Jedynie prawda jest ciekawa

Franciszek o Benedykcie XVI: To wielki papież

27.10.2014

"Benedykt XVI to wielki papież z racji przenikliwości swej inteligencji, znaczącego wkładu w teologię, był wielki z powodu swej miłości do Kościoła i ludzi, swych cnót i religijności" - powiedział Franciszek, odsłaniając popiersie swego poprzednika.

Papież Franciszek wygłosił w poniedziałek żarliwą mowę pochwalną na cześć swego poprzednika Benedykta XVI. Wyraził opinię, że następne pokolenia odkryją jego wielkość.
Podczas ceremonii odsłonięcia popiersia Benedykta XVI w siedzibie Papieskiej Akademii Nauk w Ogrodach Watykańskich Franciszek powiedział:
Benedykt XVI to wielki papież z racji przenikliwości swej inteligencji, znaczącego wkładu w teologię, był wielki z powodu swej miłości do Kościoła i ludzi, swych cnót i religijności.
Franciszek wskazał, że popiersie Benedykta XVI przywołuje „osobę i twarz drogiego Papieża Ratzingera. Przywołuje także jego ducha: ducha jego nauczania, jego przykładu, jego dzieł, jego oddania Kościołowi, jego obecnego życia «monastycznego»”. Duch ten nie tylko nie zniknie z upływem czasu, ale z pokolenia na pokolenie będzie stawał się coraz większy i mocniejszy - zaznaczył papież.

Jego miłość do prawdy nie ogranicza się do teologii i filozofii, ale otwiera się na naukę- dodał Franciszek. Przypomniał o jego wielkim uznaniu dla ludzi świata nauki, bez względu na ich narodowość i religię.

Jego duch, (duch) jego nauczania, jego przykładu, jego dzieł, jego oddania Kościołowi, jego obecnego życia klasztornego okaże się z pokolenia na pokolenie coraz większy i potężny - mówił papież Bergoglio.

Przypomniał, że miłość jego poprzednika do prawdy „nie ogranicza się do teologii i filozofii, ale otwiera się na nauki” ścisłe, przekładając się na troskę o naukowców, bez względu na rasę, narodowość, kulturę, religię.
Jan Paweł mianował go członkiem Papieskiej Akademii Nauk, której przyniósł zaszczyt swą obecnością i słowem, a następnie sam mianował wielu jej członków, w tym obecnego prezesa Wernera Arbera, którego zaprosił - po raz pierwszy w historii - do udziału w zgromadzeniu Synodu Biskupów nt. nowej ewangelizacji, zdając sobie sprawę ze znaczenia nauki we współczesnej kulturze.

Z całą pewnością nigdy nie będzie można powiedzieć o Benedykcie XVI, że studia i nauka wyjałowiły go i jego miłość do Boga oraz bliźniego; przeciwnie - nauka, mądrość i modlitwa powiększyły jego serce i jego ducha - zauważył Franciszek, który odsłonił popiersie swego poprzednika. 87-letni emerytowany papież, mieszkający od swej abdykacji w 2013 roku w dawnym budynku klasztornym w Ogrodach Watykańskich, nie był obecny na uroczystości w Papieskiej Akademii Nauk.

W jej trakcie Franciszek zaapelował także do naukowców, by działali na rzecz poprawy warunków życia ludzi, zwłaszcza najbiedniejszych i by budowali świat „dla wszystkich, a nie dla jednej grupy czy klasy uprzywilejowanych”.

ansa/PAP/KAI

[fot.PAP/EPA]

CS148fotMINI

Czas Stefczyka 148/2017

PDF (10,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook