalabarskiego, autorem dzieł duchowych, liturgicznych i poetyckich oraz założycielem karmelitańskich zgromadzeń zakonnych -męskiego i żeńskiego.

Włoch Ludwik z Casorii (Arcangelo Palmentieri; 1814-85) był franciszkaninem, założycielem dwóch zgromadzeń zakonnych, działaczem oświatowym i społecznym. Zakładał szkoły, schroniska, konwikty, hospicja, kasy zapomogowo-pożyczkowe, czasopisma, drukarnie, zespoły muzyczne.

Włoch Mikołaj z Longobardi (Giovanni Battista Clemente Saggio; 1650-1709) był zakonnikiem, minimistą i mistykiem.

Hinduska Eufrazja (Rose) Eluvathingal od Świętego Serca (1877-1952) również z katolickiego Kościoła syromalabarskiego była zakonnicą ze Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej z Góry Karmel i mistyczką.

Włoch Amat Ronconi (ok. 1226-1292) był tercjarzem franciszkańskim, ascetą i mistykiem.

Po odśpiewaniu Litanii do Wszystkich Świętych papież odczytał formułę kanonizacyjną. Przy wtórze Psalmu 23 na ołtarz wniesiono relikwie nowych świętych.

"Ojcze Święty, w imieniu całego Kościoła dziękuję Waszej Świątobliwości za tę proklamację i jak najpokorniej proszę, aby Wasza Świątobliwość polecił wydać List Apostolski o dokonanej kanonizacji" - powiedział kard. Amato, dziękując za kanonizację. "Tak zarządzamy" - odpowiedział Franciszek.

Na frontonie bazyliki św. Piotra znajdowały się portrety sześciorga nowych świętych.

W homilii, nawiązując do dzisiejszych czytań liturgicznych, Ojciec Święty podkreślił, że Pan Jezus urzeczywistnił Królestwo Boże przez bliskość i czułość względem nas. Jako Dobry Pasterz pragnie On odszukać owcę zabłąkaną, sprowadzić ją z powrotem, opatruje skaleczoną, umacnia chorą, a tłustą i mocną ochrania. „A ci, którzy są powołani w Kościele, by być pasterzami, nie mogą odbiegać od tego wzoru, jeśli nie chcą stać się najemnikami. Pod tym względem lud Boży ma nieomylny węch, rozpoznając dobrych pasterzy i odróżniając ich od najemników” - zaznaczył Franciszek.

Dodał, że czas Królestwa Chrystusa jest długim okresem poddania wszystkiego Synowi i przekazania wszystkiego Ojcu. Podkreślił, iż czytany dzisiaj fragment 25. rozdziału Ewangelii św. Mateusza wskazuje regułę życia, według której będziemy sądzeni - bliskość i czułość. „Zbawienie zaczyna się nie od wyznania królewskiej godności Chrystusa, ale od naśladowania dzieł miłosierdzia, przez które urzeczywistnił On Królestwo Boże. Ten, kto je wypełnia, pokazuje, że przyjął królestwo Jezusa, bo uczynił w swoim sercu miejsce dla miłości Boga” - stwierdził Ojciec Święty.

Przypomniał następnie, że u kresu życia będziemy sądzeni z miłości, bliskości i czułości wobec naszych braci. Od tego będzie zależało, czy wejdziemy do królestwa Boga czy nie i po której stronie będziemy umieszczeni. „Jezus swoim zwycięstwem otworzył nam swe królestwo, ale od każdego z nas zależy, czy do niego wejdziemy, począwszy już od tego życia, stając się konkretnie bliskim wobec brata proszącego o chleb, odzienie, gościnność, solidarność. A jeśli naprawdę będziemy miłowali tego brata lub siostrę, będziemy pobudzeni, by dzielić się z nim lub z nią tym, co jest najcenniejsze, to znaczy samym Jezusem i Jego Ewangelią”- stwierdził Franciszek.

Nawiązując do postaci nowych świętych, którzy w swoim środowisku służyli Królestwu Bożemu, Ojciec Święty zaznaczył, iż każdy z nich w niezwykle twórczy sposób odpowiedział na przykazanie miłowania Boga i bliźniego. „Poświęcili się bez reszty służbie ostatnich, pomagając potrzebującym, chorym, osobom starszym, pielgrzymom. Ich szczególne umiłowanie maluczkich i ubogich było odblaskiem i miarą bezwarunkowej miłości Boga. Rzeczywiście szukali i odkryli miłość w mocnej i osobowej relacji z Bogiem, z której wyzwala się prawdziwa miłość bliźniego” - powiedział papież.

Na zakończenie zachęcił, aby nowi święci swoim przykładem i wstawiennictwem wypraszali nam coraz większą radość podążania drogą Ewangelii i postanowienie, by ją obrać jako kompas naszego życia.

W Modlitwie Wiernych zwracano się z prośbami do Boga w pięciu językach: malajalam z Indii, hiszpańskim, ukraińskim, portugalskim i chińskim.

Pierwsze wezwanie odmówiono w języku malajalam, używanym w połudnowoindyjskim stanie Kerala, skąd pochodziły dwie kanonizowane dzisiaj osoby: Cyriak Eliasz Chavara od Świętej Rodziny i Eufrazja Eluvathingal od Świętego Serca. „Panie Jezu, Ty przyoblekasz w swą łaskę Kościół: niech jego pasterze i wierni wzrastają z entuzjazmem i radością w świętości” – brzmiał tekst modlitwy w tym języku.

Po hiszpańsku wierni modlili się, aby „Królestwo Pana Jezusa dotarło do wszystkich serc i aby ludzkość odnalazła w Nim źródło i uwieńczenie prawdziwego życia”. „Panie Jezu, nawróć grzeszników swoim miłosierdziem i niech ci, którzy czynią zło, odkryją piękno przebaczenia i miłości braterskiej” – proszono po ukraińsku. W języku portugalskim modlono się, aby „Pan Jezus pocieszył swoją obecnością strapionych i wszystkich biednych, chorych a osoby opuszczone niech doświadczą radości przyjaznego spojrzenia”.

I wreszcie modlitwa w języku chińskim była prośbą o to, aby „Pan Jezus posłał licznych robotników na swoje żniwa oraz aby nigdy nie zabrakło głosicieli Ewangelii i świętych sług Ołtarza”.

Przed modlitwą Anioł Pański Franciszek pozdrowił wszystkich, którzy przybyli do Rzymu, aby oddać hołd nowym świętym, zwłaszcza oficjalne delegacje z Włoch i Indii. "Niech przykład czterech włoskich świętych, urodzonych w prowincjach Vicenza, Neapol, Cosenza i Rimini, pomoże umiłowanemu narodowi włoskiemu ożywić ducha współpracy i zgody dla dobra wspólnego i spoglądać z nadzieją w przyszłość, ufając w bliskość Boga, który nigdy nas nie opuszcza, nawet w chwilach trudnych" - powiedział papież.

Do pielgrzymów z Indii powiedział: "Niech przez wstawiennictwo dwojga świętych pochodzących z Kerali w Indii - wspaniałej ziemi wiary, powołań kapłańskich i zakonnych, Pan udzieli jakże dzielnemu Kościołowi w Indiach nowego impulsu misyjnego, aby, czerpiąc natchnienie z ich przykładu zgody i pojednania, chrześcijanie Indii kroczyli nadal drogą solidarności i braterskiego współżycia".

Była to druga tego rodzaju uroczystość w tym roku po kanonizacji 27 kwietnia papieży Jana XXIII i Jana Pawła II. Ponadto 3 kwietnia Ojciec Święty dokonał tzw. kanonizacji równoważnej, włączając do grona świętych 3 osoby.

tk/KAI

fot. PAP/EPA

Warto poczytać

 1. USAFB-2Spirit 19.01.2017

  USA zaatakowały islamistów w Libii

  Bombowce B-2 sił powietrznych Stanów Zjednoczonych zaatakowały w nocy ze środy na czwartek obozy Państwa Islamskiego koło Syrty w Libii - poinformował Reuters, powołując się na dwóch przedstawicieli władz wojskowych USA.

 2. SAM6731t563b609am800x62f690f6 19.01.2017

  Soloch o obecności Rosjan na Bliskim Wschodzie

  O kwestiach bezpieczeństwa, obecności Rosjan na Bliskim Wschodzie i zmianach politycznych na Zachodzie rozmawiał w Jerozolimie szef BBN Paweł Soloch z przewodniczącym Gabinetu Bezpieczeństwa Narodowego Izraela Jacobem Nagelem.

 3. halt 19.01.2017

  Przedłużone kontrole na granicy Austrii z Niemcami

  Decyzję zapowiedzieli szefowie resortów spraw wewnętrznych obu krajów.

 4. juk2 19.01.2017

  Rada Europy odpowiada na decyzję SK Rosji

  Sąd Konstytucyjny Rosji orzekł, że kraj ten może nie wykonać wyroku Europejskiego Trybunału Praw Człowieka (ETPCz) z 2014 roku, dotyczącego odszkodowania dla byłych akcjonariuszy koncernu Jukos.

 5. mid-epa05730313-1 19.01.2017

  Bundestag uczcił ofiary zamachu w Berlinie

  Bundestag uczcił w czwartek minutą ciszy ofiary zamachu na bożonarodzeniowy jarmark w Berlinie, w którym miesiąc temu zginęło 12 osób. Szef parlamentu Norbert Lammert przyznał, że niemieckie państwo nie wykorzystało wszystkich możliwości, by zapobiec tragedii.

 6. mid-epa05724719 19.01.2017

  Le Pen liderem sondaży

  Przywódczyni Frontu Narodowego wygrałaby pierwszą turę wyborów prezydenckich.

 7. mid-epa05729979 19.01.2017

  Lawina we Włoszech. Wiele ofiar

  Trzy osoby wydobyto spod śniegu. Ponad 20 jest zasypanych.

 8. hksdakhuchodzcydd 18.01.2017

  UE grozi kolejna fala uchodźców?

  Premier przewodniczącej obecnie UE Malty Joseph Muscat ostrzegł w środę przed kolejną falą migracji przez Morze Śródziemne, która może pojawić się wiosną. Jego zdaniem UE musi szybko zakończyć spór o reformę polityki migracyjnej, w tym o relokację uchodźców.

CS139fotoMINI

Czas Stefczyka 139/2017

PDF (4,73 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook