Jedynie prawda jest ciekawa


Franciszek: "Można stać po stronie grobu albo po stronie Jezusa"

02.04.2017

Papież Franciszek powiedział, że nigdy nie można dać się "uwięzić przez pesymizm" i "ruiny życia". Mówił o tym podczas mszy w mieście Carpi we włoskim regionie Emilia Romania w niedzielę. Papież odwiedza tam tereny zniszczone w trzęsieniu ziemi w 2012 roku.

We mszy w Carpi uczestniczyło około 70 tysięcy wiernych. W homilii wygłoszonej na placu w mieście Franciszek podkreślił, że Jezus daje wzór, jak zachowywać się w obliczu cierpienia. "Nie ucieka przed cierpieniem, które należy do życia, ale nie pozwala się uwięzić przez pesymizm" - dodał. "Można stać po stronie grobu albo po stronie Jezusa" - zauważył Franciszek. Następnie dodał: "Są tacy, którzy zamykają się w smutku, i tacy, którzy otwierają się na nadzieję". Zwracając się do mieszkańców terenów dotkniętych przez trzęsienie ziemi, papież zaznaczył: "Są tacy, którzy pozostają w pułapce ruin życia, i tacy, jak wy, którzy z Bożą pomocą podnoszą gruzy i odbudowują z cierpliwą nadzieją". 

Franciszek zachęcał: "Nie pozwólmy dać się uwięzić przez pokusę pozostania samymi i nieufnymi, by opłakiwać to, co nam się przydarzyło". "Nie ulegajmy daremnej i nieskutecznej logice strachu, powtarzania z rezygnacją, że wszystko idzie źle i nic nie jest już tak, jak kiedyś. To jest atmosfera grobu" - powiedział. Papież apelował o to, by "wydostać się z zastoju smutku bez nadziei" i "rozwiązać bandaże strachu, które uniemożliwiają marsz". Wskazał: "Jezus mówi nam wszystkim: +Nie lękajcie się+". Na zakończenie mszy papież modlił się za ofiary powodzi i lawin błotnych w Kolumbii, w których zginęło ponad 250 osób, a około 200 jest zaginionych. Następnie Franciszek oświadczył: "Śledzę z wielkim zaniepokojeniem to, co dzieje w Wenezueli i Paragwaju". 

Tak odniósł się do niepokojów w obu tych krajach: politycznych napięć i protestów w Wenezueli i gwałtownych starć w Paragwaju. "Modlę się za ich ludność, tak bardzo mi drogą i zachęcam wszystkich, by wytrwali niestrudzenie i unikając wszelkiej przemocy w poszukiwaniach rozwiązań politycznych" - dodał papież. Zaapelował także o pokój i położenie kresu nienawiści i przemocy w Demokratycznej Republice Konga.

kk/PAP

[fot. EPA/PAP]

Warto poczytać

 1. madsen25042018 25.04.2018

  Znany wynalazca zamordował dziennikarkę i poćwiartował jej ciało. Dostał dożywocie

  Duński wynalazca i konstruktor łodzi podwodnych Peter Madsen został w środę skazany na dożywocie przez sąd w Kopenhadze za zamordowanie w sierpniu 2017 roku szwedzkiej dziennikarki Kim Wall.

 2. Alfiezyje 24.04.2018

  Dyrektor włoskiego szpitala opowiada o próbie uratowania Alfiego Evansa. Ta relacja szokuje

  Wciąż trwa desperacka walka o niespełna 2-letniego Alfiego Evansa. Najbliższe godziny zadecydują o tym, czy dziecko przeżyje. Po południu w sądzie w Manchesterze odbędzie się brytyjsko-włoskie posiedzenie, od którego zależy, czy włoski rząd będzie mógł wywieźć chłopca

 3. 1270polkazaaatakowana 24.04.2018

  Rasistowski atak na Polkę w Wielkiej Brytanii. Zaatakowała ją banda nastolatków

  Pochodząca z Polski 45-letnia Marta Stanisławska, mieszkająca w miejscowości Swindon w południowo-wschodniej Anglii padła ofiarą rasistowskiego ataku ze strony angielskich nastolatków.

 4. Zyd 24.04.2018

  Żydzi przestrzegani przed noszeniem jarmułek. To nie "antysemicka" Polska, a Niemcy

  Po niedawnej napaści w Berlinie na Żydów w jarmułkach, przewodniczący Centralnej Rady Żydów w Niemczech Josef Schuster przestrzega przed noszeniem tego nakrycia głowy przez pojedynczych ludzi w dużych miastach niemieckich, w obawie przed aktami antysemityzmu

 5. whouse24042018 24.04.2018

  Lewicowy kandydat na prezydenta USA zbawi świat? Bernie Sanders chce pracy dla każdego

  Bernie Sanders, główny rywal Hillary Clinton w ostatnich wyborach i nieformalny przywódca lewego skrzydła Demokratów – zaproponował program gwarantowanej pracy dla każdego.

 6. Praga2404 24.04.2018

  Zwrócił uwagę śniadym obcokrajowcom. Teraz walczy o życie w szpitalu

  Do zdarzenia doszło w ubiegłą sobotę w Pradze. Kelner ostrzegł grupę obcokrajowców, że w ogródku restauracyjnym nie wolno spożywać alkoholu, a stolik przy którym usiedli, został wcześniej zarezerwowany

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook